Jeta - 5

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Tema informative dhe diskutime ne lidhje me trupin dhe shendetin.

M A X
27-04-2012, 23:24:20

Rezonanca Magnetike

Specialistët konfirmojnë se Rezonanca Magnetike nuk paraqet ndonjë rrezik për pacientin kur ndiqen udhëzimet përkatëse të sigurisë. Megjithëse fusha e fortë magnetike nuk është e dëmshme në vetvete, pajisjet mjekësore që përmbajnë metale mund të keq-funksionojnë ose të shkaktojnë probleme gjatë ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
24-04-2012, 23:00:47

Syneti në aspektin mjekësor

-Syneti (circumcisioni) gjatë historisë ka qenë temë emotive dhe shpesh pre e debateve irracionale. Viteve të fundit vërehet dukshëm tek mjekët një tendencë për kthimin sërish në praktikimin e synetit tek të porsalindurit. Në dritën e rritjes së numrit të argumenteve shkencore mjekësore, të cilë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

dreamm
02-04-2012, 16:15:29

Mjekësi, gjuhët e huaja largojnë sklerozën

LONDËR- Nëse dini të flisni rrjedhshëm të paktën një gjuhë të huaj, atëherë kjo gjë largon rrezikun e sklerozës, konstaton një studim britanik. Shkencëtarët e Universitetit të Yorkut (Angli) kanë dalë në përfundimin se zotërimi i një gjuhe të dytë është mirë për shëndetin mendor sepse rrit fleks...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

dreamm
02-04-2012, 16:13:20

Ataku në zemër më i rrezikshëm në mëngjes

MADRID- Sulmi në zemër është shumë më i rrezikshëm për 20 për qind të njerëzve në orët e mëngjesit se sa në çdo orë tjetër të ditës. Ky fakt publikohet në studimin më të fundit të Qendrës Nacionale për Hulumtime Kardiovaskulare në Madrid.Tensioni i gjakut është më i lartë në mëngjes, ndërsa më i...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
17-03-2012, 19:16:44

Dhimbja në shpinë

Dhimbja në shpinë është shfaqja e dhimbjeve në regjionin lumbal ose lumbosakral, e cila shoqërohet me dëmtim të funksionit të pasmë të muskujve dhe lumboishiadik ose me dëmtime neurologjike. Dhimbja e shpinës (lumboischialgia) është një ndër manifestimet më të shpeshta. Supozohet se rreth 75% të...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
14-03-2012, 23:21:01

Portokalli i kuq

Studimi, ja pse portokalli i kuq është kaq i mirë për shëndetinStudiuesit e një projekti europian, i quajtur “Athina”, kanë arritur të zbulojnë se pse portokalli i kuq është aq i nevojshëm për trupin e njeriut.“Ngjyra e kuqe e shëndetit”. Kështu e kanë quajtur ata këtë portokall, i cili falë ngj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
14-03-2012, 00:17:40

Epigjenetika, pse ADN-ja nuk përcakton fatin tënd

Eksperiencat tona në jetë nuk ndikojnë vetëm mënyrën se si ne ndërveprojmë me mjedisin. Ato, gjithashtu, mund të ndikojnë në gjenet tona dhe të influencojnë pasardhësit tanë- sygjerojnë tashmë një numër në rritje kërkimesh. Ngjarjet stresuese dhe përdorimi i drogërave duket se ndryshojnë procesi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
07-03-2012, 14:11:22

Si ta eliminoni dhimbjen e dhëmbit për 7 minuta?

Dhembja e dhëmbit është padyshim një nga dhembjet e pakëndshme që thuajse të gjithë e njohim, mirëpo me ndihmën e një truku shumë të thjeshtë, që përfshin një kockë akulli, do ta keni të lehtë ta eliminoni atë, së paku deri sa të arrini te stomatologu.Një studim i realizuar disa vite më parë në ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
02-03-2012, 23:44:40

Shenjat e sëmundjes së rëndë në mushkëri

Sipas shefes së shërbimit të dytë të pneumologjisë në spitalin e Sanatoriumit dhe specialisten e shëndetit ambiental Silvana Bala kolla është shenja e parë e prekjes së rrugëve respiratore. "Nëse një pacient ka pasur një sëmundje ose vuan nga një sëmundje respiratore dhe karakteri i kollës, sasi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
24-02-2012, 13:47:35

Kur marrja e mendeve paralajmeron tumorin.

Specialistët këshillojnë të marrim seriozisht dhe të kontrollojmë marrjen e mendve sepse kjo mund të jetë shenjë paralajmëruese e një sëmundjeje tumorale të veshit të brendshëm. Dhimbjet e shpeshta të kokës dhe marrja e mendve nuk duhen nënvlerësuar. Duke theksuar se marrja e mendve mund të shfa...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

altinmurati
23-02-2012, 04:16:32

Terminator 7

Pranej me vjen inat qe jetoj ne ket shekull. Po te jetoja ne vitin 2350 psh, do ishte nji qenie e pavdekshme dhe do shkruja 10 artikuj ne sekonde ketu tek ZeriYt

M A X
19-02-2012, 21:26:03

Si te lesh cigaren

Per lenien e cigares nje rol mjaft te rendesishem e luan konsumimi i ujit.Deshira per te pire duahan duhet te zevendesohet me nje gote uje i cili largon gjendjen e tensionuar qe lind nga mospirja e cigares, raporton Start. Ne fillim duhanpiresit duhet te minimizojne numrin e cigareve te konsumua...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
19-02-2012, 21:23:05

Sheqeri i tepërt dëmton si duhani e alkooli

 Studuesit amerikanë kanë propozuar vendosjen e një takse për sheqerin, për të ulur nivelin e konsumit të tij.Sipas specialistit Robert Lustig, sheqeri është një produkt që dëmton organizmin, njëlloj si duhani apo alkooli, duke shkaktuar sëmundje të rënda, kryesisht të lidhura me obezitetin.Obez...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
18-02-2012, 00:21:48

Si të eliminoni dhimbjen e dhëmbit

Dhimbja e dhëmbit është padyshim një nga dhimbjet e pakëndshme që thuajse të gjithë e njohim, mirëpo, me ndihmën e një truku shumë të thjeshtë, që përfshin një kockë akulli, do ta keni të lehtë ta eliminoni atë, së paku deri sa të arrini te stomatologu.Një studim i realizuar disa vite më parë në...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
15-02-2012, 23:30:48

Faktorët e rrezikut për sëmundjet në zemër

Një studim i botuar ne revistën e shoqatës amerikane të mjekësisë (JAMA) tregon se kur një person përmban njëherësh disa nga faktorët e rrezikut për sëmundje në zemër, kjo është koha për t’u shqetësuar. Sa prej këtyre fakorëve për sëmundje kardio-vaskulare keni?-kolesterol, pirje duhani, diabet,...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
13-02-2012, 14:20:56

Spinaqi dhe sallata jeshile kundër tumoreve tek femrat

- Prej kohësh është i njohur fakti që frutat dhe perimet ndihmojnë në parandalimin e shumë sëmundjeve, por falë një studimi të bërë publik kohët e fundit kemi informacion më të saktë mbi ushqimet “mike” të shëndetit. Studimi që përfshiu 31 mijë gra italiane konfirmoi aftësinë e madhe parandalues...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
31-01-2012, 23:47:23

Presioni në krah tregon rrezikun kardiak

Një diferencë e presionit sistolik mes krahut të djathtë dhe atij të majtë, e barabartë me 15 milimetra mërkur, mund të jetë treguese e një predispozite më të madhe për rreziqe kardio-vaskulare. Kështu thotë një studim i publikuar online nga revista “The Lancet”, e kryer nga ekspertë të Peninsul...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
16-01-2012, 14:20:51

Virozat e stinës

 “Lufta" për t'u mbrojtur nga virozat e stinës fillon që në tavolinat tona, pra që nga ushqimet që ne kon sumojmë. Disa ekspertë të poliklinikës "San Mateo" në Pavia të Italisë kanë lançuar dietën mbrojtëse për të parandaluar infektimin nga viruset e stinës së ftohtë, ku dihet që rreziku për t'u...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
13-01-2012, 15:47:30

Buka e zezë parandalon kancerin e zorrës

 Kryefjala e çdo mjeku për të mos pasur probleme me shëndetin është ushqyerja e shëndetshme. Një dietë e pasur me vitamina e minerale dhe e varfër në brumëra apo karbohidrate zë vend gjithmonë në këshillat e dietologëve më të përgatitur. Megjithatë ne hyjmë në këto përbërës të dietës duke harrua...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
11-01-2012, 16:38:49

Sinapsi i stresuar

Stresi influencon në mënyrë negative ose pozitive trurin, duke ndryshuar funksionet njohëse, emocionale dhe të sjelljes. Nëse më parë ishte e hamendësuar nga vëzhgimet, tashmë është e vërtetuar shkencërisht.Stresi dhe hormoni i tij modifikojnë sinapset dhe transmetimet nervore. Sipas kohëzgjatje...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
06-01-2012, 17:10:56

Ndrydhja e këmbës

Ndrydhja e këmbës në futbollPyetje: Doja tu kërkoja një këshillë për rezultatin e një rezonance të bërë pas një ndrydhje gjatë një ndeshje futbolli, sepse edhe pse kanë kaluar dy vjet kur luaj më dhemb akoma.Përgjigje: Problemi juaj duket se është një problem kockor me të cilin shoqërohet zakoni...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
23-12-2011, 09:11:46

12 fakte që duhet t’i dimë për aspirinën

Aspirina ofron mbrojtje për sëmundje të ndryshme në organizmin tonë. Por ka dhe raste kur efektet e saj në organizëm nuk janë pozitive, apo ndikojnë negativisht. Këto janë rezultatet e studimeve më të fundit të publikuara nga “New York Times”.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
21-12-2011, 19:31:57

Ha pak qe te jetosh gjate dhe shendetshem

Të ushqyerit më pak ndihmon trurinTë ngrënit më pak jo vetëm që ndihmon të jetosh më gjatë, dhe me probabilitet më të ulët për tu sëmurur nga patologjitë e lidhura me mbipeshën, por ndihmon edhe në mbajtjen e trurit më të ri. Një studim italian i publikuar në revistën PNAS, ka arritur të shpjego...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
21-12-2011, 09:44:14

Sëmundjet që parandalohen me shegë, dardhë, hurmë dhe kivi

Në mjekësinë tradicionale kineze, hurmat janë përdorur për të trajtuar probleme të tilla siç ishin astma, infeksionet e mushkërive, hemorroidet, diarreja.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
16-12-2011, 16:14:49

“Dashuria” e rrezikshme me qetësuesit

Kanë kaluar 50 vjet që kur qetësuesit nisën të përdoreshin për publikun e gjerë dhe të shiteshin në farmaci pa recetë. Ibuprofeni, një vetmëve që nuk ka patur nevojë për modifikime që prej krijimit të tij, në një laborator të vogël në Notingem në vitin 1961, është ndër më të njohurit.Së bashku m...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe