Jeta - 9

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Tema informative dhe diskutime ne lidhje me trupin dhe shendetin.

M A X
16-12-2010, 14:47:50

Rritet jetëgjatësia, por më pak vite të shëndetshme

Edhe pse jetëgjatësia mesatare e një njeriu është rritur në dhjetë vitet e fundit, pakësohen vitet që jemi të destinuar të kalojmë në shëndet të mirë.Përfundimin e ka nxjerrë një studim amerikan i publikuar në Journal of Gerontology.Nga 1970 në 2005, mundësia që një 65 vjeçar të mbijetonte deri ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
16-12-2010, 09:33:54

Gjendet gjeni i hipertensionit

Hipertensioni godet një miliardë e gjysmë persona në botë. Shumë prej tyre u duhet të pinë ilaçe për gjithë jetën. Por, një studim italian ka zbuluar se gjetja e gjenit përgjegjës mund të bëjë që çdo njeri të ketë kurën e tij.Ja si mund të luftohetMë thuaj çfarë gjenesh ke, të t...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
16-12-2010, 01:00:32

Ha më pak, jeto më gjatë

Një grup shkencëtarësh brazilianë arritën në përfundimin se nëse konsumojmë më pak kalori, atëherë plakja do të na vijë më vonë.Studiuesit vëzhguan proceset molekulare që ndikojnë në plakjen e trupit të njeriut.Ekspertët lokalizuan një enzimë të quajtur “sirt3”, e cila ndikon drejtpërdrejtë në p...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
12-12-2010, 23:33:00

Higjiena e tepërt dëmton shëndetin

Shkencëtarët bënë të ditur se higjiena e tepërt ndikon në sistemin imunitar të fëmijëve dhe të rinjve. Studiuesit e shkollës mjekësore në Universitetin e Michiganit pohuan se fëmijët dhe të rinjtë, të cilët përdorin shumë sapunët antibakterial që përmbajnë triklosan, rrezikohen më shumë nga aler...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


M A X
12-12-2010, 23:29:22

Cistet në shtazani

Nëse zbulohet ndonjë ciste në shtatzëni, nuk është asgjë për t’u shqetësuar dhe mos bëni panik.Miomët (cistet) janë rritje, të cilat në shumicën e rasteve janë beninje (“të natyrës së mirë”) dhe nuk shkaktojnë asnjë problem, përveç në rastet kur janë shumë të mëdha dhe gjenden në vend të papërsh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
12-12-2010, 23:25:38

Dieta kundër të ftohtit

Rënia e temperaturave në këtë sezon kërkon prej trupit që të shpenzojë më shumë energji.Cfarë duhet të bëni në dimër, kur i ftohti na bën të ndiheni keq? Rregulli i parë është të visheni mirë. Por nuk mjafton vetëm me kaq, pasi duhet të kujdeseni edhe për ushqimin.KarbohidratetNë dietën tuaj duh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
10-12-2010, 01:29:21

Paracetamoli shkakton alergji dhe azëm tek fëmijët

Azma dhe alergjia mund të shkaktohen edhe nga përdorimi i paracetamolit në muajt e parë të jetës. Kështë thuhet në një studim të kryer në Zelandën e Re, i publikuar në Clinical and Experimental Allergy 1, në të cilin janë ekzaminuar rreth 1.500 fëmijë. Sipas studimit të Universitetit Wellington ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
09-12-2010, 12:51:42

Sheqeri na bën mirë - Kujdesuni vetëm për sasinë

Lajme të mira për ata që e duan sheqerin. Kërkuesit shkencorë kanë zbuluar se nuk është aspak e vërtetë se sheqeri na bën keq. Ai produkt ushqimor ndaj të cilit shpesh ishte vënë bllokadë, po kalon një 'proces të lavdishëm rehabilitimi'.Sot gjërat po ndryshojnë megjithatë duhet patur kujdes në s...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: dreamm, Hollow, titi labi

Fillojeni ditën duke konsumuar banane

dreamm
07-12-2010, 19:34:51
As long as you use them.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
05-12-2010, 02:13:13

Veshkë artificiale për transplantet

Kërkuesi indian Shuva Roy ka krijuar një veshkë artificiale që mund të transplantohet.Lajmin e ka bërë të ditur e përditshmja “The Times of India” duke theksuar se organi është eksperimentuar deri tani në një laborator mbi gjitarë të vegjël.Shkencëtari është në krye të një skuadre në Universitet...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

dreamm
03-12-2010, 11:58:23

Grip dhe Ftohje - 10 ushqime te efektshme kunder gripit dhe te ftohurit.

Këshillat e dietologëve për të marrë më të mirën nga natyraSot shkenca dhe mjekësia ka bërë të mundur që të evitohen ose të shërohen shumë sëmundje të përhapura, të trupit dhe të mendjes, duke bërë një jetë të shëndetshme. Një rol të rëndësishëm luan ndjekja e disa rregullave të...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
01-12-2010, 10:33:39

Diabeti tek adoleshentët si ta përballojmë

-Është e rëndësishme që prindërit të informohen në lidhje me mënyrat e menaxhimit të diabetit nëqoftëse fëmija i tyre në adoleshencë vuan nga diabeti.Më poshtë gjeni 5 strategji mbështetëse se si një adoleshent mund të përballet me situatën në të cilën ndodhet.1: Zhvillimi i vetëmbështetjesGjatë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
01-12-2010, 10:32:59

Botox kundër migrenës

Trajtimet me botox kundër rrudhave të fytyrës mund të jenë mjekim efikas kundër dhimbjes së kokës.Efikasitetin e dëshmon edhe përdorimi prej pesëmbëdhjetë vjetësh i botoxit për këtë qëllim nga dr.Alexander Mauskop, i cili është drejtor dhe themelues i Qendrës kundër Migrenës në Nju-Jork(NY Heada...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
01-12-2010, 08:06:12

Dhimbja e veshit nga çka shkaktohet

Ftohja është shkaktari më i zakonshëm i pezmatimit të veshit. Sipas mjekëve, është më se e zakonshme që pezmatimi i veshit të nisë me ftohje, sepse virusi i ftohjes ia bën të vështirë surrzlave në hundë dhe veshë të mbrohen ndaj baktereve. Nëse bakteret shumohen, krijohet lehtë një infeksion me ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
01-12-2010, 00:18:34

Semundjet e dhembeve - Ja si mund te parandalohen

Dhembet e shendetshem pervecse permiresojne paraqitjen estetike, kontribuojne ne mireqenien e pergjithshme dhe pakesojne nderhyrjet e dentistit. Por cilat jane shkaqet themelore te problemeve te dhembeve si psh kariesi? Si mund ti parandalojme? eshte arritur ne perfundimin se nje higjene jo e mi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
29-11-2010, 13:19:27

Ja molekula që rinon

Tani është e mundur që të cosh akrepat prapa dhe të rinosh trupin, si edhe disa prej organeve të goditur nga sëmundjet.Kështu thuhet në një studim të kryer te minjtë që plaken shpejt për shkak të një defekti gjenetik. Duke riaktivizuar një enzimë të rëndësishme, kafshët rinohen në total, organet...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
28-11-2010, 11:46:27

Sëmundjet gjenetike

Gjene dhe qeliza staminale. Janë këto fjalët magjike për miliona njerëz, që deri më sot shkenca nuk ka arritur t’u japë asnjë lloj shpjegimi për rënien e flokëve. Studimet e nisura vite më parë, më në fund po shkojnë drejt një përfundimi më shumë se thjesht teorik. Një shembull është testi gjene...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
23-11-2010, 14:45:18

Banania, fruti që shëron 20 sëmundje

Banania ndihmon të mbetemi të shëndoshë. Ajo gjithashtu ndihmon apo parandalon një mori sëmundjesh dhe gjendjesh, duke u bërë kështu diçka që duhet shtuar në dietën tonë ditoreBananet përmbajnë tri lloje natyrale të sheqernave – sukrozë, fruktozë dhe glukozë të kombinuar me fibër. Banania jep en...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-11-2010, 00:22:28

Omega 3 kuron mishrat e dhëmbëve

Mishrat e dhëmbëve fryhen, skuqen dhe nëse nuk i kuron mund të sjellin dëme të mëdha.Por vec kontrollit te dentisti, mishrave të dhëmbëve u bëjnë shumë mirë ushqimet me Omega 3 dhe Omega 6 që gjenden te peshku.Kërkimi i publikuar në "Journal of the American Dietetic Association" është kryer te 9...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
18-11-2010, 13:07:44

Flokët, pasqyrë e shëndetit

Flokët, ashtu sikurse edhe thonjtë apo lëkura janë pasqyrë e shëndetit. Brishtësia, dobësia dhe djegia e tyre mund të shkaktohen nga patologji të ndryshme të organizmit.Flokët e hollë mund të jenë pasojë e anemisë. Kush ka këto probleme duhet të mbajë nën kontroll nivelin e hekurit, rruazat e ku...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: shejtania, olti

Puthjet infektuese

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


ßåßy ღ
15-11-2010, 11:27:10

Trajtimi i reumatizmit

Reumatizmi është shkaku i dytë, pas sëmundjeve të qarkullimit të gjakut, që shkakton më tepër paaftësi për punë. Më tepër se 50 për qind e njerëzve mbi 65-vjeç vuajnë nga kjo sëmundje, ndërsa kjo përqindje është më e lartë te seksin femër.Të gjitha format e sëmundjeve reumatike, duke filluar që ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
12-11-2010, 00:11:47

Mëngjesi parandalon infarktin

Mëngjesi është një vakt që nuk duhet evituar. Konsumoni një filxhan qumësht, kafe, ndonjë biskotë dhe në fund frut.Pavarësisht shijeve personale, e rëndësishme që t'i dedikohet vëmendje kalorive dhe ushqimit të trupit në mënyrën e duhur.Sipas dietologëve kush konsumon mëngjes, dobësohet më kolla...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
09-11-2010, 00:36:20

Gjaku njerëzor nga qelizat e lëkurës

Është arritur të nxirret gjak njerëzor nga qelizat e lëkurës.Rezultati është bërë publik në “Nature” nga kërkuesit kanadezë të McMaster University.Qelizat e gjakut janë prodhuar nga staminalet e lëkurës me një programim direkt.Në të ardhmen mund të bëhen transfuzione gjaku të prodhuar nga kampio...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
03-11-2010, 00:48:07

Qelizat e kandilave për të diagnostikuar tumoret

Nga kandilet mund të vijë zgjidhja për diagnostikimin e kancerit, falë proteinave të tyre jeshile fosforeshente që e bëjnë të ndriçojë në errësirën detare.Në të njëjtën mënyrë këto qeliza ndriçuese mund të përdoren për të ndriçuar vendin ku gjendet kanceri.Zbulimin e kësaj teknike të re e kanë b...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: olti, Trendafili i kuq

Alkooli edhe më i rrezikshëm sesa heroina!

M A X
02-11-2010, 10:03:40
Alkooli është më i dëmshëm për shëndetin se kokaina, kanabis apo ekstazi dhe është më negativi nga të gjithë, në lidhje me impaktin mbi shoqërinë.
Alkooli më i dëmshëm se droga Pohimi vjen nga një studim i fundit i publikuar në revistën “Lancet”. Sipas kërkimit të kryer nga David Nutt, ish këshil
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
31-10-2010, 18:07:39

Të fikëtit, si ta parandalosh dhe të ndihmosh

Të fikëtit ndodh si pasojë e mosushqyerjes së mjaftueshme të trurit me gjak ose me përbërësit ushqimorë kryesorë për një çast. Zemra dhe sistemi nervor janë më të prekurit prej ndryshimit.

dreamm
28-10-2010, 21:51:15

Alkooli dhe duhani, dy vrasesit e ngadalshem.

Duhani është bërë pjesëtar pothuajse i përhershëm dhe i pranishëm, një shok i keq, i bezdisshëm por mbi të gjitha i rrezikshëm. Jo rrallë ndodh me ata që shkojnë në punë, ta fillojnë ditën me kafe, cigare dhe një teke apo dopio pijesh alkoolike. Njerëz, të punësuar apo jo, të vjetër ose të rinj ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
25-10-2010, 16:18:42

Kurat me mjaltë dhe kanellë për 15 sëmundje

Në Amerikë dhe Kanada, shtëpi të ndryshme të shëndetit kanë trajtuar me sukses pacientët dhe kanë konstatuar se pasi arteriet e vjetra dhe venat e humbin fleksibilitetin e tyre dhe bllokohen.

M A X
22-10-2010, 12:59:45

Apnea, nderprejra e frymemarrjes ne gjume demton trurin

Apnea në gjumë, një gjendje e ndërprerjes së frymëmarrjes nga e cila vuajnë shumë persona që gërhasin, shkakton dëme në tru.E mbështet një një studim australian.Kërkuesit kanë kryer skanime të trurit të 60 pacientëve në apnea në gjumë duke përdorur rezonancë eletromagnetike, dhe kanë krahasuar r...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
14-10-2010, 01:32:21

ADN-ja mund të na shpëtojë jetën

Shkenca po punon me hapa të shpejtë për të parandaluar sëmundjet, madje njerëzit shumë shpejt do jenë në gjendje të dinë se nga cila sëmundje do të preken në pleqëri.Francis Collins është një prej shkencëtarëve që ka punuar shumë për të zbardhur misteret e ADN-së, por një ditë ai vendosi që të g...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
12-10-2010, 11:17:22

Depresioni, ja simptomat e tij

Jam në stres, jam në depresion...kush e di sa herë na bie që të dëgjojmë apo të themi këto fjalë. Fjala depresion, në fakt ka shumë 'fytyra' dhe jo gjithnjë është e saktë në lidhje me një gjendje të caktuar mërzitjeje, shqetësimi, ankthi apo stresi.Depresioni i vërtetë, shqetësimi mendor që sipa...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
10-10-2010, 21:04:25

Apendiciti tek fëmijët, rreziqet që sjell

Fëmija mund të ketë temperaturë të lartë dhe mund të ketë një gjuhë të thatë, një fytyrë të këputur, rri shtrirë pa lëvizur dhe merr frymë jo plotësisht, për shkak të dhimbjes.Apendiciti është infektimi i një pjese shtojcë të zorrës së trashë. Apendiciti shfaqet më tepër tek fëmijët, por ndodh e...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
10-10-2010, 21:00:33

Acidi folik, çfarë duhet të dimë për të

shtë shumë i rëndësishëm në shtatzëni, mbron zemrën, ul tensionin e lartë të gjakut, përmirëson funksionet kardiake dhe performancat fizike.Acidi folik, i njohur ndryshe si vitamina B9, është zbuluar në vitin 1939. Nuk prodhohet nga organizmi, ndaj duhet të merret përmes ushqimeve. Nevojat e për...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
08-10-2010, 10:27:26

Efektet kuruese të hudhrës

Hudhra është bimë barishtore njëvjeçare me kërcell e me gjethe si të preshit, që bën në tokë një kokë me thelpinj të bashkuar, që ka erë të fortë e të djeg dhe që përdoret si ushqim a si bimë mjekësore.

M A X
04-10-2010, 11:39:28

Si mund t’i ndalojmë dhimbjet e menstruacioneve

Si mund t’i ndalojmë dhimbjet e menstruacioneveSimptomat shfaqen me ndryshime të humorit, depresion, acarim, lodhje, shpërqendrim etj. Femrat që vuajnë nga këto simptoma janë tepër të rrezikuaraGruaja është krijesa më e durueshme në botë. Në këtë rast nuk e kemi fjalën për dëshirat e shumta nga ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
30-09-2010, 12:42:46

Zbulohen genet e gjatësisë

Zbulohen për herë të parë genet që ndikojnë në lartësinë e njerëzve. Janë gjithsej 180 dhe janë përshkruar këtë javë në “Nature”.Rezultati i hap rrugën kërkimeve të ardhshme kundër defekteve të rritjes dhe “mund të ndihmojë të kuptohet se në çfarë mënyre këto gene ndërveprojnë dhe kombinohen për...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
28-09-2010, 13:25:52

Kosi i përgatitur në shtëpi të mbron nga kanceri

Prof. Dr. Sema Akman nënvizoi rëndësinë e konsumimit të qumështit dhe kosit.Duke iu bërë thirrje nënave Akman pohoi se kosi i përgatitur në shtëpi është një mbrojtës i mirë ndaj sëmundjeve dhe kancerit. Akman theksoı se duhen kërkuar rrugë alternative për ta mësuar fëminë me kosin dhe për ta bër...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


M A X
22-09-2010, 12:29:47

Geni “Homer Simpson” ndikon tek zgjuarsia

Njeriu mund të bëhet më i zgjuar sa hap e mbyll sytë? Ndoshta kjo mund të ndodhë në të ardhmen, por ndërkohë këtë benefit e kanë përfituar minjtë e një eksperimenti në SHBA, ku shkencëtarët në Atlanta kanë bërë një eksperiment interesant.Duke caktivizuar një gen tek kaviet, ata kanë vërë re se k...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
19-09-2010, 18:21:34

Ushqimet që shërojnë zemrën, ulin yndyrat dhe luftojnë tumorin

Si pjesë e një diete të shëndetshme, ushqimet e plota luajnë rol të rëndësishëm duke e ndihmuar trupin tonë që të funksionojnë në mënyrë optimale. Ka me mijëra ushqime të plota me shumë vlera ushqyese, por disa prej tyre në këtë listë bëjnë më shumë se sa thjeshtë të dhurojnë vlerat e tyre ushqy...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
14-09-2010, 16:43:57

Agopuntura trashëgimi kulturore jometariale e njerëzimit

Kina po përpiqet të marrë nga UNESCO-ja njohjen e agopunturës si trashëgimi kulturore jometariale e njerëzimit.Zëvendësdrejtori i administratës shtetërore për mjekësinë tradicionale kineze ka lajmëruar se kërkesa është bërë edhe vitin e shkuar dhe pritet njohja e statusit për agopunturën dhe mje...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe