×
Hyrja
Profili

Jeta, Trupi dhe Shendeti

M A X
ne: 24-09-2019, 23:59:46
Gjërat që Jashtëqitja Tregon për Shëndetin Tuaj

Jeta

Më më fund ky është shekulli në të cilin kemi kuptuar se vëzhgimi i shëndetit tonë është i rëndësishëm. Megjithatë, ne shpesh harrojmë t’i kushtojmë vëmendje sinjaleve që trupi ynë na dërgon.A e keni analizuar ndonjëherë jashtëqitjen tuaj? Sado e absurde që tingëllon, ngjyra dhe forma e saj mund...

Pergjigje nga: olti, erlehta
Kafeja dhe dhimbja e kokesM A X
ne: 15-09-2019, 00:05:33
Simptomat që paralajmërojnë kancerin e mushkërive

Jeta

Kanceri i mushkërive është njëri ndër të cilët brenda vitit merr më së shumti jetë. Shkaqet që mund të çojnë në kancerin e mushkërive janë shumë, dhe ne i njohim pothuajse të gjithë: ajrin e ndotur, tymin, kimikatet e kështu me radhë.Përveç simptomave të zakonshme, ekzistojnë edhe ato më të vogl...

M A X
ne: 03-09-2019, 21:20:00
Semundjet me vdekjeprurese te kohes se sotme

Jeta

Sëmundjet e zemrës konsideroheshin deri tani shkaktari kryesor i vdekjeve në botë. Por studimet e fundit tregojnë se në shtetet e pasura, vendin në krye të listës e ka zënë kanceri, qe merr më shume jetë njerëzish sesa sëmundjet kardiovaskulare.Në vendet e varfra, problemet e zemrës vazhdojnë të...


Pergjigje nga: Passion, Gjumashi, omega
Çaji Malit
*


M A X
ne: 09-06-2019, 21:11:01
Komunikimi me pacientet ne gjendje kome

Jeta

Është i mundshëm komunikimi në gjendje kome? M A X
ne: 02-05-2019, 11:07:00
Periudha kur trupi shpenzon më shumë kalori

Jeta

Njerëzit shpenzojnë shumë kalori gjatë gjumit të pasdites sesa gjatë gjumit të natës, ka treguar një hulumtim i ri. Dremitja apo gjumi herët shpenzojnë më së shumti kalori sesa gjumi i natës, ka treguar studimi i ri.Hulumtimi i publikuar në revistën Current Biology ka treguar që me pushimin gjat...M A X
ne: 11-04-2019, 21:13:50
Si të mbroni shëndetin kur qëndroni gjatë para kompjuterit

Jeta

Kompjuteri tashmë është një pajisje teknologjike e cila është e lidhur ngushtë me punën në kohët e sotme. Përdorimi i tij shpesh sjell probleme të ndryshme shëndetësore.Është e rëndësishme që të kujdesemi në mënyrë që të shmangim dhimbjet e qafës, problemet e syve dhe një mori çështjesh të tjera...


dreamm
ne: 10-09-2013, 13:58:09
Ushqimet dhe ndikimi i tyre në organizmin e njeriut

Jeta

Ushqime të ndryshme, fruta apo perime, kanë ndikime të ndryshme në organizmin e njeriut. Ato shpeshherë janë parandaluese të sëmundjeve të caktuara. Si dhe sa shpesh duhet t’i përdorim, në mënyrë që të kenë sa më tepër rezultat në organizmin tonë...Arrat dhe bajamet pakësojnë rrezikun e diabetit...

Pergjigje nga: Trendafili i kuq, dr.Dugi
Revista Keshilla Mjekesoreerlehta
ne: 20-03-2013, 09:54:40
Si t’i shpëtosh një ataku kardiak kur je vetëm

Jeta

-Vuan nga zemra dhe je vetëm dhe mendimi i parë është, nëse më zë një atak kardiak, si të shpëtoj?Është një mënyrë, mësojeni!.Sipas kardiologeve, nëse një person që vuan nga zemra ndjen që rrahjet i janë çrregulluar, atëhere ai ka vetëm 10 sekonda për të vepruar para se të humbë vetëdijen.Person...

  • Nuk ka postime te reja
  • Redirect Board