Jeta - 7

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Tema informative dhe diskutime ne lidhje me trupin dhe shendetin.

M A X
01-09-2011, 13:30:14

Zbulohen substancat që plakin trurin

Zbulohen në “gjakun plak” substancat që plakin trurin: një prej tyre, e izoluar në gjakun e minjve të moshuar, quhet “eotaxina” dhe rezulton në sasi të madhe edhe në gjakun dhe lëngun cerebrospinal të personave të moshuar. Prezenca e saj në gjak shkakton një pakësim të memories, tipike në “moshë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


M A X
26-08-2011, 00:35:05

Tymi, alkooli dhe droga, burrat më në rrezik

Një stil jo i rregullt i jetës, në veçanti duhani, alkooli dhe drograt, i vendos burrat më në rrezik për jetën apo sëmundje të tjera, në krahasim me gratë.Përfundimin e ka nxjerrë një studim i drejtuar nga Brukseli që ka analizuar një seri faktorësh, përfshirë edhe kancerin dhe sëmundjet kardiov...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
defektologu
22-08-2011, 12:31:12

PENGESAT NE TE FOLUR DHE PASOJAT E TYRE

 PENGESAT NË TË FOLUR DHE PASOJAT E TYRE Dihet se të folurit për njeriun normal është baza e jetës. Pa të folur njerëzit nuk do të mund të komunikonin në mes veti dhe të shoqëroheshin, nuk do të mund të krijonin shkencë, teknikë, përparim mendor dhe intel
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
21-08-2011, 18:55:42

Ndiheni të fryrë, ja produktet nga se shkaktohet

Ndiheni të fryrë, ja produktet nga se shkaktohetNga Brikena BushiDisa produkte ushqimore mund të shkaktojnë fryrje në stomak dhe dhimbje barku. E mira është të qëndroni larg këtyre produkteve, nëse nuk e keni nga ndonjë sëmundje tjetër serioze.Shkaqet e fryrjesmund të jenë të lidhura me thithj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
15-08-2011, 16:29:03

Seksi dhe kanceri i anusit

Kanceri i anusit është kancer i keq që fillon në anus, ose në hapjen në fund të zorrës (rektumi). Vetëm rreth gjysma e kancereve analë, diagnostikohen përpara se sëmundja e keqe të përhapet tej vendit primar. Një e tretae rasteve diagnostikohet pasi kanceri është përhapur në gjëndrat limfatike...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


M A X
12-08-2011, 16:05:21

Ilaçi i ri ‘Drako’, zbulimi më i madh që nga penicilina

Shkencëtarët besojnë se mund të jenë pranë transformimit të mjekësisë, pasi kanë zbuluar një ilaç të ri, i cili mund t’u japë fund viruseve si i ftohti dhe gripi, por edhe atyre më të rënda si HIV. Një ilaç, që futet në qelizat e sëmura dhe më pas shkatërron veten dhe qelizën, u krijua së fundmi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
11-08-2011, 01:06:44

Pushimi i pasdites arsye jetëgjatësie

Hulumtimet e shkencëtarëve grekë sugjerojnë se ushqimi dhe pushimi i pasdites në kombinim me predispozitat gjenetike, janë thelbësorë për jetëgjatësinë e njeriut.Shkencëtarët e Universitetit të Athinës kanë analizuar shprehitë jetësore të 1 400 personave nga një ishull në detin Egje. Në ishullin...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
09-08-2011, 16:43:28

Kanceri i lëkurës? Konsumoni rrush

Një hulumtim i ri i shkencëtarëve nga Spanja, kanë zbuluar se përbërësit që gjenden tek rrushi i mbrojnë qelizat e trupit nga rrezatimi ultravjollcë, që është shkaktari kry...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
09-08-2011, 16:41:21

Shkaktarët kryesorë të djersitjes së tepërt

Shkaktarët kryesorë të djersitjes së tepërtNga Brikena BushiTemperaturat e larta verore dhe vapa janë shkaktarët kryesorë të djersitjes që mund të jetë shumë e pakëndshme kur rrathët e neveritshëm të errët vërehen në këmishën ose fustanin tuaj të preferuar gjatë ndonjë takimi pune ose evenimenti...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
09-08-2011, 13:18:49

Synetlliku, tashmë nuk njeh fe, racë as moshë

Festimet për të festuar atë rit mund ti kalojnë edhe shpenzimet që bëhen për një dasmë. Gjithë farefisi dhe miqtë mblidhen për të uruar këtë rit. E nëse deri më dje synetlliku i meshkujve ishte thjesht një rit fetar tashmë mjekësia për shkak të indikacioneve shëndetësore erekomandon me çdo kus...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
29-07-2011, 15:15:01

Rrezet e diellit dhe kozmetika, të dëmshme

Rrezet e diellit dhe kozmetika, të dëmshmeNga Enkelejda GjuziA e dinit se efekti dëmtues i diellit nuk është vetëm drita ultra vjollcë që influencon lëkurën? Ekspertët e bukurisë tregojnë se makiazhi i rregullt cdo ditë, dhe parfumi mund të kenë impakte shkatërruese poshtë rrezeve të diellit.Për...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
29-07-2011, 15:14:31

Kakaoja, shëruese ndaj shumë sëmundjeve

Kakaoja, shëruese ndaj shumë sëmundjeveNga Enkelejda GjuziKakaoja të mbron nga sëmundjet kardiovaskulare, stimulon neuronet, kuron gjendjen shpirtërore.Ajo ka të gjitha vetitë e çokollatës.Stimuluese, antidepresive, për çdo nevojë afrodiziake. Për disa persona nuk ka shumë ndryshime nga një drog...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
24-07-2011, 00:12:21

Terapia me qeliza native

Vetëm në Gjermani kryhen rreth 30.000 operacione në vit për prerjen e gjymtyrëve. Dhe kjo për shkak se arteriet janë të bllokuara dhe nuk lejojnë fare qarkullimin e gjakut. Por doktorët në Gjermani kanë gjetur terapinë me qeliza native, zgjidhje kjo që karezultuar shumë positive.Prej kësaj sëmun...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
23-07-2011, 10:35:53

Uji i detit, i dobishëm për sëmundjet veshkave

Banjat e diellit veprojnë mbi veshkat. Me zgjerimin e enëve të gjakut të lëkurës, zgjerohen edhe enët e gjakut në veshka. Nëse shtohet djersitja në lëkurë, nuk ka ndonjë ndryshim në funksionin e veshkave, por kur nuk shtohet djersa, banjat e diellit shkaktojnë rritjen e punës së veshkave duke sh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-07-2011, 19:29:30

Gjashtë receta për të ruajtur sytë nga dielli

Gjashtë receta për të ruajtur sytë nga dielliDuke i ekspozuar shumë sytë në diell apo edhe duke ndenjur shumë përpara kompjuterit, pasojat janë të njëjta. Sytë tuaj fillojnë t’ju djegin, dhe qepallat ju rëndojnë... Ju këshillojmë 6 receta që mund t’i përgatisni në shtëpi, të cil...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-07-2011, 15:18:03

Ndihmoni vetes

Personat te të cilët ndryshimi i motit shkakton mundime të lehta, nuk është e thënë që menjëherë të përdorin ilaçe. Më mirë është të provohen metodat dhe mjetet natyrale.Për fillim, si në çdo gjë, është i rëndësishëm ushqimi i balancuar me shumë pemë dhe perime, të cilat do të na japin vitamina ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
20-07-2011, 10:04:25

Uji i tepërt mund të jetë i dëmshëm

Uji i tepërt mund të jetë i dëmshëmNga Enkelejda GjuziGjithmonë është thënë se konsumimi i ujit pengon dëmtimin e veshkave, ndihmon në humbjen e tepricës së kilogramëve, si edhe rrit koncentrimin. Megjithatë, shkencëtarët paralajmërojnë se tetë gota ujë në ditë nuk janë të mira ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
18-07-2011, 14:50:49

Pulsi nuk gabon me rrahjet e zemrës

Sipas një lajmi të botuar në “Mayo Clinic”, mesatarja e rrahjeve të zemrës në minutë për një njeri është 60-100 rrahje. Specialistët shpjegojnë se shpejtësia e ulur e rrahjeve të zemrës tek një njeri i shëndetshëm tregon për një funksionim jo të mirë të saj. Duke ditur shpejtësinë e rrahjeve të ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
17-07-2011, 13:50:18

Rreziku nga kanceri i lekurës

Melanoma, një nga kanceret e lekurës shpesh herë dhe vdekjeprures po përhapet me shpejtësi sipas mjekeve dermatologë, madje tek moshat e reja.Kjo sëmundje e lekures lidhet me nishanet ne trup apo njolla te tjera te shkaktuara nga dielli dhe nese neglizhohet ka pasoja fatale, ndaj dermatologet re...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
17-07-2011, 13:49:53

ADN rregullon pasionin për alkoolin dhe yndyrnat

AND-ja e evropianëve ka një lloj “çelësi gjenetik” që ndez pasionin për yndyrna dhe alkool.Përfundimin e ka nxjerrë një kërkim i Alasdair MacKenzie, i Universitetit Aberdeen. Ai funksionon duke rregulluar aktivizimin apo fikjen e genit Galanina që punon në hipotalamus.Çelësi evropian i Galaninës...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
14-07-2011, 00:09:54

Truke natyrale për dhëmbë të bardhë

Doni të keni dhëmbë të bardhë si aktorët e Hollywood? Tani është e mundur edhe me metoda natyrale, pa patur nevojë të shkoni te dentisti.Hapi i parë është përtypja. Hani fruta dhe zarzavate të forta. Karrotat, mollët por edhe nje erez si majdanozi janë furce natyrale të dhëmbëve, që mund të heqi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
14-07-2011, 00:09:26

Shtatë orë gjumë, zvogëlojnë problemet në zemër

Gjumi i mjaftueshëm është top prioritet për të gjithë ne, dhe tani ekspertët tregojnë se njerëzit të cilët bëjnë shtatë orë gjumë nate, mund të zvogëlojnë rrezikun e problemeve shëndetësore.Studimet e gjata kanë treguar se ata të cilët bëjnë më pak gjumë, dyfishojnë rrezikun e problemeve në zemë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
14-07-2011, 00:07:50

Shenjat e para të leuçemisë

Leuçemia është sëmundje kanceroze e gjakut. E cila është gjithmonë kronike, e karakterizuar nga prezenca e disa celulave jo normale, ose në shumë raste leuçemia karakterizohet edhe si pamjaftueshmëri e gjakut dhe e palcës kurrizore.Një shumicë e tepruar e rruazave të bardha dhe një pakicë fatale...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
12-07-2011, 09:45:00

Spanjë, transplanti i parë i këmbës

Mjekët në Spanjë kryen operacionin për transplantin e parë të plotë të këmbës.Pacienti i parë i këtij lloj transplanti ishte një person që kishte thyer këmbën gjatë një aksidenti me makinë.Ndërhyrja u krye nga një grup mjekësh të udhëhequr nga Pedro Cavadas në spitalin e La Fe të Valencias.Tashm...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
09-07-2011, 13:01:22

Ushqimet që ngadalësojnë plakjen

Plakja është një proces i cili do vite të shfaqet me sy të lirë, por ai nis menjëherë pas lindjes së një foshnjeje. Në të vërtetë, plakja nuk është asgjë tjetër përveçse riprodhimi i gabuar i qelizave në mënyrë të vazhdueshme, që pak nga pak sjell degradimin e organizmit.Megjithatë, ekzistojnë d...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
09-07-2011, 13:00:21

Bari kundër kancerit të prostatës, efektiv edhe ndaj kancerit të gjirit

Barnat të cilat shfrytëzohen për mjekimin e kancerit të prostatës te meshkujt, mund të jenë të dobishëm edhe te kanceri i gjirit te disa femra, pohojnë shkencëtarët britanikë.Terapitë hormonale, si tamoksifeni dhe inhibitorët e aromatazës nuk janë efikase ndaj 30 llojeve të kacereve të gjirit. N...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: +ERELA+, Trendafili i kuq, olti

Patatet e skuqura janë si droga

+ERELA+
06-07-2011, 14:45:14
me too
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
06-07-2011, 00:06:05

Mjekë të huaj në Shqipëri

Të jesh femër! Të ndihesh femër! Të kujdesesh për një femër… kjo nuk është aspak e lehtë, madje ka shumë vështirësi, si për vetë femrën, ashtu edhe për bashkëshortin, familjen e po ashtu edhe për mjekun e saj.Sëmundje të ndryshme si kanceri i gjirit apo i mitrës janë bërë të pranishme në jetën t...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
27-06-2011, 17:41:39

Ilaçet, si mund të sëmuremi prej tyre ?

Kishte qenë gjithnjë shumë i përkushtuar ndaj punës dhe familjes, derisa një ditë, pak ditë pasi mbushi 58 vjeç, Mario ndryshoi papritur karakter, duke u shndërruar në një vartës ndaj lojërave të fatit. Tërhiqte shuma të mëdha parash nga llogaria bankare, më pas filloi të vidhte fshehurazi porto...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
23-06-2011, 02:37:33

Varësia nga interneti zvogëlon trurin

Varësia nga interneti ndryshon trurin e të rinjve duke vepruar si mbi zonat neutrale të thella, ashtu edhe tek lënda gri sipërfaqësore, duke e bërë më të vogël.Përfundimin e ka nxjerrë një studim i Universitetit të Xidian, në Kinë, vendi ku problemi i varësisë nga interneti ka arritur pikun (ësh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
22-06-2011, 13:01:02

Cilat sëmundje janë të lidhura me muajin e lindjes?

Ata që kanë lindur në pranverë shpesh janë më shkurtpamës sesa ata që kanë lindur në muajt e verës, ndërsa foshnjat e dimrit dhe të vjeshtës jetojnë rreth 160 ditë më gjatë nga të tjerët.Njerëzit e lindur në pranverë kanë rrezik më të madh të sëmurjes nga skleroza e shumëfishtë dhe Alzheimeri nd...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
20-06-2011, 00:59:12

Rrudhat tregojnë problemet me shëndetin

Tregojnë problemet me shëndetinNëse jeni të frustruar për shkak të rrudhave në fytyrë, sepse jua shtojnë vitet, ndoshta do t’ju shqetësojë edhe kjo - një studimi i ri i Universitetit Yale ka treguar se rrudhat nuk janë vetëm problem estetik, por edhe shëndetësor. Femrat me lëkurë të hollë dhe r...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
20-06-2011, 00:58:25

Infarktet zvogëlohen, nëse përdorni vajin e ullirit

Zvogëlohen, nëse përdorni vajin e ulliritVaji i ullirit është i pasur me antioksidues dhe me thartira yndyrore omega 6, të cilat parandalojnë sëmundjet e zemrës dhe sëmundjet tjera kronike. Njerëzit që rregullisht përdorin vajin e ullirit në menynë e tyre, qoftë në gjella apo në sallata, janë p...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
14-06-2011, 17:03:03

Truri, vijnë pamjet e para pa ndjenja

Për herë të parë studiuesit kanë monitoruar trurin e njeriut teksa hyn në gjendje të fikëti.Metoda e re e vëzhgimit zbulon dyllëzimin dhe zbehjen e aktivitetit elektrik të trurit në momentet pasi një qetësues është injektuar. “Teksa pacienti mbetet pa ndjenja, pjesë të ndryshme të trurit duket s...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
10-06-2011, 00:48:15

Variçet, gjithçka që duhet të dini mbi skleroterapinë

Tani që vera ka ardhur është mjaft e rëndësishme që të kemi mes të tjerash edhe këmbë të bukura. Një nga problemet më të shumta me të cilat përballemi të gjithë janë edhe varicet apo Vene Varicosa. Kjo është një sëmundje e cila nuk prek vetëm femrat, por edhe meshkujt. Sigurisht variçet nuk janë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
30-05-2011, 10:54:46

Për cilat sëmundje paralajmëron marramendja?

Vertigo, apo thënë në mënyrë popullore marramendja, është humbja momentale e orientimit dhe shpeshherë shfaqet si pasojë e një çrregullimi në organizëm. Atëherë kur pacienti ndjen se po sillet rreth vetes, mjekët dyshojnë në vertigo subjektiv, e nëse objektet sillen rresh nesh, bëhet fjalë për v...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
28-05-2011, 20:21:16

Inflamacioni i kyçeve, shfaqja dhe simptomat

 Bajamet, shkaktari numër 1 në shfaqjen e artritit infeksiozInfeksionet bakteriale janë ndër shkaqet kryesore të shfaqjes së artritit infeksioz. Mikrobet patogjenë, nëpërmjet gjakut dhe sistemit limfatik zhvendosen në kyçe dhe ndikojnë në shfaqjen e sëmundjes. Kontingjenti më i predispozuar për ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
19-05-2011, 16:26:06

Rreziku nga infarkti: Vraponi dhe ecni shpejt

Të ecësh shpejt, gati gati të vraposh, për gjysmë ore, katër apo pesë herë në javë lufton rrezikun e një infarkti të ri, për të gjithë ata që e kanë përjetuar një krizë të tillë, madje madje ashtu siç e kurojnë ilaçet.Sipas mjekëve kardiologë të ecurit shpejt e lufton gati 25 përqind rënien e in...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe