×
Hyrja
Profili

Jeta, Trupi dhe Shendeti


M A X
ne: 04-11-2011, 09:11:00
Plakja - Si të vonosh plakjen

Jeta

Vërshimi i rrudhave dhe dobësimi i muskujve mund të vonohet dhe madje të eliminohet. Kështu thonë një grup studiuesish në Shtetet e Bashkuara, të cilët kanë arritur rezultatet në fjalë pas një eksperimenti të kryer mbi një mi. Eksperimenti u bë duke rigjallëruar qelizat e tërhequra që nuk janë n...


M A X
ne: 23-10-2011, 00:30:26
Doni të jetoni deri 100 vjeç?

Jeta

Doni të jetoni deri 100 vjeç? Shumë e thjeshtëShumë njerëz do të mund të jetonin deri në moshën 100-vjeçare, nëse do të ndiqnin shtatë hapa të thjeshtë, zbuloi një studim i një kardiologu kanadez. Sipas tij, në kushtet e jetës moderne, 90% e njerëzve mund të arrijnë pa problem në të paktën 90 vj...


M A X
ne: 19-10-2011, 00:29:38
Zbulohet enzima që bllokon shtatzaninë

Jeta

Shkencëtarët kanë arritur të zbulojnë një proteinë, e cila është në gjendje të zgjidhë shumë prej problemeve që lidhen me mungesën e pjellorisë tek femrat. Keshtumësohet në një artikull të publikuar ditën e sotme në “Journal of Medicine”. Një studim u krye mbi 100 gra, të cilat kanë humbur spo...

M A X
ne: 16-10-2011, 13:57:05
ÇFARË ËSHTË HYPOSPADIA?

Jeta

Dr.Adem Harxhi
Pyetje: Doktor, jam një nënë që muajt e fundit kam lindur një djalë me një çrregullim në organin gjenital. Disa doktorë më thanë se është një djalë i lindur synet. Një tjetër më tha se djali ka lindur me hypospadi. Jam shumë e shqetësuar, ndaj ...

M A X
ne: 16-10-2011, 13:20:51
Zbulohet pilula që do fshijë kujtimet e këqija

Jeta

Studimi, zbulohet pilula që do fshijë kujtimet e këqija Përvojat traumatike së shpejti do t’i takojnë së kaluarës falë zbulimit më të ri të shkencëtarëve britanikë.Hulumtuesit në Universitetin në Leicester kanë zbuluar pilulën e cila do t’i ndihmojë të gjithë ata që nuk mund të largojnë kujtimet...

M A X
ne: 14-10-2011, 16:49:22
Frutat dhe perimet e bardha ulin rrezikun për Iktus

Jeta

Këshilla për të përdorur fruta dhe perime, për të siguruar sa më tepër substanca ushqyese nuk është e re. Por sipas një studimi të publikuar kohët e fundit në revistën shkencore “Stroke”, rezulton se perimet me ngjyrë të bardh ulin rrezikun për Iktus. Në këtë studim, disa shkencëtar të universit...

M A X
ne: 14-10-2011, 00:06:19
Ultratinguj për të kuruar kockat e thyera

Jeta

Mjekë në Skoci janë duke përdorur ultratingujt për të ndihmuar pacientët e tyre me fraktura kritike në kocka. Ata kanë zbuluar se teknika përshpejton kohën e shërimit me më tepër se një të tretën. Pulsimet ultrasonike bëjnë që qelizat të vibrojnë, gjë që stimulon rigjenerimin dhe shërimin. Tekno...

M A X
ne: 11-10-2011, 23:38:53
Tabletat me vitamina shkurtojnë jetën

Jeta

Suplementet artificialë të vitaminave, të cilët shoqërojnë vazhdimisht shumë mjekime, mund të jenë shumë të dëmshëm për shëndetin e njeriut, zbuloi një studim finlandez. Nga testimi i disa mijëra rasteve, studiuesit kanë arritur të kuptojnë se niveli i vdekshmnërisë në gratë e moshuara që përdor...

M A X
ne: 11-10-2011, 23:28:23
Sëmundjet e këmbëve, gabimet që bëjnë shqiptarët

Jeta

Eglantina BardhiShqiptarët nuk kujdesen për këmbët dhe as për këpucët e tyre. Ata i kanë “lënë” në harresë edhe pse këmbët duhen trajtuar dhe kujdesur aq shumë për to sa për çdo pjesë të trupit. Në fakt vihet re se janë të paktë ata që shkojnë të trajtojnë këmbët, të blejnë këpucët e përshtatshm...

M A X
ne: 08-10-2011, 10:52:07
Përdoruesit e drogës, rrezikojnë të verbohen!

Jeta

Në Shtetet e Bashkuara, është kryer një studim mbi rrezikun që përdoruesit ë kokainës kanë, për tu sëmurë nga Glaukoma. Glaukoma është një formë e zakonshme e dëmtimit të nervit optik e cila shkakton verbërimin e ngadalshëm tek njerëzit. Për një studim të tillë janë ekzaminuar 5.3 milionë person...

M A X
ne: 08-10-2011, 10:51:30
Gripi dhe Ftohja - 10 ushqime për tu mbrojtur nga gripi dhe të ftohurit

Jeta

Tashmë që stina e vjeshtës ka trokitur dhe temperaturat po vijojnë të bien sistemi ynë imunitar bëhet më i prekshëm nga virozat e stinës. Studimet e bëra nga dietologët kanë treguar efektet pozitive të bimëve dhe ushqimeve në shëndetin tonë, si stimulues të sistemit imunitar, por edhe të efektsh...

M A X
ne: 07-10-2011, 00:14:47
Tastierat, sa të rrezikshme për shëndetin

Jeta

Janë shndërruar në një mjet të zakonshëm pune në jetën moderne, por mund të jenë edhe një burim i natyrshëm i sëmundjeve më të rrezikshme. Bëhet fjalë për tastierat, të cilat tashmë të kudondodhura në çdo zyrë dhe jo vetëm. Një studim i bërë rishtaz, ka arritur në përfundimin se këto pajisje jan...


M A X
ne: 30-09-2011, 23:00:26
Rrëzimet, pasojat dhe si t’i shpëtojmë prindërit tanë

Jeta

Eglantina BardhiTë gjithë kemi, ose do të kemi pas një fare kohe një të moshuar në shtëpi. Pa dashur të mendojmë se shumë prej nesh do bëhen vetë të moshuar, e ndoshta edhe, tepër, tepër të moshuar.Të moshuarit përbëjnë pjesën më të madhe të popullsisë, kanë punuar gjithë jetën, kanë sjellë brez...

M A X
ne: 22-09-2011, 12:13:15
Gastriti, zbuloni ilaçet që e provokojnë

Jeta

Shqetësimet që sjell në organizëm gastriti shpeshherë konsiderohen si një e keqe me të cilën duhet të bashkëjetojmë, por zbulimet të fundit hedhin poshtë bindjet tona dhe na tregojë si mund ta parandalojmë atë.Studiuesit na kërkojnë të reflektojmë mbi sasinë e ilaçeve dhe medikamenteve që përdor...

Berni
ne: 21-09-2011, 11:05:41
Lajthitë, arrat dhe bajamet, sëmundjet që kurojnë

Jeta

Mangësia e acideve yndyrore omega-3 ka qenë e lidhur me një numër të problemesh si tek fëmijët ashtu edhe tek të rriturit, duke përfshirë hutimin, depresionin, aftësi të kufizuara në të mësuar, humbjen e kujtesës, çrregullimet gjatë gjumit, si dhe aftësitë e dobëta për zgjidhjen e problemeveFrut...

M A X
ne: 16-09-2011, 14:58:22
Dembelizmi

Jeta

Studimi, nëse jeni dembelë fajin e kanë gjenet! Nëse jemi dembelë ky nuk është faji ynë. Në këtë përfundim kanë arritur shkencëtarët e Unisversitetit McMaster në Ontario. Zbulimi më i fundit i shkencëtarëve amerikan tregon se njerëzit nuk kanë faj nëse janë dembelë duek u a adresuar një faj të t...M A X
ne: 14-09-2011, 16:05:44
Obeziteti dhe diabeti, dy epidemi moderne

Jeta

Kombinimi i obezitetit dhe diabetit të tipit 2, të quajtur ndryshe dhe si i “rritur” sepse godet kryesisht mbi 40 vjeçarët mbipeshë dhe jo insulino-dipendentët, profilizohet si epidemia më e madhe dhe një problem i shëndetësisë publike të kohëve moderne. Kufiri i ri i kurave dhe alternativave të...

M A X
ne: 13-09-2011, 01:56:27
Zbulohet geni i dhimbjes kronike

Jeta

Disa shkencëtarë të Universitetit të Kembrixh kanë identifikuar genin HXN2, përgjegjës për dhimbjen kronike. Bëhet fjalë për një zbulim që mund t’i hapë rrugën prodhimit të ilaçeve të reja në gjendje të bllokojnë proteinën e lëshuar nga geni.Sipas studiuesve, të cilët e kanë publikuar studimin e...

M A X
ne: 13-09-2011, 01:55:56
Varësia nga alkooli dhe duhani, të lidhura

Jeta

Alkooli dhe duhani shpesh janë të lidhur me njeri-tjetrin. Pas kësaj ndërlidhjeje të rrezikshme gjendet e njëjta molekulë, enzima “chinasi C epsilon”, që mund të shndërrohet në një objektiv farmaceutik për të pakësuar “etjen” ndaj alkoolit dhe cigareve. Zbulimi i kësaj enzime që duket se mund të...

M A X
ne: 12-09-2011, 23:03:53
Tensioni larte - Si mposhtet hipertensioni me ushqime

Jeta

 Gati dy nga tre persona të moshuar me diabet kanë edhe hipertension (shtypja e lartë e gjakut). Që të dy këto gjendje rrisin rrezikun për sulm në zemër, goditjen në tru, sëmundje të syve dhe veshkave. Sikur sheqeri në gjak, ashtu edhe shtypja e gjakut luhatet gjatë ditës. Shtypja normale e gjak...

M A X
ne: 12-09-2011, 12:26:50
Vjeshta, stina e alergjive dhe reumatizmave

Jeta

E kemi thënë vazhdimisht se vjeshta është koha kur njerëzit ndihen të lodhur, në depresion e shumë të tjerë akoma sëmuren në mënyrë të pashpjegueshme dhe të përsëritur. Shirat, era dhe lagështira, tipike të sezonit të vjeshtës, në fakt mund të shkaktojnë apo përkeqësojnë edhe shqetësimet e shumt...

M A X
ne: 06-09-2011, 13:27:10
Kur farmacisti mund të bëhet “mjek”

Jeta

Eglantina Bardhi
“Lutem, vajza ime 2 vjeçare ka dy javë më diarre dhe të vjella. Mundesh të më japësh ndonjë ilaç për të…” Kjo ishte kërkesa e një zonje e shoqëruar nga një vajzë për dore në një ndër farmacitë e kryeqytetit. Në fakt nuk është e vetmja e cila ...
M A X
ne: 01-09-2011, 13:30:14
Zbulohen substancat që plakin trurin

Jeta

Zbulohen në “gjakun plak” substancat që plakin trurin: një prej tyre, e izoluar në gjakun e minjve të moshuar, quhet “eotaxina” dhe rezulton në sasi të madhe edhe në gjakun dhe lëngun cerebrospinal të personave të moshuar. Prezenca e saj në gjak shkakton një pakësim të memories, tipike në “moshë...

M A X
ne: 26-08-2011, 00:35:05
Tymi, alkooli dhe droga, burrat më në rrezik

Jeta

Një stil jo i rregullt i jetës, në veçanti duhani, alkooli dhe drograt, i vendos burrat më në rrezik për jetën apo sëmundje të tjera, në krahasim me gratë.Përfundimin e ka nxjerrë një studim i drejtuar nga Brukseli që ka analizuar një seri faktorësh, përfshirë edhe kancerin dhe sëmundjet kardiov...

*
defektologu
ne: 22-08-2011, 12:31:12
PENGESAT NE TE FOLUR DHE PASOJAT E TYRE

Jeta

 PENGESAT NË TË FOLUR DHE PASOJAT E TYRE Dihet se të folurit për njeriun normal është baza e jetës. Pa të folur njerëzit nuk do të mund të komunikonin në mes veti dhe të shoqëroheshin, nuk do të mund të krijonin shkencë, teknikë, përparim mendor dhe intel

M A X
ne: 21-08-2011, 18:55:42
Ndiheni të fryrë, ja produktet nga se shkaktohet

Jeta

Ndiheni të fryrë, ja produktet nga se shkaktohetNga Brikena BushiDisa produkte ushqimore mund të shkaktojnë fryrje në stomak dhe dhimbje barku. E mira është të qëndroni larg këtyre produkteve, nëse nuk e keni nga ndonjë sëmundje tjetër serioze.Shkaqet e fryrjesmund të jenë të lidhura me thithj...

Pergjigje nga: olti, HEAIUHEAIU, lauraa
Aknet


M A X
ne: 15-08-2011, 16:29:03
Seksi dhe kanceri i anusit

Jeta

Kanceri i anusit është kancer i keq që fillon në anus, ose në hapjen në fund të zorrës (rektumi). Vetëm rreth gjysma e kancereve analë, diagnostikohen përpara se sëmundja e keqe të përhapet tej vendit primar. Një e tretae rasteve diagnostikohet pasi kanceri është përhapur në gjëndrat limfatike...


M A X
ne: 14-08-2011, 12:03:21
Frutat e thata janë shëruese

Jeta

Frutat e thata janë shërueseNga Gazeta StandardDisa vende, duke përfshirë Britaninë e Madhe dhe Shtete e Bashkuara të Amerikës, tashmë kanë vënë frutate thata në listë të ushqimeve të rekomanduara, ndërsa kongresi botëror për arrorët dhe frutat e thata ka kërkuar që edhe zyrtarisht të barazohe...

M A X
ne: 12-08-2011, 16:05:21
Ilaçi i ri ‘Drako’, zbulimi më i madh që nga penicilina

Jeta

Shkencëtarët besojnë se mund të jenë pranë transformimit të mjekësisë, pasi kanë zbuluar një ilaç të ri, i cili mund t’u japë fund viruseve si i ftohti dhe gripi, por edhe atyre më të rënda si HIV. Një ilaç, që futet në qelizat e sëmura dhe më pas shkatërron veten dhe qelizën, u krijua së fundmi...

M A X
ne: 11-08-2011, 01:06:44
Pushimi i pasdites arsye jetëgjatësie

Jeta

Hulumtimet e shkencëtarëve grekë sugjerojnë se ushqimi dhe pushimi i pasdites në kombinim me predispozitat gjenetike, janë thelbësorë për jetëgjatësinë e njeriut.Shkencëtarët e Universitetit të Athinës kanë analizuar shprehitë jetësore të 1 400 personave nga një ishull në detin Egje. Në ishullin...M A X
ne: 09-08-2011, 16:43:28
Kanceri i lëkurës? Konsumoni rrush

Jeta

Një hulumtim i ri i shkencëtarëve nga Spanja, kanë zbuluar se përbërësit që gjenden tek rrushi i mbrojnë qelizat e trupit nga rrezatimi ultravjollcë, që është shkaktari kry...

M A X
ne: 09-08-2011, 16:41:21
Shkaktarët kryesorë të djersitjes së tepërt

Jeta

Shkaktarët kryesorë të djersitjes së tepërtNga Brikena BushiTemperaturat e larta verore dhe vapa janë shkaktarët kryesorë të djersitjes që mund të jetë shumë e pakëndshme kur rrathët e neveritshëm të errët vërehen në këmishën ose fustanin tuaj të preferuar gjatë ndonjë takimi pune ose evenimenti...

M A X
ne: 09-08-2011, 13:18:49
Synetlliku, tashmë nuk njeh fe, racë as moshë

Jeta

Festimet për të festuar atë rit mund ti kalojnë edhe shpenzimet që bëhen për një dasmë. Gjithë farefisi dhe miqtë mblidhen për të uruar këtë rit. E nëse deri më dje synetlliku i meshkujve ishte thjesht një rit fetar tashmë mjekësia për shkak të indikacioneve shëndetësore erekomandon me çdo kus...


M A X
ne: 29-07-2011, 15:15:01
Rrezet e diellit dhe kozmetika, të dëmshme

Jeta

Rrezet e diellit dhe kozmetika, të dëmshmeNga Enkelejda GjuziA e dinit se efekti dëmtues i diellit nuk është vetëm drita ultra vjollcë që influencon lëkurën? Ekspertët e bukurisë tregojnë se makiazhi i rregullt cdo ditë, dhe parfumi mund të kenë impakte shkatërruese poshtë rrezeve të diellit.Për...

M A X
ne: 29-07-2011, 15:14:31
Kakaoja, shëruese ndaj shumë sëmundjeve

Jeta

Kakaoja, shëruese ndaj shumë sëmundjeveNga Enkelejda GjuziKakaoja të mbron nga sëmundjet kardiovaskulare, stimulon neuronet, kuron gjendjen shpirtërore.Ajo ka të gjitha vetitë e çokollatës.Stimuluese, antidepresive, për çdo nevojë afrodiziake. Për disa persona nuk ka shumë ndryshime nga një drog...

  • Nuk ka postime te reja
  • Redirect Board