Jeta - 4

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Tema informative dhe diskutime ne lidhje me trupin dhe shendetin.
M A X
02-05-2019, 11:07:00

Periudha kur trupi shpenzon më shumë kalori

Njerëzit shpenzojnë shumë kalori gjatë gjumit të pasdites sesa gjatë gjumit të natës, ka treguar një hulumtim i ri. Dremitja apo gjumi herët shpenzojnë më së shumti kalori sesa gjumi i natës, ka treguar studimi i ri.Hulumtimi i publikuar në revistën Current Biology ka treguar që me pushimin gjat...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: omega, steriotipi B, erlehta

Ja pse duhet të flini zhveshur

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: olti

Keshilla Mjeksore

M A X
11-04-2019, 21:16:19
...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
11-04-2019, 21:13:50

Si të mbroni shëndetin kur qëndroni gjatë para kompjuterit

Kompjuteri tashmë është një pajisje teknologjike e cila është e lidhur ngushtë me punën në kohët e sotme. Përdorimi i tij shpesh sjell probleme të ndryshme shëndetësore.Është e rëndësishme që të kujdesemi në mënyrë që të shmangim dhimbjet e qafës, problemet e syve dhe një mori çështjesh të tjera...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqedreamm
10-09-2013, 13:58:09

Ushqimet dhe ndikimi i tyre në organizmin e njeriut

Ushqime të ndryshme, fruta apo perime, kanë ndikime të ndryshme në organizmin e njeriut. Ato shpeshherë janë parandaluese të sëmundjeve të caktuara. Si dhe sa shpesh duhet t’i përdorim, në mënyrë që të kenë sa më tepër rezultat në organizmin tonë...Arrat dhe bajamet pakësojnë rrezikun e diabetit...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: Trendafili i kuq, dr.Dugi

Revista Keshilla Mjekesore

ßåßy ღ
23-05-2013, 08:29:49
U be.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
20-03-2013, 09:54:40

Si t’i shpëtosh një ataku kardiak kur je vetëm

-Vuan nga zemra dhe je vetëm dhe mendimi i parë është, nëse më zë një atak kardiak, si të shpëtoj?Është një mënyrë, mësojeni!.Sipas kardiologeve, nëse një person që vuan nga zemra ndjen që rrahjet i janë çrregulluar, atëhere ai ka vetëm 10 sekonda për të vepruar para se të humbë vetëdijen.Person...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
11-01-2013, 07:55:38

Ushqime kancerogjene? Studimet nuk flasin kështu

Nëse ju është thënë më parë ose keni dëgjuar se mishi i viçit rrit shkallën e prekjes nga sëmundjet tumorale, qetësohuni sepse nuk është aspak e vërtetë. Këto studime që pretendojnë se kanë zbuluar një lidhje ndërmjet sëmundjeve kancerogjene dhe disa ushqimeve të pasura në yndyrna e proteina, në...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

dreamm
27-12-2012, 12:19:38

Vera e valuar kundër ftohjes

TIRANE- Nëse jeni ftohur për shkak të temperaturave të ulta dhe acarit që ka mbërthyer këto ditë vendin tonë, atëherë një gotë verë e valuar me lëvozhgë të limonit, dy thela arre, dhe pak sheqer do ishte kura e duhur. Nëse ju duket paska e cuditshme mund të jut hemi se vera e valuar dhe efektet ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
04-12-2012, 08:08:45

Çaji i mollës parandalon sëmundje

Fruti i mollës për shkak të materieve të pazëvendësueshme që përmban, ndikon pozitivisht në mjekimin e shumë sëmundjeve. Çaji që përgatitet nga lulet e mollës pihet kundër ftohjeve të ndryshme, lehtëson etjen, forcon nervat, mushkëritë dhe zemrën. Ky Çaj është mjet i mrekullueshëm për rregullimi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
defektologu
09-11-2012, 14:18:54

TE FOLURIT ME HUNDE/RINOLALIA/

 TË FOLURIT ME HUNDË /Lat. RINOLALIA/ Njeriu ka bërë shumë zbulime shkencore, por zbuliminmë të madhë njerëzor që e ka berë, padyshim është, kur e ka zbuluar fjalën apo të folurit. Të folurit është baza e jetës njerëzore nga se njeriu duke f
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

dreamm
22-10-2012, 10:58:50

Lehtësoni kollitjen në mënyrë natyrale

TIRANE - Kur ndieni acarimin e fytit, shkoni në kuzhinën tuaj që në mënyrë të lehtë të përgatisni një ilaç shumë natyral. Disa ilaçe mund të dëmtojnë, në veçanti fëmijët, prandaj ndonjëherë është më mirë që në mënyrë të pavarur të përgatisni ilaç natyral, i cili do të ndihmojë. Megjithatë, mos i...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

dreamm
22-10-2012, 10:57:46

Kombinimet e rrezikshme të ilaçeve dhe pijeve

SHBA- Nuk do të besoni që një gotë qumësht mund të jeta fatale nëse e pini në një kombinim të caktuar. Pijet më të zakonshme si çajet, kafet ose lëngjet mund të reduktojnë dukshëm efikasitetin e ilaçeve që pini, ndërsa në disa raste mund t’jua dëmtojnë edhe shëndetin. Prandaj, bëni kujdes se çka...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
15-10-2012, 19:36:21

Malarje në Shqipëri

Malarje në Shqipëri, shënohen 5 raste, u prekën në Afrikën e JugutArrin në 5 persona numri i të infektuarve me sëmundjen e Malarjes në vendin tonë. Në Vlorë sot kanë mbërritur në spital 2 raste me malarie. News24 mëson se të dy personat kanë ardhur nga Afrika e Jugut ku punonin në një kompani sh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

dreamm
02-10-2012, 13:13:51

Jeni harraq? Tashmë ju vjen në ndihmë palestra për trurin

Kush nuk ka harruar ndonjëherë një emër, titullin e një filmi që nuk ka pak ditë që e ka parë, vendin ku kemi lënë çelësat e makinave ose adresën e shtëpinë së një shoku? E ndërsa po shkruajmë këtë artikull kolegia që kemi në krah tenton të kujtojë paswordin e email-it të saj. Probleme të vogla ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
28-09-2012, 17:26:37

Apandesiti nuk operohet, tani kurohet

Një studim suedez lidhur me përdorimin e disa antibiotikëve, tregoi se mund të evitohet operimi i apandesitit, si rrjedhojë e kurimit me medikamente. Shkencëtarët suedezë të Sahlgrenska Academy në bashkëpunim me Universitetin e Goteborg treguan se apandesiti akut mund të kurohet edhe pa qenë nev...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: Mishel Forever, shejtania

Kanceri i gjirit

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

dreamm
31-07-2012, 08:13:27

Pesë ushqyesit që ju nevojiten më shumë

Sipas sondazheve më të fundit dietikë rezulton se më shumë se 75 për qind e femrave nuk arrijnë të marrin të gjitha vlerat e domosdoshme ushqimore, ose të paktën vitaminat dhe mineralet më bazike. Marrja e tyre në mënyrë të drejtpërdrejtë nuk është zgjidhja më e zgjuar për të pasur një dietë të ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

dreamm
31-07-2012, 08:12:29

Çudirat e lëkurës së frutave

 Hulumtuesit kanë zbuluar se acidi, i cili e mban lëvoren e mollës të shkëlqyer, na jep më shumë vlera për shëndet se sa vetë brendësia e mollës – duke filluar nga forcimi i muskujve deri te mbajtja nën kontroll e kolesterolit dhe sheqerit. Mollët nuk janë pemët, ose perimet e vetme të cilat kan...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

dreamm
30-07-2012, 08:04:11

Konsumimi i mollëve zvogëlon kolesterolin e “dëmshëm”

SHBA- Me konsumimin e rregullt të dy mollëve në ditë, sipas shkencëtarëve, femrat mund të mbrohen nga sëmundjet e zemrës, në veçanti nga infarkti.Shkencëtarët kanë zbuluar se mollët në masë ta madhe zvogëlojnë nivelin e yndyrës në gjak dhe atë më shumë tek femrat gjatë periudhës së menopauzës. K...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
06-06-2012, 13:54:28

Dhimbja e mesit, ja disa këshilla për të parandaluar

Njerëzit që punojnë gjithë ditë ulur kanë probleme të shumta me mesin. Mjafton një lëvizje e gabuar dhe ju gjendeni përballë një rreziku, i cili nuk ju lë të lëvizni lirshëm dhe ju krijon dhimbje të forta. Kjo dhimbje mesi quhet dhimbje akute dhe ndodh tek personat që rrinë për një kohë të gjatë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
30-05-2012, 12:29:42

Pilula që i lejon femrat të planifikojnë ciklin

Pavia, 26 maj 2012, NOA- Parashikohet që në tregun italian pas 1 viti të jetë në treg pilula që i lejon femrat të planifikojnë se kur duan të kenë ciklin e tyre të menstruacioneve. Njoftimi vjen nga ekspertët në Kongresin e Përbashkët Kombëtare të Shoqërisë Italiane të kontracepsionit dhe Federa...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

dreamm
29-05-2012, 10:53:06

Virozat stinore, mjekët: Kujdes nga luhatjet e temperaturave

TIRANË- Pavarësisht motit të ngrohtë, në kushtet e luhatjeve të temperaturave, mjekët kanë apeluar për të gjithë qytetarët të bëjnë kujdes nga virozat stinore.Sipas të dhënave nga Instituti i Shëndetit Publik, numri i virozave stinore është në rënie, ndërsa rezulton të jenë më pak edhe krahasuar...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
26-05-2012, 23:16:36

Barnat dietike dëmtojnë mëlçinë

Tabletat për humbjen e peshës dëmtojnë mëlçinë. Kjo është konfirmuar nga një studim i realizuar në SHBA. Për amerikanët ky është një lajm ndikues, pasi 40 për qind e tyre përdorin tableta shtesë dhe dietikë për të rënë nga pesha dhe për të krijuar muskuj. Studimi shqyrtoi rreth 100 raste të dëmt...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
26-05-2012, 00:59:25

Tabletat e kalciumit mund të shkaktojnë infarkt

Studiuesit paralajmërojnë se marrja e kalciumit shtesë, përmes tabletave mund të çojë deri rrezikun e një ataku në zemër. Sipas tyre, këto tableta, që përdoren në ditët e sotme nga një numër gjithnjë e më i madh personash, sidomos në moshë të thyer, mund të bëjnë më shumë dëm sesa dobi. Qindra m...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
26-05-2012, 00:58:31

Traumatologjia sportive

Skerdi Pashako është një sportist i ri që për shkak të një dëmtimi në lojë ka lënë karrierën pezull. Ai po këmbëngul që gjërat mos të mbeten kështu. Pas trajtmit mjekësor po drejtohet tek Qendra Spitalore Universitare “Zoja e Këshillit të Mirë” për t’u rehabilituar me fizioterapi.Qendra e rehabi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

dreamm
21-05-2012, 09:34:02

Kripa dhe duhani shkaktarët më të shpeshtë të vdekjes

BRAZIL- Kripa në ushqim shkakton tensionin e lartë të gjakut, ndërsa ai është shkaku kryesor i shumicës së vdekjeve në tërë botën. Mjekët në kongresin e nutricionistëve në Rio de Janeiro kanë thënë që rregullimi i sasisë së kripës në ushqim mund të parandalojë disa miliona vdekje të parakohshme ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
15-05-2012, 10:59:47

Keni apo nuk keni menstruacione në menopauzë?

Ndikimi më i dukshëm i hormoneve në menopauzë është nxitja e menstruacioneve të rregullta. Cikli menstrual me ndihmën e hormoneve mund të nxitet edhe në moshën 70-vjeçare, mirëpo cikli atëherë është vetëm pasojë e rrudhave e mureve të brendshme të mitrës (për shkak të pranisë së hormoneve), e ci...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe