×
Hyrja
Profili

Zvicër: Gjykata Federale lejon shaminë në shkolla

Zvicër: Gjykata Federale lejon shaminë në shkolla

· 2 · 207

  • Postime: 1158
  • Gjinia: Mashkull
V@GαβθηD
ne: 22-07-2013, 21:00:06
Publikuar më: 21.07.2013 FotojaGjykata Federale në Zvicër nxori vendimin e lejimit të bartjes së shamisë në shkolla si dhe pohoi se ndalimi i hixhabit që u aplikua në disa shkolla nuk ka asnjë bazë ligjore.

Ky vendim është një fitore e madhe për komunitetin islam në Zvicër. Ky vendim erdhi pas një lufte të gjatë me muslimanët.

Fillimi i ngjarjeve ishte kur një shkollë e mesme refuzoi pranimin e dy vajzave muslimane që mbanin hixhabin. Refuzimi ishte duke u bazuar mbi rregulloren e kodit shkollor që u ndalonte nxënësve bartjen e shamisë.

Pas përjashtimit të vajzave të mbuluara ato paraqitën një ankesë para gjykatës rajonale, por gjykata vendosi në favor të shkollës që ndalonte shaminë. Pas këtij dështimi muslimanët e dërguan lëndën në Gjykatën Federale, që konsiderohet gjykata më e lartë në Lozanë. Kjo Gjykatë lëshoi një dekret për të eliminuar ndalesën e bartjes së shamive në shkolla. Autoritetet e gjykatës deklaruan se vendimi për ndalesën që u mor nga zyrtarët e shkollës nuk ka asnjë bazë ligjore.

Me këtë dekret të Gjykatës Federale ndalohet përjashtimi i vajzave të mbuluara me shami nga shkollat. /krenaria.com/

 

Kategoritë: Lajme

  • Postime: 566
  • Gjinia: Mashkull
ciarli
#1 ne: 10-10-2013, 18:24:57
zvicra duhet te lejoje shume gjera neper shkolla, draprin me cekanin, kryqin dhe henen, bananen dhe hurmen, zotin dhe dreqin qe jane miq po nuk ja u kane thene
 

Si eshte jeta ne Zvicer?

Nisur nga InfoZRubrika Pyetper

Postimi i fundit 04-04-2020, 20:35:20
nga M A X
SHQIPERI - ZVICER

Nisur nga V@GαβθηDRubrika Futbolli

Postimi i fundit 11-10-2013, 22:06:29
nga V@GαβθηD
Në Zvicër “invalid psiqik” me pension, në Kosovë deputet!

Nisur nga BerniRubrika Mix

Postimi i fundit 29-02-2012, 22:23:16
nga Xhuli*
Argoneta Krasniqi pornostarja shqiptare ne Zvicer

Nisur nga Vip NewsRubrika Vipat Shqiptare

Postimi i fundit 04-07-2011, 04:50:04
nga Vip News
Zvicër, pronari shqiptar i picerisë largon homoseksualët

Nisur nga BerniRubrika Mix

Postimi i fundit 07-04-2011, 11:34:34
nga Berni