Jeta - 6

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Tema informative dhe diskutime ne lidhje me trupin dhe shendetin.

Berni
23-12-2011, 09:11:46

12 fakte që duhet t’i dimë për aspirinën

Aspirina ofron mbrojtje për sëmundje të ndryshme në organizmin tonë. Por ka dhe raste kur efektet e saj në organizëm nuk janë pozitive, apo ndikojnë negativisht. Këto janë rezultatet e studimeve më të fundit të publikuara nga “New York Times”.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
21-12-2011, 19:31:57

Ha pak qe te jetosh gjate dhe shendetshem

Të ushqyerit më pak ndihmon trurinTë ngrënit më pak jo vetëm që ndihmon të jetosh më gjatë, dhe me probabilitet më të ulët për tu sëmurur nga patologjitë e lidhura me mbipeshën, por ndihmon edhe në mbajtjen e trurit më të ri. Një studim italian i publikuar në revistën PNAS, ka arritur të shpjego...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
21-12-2011, 09:44:14

Sëmundjet që parandalohen me shegë, dardhë, hurmë dhe kivi

Në mjekësinë tradicionale kineze, hurmat janë përdorur për të trajtuar probleme të tilla siç ishin astma, infeksionet e mushkërive, hemorroidet, diarreja.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
16-12-2011, 16:14:49

“Dashuria” e rrezikshme me qetësuesit

Kanë kaluar 50 vjet që kur qetësuesit nisën të përdoreshin për publikun e gjerë dhe të shiteshin në farmaci pa recetë. Ibuprofeni, një vetmëve që nuk ka patur nevojë për modifikime që prej krijimit të tij, në një laborator të vogël në Notingem në vitin 1961, është ndër më të njohurit.Së bashku m...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
13-12-2011, 23:53:54

Ushqimet që na futin në depresion

Të gjithë e dinë që një dietë me shumë yndyrrna, sheqer dhe ushqime ndikon në dhjamosjen e trupit. Megjithatë, sipas një studimi të ri, përveçse na shëndosh, një mënyrë e tillë të ngrëni na fut edhe në depresion. Autorët e një studimi në Universitetin e Kolumbias në SHBA zbuluan se nuk është vet...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
28-11-2011, 10:23:19

Nga obeze ne anoreksike

Alice Vinall në moshën 18 –vjecare ishte obeze, peshonte 120 kile aq sa rrezikonte të vdiste. Studentja nga Anglia e cila vuante, kur shihte se ajo ishte më e shëndoshë se miket e saj nisi para dy vitesh një seri pa fund ushtrimesh për tu dobësuar, ndërkohë që i ndërthuri edhe me tejkklaimin e v...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-11-2011, 01:37:32

Uria emocionale, çfarë është dhe si ta tejkalojmë

Uria emocionale, çfarë është dhe si ta tejkalojmëNga Anjeza MemushajUshqimi shpesh merr vlera te ndryshme nga ato te ushqimit te paster, mund te jete nje simbol statusi, nje element i kenaqesise, nje ngushellim, apo edhe nje varesi e vertete.Prej kohesh kjo sjellje e semure ndaj ushqimit eshte e...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
23-11-2011, 15:12:37

Dietat ushqimore që mbajnë nën kontroll sëmundjet

Pas të 65-ve, dietat ushqimore që mbajnë nën kontroll sëmundjetNga Përgatiti : Blerta MrishajDuke respektuar intensitetin e zvogëluar natyror të proceseve të organizimit gjatë pleqërisë, shkenca e të ushqyerit rekomandon kufizim të shkallëzuar të sasive ditore të ushqimit, dhe atë pothuajse sipa...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-11-2011, 16:22:43

Përtypu me ngadalë nqs do të dobësohesh

Do të dobësohesh? Përtypu me ngadalëFjalët e urta popullore shpesh herë na acarojnë. Kur mamaja na thoshte të përtypeshim me ngadalë për të ndihmuar tretjen, të paktën 20 herë për cdo kafshatë, nuk po na detyronte të bënim një ushtrim të kotë, por po na ndihmonte të mbanim nën kontroll peshën. K...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-11-2011, 00:53:17

Higjena e gojës

Higjena e gojës, ja si të parandalojmë rreziqetTë ruash higjenën e gojës nuk do të thotë vetëm paraqitje estetike e jashtme por edhe kontribuim në mirëqenien e përgjithshme të organizmit. Buzëqeshja, luan rol të rëndësishëm në komunikimin midis personave. Por jo gjithmonë dimë se çfarë është e s...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
14-11-2011, 13:06:08

Pijet e gazuara dëmtojnë zemrën e femrave

Femrat që konsumojnë 2 pije të gazuara në ditë janë më të rrezikuara nga sëmundjet e zemrës, sipas një studimi shkencor.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
14-11-2011, 13:05:01

Dentisti “largon” sëmundjet e zemrës

Të shkosh rregullisht tek dentisti nuk bën mirë vetëm për shëndetin e dhëmbëve, por edhe për atë të zemrës. Sipas një studimi, personat që shkojnë një herë në vit për të kontrolluar dhëmbët e tyre ulin rrezikun e prekjes nga sëmundjet e zemrës. Gjithashtu kanë 13% më pak mundësi për të pësuar nj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
11-11-2011, 00:29:06

Si realizohet fertilizimi “In Vitro”

Fertilizimi “in vitro” është një procedure e thjeshtë për të gjithë çiftet. Kur gruaja është gati, gjatë procedurës e cila bëhet me një anestezi të lehtë, merret më shumë se një vezë, në mënyrë që të arrijmë rezultate. Pacientja pas mbarimit të procedurës, që zgjat rreth dy orë, mund të vazhdojë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
08-11-2011, 11:44:52

Alkooli, Shëndeti dhe Jeta Seksuale

Adem HarxhiLe të flasim për një paradoks. Alkooli është një drogë, që në vartësi të sasisë që konsumohet, mund të jetë ndihmues ose tmerrësisht i dëmshëm. Përpara se ta merrni edhe një herë gotën në dorë, hidhni një sy në këto efekte kontradiktore të alkoolit: 1-Sasi të vogla bëjnë mirë për shën...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
04-11-2011, 09:11:00

Plakja - Si të vonosh plakjen

Vërshimi i rrudhave dhe dobësimi i muskujve mund të vonohet dhe madje të eliminohet. Kështu thonë një grup studiuesish në Shtetet e Bashkuara, të cilët kanë arritur rezultatet në fjalë pas një eksperimenti të kryer mbi një mi. Eksperimenti u bë duke rigjallëruar qelizat e tërhequra që nuk janë n...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
23-10-2011, 00:30:26

Doni të jetoni deri 100 vjeç?

Doni të jetoni deri 100 vjeç? Shumë e thjeshtëShumë njerëz do të mund të jetonin deri në moshën 100-vjeçare, nëse do të ndiqnin shtatë hapa të thjeshtë, zbuloi një studim i një kardiologu kanadez. Sipas tij, në kushtet e jetës moderne, 90% e njerëzve mund të arrijnë pa problem në të paktën 90 vj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
19-10-2011, 00:29:38

Zbulohet enzima që bllokon shtatzaninë

Shkencëtarët kanë arritur të zbulojnë një proteinë, e cila është në gjendje të zgjidhë shumë prej problemeve që lidhen me mungesën e pjellorisë tek femrat. Keshtumësohet në një artikull të publikuar ditën e sotme në “Journal of Medicine”. Një studim u krye mbi 100 gra, të cilat kanë humbur spo...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
16-10-2011, 13:57:05

ÇFARË ËSHTË HYPOSPADIA?

Dr.Adem Harxhi
Pyetje: Doktor, jam një nënë që muajt e fundit kam lindur një djalë me një çrregullim në organin gjenital. Disa doktorë më thanë se është një djalë i lindur synet. Një tjetër më tha se djali ka lindur me hypospadi. Jam shumë e shqetësuar, ndaj kërkoj të di dicka më shumë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
16-10-2011, 13:20:51

Zbulohet pilula që do fshijë kujtimet e këqija

Studimi, zbulohet pilula që do fshijë kujtimet e këqija Përvojat traumatike së shpejti do t’i takojnë së kaluarës falë zbulimit më të ri të shkencëtarëve britanikë.Hulumtuesit në Universitetin në Leicester kanë zbuluar pilulën e cila do t’i ndihmojë të gjithë ata që nuk mund të largojnë kujtimet...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
14-10-2011, 16:49:22

Frutat dhe perimet e bardha ulin rrezikun për Iktus

Këshilla për të përdorur fruta dhe perime, për të siguruar sa më tepër substanca ushqyese nuk është e re. Por sipas një studimi të publikuar kohët e fundit në revistën shkencore “Stroke”, rezulton se perimet me ngjyrë të bardh ulin rrezikun për Iktus. Në këtë studim, disa shkencëtar të universit...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
14-10-2011, 00:06:19

Ultratinguj për të kuruar kockat e thyera

Mjekë në Skoci janë duke përdorur ultratingujt për të ndihmuar pacientët e tyre me fraktura kritike në kocka. Ata kanë zbuluar se teknika përshpejton kohën e shërimit me më tepër se një të tretën. Pulsimet ultrasonike bëjnë që qelizat të vibrojnë, gjë që stimulon rigjenerimin dhe shërimin. Tekno...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
11-10-2011, 23:38:53

Tabletat me vitamina shkurtojnë jetën

Suplementet artificialë të vitaminave, të cilët shoqërojnë vazhdimisht shumë mjekime, mund të jenë shumë të dëmshëm për shëndetin e njeriut, zbuloi një studim finlandez. Nga testimi i disa mijëra rasteve, studiuesit kanë arritur të kuptojnë se niveli i vdekshmnërisë në gratë e moshuara që përdor...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
11-10-2011, 23:28:23

Sëmundjet e këmbëve, gabimet që bëjnë shqiptarët

Eglantina BardhiShqiptarët nuk kujdesen për këmbët dhe as për këpucët e tyre. Ata i kanë “lënë” në harresë edhe pse këmbët duhen trajtuar dhe kujdesur aq shumë për to sa për çdo pjesë të trupit. Në fakt vihet re se janë të paktë ata që shkojnë të trajtojnë këmbët, të blejnë këpucët e përshtatshm...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
08-10-2011, 10:52:07

Përdoruesit e drogës, rrezikojnë të verbohen!

Në Shtetet e Bashkuara, është kryer një studim mbi rrezikun që përdoruesit ë kokainës kanë, për tu sëmurë nga Glaukoma. Glaukoma është një formë e zakonshme e dëmtimit të nervit optik e cila shkakton verbërimin e ngadalshëm tek njerëzit. Për një studim të tillë janë ekzaminuar 5.3 milionë person...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
08-10-2011, 10:51:30

Gripi dhe Ftohja - 10 ushqime për tu mbrojtur nga gripi dhe të ftohurit

Tashmë që stina e vjeshtës ka trokitur dhe temperaturat po vijojnë të bien sistemi ynë imunitar bëhet më i prekshëm nga virozat e stinës. Studimet e bëra nga dietologët kanë treguar efektet pozitive të bimëve dhe ushqimeve në shëndetin tonë, si stimulues të sistemit imunitar, por edhe të efektsh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
07-10-2011, 00:14:47

Tastierat, sa të rrezikshme për shëndetin

Janë shndërruar në një mjet të zakonshëm pune në jetën moderne, por mund të jenë edhe një burim i natyrshëm i sëmundjeve më të rrezikshme. Bëhet fjalë për tastierat, të cilat tashmë të kudondodhura në çdo zyrë dhe jo vetëm. Një studim i bërë rishtaz, ka arritur në përfundimin se këto pajisje jan...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
30-09-2011, 23:00:26

Rrëzimet, pasojat dhe si t’i shpëtojmë prindërit tanë

Eglantina BardhiTë gjithë kemi, ose do të kemi pas një fare kohe një të moshuar në shtëpi. Pa dashur të mendojmë se shumë prej nesh do bëhen vetë të moshuar, e ndoshta edhe, tepër, tepër të moshuar.Të moshuarit përbëjnë pjesën më të madhe të popullsisë, kanë punuar gjithë jetën, kanë sjellë brez...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-09-2011, 12:13:15

Gastriti, zbuloni ilaçet që e provokojnë

Shqetësimet që sjell në organizëm gastriti shpeshherë konsiderohen si një e keqe me të cilën duhet të bashkëjetojmë, por zbulimet të fundit hedhin poshtë bindjet tona dhe na tregojë si mund ta parandalojmë atë.Studiuesit na kërkojnë të reflektojmë mbi sasinë e ilaçeve dhe medikamenteve që përdor...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
21-09-2011, 11:05:41

Lajthitë, arrat dhe bajamet, sëmundjet që kurojnë

Mangësia e acideve yndyrore omega-3 ka qenë e lidhur me një numër të problemesh si tek fëmijët ashtu edhe tek të rriturit, duke përfshirë hutimin, depresionin, aftësi të kufizuara në të mësuar, humbjen e kujtesës, çrregullimet gjatë gjumit, si dhe aftësitë e dobëta për zgjidhjen e problemeveFrut...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
16-09-2011, 14:58:22

Dembelizmi

Studimi, nëse jeni dembelë fajin e kanë gjenet! Nëse jemi dembelë ky nuk është faji ynë. Në këtë përfundim kanë arritur shkencëtarët e Unisversitetit McMaster në Ontario. Zbulimi më i fundit i shkencëtarëve amerikan tregon se njerëzit nuk kanë faj nëse janë dembelë duek u a adresuar një faj të t...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
14-09-2011, 16:05:44

Obeziteti dhe diabeti, dy epidemi moderne

Kombinimi i obezitetit dhe diabetit të tipit 2, të quajtur ndryshe dhe si i “rritur” sepse godet kryesisht mbi 40 vjeçarët mbipeshë dhe jo insulino-dipendentët, profilizohet si epidemia më e madhe dhe një problem i shëndetësisë publike të kohëve moderne. Kufiri i ri i kurave dhe alternativave të...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
13-09-2011, 01:56:27

Zbulohet geni i dhimbjes kronike

Disa shkencëtarë të Universitetit të Kembrixh kanë identifikuar genin HXN2, përgjegjës për dhimbjen kronike. Bëhet fjalë për një zbulim që mund t’i hapë rrugën prodhimit të ilaçeve të reja në gjendje të bllokojnë proteinën e lëshuar nga geni.Sipas studiuesve, të cilët e kanë publikuar studimin e...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
13-09-2011, 01:55:56

Varësia nga alkooli dhe duhani, të lidhura

Alkooli dhe duhani shpesh janë të lidhur me njeri-tjetrin. Pas kësaj ndërlidhjeje të rrezikshme gjendet e njëjta molekulë, enzima “chinasi C epsilon”, që mund të shndërrohet në një objektiv farmaceutik për të pakësuar “etjen” ndaj alkoolit dhe cigareve. Zbulimi i kësaj enzime që duket se mund të...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
12-09-2011, 23:03:53

Tensioni larte - Si mposhtet hipertensioni me ushqime

 Gati dy nga tre persona të moshuar me diabet kanë edhe hipertension (shtypja e lartë e gjakut). Që të dy këto gjendje rrisin rrezikun për sulm në zemër, goditjen në tru, sëmundje të syve dhe veshkave. Sikur sheqeri në gjak, ashtu edhe shtypja e gjakut luhatet gjatë ditës. Shtypja normale e gjak...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
12-09-2011, 12:26:50

Vjeshta, stina e alergjive dhe reumatizmave

E kemi thënë vazhdimisht se vjeshta është koha kur njerëzit ndihen të lodhur, në depresion e shumë të tjerë akoma sëmuren në mënyrë të pashpjegueshme dhe të përsëritur. Shirat, era dhe lagështira, tipike të sezonit të vjeshtës, në fakt mund të shkaktojnë apo përkeqësojnë edhe shqetësimet e shumt...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
06-09-2011, 13:27:10

Kur farmacisti mund të bëhet “mjek”

Eglantina Bardhi
“Lutem, vajza ime 2 vjeçare ka dy javë më diarre dhe të vjella. Mundesh të më japësh ndonjë ilaç për të…” Kjo ishte kërkesa e një zonje e shoqëruar nga një vajzë për dore në një ndër farmacitë e kryeqytetit. Në fakt nuk është e vetmja e cila shpëtimin kërkon ta gjejë t...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe