×

Jeta, Trupi dhe Shendeti

 • Kafshet Shtepiake

  Çfarë ëndërrojnë qentë?
  M A X
  17-02-2020, 10:16:16
  Qentë janë një thesar i vërtetë, por zbulimi i kohëve të fundit për ato që ata në të vërtetë ëndërrojnë, do t’ju bëjë t’i vlerësoni më shumë se kurrë, transmeton lajmi.net.Psikologu nga Harvardi, Diedra Baret, ka zbuluar se qentë, në të vërtetë, ëndërrojnë për ne.
  “Qentë janë zakonisht shumë të...
  M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

  Jeta

  Metabolizmi - Si te nxisni metabolizmin e trupit
  M A X
  12-02-2020, 16:03:04
   

  Dihet nga të gjithë që metabolizmi juaj dobësohet me kalimin e viteve, por, mos u shqetësoni. Ka disa ushqime që e ndihmojnë trupin tuaj të qëndrojë në formë, madje edhe të humbasë disa kile të tepërta.

  Nutricionisti Rick Hay, në një artikull për “Healthis...
  M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

  Jeta

  Magnezi - Mineral teper i rendesishem per trupin e njeriut
  M A X
  11-02-2020, 10:37:21
   

  Magnezi është një mineral i domosdoshëm për shëndetin. Ai është thelbësor për shumë funksione të organizmit.

  Magnezi shërben për përmirësimin e funksioneve të trurit, shëndetin e kockave, zemrën dhe aktivitetin e muskujve. Sipas informacioneve, ai gjendet ...
  M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

  Udhetime / Pushime

  Ja 5 destinacionet e preferuara te shqiptareve
  M A X
  11-02-2020, 10:30:08
  Numri i destinacioneve nga/për Tiranë është rritur, duke shtuar në 59 vitin që lamë pas, nga 52 në vitin 2018 dhe 45 në vitin 2017.

  10 destinacione më popullore nga/për TIA janë 5 qytete italiane, si edhe Stambolli, Londra, Frankfurti dhe Athina. Milano vijon të mbetet destinacioni kryeso...
  M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

  Udhetime / Pushime

  Pushimet e dimrit
  Ωμέγα
  10-02-2020, 00:31:58
   

  I bete pushimet e dimrit? Apo i keni plan te beni? Ku?! Per vete ende jo. Ndonje keshille? Si ky vendi ketu ne foto do ishte lezetshem hmmmmm:
   
  M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

  Jeta

  Mishi i kuq mund te shkaktoje probleme nese konsumohet shpesh
  M A X
  05-02-2020, 00:08:16
   

  Janë botuar rezultatet e dy studimeve më të mëdha të bëra nga Universiteti i Harvardit. I pari, i njohur si “Studimi i shëndetit të infermiereve”, filloi në vitin 1976 me ndjekjen e dietave të rreth 120 000 femrave të moshës nga 30-35 vjeç, dhe i dyti, “Studimi i profesionistëv...
  M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

  Jeta

  Lodhja e pas gjumit
  M A X
  04-02-2020, 23:56:55
   

  Nëse e pyesni veten shpesh se pse deri në fund të orarit të punës, energjitë ju shterojnë, e nuk keni më fuqi për asnjë aktivitet tjetër, mund të ketë shumë arsye

  Ju mund të dini disa, si mosngrënia e mëngjesit, mungesa e gjumit, lodhja etj, por këtu do të...
  M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

  Jeta

  Turbekulozi - Semundja e turbekulozit
  M A X
  02-02-2020, 20:09:29
  Rreth një e katërta e popullsisë në botë është e infektuar me baktere të tuberkulozit (TB).  Vetëm një pjesë e vogël e të infektuarve do të sëmuren me TB.
  Njerëzit me sistem imunitar të dobësuar kanë një rrezik shumë më të madh të sëmundjes nga TB. Një person që jeton me HIV ka rreth 20-30 herë...
  M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

  Jeta

  Si ta ruajme shendetin ne dimer
  M A X
  26-01-2020, 16:46:09
   

  Gjatë dimrit, organizmi dhe zemra punojnë më shumë për të përballuar të ftohtin. Kjo mund të jetë veçanërisht e rrezikshme për të moshuarit dhe të sëmurët kronikë

  Nëse qëndroni gjatë në të ftohtë, temperatura trupore mund të bjerë nën 35°C e me kalimin e kohës organi...
  M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

  Fitness

  Pse nuk po bie dot nga pesha?
  M A X
  26-01-2020, 16:41:29
   

  Është e vërtet që ka njerëz, që pavarësisht regjimit ushqimor apo aktiviteteve nuk arrijnë të bien dot nga pesha. Dietologët thonë se diçka e tillë ndodh për disa arsye dhe jo të gjithë, i dine

  Hormonet gjinore
  Nuk është një iluzion, kur një javë përp...
  M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

  Jeta

  Keni ftohte edhe kur është ngrohtë?
  M A X
  26-01-2020, 16:33:48
   

  Gjatë dimrit, organizmi dhe zemra punojmë dhe shumë për të përballuar të ftohtin. Kjo mund të jetë veçanërisht e rrezikshme për të moshuarit dhe të sëmurët kronikë

  Nëse qëndroni gjatë në të ftohtë temperatura trupore mund të bjerë nën 35 gradë celsius dhe me kalimin ...
  M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

  Jeta

  Shurup i përgatitur në shtëpi
  M A X
  26-01-2020, 14:43:12
  Shurup i përgatitur në shtëpi: Shëron kollën dhe largon sekrecionet nga mushkëritë
   

  Shumë njerëz kanë kollë disa herë gjatë vitit, e bashkë me të edhe sekrecione. Trupi jonë mund të prodhojë rreth 1 deri në 1.5 litra sekrecione në ditë.

  Kur jeni të shëndetshëm, m...
  M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe
Fjalor me shprehje medicinale

Nisur nga Parloté  | Postimi i fundit nga Parloté    · 12 · 5132

Femija yne- Prof. Salaudin Bekteshi

Nisur nga Aida  | Postimi i fundit nga nertila SULSTAROVA    · 21 · 15548

Zbardhja e dhembeve

Nisur nga M A X  | Postimi i fundit nga M A X    · 1 · 22

Gjumi

Nisur nga M A X  | Postimi i fundit nga M A X    · 22 · 1500

Lodhja e pas gjumit

Nisur nga M A X  | Postimi i fundit nga M A X    · 0 · 40

Si ta ruajme shendetin ne dimer

Nisur nga M A X  | Postimi i fundit nga M A X    · 0 · 29

Verberia - Të sfidosh verbërinë

Nisur nga Berni  | Postimi i fundit nga M A X    · 5 · 1131

Diabeti

Nisur nga Berni  | Postimi i fundit nga M A X    · 13 · 8030

Pijet dhe ushqimet Detox

Nisur nga M A X  | Postimi i fundit nga M A X    · 4 · 724

Shurup i përgatitur në shtëpi

Nisur nga M A X  | Postimi i fundit nga M A X    · 0 · 37

Obeziteti / Mbipesha

Nisur nga M A X  | Postimi i fundit nga M A X    · 13 · 3249

Noti - Fakte rreth notit

Nisur nga M A X  | Postimi i fundit nga erlehta    · 2 · 13

Syte - Syri njeriut

Nisur nga M A X  | Postimi i fundit nga M A X    · 0 · 6

Sekretet e nje superkujtese

Nisur nga dreamm  | Postimi i fundit nga M A X    · 1 · 740

Halitosis - era e keqe e gojes

Nisur nga lauraa  | Postimi i fundit nga M A X    · 3 · 2360

Larja e dhembeve (rregullisht)

Nisur nga ßåßy ღ  | Postimi i fundit nga M A X    · 3 · 1098

Anemia, shkaktare e lodhjes

Nisur nga M A X  | Postimi i fundit nga M A X    · 2 · 845

Dhimbja e fortë e kokës

Nisur nga Berni  | Postimi i fundit nga M A X    · 1 · 637

Gripi dhe ftohja

Nisur nga M A X  | Postimi i fundit nga M A X    · 3 · 609

Vitamina D dhe mrekullitë e saj

Nisur nga Berni  | Postimi i fundit nga M A X    · 5 · 1124

KUJDES, SHEQERI VRET!

Nisur nga Berni  | Postimi i fundit nga M A X    · 3 · 1219