Jeta - 11

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Tema informative dhe diskutime ne lidhje me trupin dhe shendetin.

M A X
11-06-2010, 01:57:33

Omega 3 për eshtra më të shëndetshëm

Omega 3 për eshtra më të shëndetshëmNë mesin e shumë efekteve pozitive, Omega 3 acidet yndyrore ndihmojnë me shumë efektivitet në forcimin e eshtrave.Studiuesit nga Universitetet Purdue (Indiana, SHBA) dhe Korea Maritime (Kore Jugore), gjatë studimeve të zhvilluara në kafshë kanë vërtetuar edhe ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
marsina
09-06-2010, 22:17:29

Probleme me lekuren

kam problem me lekuren rreth buzeve pasi kur puthem me te dashurin pas 2 ditesh me dalin pucra si flluska te vogla rreth buzve. ju lutem me ndihmoni si mund ta evitoj pasi me shqetson jashtmase dhe pse ndosh kjo.??
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
06-06-2010, 19:44:24

Mjekësi, pas 30 vitesh një armë e re kundër Melanomës

Pas 30 vite dështimesh, sot ka një armë të re efikase kundër tumorit më agresiv të lëkurës, melanoma, pavarësisht se kura e re nuk prek drejtpërdrejt tumorin, ajo nxit dhe aktivizon mbrojtjet e imunitetit.Rezultatet e eksperimentit, kryer në 125 qendra në të gjithë botën, janë publikuar sot në k...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
31-05-2010, 16:28:48

Vaksina kunder kancerit te gjirit!

Shpiket vaksina kundër kancerit të gjirit por deri tani ajo ka rezultuar e suksesshme vetëm tek minjtë. Sipas një grupi shkencëtarësh amerikanë, brenda vitit ajo do të testohet edhe tek femrat. Lajmin e bën të ditur revista “Nature Medicine” që citon një ekip shkencëtarësh të “Lerner Research Ce...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
31-05-2010, 16:13:42

Zbulohet sekreti i agopunturës

 Zbulohet sekreti i efektit qetësues së agopunturës: aget nxisin emetimin e adenozinës që vepron si qetësues natyral.Kërkuesit e Universitetit të Rochester gjithashtu kanë trefishuar efektet e agopunturës, për momentin mbi minjtë, duke shtuar përqëndrimin e adenozinës.Kërkimi është publikuar në ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
25-05-2010, 08:24:08

Mjekësia turke, kryeqytet në Europën Juglindore

Nuk janë aparaturat që e bëjnë mjekësinë, por është mjeku, ai që i jep vlerë aparaturës dhe zanatit të tijMençuria e njerëzve të shquar, por edhe e veprave të mëdha na ka lënë trashëgim postulatin e shenjtë : "Më ndihmo, o Zot në hallin që kam". Është një kërkesë e dalë nga shpi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
14-05-2010, 23:19:58

Zbulohet ilaci që të zgjat jetën

Një kërkues amerikan ka bërë të ditur zbulimin e ilacit që të zgjat jetën, të cilin shtëpitë farmaceutike duhet të nisin ta shpërndajnë pas 2 apo 3 vjetësh.Sipas profesorit Nir Barzilai nga “Albert Einstein College of Medicine di New York”, janë bërë studime të detajuara për lëtë ilac që mund të...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
defektologu
14-05-2010, 13:16:18

LLOJET E PENGESAVE TE TE FOLURIT

LLOJET E PENGESAVE TË TË FOLURIT   Lirisht mund të themi se të folurit është vet jeta e njeriut. Pa të folur nuk ka jetë njerëzore. Duke falënderuar të folurit, nje
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


M A X
30-04-2010, 10:36:03

Specat ndihmojnë në humbjen e kileve - speci djeges

Specat kanë një përmbajtje interesante për të gjithë ata që duan të dobësohen.Sipas një studimi, specat jo djegës në vecanti ndihmojnë në dobësim sepse stimulojnë metabolizmin. Studimi është kryer nga Universiteti i Kalifornisë në Los Angeles që ka testuar substancën e quajtur Dtc.Prej kohësh me...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
28-04-2010, 23:34:45

Alergjitë e stinës

Stina e pranverës, një nga periudhat më të këndshme të vitit, përveçse sjell bukuritë natyrore, gjelbërimin, lulet dhe diellin e ngrohtë, nxjerr në pah të prekurit nga sëmundjet alergjike.Llojet e alergjive janë nga më të ndryshmet dhe më të prekurit kryesisht janë femijët. Ne kemi takuar dy fem...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
26-04-2010, 23:00:46

Infeksionet e veshit!

Infeksionet e veshitInfeksionet e veshit janë të pranishme jo vetëm tek të vegjlit, por edhe tek të rriturit. Kjo vjen si pasojë e pakujdesive, në rastet kur diçka edhe sado e vogël qoftë lë pasoja në shëndetin tuaj. Shkak për shfaqjen e infeksionit të veshit është edhe në larja në ujin e papast...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
25-04-2010, 00:08:19

Duhanpirësit më të prirur për të fituar kile

Duhanpirësit mund t’i tremben cdo pasoje që mund të lejë cigarja në shëndetin e tyre por ata nuk duhet të kenë frikë se ndoshta humbasin disa kg pasi sipas një studimi, ndodh pikërisht e kundërta.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-04-2010, 01:52:59

Vlera e gjumit - gjumi

Vlera e gjumitNë kohën kur shoqëria njerëzore po zhvillohet me hapa gjigantë, në të njëjtën kohë njeriu është duke ia ‘vjedhur’ vetes me dhjetëra orë gjumë. Në fakt, ne nuk e dimë rëndësinë e vërtetë të gjumit.Gjumi ndikon drejtpërsëdrejti në sistemin endokrin dhe metabolizmin, ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
26-02-2010, 13:26:05

Sklerodermia, pikaset tek duart

Sklerodermia eshte nje semundje qe nis te duket kur ashpersohet lekura e duarve dhe e fytyres, por qe ka si pasoje demtimin e zemres, mushkerive, veshkave... Simptomat duken shume te lehta; duar qe behen te ftohta e ndryshojne ngjyre, sidomos me uljen e temperaturave. Ne rastet me normale keto s...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
18-02-2010, 00:58:28

Izolohet tumori i neoroblastomes!

Shkencetaret kane bere nje hap para ne izolimin e neoroblastomes, nje lloj i zakonshem kanceri tek femijet. Behet fjale per molekulen prodhuese te kesaj semundjeje dhe rruges se saj te ushqimit qe eshte NT-3 dhe TrkC. Duke bllokuar keto molekula, tumori mund te mbahet nen kontroll. Kete zbulim e...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
14-02-2010, 13:53:14

"Tingulli i qetesise" , truri e percepron pa zhurma.

Kur gjithcka qe na rrethon bie ne qetesi, truri jone fillon te perceptoje “tingullin e heshtjes”. Truri eshte i perbere nga disa neurone qe aktivizohen ne momentin kur ka qetesi totale dhe ne kete menyre transporton sinjalin e qetesise nga veshi deri ne kore. Ketu, mesazhi i qetesise regjistrohe...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Asllan Daxha
06-02-2010, 21:19:18

Si te shpetoj nga dhimbjet e barkut

Kam vajzen time e cila eshte 15 vjece dhe ka pothuajse prej dy vitesh dhimbje barku te vazhdueshme.Heren e pare qe u vizitua doktoret dyshuan per apendesit dhe u pergatitem per operacion por me ane te ilaceve arritem ta shmangnim thiken duke menduar se ishte zhdukur.Por pothuajse cdo dy jave ose...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
05-02-2010, 16:20:04

Diabeti, drejt pankreasit artificial

E ardhmja e diabetit nuk do te jete me nje torture per pacientet. Atyre do u duhet vetem te mbajne me vete, ne xhep ose tek rripi, pankreasin e tyre artificial. Pajisja gjate gjithe kohes do te mase glicemine dhe do te injektoje ne menyre autonome insulinen e nevojshme, pa qene nevoja qe pacient...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
04-02-2010, 12:59:30

Ilaçe shtëpiake kunder alergjisë

Alergjit jane reagim hipertensiv ndaj nje substance normale te padëmshme. Ka lloj lloj substancash, qe ndryshe quhen alergjent, qe mund ti shkaktojnë probleme nje njeriu te ndjeshëm. Alergjentet e zakonshëm janë poleni, pluhuri i shtepis, pendlat, zbokthi i kafshëve, morrat e qilimit, kemikalet ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
01-02-2010, 11:10:58

HIV, zbulohet struktura e enzimes!

Hidhet nje tjeter hap perpara ne luften kunder virusit vdekjeprures HIV/AIDS. Me ne fund zbulohet struktura e enzimes qe eshte nje nga armet me kryesore te perhapjes se virusit. Studimi eshte publikuar ne revisten “Nature” dhe ne te kane marre pjese shkencetare nga Britania e SHBA. Duke perdorur...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
31-01-2010, 02:15:27

HBR, molekula qe rigjeneron zemren

Ka perfunduar me sukses eksperimenti ndaj minjve i molekules qe rigjeneron funksionet e zemres dhe rrit efikasitetin e nje transplanti te mundshem staminalesh.Molekula e quajtur HBR vepron menjehere duke ulur ne menyre te ndjeshme vdekshmerine e qelizave kardiake, te cilat prodhohen nga infarkti...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
31-01-2010, 02:12:18

ADN, zbulohet menyra e shtrengimit te nyjeve

Zbulohet menyra si te shtrengohen nyjet e ADN-se se nje virusi per te parandaluar infeksionin.Studimi eshte bere nga nje ekip italian por do te duhet ende shume kohe per te gjetur menyren e aplikimit ne praktike. Sipas revistes amerikane PNAS, dihej qe me pare si arrinte virusi te leshonte mater...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
21-01-2010, 15:27:13

Reduktoni sheqerin! Ju demton shendetin

Te autokontrollosh veten me ushqimin dhe te hash ne menyre te shendetshme me pak kalori do te thote te kesh jete me te gjate dhe me te mire.Pas nje sere analizash dhe studimesh kryer te qeliza mushkerish normale dhe ne fazat fillestare te kancerit, eshte realizuar nje kerkim i thelle shkencor ng...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: shejtania, olti

Nje kure e re per tumorin ne tru

Shej
18-01-2010, 13:50:39
Ky po qe qenka lajmi mire.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
14-01-2010, 15:56:18

Dietat e shendetshme largojne depresionin

Grate qe ndjekin dieta te pasura me fruta, zarzavate dhe pak yndyrna rrezikojne te kene me pak ankth, depresion dhe shqetesime ne zemer.Sipas nje kerkimi te Universitetit te Melburnit problemet mendore jane te pranishme te grate qe ndjekin diete te pasur me ushqime te yndyrshme.Nje diete e keqe ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
14-01-2010, 12:58:56

Mungesa e aktivitetit fizik te shkurton jeten

Te shikosh shume televizor i ben keq shendetit. Ose thene me sakte: problemi nuk ka shume lidhje me ekranin, por me oret e kaluara duke qendruar ulur perpara aparatit, por edhe perpara kompjuterit apo duke ngare makinen.Konfirmimi i radhes se jeta sedentare rrezikon zemren ka ardhur nga nje stud...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
13-01-2010, 12:39:33

Zbulimi, identifikohet geni që kontrollon rrahjet tona të zemrës

Londër, 13 janar, NOA - Eshtë identifikuar nga një ekip i shkencëtarëve britanikë geni i cili rregullon rrahjet e zemrës me shpresën që lehtëson krijimin e medikamentit të duhur që të luftohen në të ardhmen sëmundjet e saj si edhe dhe goditja në tru.Gjysma e sulmeve të zemrës janë shkaktuar nga ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
06-01-2010, 20:06:37

Vrapimi në qytet, më keq se të pish një paketë cigare

Uashington, 6 janar, NOA - Nëse ju përpiqeni të shkoni pranë një park të qytetit ose përgjatë disa trotuareve në mëngjes është e lehtë të gjesh njerëz që vrapojnë apo ecin për të mbajtur trupin në formë. Por sipas shkencëtarëve amerikanë të cilët kanë realizuar një studim të fundit rreth efektev...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
29-12-2009, 15:25:48

Zbulohet ilaci kunder kancerit

Shkencetaret kane zbuluar nje ilac qe prodhohet nga nje kerpudhe e eger, i cili mund te luftoje kancerin.Nje grup studiuesish nga Universiteti i Notingamit beson se puna e tij mund te ndihmoje ne berjen e ilaceve me efikase per te trajtuar lloje te ndryshme kanceri.Kordicepina, e perdorur zakoni...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
26-11-2009, 14:25:02

Kripa, mijera vete humbin jeten ne vit

[html] Kripa, mijera vete humbin jeten nevit
<...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
24-11-2009, 22:45:47

Agopunktura, shkenca 2500 vjecare e gjilperes

[html] Agopunktura, shkenca 2500 vjecare egjilperes
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
23-11-2009, 23:12:37

10 sëmundje që nuk i keni dëgjuar më parë

Ekzistojnë njerëz të cilët vuajnë nga sëmundje shumë të rralla, për të cilat shumë pak njerëz mund të kenë dëgjuar diçka që nga sindroma e Lizës në botën e çudirave e deri tek e qeshura e vdekjes10 sëmundje që nuk i keni dëgjuar më parëCNN - Sëmundja e lopës së çmendur, SARS, ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Aida
19-11-2009, 20:58:15

H1N1 - Gripi i derrave

Vaksina kundër gripit të derrit e rrezikshme për jetë?Është përhapur panik në lidhje me vaksinimin kundër virusit A/H1N1. Mediat e huaja raportojnë se në Gjermani janë shënuar viktima pas vaksinimit. Ndërkohë që të tjerë të vde...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
02-11-2009, 20:21:23

Si t‘i mbijetosh sindromës premenstruale

Dhimbje koke, barku dhe gjoksi, acarim, lodhje, kriza të qarash. Këto janë disa nga simptomat e ciklit menstrual, të cilat edhe mund të kurohen. Më poshtë do të lexoni këshillat e një gjinekologuDihet që gruaja është qenia më e durueshme në botë. Në këtë rast nuk e kemi fjalën për dëshirat e shu...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
31-10-2009, 11:13:40

Trupi bie ne moshen 45 vjecare

[html]
Trupibie ne m...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-10-2009, 12:54:25

Psikokirurgjia, të jesh kirurg pa bisturi

Gjatë kësaj ndërhyrjeje kirurgjikale të drejtpërdrejtë në trup, nuk shkaktohet dhimbje, gjakderdhja është e eliminuar gati në tërësi, kurse infeksioni nga prerja as që paraqitet farePsikokirurgjia, të jesh kirurg pa bisturiKureshtjen e qarqeve shkencore dhe të shumë mas-mediav...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
AnaWi
21-10-2009, 01:41:48

Behcet's Syndrome...?

Pershendetje te gjitheve,I lexova shume faqe te ketij websajtit lidhje me mjekesi, dhe me pelqyen pergjigjjet e juaja. Jam ne kerkim/hulumtim te semundjes Behcet (autoimmune disorder), ne shqip nuk di si quhet por eshte nje crregullim i sistemit immunitet. Kjo semundje eshte shume e ralle por es...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
18-10-2009, 12:40:29

Nje oncogjen i ri per kancerin

Nje oncogjen i ri eshte zbuluar nga nje grup kerkimi ne Sahlgrenska Academy (SE). Mua me terhoqen vemendjen specificat e ketij gjeni dhe impaktin afatgjate qe mund te kete nga aspekti klinik dhe shkencor. Gjeni ne fjale eshte pergjegjes per zhvillimin e nje tumori te trurit dhe qafes qe zhvilloh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Enush
16-10-2009, 01:31:22

Nje vaksine kundra Kancerit te uterusit (mitres)

Shpjegim dhe menyra e perdorimit.Shfaqja e nje kanceri mbas nje infeksioni viral ose bakterien nuk eshte diçka e re. Psh: kanceri i stomakut, ne shume raste eshte si pasoje e nje mikro organizme e quajtur "helikobakter pylori" te cilen mjekesia qe prej disa viteve, fatmiresisht,...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
12-10-2009, 13:41:08

Zemra bio-artificiale

Studiuesit e Universitetit të Minesotës bëjnë një hap gjigand në transplantin organeve bio-artificiale tek njerëzitZemra bio-artificiale, një shpresë e reStudiuesit e Universitetit të Minesotës që po përpiqen të gjejnë kurime të reja për sëmundjet e zemrës kanë rritur një zemë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
milazim mustafa
15-09-2009, 11:16:00

Uji

 Uji konsiderohet si lengjeja qe e mban peshen e trupit ne ekuiliber. nese pin 5-6 ose 7 litra uje ne dite, nuk eshte keq, perkundrazi. Sipas studimeve e bera, nese nje njeri pin 2 litra uje ne dite, ai mund te jetoj edhe 10 vite shtese nga jeta normale. perfundimisht, uji nuk ben dem, rregullon...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe