Jeta - 10

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Tema informative dhe diskutime ne lidhje me trupin dhe shendetin.

Berni
28-08-2010, 10:12:00

Humbja e dëgjimit, shkaqet dhe mjekimi

Otoskleroza është një sëmundje që karakterizohet me pakësimin e dëgjimit dhe zhurmë në vesh. Pakësimi i dëgjimit shtohet gjithnjë e më shumë dhe në këtë mënyrë, me kalimin e kohës mund të theksohet deri në atë shkallë sa të pengojë të sëmurin të aktivizohet në jetën shoqërore. Sëmundja në raste ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Enush
26-08-2010, 18:55:15

Kurjozitete te ndryshme.

Thjeshte prekja ose perkedhelja e buzeve, duarve, dhe e ftyres, mund te parandaloj AVCSipas disa ekperimenteve, Ekipi i Kristofor LAY, ne Universitetin e Californias ka konstatuar qe nje prekje e thjeshte e duarve ose perkedhelje e buzeve dhe e fetyres mund te parandaloj, Akside...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
17-08-2010, 16:33:01

Uji i detit dhe vetitë kuruese të tij tek njerëzit

Pasojat e plazhit në shëndet dhe si duhet të kujdesemi për shëndetin
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
16-08-2010, 16:40:29

Bananet mbrojnë stomakun

Bananet janë shumë të rëndësishme në përdorimin kundër hemorragjisë cerebrale, po ashtu ato ulin tensionin e lartë, ulin aciditetin e stomakut si dhe ndihmojnë kundër diarresë.Në qoftë se vuani nga tensioni i lartë, duhet të mendoni gjithmonë për frytin tropikal të bananes. Dielli është ai që ng...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
16-08-2010, 16:38:42

Kujdes nga paracetamoli, demton veshkat

Shume tableta qe disa i gelltisin me shumice kunder kokedhembjeve, per qetesimin e dhembjes se dhembit dhe dhembjeve tjera, permbajne paracetamol.Ky analgjetik, mjaft mire e zevendeson aspirinen dhe eshte i pershtatshem per personat qe kane te thate ne lukth dhe per ata te te cilet here pas here...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
02-08-2010, 16:27:01

10 gjërat që nuk duhet t’ia fshehim doktorit

Ka tema të sikletshme, për të cilat shpesh e kemi të vështirë të flasim me mjekët. Por ata duhet të dinë gjithçka për të na kuruar, ndaj është më mirë t’i rrëfeni gjithçka për veten.

Berni
28-07-2010, 10:36:59

Vezët e pulave që kullosin në terren kanë dyfishin e vitaminës A, E, dhe acideve

Një studim i Universitetit shtetëror të Pensilvanisë udhëhequr nga profesoresha Heather Karsten thekson se nëse pulat lihen të lira, jo vetëm shpendët jetojnë mirë, por prodhojnë vezë me cilësi më të lartë.

Berni
25-07-2010, 21:07:35

Zbulohet vitamina që parandalon kancerin

Dr. Cees Vermer, njëri nga top-hulumtuesit e vitaminës K, diskuton rëndësinë e kësaj vitamine shpesh të harruar e të injoruar. Vitamina K, ashtu sikur edhe vitamina D, janë thelbësore në parandalimin e kancerit, osteoporozës, sëmundjes së zemrës dhe se gati secili prej nesh ka mangësi të saj. Vi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
23-07-2010, 01:01:27

Vaksinat tani pa dhimbje

Lamtumirë vaksinës me injeksion, tani do të mjaftojë vetëm një solucion që të ngjitet në lëkurë për të depërtuar në brendësi të saj solucionin e duhur, pa përjetuar asnjë dhimbje.Risia e shpikur nga eksperti Mark Prausnitz dhe ekipi i tij në Institutin e Teknologjisë “Georgi” në Atlanta, është c...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
21-07-2010, 17:10:25

Dobësia mund jetë një sëmundje

Qindra njerëz vuajnë nga dobësia dhe lodhja kronike, një shqetësim i cili prek një individ në nivelin fizik dhe psikik, duke lënë pasoja në jetën sociale dhe sjelljet e tij. Të gjendur në këtë situatë, shumë persona përpiqen ta bindin veten se kjo është një periudhë kalimtare, ndërkohë që të tje...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
21-07-2010, 16:05:57

Tumoret, kujdes me fëmijet me fekondim artificial

Fëmijët e ngjizur falë procedurave të fekondimit artificial janë më të ekspozuar ndaj rrezikut për tumor gjatë kohës që janë minorenë.Megjithatë rreziku është fare i vogël krahasuar për fëmijët e ngjizur natyralisht.Kështu konfirmon një grup kërkuesish suedez që publikoi rezultatet në revistën a...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
21-07-2010, 00:22:31

Ju zë autobusi apo avioni? Ja zgjidhja

Shumë njerëz apo fëmijë i zë makina apo mjete tjera të transportit. Ky problem i cili shfaqet si sëmundja e lëvizjes shfaqet atëherë kur prishet presioni i ajrit dhe ekuilibri i veshit të brendshëm.Mirë, lind pyetja a ka ndonjë rrugëzgjidhje tjetër përveç përdorimit të hapave apo shurupit?Ja rru...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
16-07-2010, 10:37:51

Mjeksia e gjelbert

Jo të gjithë i besojnë mjekësisë shkencore, ilaceve apo doktorëve me bluza të bardha. Një lloj tjetër mjekësie, ajo popullore është një konkurrente e fortë, ndoshta edhe për shkak të traditës në Shqipëri. Do të takojmë një prej këtyre mjekëve. Cajrat e bimeve te paperpunuara te natyres tregetohe...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
10-07-2010, 16:11:42

Sëmundjet që kurojnë llixhat, nga ato të lëkurës deri ato tek kockave

Shëndeti është baza për një jetë më të mirë, por është mirë kur kujdesi për të pasur një shëndet të mirë, alternohet me kënaqësi. Ujërat termale apo llixhat, janë nga ma të rrallat në botë për fuqinë shëruese të tyre. Veçse mund të shërojnë një numër të Madh sëmundjesh, ato shërbejnë dhe për rel...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
09-07-2010, 00:42:18

Francë, kryhet transplanti i plotë i fytyrës

Në spitalin francez të Henri-Mondor të Creteil është kryer një transplant i plotë fytyre, ashtu si pak kohë më parë në Spanjë.Operacioni i drejtuar nga kirurgu Lantieri ka përfunduar me sukses dhe sipas të dhënave, u krye në fytyrën e një burri 35 vjecar në fund të muajit qershor. Ai vuante nga ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
01-07-2010, 16:55:59

Vaji i pemës së çajit, kundër kancerit të lëkurës

Zbulohet një tjetër armë në luftën kundër kancerit të lëkurës. Është vaji i melaleucas, ose pemës së çajit, një bimë që rritet në Australi.Studiuesit e universitetit të Australisë perëndimore kanë pohuar se vaji i nxjerrë nga gjethet mund të formojë bazën e një trajtimi të shpejt, me kosto të ul...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
01-07-2010, 01:51:45

Rënia e flokëve? 8 gene përgjegjës

Zbardhen shkaqet e rënies së flokut. Të paktën kështu mendon një grup studiuesish amerikanë të cilët në zbulimin e tyre “fajësojnë” 8 gene për rënien e flokëve.Studiuesit e “Columbia University”, në Nju Jork kryen hulumtimin e tyre në mbi 1 mijë persona dhe shkalla e “sëmundjes” përcaktohet në b...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
30-06-2010, 16:32:10

Gjumi, jetik për rigjenerimin e qelizave

Gjatë orëve të para të gjumit, truri arrin të furnizohet me 'benzinë' në disa nga rajonnet neurale, kritike për funksionimin perfekt.Këto zona mbushen me Atp (Adenozinë Trifosfati), karburanti molekular i qelizave. Këtë zbulim e ka bërë një ekip i drejtuar nga Radhika Basheer e Robert McCarley n...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
27-06-2010, 12:18:17

Kosi dhe bakteret e mira

Thuhet se ndër bakteret që ndikojnë për të mirë në shëndetin e njeriut, janë ato që gjenden në kos. Këto quhen edhe baktere të mira. Por sa e vërtetë është kjo? Sipas një studimi, kosi që përmban baktere të mira pakësoi 19 për qind numrin e infeksioneve të zakonshme mes fëmijëve. Në studim u për...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-06-2010, 00:00:29

Vitaminat dhe mineralet kundër sëmundjeve të zemrës

Vitaminat dhe mineralet kundër sëmundjeve të zemrësPersonat të cilët nuk i marrin sasitë adekuate të mikronutricientëve kanë rrezik më të madh për sëmundjet kardiovaskulare, për sulm në tru, si dhe janë më të rrezikuar nga vdekja e parakohshme.Këtë e pohojnë rezultatet e një stu...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
26-06-2010, 23:59:50

Boronicat të mira për mëlçinë

Boronicat të mira për mëlçi

M A X
26-06-2010, 23:58:47

Acidet omega-3-yndyrore për dëgjim të mirë

Acidet omega-3-yndyrore për dëgjim të mirëShkencëtarët australianë kanë analizuar veprimin e acideve omega-3-yndyrore te 3.000 njerëz më të moshuar se 50 vjeç, me ç’rast kanë treguar se këto acide zvogëlojnë rrezikun për humbjen e dëgjimit.Po ashtu, është treguar se konsumimi i ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


M A X
26-06-2010, 23:57:16

Orizi bojëkafe mbron nga diabeti

Orizi bojëkafe mbron nga diabetiStudimet e reja të cilat kanë analizuar më shumë se 200 mijë persona, kanë vërejtur se duke zëvendësuar orizin e bardhë me atë ngjyrë kafe mund të ulet edhe rreziku për prekje nga diabeti.Rezultatet e hulumtimit tregojnë se konsumi i lartë i orizi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
26-06-2010, 23:56:39

Çokollata e zezë kundër sulmit në tru

Çokollata e zezë kundër sulmit në truPërmbajtja e çokollatës së zezë mund të zvogëlojë rrezikun për sulmin ishemik në tru- njoftojnë shkencëtarët amerikanë pranë Universitetit John Hopkins.Efekt thelbësor ka shfaqur substanca e quajtur ‘epikatekin’, e cila mund të forcojë sinjal...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
26-06-2010, 23:55:48

Vaji i peshkut mbron enët e gjakut

Vaji i peshkut mbron enët e gjakut

M A X
26-06-2010, 01:20:17

Sanëza, efektet e saj mjekuese

Sanëza, efektet e saj mjekueseKëshillat si shndërrohet bima në ilaç bimor. Pjesët e përdorshme të bimës për kurim.Sanëza, ose e njohur ndryshe me emrin Gentiana, është një bimë barishtore zakonisht me zhvillim shumëvjeçar. Kjo bimë kuruese ka gjetur një përdorim të gjerë në mjek...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
26-06-2010, 01:18:45

Vaji i mendrës për dhembjet kronike abdominale te fëmijët

Vaji i mendrës për dhembjet kronike abdominale te fëmijët

M A X
26-06-2010, 01:15:38

Likopeni mbron eshtrat

Likopeni mbron eshtrat

M A X
26-06-2010, 01:14:40

Piknogenoli lufton alergjinë

Piknogenoli lufton alergjinë

M A X
26-06-2010, 00:51:50

Krijohet mushkëria e parë në epruvetë

Krijohet mushkëria e parë në epruvetëMushkëria e parë e krijuar në epruvetë funksionon plotësisht, duke shënuar një arritje të madhe për shkencën.Kjo mushkëri rregullon shkëmbimin mes oksigjenit dhe anhidridit karbonik në organizmin e një miu.Ky zbulim është publikuar në versionin online të revi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
25-06-2010, 16:03:06

Këshilla për një jetë të shëndetshme

Mënyrat më të mira për të jetuar sa më gjatë, falë të ushqyerit dhe aktivitetit të përditshëm fizikAlergjitëKurrë mos hiqni dorë nga qumështiNjë grup mjekësh amerikanë të Institutit Kombëtar të Shëndetit kanë arritur në përfundimin se edhe personat që vuajnë nga intoleranca e laktozës, një lloj ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
21-06-2010, 16:09:28

Mbrojtja e organizmit

Një studim ndërkombëtar, që ka analizuar gjenet e 90 mijë individëve me prejardhje të ndryshme, ka zbuluar se disa variante gjenetike, të cilat pak a shumë janë të ngjashme, ndikojnë në sasinë e yndyrës së pranishme në trupin tonë, peshën dhe rrezikun e shëndoshjes pas dietave.Mekanizmat...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
17-06-2010, 16:29:34

Klamidia

Është një infeksion gjenital seksualisht i transmetueshëm, më i përhapuri në botë, por edhe më i rrezikshmi: nëse nuk mjekohet në kohë, mund të shkaktojë sterilitet. Simptomat, diagnozat dhe kurat.Merret përmes marrëdhënieve seksuale të pambrojtura dhe tek të rinjtë shkakton infeksion të rëndë, ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
16-06-2010, 16:41:54

Enët e gjakut, celësi për të ndalur kancerin

Shkenca tenton një tjetër mënyrë për të ndalur sëmundjen e kancerit.Kanalizimi i enëve të gjakut në brendësi të origjinës molekulare për të evituar përhapjen e qelizave të sëmura, shihet si një rrugë e mundshme për të ndaluar shumimin e tyre.Pika më e dobët e enëve të gjakut që ushqen tumorin ës...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
11-06-2010, 01:57:33

Omega 3 për eshtra më të shëndetshëm

Omega 3 për eshtra më të shëndetshëmNë mesin e shumë efekteve pozitive, Omega 3 acidet yndyrore ndihmojnë me shumë efektivitet në forcimin e eshtrave.Studiuesit nga Universitetet Purdue (Indiana, SHBA) dhe Korea Maritime (Kore Jugore), gjatë studimeve të zhvilluara në kafshë kanë vërtetuar edhe ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
marsina
09-06-2010, 22:17:29

Probleme me lekuren

kam problem me lekuren rreth buzeve pasi kur puthem me te dashurin pas 2 ditesh me dalin pucra si flluska te vogla rreth buzve. ju lutem me ndihmoni si mund ta evitoj pasi me shqetson jashtmase dhe pse ndosh kjo.??
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
06-06-2010, 19:44:24

Mjekësi, pas 30 vitesh një armë e re kundër Melanomës

Pas 30 vite dështimesh, sot ka një armë të re efikase kundër tumorit më agresiv të lëkurës, melanoma, pavarësisht se kura e re nuk prek drejtpërdrejt tumorin, ajo nxit dhe aktivizon mbrojtjet e imunitetit.Rezultatet e eksperimentit, kryer në 125 qendra në të gjithë botën, janë publikuar sot në k...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
31-05-2010, 16:28:48

Vaksina kunder kancerit te gjirit!

Shpiket vaksina kundër kancerit të gjirit por deri tani ajo ka rezultuar e suksesshme vetëm tek minjtë. Sipas një grupi shkencëtarësh amerikanë, brenda vitit ajo do të testohet edhe tek femrat. Lajmin e bën të ditur revista “Nature Medicine” që citon një ekip shkencëtarësh të “Lerner Research Ce...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
31-05-2010, 16:13:42

Zbulohet sekreti i agopunturës

 Zbulohet sekreti i efektit qetësues së agopunturës: aget nxisin emetimin e adenozinës që vepron si qetësues natyral.Kërkuesit e Universitetit të Rochester gjithashtu kanë trefishuar efektet e agopunturës, për momentin mbi minjtë, duke shtuar përqëndrimin e adenozinës.Kërkimi është publikuar në ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
25-05-2010, 08:24:08

Mjekësia turke, kryeqytet në Europën Juglindore

Nuk janë aparaturat që e bëjnë mjekësinë, por është mjeku, ai që i jep vlerë aparaturës dhe zanatit të tijMençuria e njerëzve të shquar, por edhe e veprave të mëdha na ka lënë trashëgim postulatin e shenjtë : "Më ndihmo, o Zot në hallin që kam". Është një kërkesë e dalë nga shpi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe