×
Hyrja
Profili

Jeta, Trupi dhe Shendeti

Berni
ne: 11-01-2013, 07:55:38
Ushqime kancerogjene? Studimet nuk flasin kështu

Jeta

Nëse ju është thënë më parë ose keni dëgjuar se mishi i viçit rrit shkallën e prekjes nga sëmundjet tumorale, qetësohuni sepse nuk është aspak e vërtetë. Këto studime që pretendojnë se kanë zbuluar një lidhje ndërmjet sëmundjeve kancerogjene dhe disa ushqimeve të pasura në yndyrna e proteina, në...


dreamm
ne: 27-12-2012, 12:19:38
Vera e valuar kundër ftohjes

Jeta

TIRANE- Nëse jeni ftohur për shkak të temperaturave të ulta dhe acarit që ka mbërthyer këto ditë vendin tonë, atëherë një gotë verë e valuar me lëvozhgë të limonit, dy thela arre, dhe pak sheqer do ishte kura e duhur. Nëse ju duket paska e cuditshme mund të jut hemi se vera e valuar dhe efektet ...

Berni
ne: 04-12-2012, 08:08:45
Çaji i mollës parandalon sëmundje

Jeta

Fruti i mollës për shkak të materieve të pazëvendësueshme që përmban, ndikon pozitivisht në mjekimin e shumë sëmundjeve. Çaji që përgatitet nga lulet e mollës pihet kundër ftohjeve të ndryshme, lehtëson etjen, forcon nervat, mushkëritë dhe zemrën. Ky Çaj është mjet i mrekullueshëm për rregullimi...

*
defektologu
ne: 09-11-2012, 14:18:54
TE FOLURIT ME HUNDE/RINOLALIA/

Jeta

 TË FOLURIT ME HUNDË /Lat. RINOLALIA/ Njeriu ka bërë shumë zbulime shkencore, por zbuliminmë të madhë njerëzor që e ka berë, padyshim është, kur e ka zbuluar fjalën apo të folurit. Të folurit është baza e jetës njerëzore nga se njeriu duke f

dreamm
ne: 22-10-2012, 10:58:50
Lehtësoni kollitjen në mënyrë natyrale

Jeta

TIRANE - Kur ndieni acarimin e fytit, shkoni në kuzhinën tuaj që në mënyrë të lehtë të përgatisni një ilaç shumë natyral. Disa ilaçe mund të dëmtojnë, në veçanti fëmijët, prandaj ndonjëherë është më mirë që në mënyrë të pavarur të përgatisni ilaç natyral, i cili do të ndihmojë. Megjithatë, mos i...

dreamm
ne: 22-10-2012, 10:57:46
Kombinimet e rrezikshme të ilaçeve dhe pijeve

Jeta

SHBA- Nuk do të besoni që një gotë qumësht mund të jeta fatale nëse e pini në një kombinim të caktuar. Pijet më të zakonshme si çajet, kafet ose lëngjet mund të reduktojnë dukshëm efikasitetin e ilaçeve që pini, ndërsa në disa raste mund t’jua dëmtojnë edhe shëndetin. Prandaj, bëni kujdes se çka...


erlehta
ne: 15-10-2012, 19:36:21
Malarje në Shqipëri

Jeta

Malarje në Shqipëri, shënohen 5 raste, u prekën në Afrikën e JugutArrin në 5 persona numri i të infektuarve me sëmundjen e Malarjes në vendin tonë. Në Vlorë sot kanë mbërritur në spital 2 raste me malarie. News24 mëson se të dy personat kanë ardhur nga Afrika e Jugut ku punonin në një kompani sh...

dreamm
ne: 02-10-2012, 13:13:51
Jeni harraq? Tashmë ju vjen në ndihmë palestra për trurin

Jeta

Kush nuk ka harruar ndonjëherë një emër, titullin e një filmi që nuk ka pak ditë që e ka parë, vendin ku kemi lënë çelësat e makinave ose adresën e shtëpinë së një shoku? E ndërsa po shkruajmë këtë artikull kolegia që kemi në krah tenton të kujtojë paswordin e email-it të saj. Probleme të vogla ...


ßåßy ღ
ne: 28-09-2012, 17:26:37
Apandesiti nuk operohet, tani kurohet

Jeta

Një studim suedez lidhur me përdorimin e disa antibiotikëve, tregoi se mund të evitohet operimi i apandesitit, si rrjedhojë e kurimit me medikamente. Shkencëtarët suedezë të Sahlgrenska Academy në bashkëpunim me Universitetin e Goteborg treguan se apandesiti akut mund të kurohet edhe pa qenë nev...


dreamm
ne: 31-07-2012, 08:13:27
Pesë ushqyesit që ju nevojiten më shumë

Jeta

Sipas sondazheve më të fundit dietikë rezulton se më shumë se 75 për qind e femrave nuk arrijnë të marrin të gjitha vlerat e domosdoshme ushqimore, ose të paktën vitaminat dhe mineralet më bazike. Marrja e tyre në mënyrë të drejtpërdrejtë nuk është zgjidhja më e zgjuar për të pasur një dietë të ...

dreamm
ne: 31-07-2012, 08:12:29
Çudirat e lëkurës së frutave

Jeta

 Hulumtuesit kanë zbuluar se acidi, i cili e mban lëvoren e mollës të shkëlqyer, na jep më shumë vlera për shëndet se sa vetë brendësia e mollës – duke filluar nga forcimi i muskujve deri te mbajtja nën kontroll e kolesterolit dhe sheqerit. Mollët nuk janë pemët, ose perimet e vetme të cilat kan...

dreamm
ne: 30-07-2012, 08:04:11
Konsumimi i mollëve zvogëlon kolesterolin e “dëmshëm”

Jeta

SHBA- Me konsumimin e rregullt të dy mollëve në ditë, sipas shkencëtarëve, femrat mund të mbrohen nga sëmundjet e zemrës, në veçanti nga infarkti.Shkencëtarët kanë zbuluar se mollët në masë ta madhe zvogëlojnë nivelin e yndyrës në gjak dhe atë më shumë tek femrat gjatë periudhës së menopauzës. K...

ßåßy ღ
ne: 06-06-2012, 13:54:28
Dhimbja e mesit, ja disa këshilla për të parandaluar

Jeta

Njerëzit që punojnë gjithë ditë ulur kanë probleme të shumta me mesin. Mjafton një lëvizje e gabuar dhe ju gjendeni përballë një rreziku, i cili nuk ju lë të lëvizni lirshëm dhe ju krijon dhimbje të forta. Kjo dhimbje mesi quhet dhimbje akute dhe ndodh tek personat që rrinë për një kohë të gjatë...

ßåßy ღ
ne: 30-05-2012, 12:29:42
Pilula që i lejon femrat të planifikojnë ciklin

Jeta

Pavia, 26 maj 2012, NOA- Parashikohet që në tregun italian pas 1 viti të jetë në treg pilula që i lejon femrat të planifikojnë se kur duan të kenë ciklin e tyre të menstruacioneve. Njoftimi vjen nga ekspertët në Kongresin e Përbashkët Kombëtare të Shoqërisë Italiane të kontracepsionit dhe Federa...

dreamm
ne: 29-05-2012, 10:53:06
Virozat stinore, mjekët: Kujdes nga luhatjet e temperaturave

Jeta

TIRANË- Pavarësisht motit të ngrohtë, në kushtet e luhatjeve të temperaturave, mjekët kanë apeluar për të gjithë qytetarët të bëjnë kujdes nga virozat stinore.Sipas të dhënave nga Instituti i Shëndetit Publik, numri i virozave stinore është në rënie, ndërsa rezulton të jenë më pak edhe krahasuar...

erlehta
ne: 26-05-2012, 23:16:36
Barnat dietike dëmtojnë mëlçinë

Jeta

Tabletat për humbjen e peshës dëmtojnë mëlçinë. Kjo është konfirmuar nga një studim i realizuar në SHBA. Për amerikanët ky është një lajm ndikues, pasi 40 për qind e tyre përdorin tableta shtesë dhe dietikë për të rënë nga pesha dhe për të krijuar muskuj. Studimi shqyrtoi rreth 100 raste të dëmt...

erlehta
ne: 26-05-2012, 00:59:25
Tabletat e kalciumit mund të shkaktojnë infarkt

Jeta

Studiuesit paralajmërojnë se marrja e kalciumit shtesë, përmes tabletave mund të çojë deri rrezikun e një ataku në zemër. Sipas tyre, këto tableta, që përdoren në ditët e sotme nga një numër gjithnjë e më i madh personash, sidomos në moshë të thyer, mund të bëjnë më shumë dëm sesa dobi. Qindra m...

erlehta
ne: 26-05-2012, 00:58:31
Traumatologjia sportive

Jeta

Skerdi Pashako është një sportist i ri që për shkak të një dëmtimi në lojë ka lënë karrierën pezull. Ai po këmbëngul që gjërat mos të mbeten kështu. Pas trajtmit mjekësor po drejtohet tek Qendra Spitalore Universitare “Zoja e Këshillit të Mirë” për t’u rehabilituar me fizioterapi.Qendra e rehabi...

dreamm
ne: 21-05-2012, 09:34:02
Kripa dhe duhani shkaktarët më të shpeshtë të vdekjes

Jeta

BRAZIL- Kripa në ushqim shkakton tensionin e lartë të gjakut, ndërsa ai është shkaku kryesor i shumicës së vdekjeve në tërë botën. Mjekët në kongresin e nutricionistëve në Rio de Janeiro kanë thënë që rregullimi i sasisë së kripës në ushqim mund të parandalojë disa miliona vdekje të parakohshme ...

ßåßy ღ
ne: 15-05-2012, 10:59:47
Keni apo nuk keni menstruacione në menopauzë?

Jeta

Ndikimi më i dukshëm i hormoneve në menopauzë është nxitja e menstruacioneve të rregullta. Cikli menstrual me ndihmën e hormoneve mund të nxitet edhe në moshën 70-vjeçare, mirëpo cikli atëherë është vetëm pasojë e rrudhave e mureve të brendshme të mitrës (për shkak të pranisë së hormoneve), e ci...

erlehta
ne: 14-05-2012, 10:27:16
Ngjyra e syve tregon sëmundjet

Jeta

Ngjyra e syve mund të tregojë nëse një person rrezikon të hasë sëmundje të lëkurës, si problemet me pigmentet që shoqërohen me njolla të bardha, apo tumori që shkaktohet nga prania e qelizave të pasura me melaninë. Kështu thotë një studim i ri i publikuar në revistën “Nature Genetics” dhe i koor...

erlehta
ne: 13-05-2012, 00:01:01
Shkencëtarët ndalin vdekjen e qelizave të trurit

Jeta

Shkencëtarët ndalin vdekjen e qelizave të trurit, tek minjtë-Shkencëtarët kanë gjetur mënyrën për të ndalur vdekjen e qelizave të trurit tek minjtë me sëmundje të trurit dhe besojnë se si ky zbulim do të ndihmojë të kuptuarit e mekanizmit të sëmundjeve neurotike tek njerëzit. Shkencëtarët britan...


erlehta
ne: 07-05-2012, 22:44:14
Efektet anësore të ilaçeve

Jeta

Çdo pacient duhet të raportojë për efektet anësore që i japin ilaçet mjekësore që përdorin për kurimin e një sëmundjeje të caktuar. Falë farmakovigjilencës në tregun farmaceutik qarkullojnë më pak medikamente që nuk ndikojnë për mirë në organizëm. Sipas drejtorit të Qendrës së Kontrolit të Barna...

ßåßy ღ
ne: 03-05-2012, 19:44:43
Shenjat paralajmëruese të depresionit

Jeta

A jeni ju apo ndonjë i afërm i juaj depresiv apo janë vetëm emocione që do të kalojnë? Nuk është gjithmonë lehtë të vërehet dallimi në mes depresionit dhe pikëllimit, veçanërisht nëse ka arsye të mirë për një disponim të tillë siç është humbja e punës, vdekja e një personi të afërt ose sëmundja....


ßåßy ღ
ne: 01-05-2012, 12:02:21
Epilepsia, kur nevojitet ndihma e parë?

Jeta

TIRANE - Epilepsia është një prej sëmundjeve më të shpeshta në neurologji. Ajo i takon grupit te sëmundjeve konvulsive, e cila manifestohet me ngërçe të muskujve dhe ndryshim të furishëm të vetëdijes. Emërtimi i sëmundjes vjen nga fjala greke ‘epilepsi’ që nënkupton sulmin. Disa prej llojeve të ...


M A X
ne: 27-04-2012, 23:24:20
Rezonanca Magnetike

Jeta

Specialistët konfirmojnë se Rezonanca Magnetike nuk paraqet ndonjë rrezik për pacientin kur ndiqen udhëzimet përkatëse të sigurisë. Megjithëse fusha e fortë magnetike nuk është e dëmshme në vetvete, pajisjet mjekësore që përmbajnë metale mund të keq-funksionojnë ose të shkaktojnë probleme gjatë ...


erlehta
ne: 24-04-2012, 23:00:47
Syneti në aspektin mjekësor

Jeta

-Syneti (circumcisioni) gjatë historisë ka qenë temë emotive dhe shpesh pre e debateve irracionale. Viteve të fundit vërehet dukshëm tek mjekët një tendencë për kthimin sërish në praktikimin e synetit tek të porsalindurit. Në dritën e rritjes së numrit të argumenteve shkencore mjekësore, të cilë...


dreamm
ne: 02-04-2012, 16:15:29
Mjekësi, gjuhët e huaja largojnë sklerozën

Jeta

LONDËR- Nëse dini të flisni rrjedhshëm të paktën një gjuhë të huaj, atëherë kjo gjë largon rrezikun e sklerozës, konstaton një studim britanik. Shkencëtarët e Universitetit të Yorkut (Angli) kanë dalë në përfundimin se zotërimi i një gjuhe të dytë është mirë për shëndetin mendor sepse rrit fleks...

dreamm
ne: 02-04-2012, 16:13:20
Ataku në zemër më i rrezikshëm në mëngjes

Jeta

MADRID- Sulmi në zemër është shumë më i rrezikshëm për 20 për qind të njerëzve në orët e mëngjesit se sa në çdo orë tjetër të ditës. Ky fakt publikohet në studimin më të fundit të Qendrës Nacionale për Hulumtime Kardiovaskulare në Madrid.Tensioni i gjakut është më i lartë në mëngjes, ndërsa më i...

ßåßy ღ
ne: 17-03-2012, 19:16:44
Dhimbja në shpinë

Jeta

Dhimbja në shpinë është shfaqja e dhimbjeve në regjionin lumbal ose lumbosakral, e cila shoqërohet me dëmtim të funksionit të pasmë të muskujve dhe lumboishiadik ose me dëmtime neurologjike. Dhimbja e shpinës (lumboischialgia) është një ndër manifestimet më të shpeshta. Supozohet se rreth 75% të...M A X
ne: 14-03-2012, 23:21:01
Portokalli i kuq

Jeta

Studimi, ja pse portokalli i kuq është kaq i mirë për shëndetinStudiuesit e një projekti europian, i quajtur “Athina”, kanë arritur të zbulojnë se pse portokalli i kuq është aq i nevojshëm për trupin e njeriut.“Ngjyra e kuqe e shëndetit”. Kështu e kanë quajtur ata këtë portokall, i cili falë ngj...

  • Nuk ka postime te reja
  • Redirect Board