Jeta - 12

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Tema informative dhe diskutime ne lidhje me trupin dhe shendetin.

*
defektologu
11-08-2009, 12:38:25

SHURDHIMI PENGESE E ZHVILLIMIT TE TE FOLURIT

SHURDHIMI PENGESE E ZHVILLIMIT TE TE FOLURITShurdhimi ( lat. Surditas ) ia bënë të pamundur njeriut kontaktin e komunikimit me rrethin shoqëror. Shurdhimi është një pengesë e madhe ngase e pamundëson zhvillimin e të folurit, e dihet se sa rëndësi ka të folurit për njeri...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
18-07-2009, 11:21:12

Kromozoni Y drejte shdukjes, meshkujt ne rrezik!

Ndoshta pas disa mijevjecaresh, ne Toke nuk do te kete me meshkuj. Nga studimi i kryer prej Kateryna Makova e Melissa Wilson eshte dale ne perfundimin se kromozoni Y, pergjegjes per trashegimine mashkullore, po degradon me shpejtesi te madhe ne krahasim me kromozonet e tjere. Trupi i njeriut per...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Masha
11-07-2009, 18:02:32

Lindja me operacion çezarian ndryshon përbërjen gjenetike

Stockholm - Sipas një studimi kryer në Suedi, tek fëmijët që lindin me operacion çezarian vërehen ndryshime në përbërjen gjenetike.Mjekët suedezë nisën të studionin këtë fenomen pasi gratë në një masë të madhe preferojnë ti lindin fëmijët e tyre me operacion.Sipas Institutit të ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
bija
10-07-2009, 20:41:48

Problem me shtatzanine

kam nje vajz 5 vjecare tani nuk mund te ngel shtatzane jam 27 vjecare
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
defektologu
03-07-2009, 07:28:04

FEMIJA DHE TE FOLURIT E TIJ

 FËMIJA DHE TË FOLURIT E TIJË  Njeriu është bërë qenje njerëzore kur është drejtuar për të ecur me këmbët e veta, kur me dorën e vetë ka filluar të punoj dhe ta ndryshoj jetën dhe vetëvehtën, por nivelin më të lartë njerëzor e ka arritur kur e ka krijuar FJALËN
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
defektologu
01-07-2009, 13:37:38

BELBEZIMI

  BELBËZIMI DHE MJEKIMI /SHERIMI/I TIJ     Si çdo sëmurje tjetër e cila e pengon njeriun për të kryer një veprim në jetën e përditshme dhe e cila kërkon trajtim mjekësor për ta shëruar atë, edhe belbëzimin mund ta quajmë sëmurje nga se ky
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Gifted
19-06-2009, 22:13:35

website ne Shqiperi mbi mjekesine

www.almedicus.orgWebsite i ri qe permban informacione dhe libra shume te vlefshme mbi mjekesine,librat dhe videot per t ekuptuar organizmin jane ne gjuhen angleze,programet e ndryshme ne gjuhen span...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
16-06-2009, 09:12:31

Fjalet "ne maje te gjuhes" zbulohet misteri i tyre?

Cfare ndodh me trurin tone kur kemi nje fjale "ne maje te gjuhes", por nuk arrijme ta kujtojme? Perse papritur fjala na kthehet ne mendje? Nje prej hipotezave bazohet te nje lloj "gare" mes fjaleve ne trurin tone. Kete version e shpjegon revista "New Scientist". Disa studiues te Kolegjit Wellesl...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Shej
13-06-2009, 16:25:21

Zbulohet vaksina kundër gripit të derrave

Vaksina per H1N1, gati ne vjeshte Në garën për dominim të tregut çdo ditë e më shumë në rritje të anti-viraleve, Novartis ka marrë stafeten e kryesueses për vaksinën e gripit të derrave. Kompania farmaceutike zvicerane Novartis e deklaroi të përfunduar paketën e parë të vaksinav...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
08-06-2009, 10:57:33

Stresi termik, ditet e nxehta dhe me lageshti te rrezikshme per zemren!

Veçanërisht janë të rrezikuar të sëmurët kronik dhe meteoropatët, personat tek të cilët përkeqësimi i sëmundjes ose pengesat e ndryshme shëndetësore rregullisht paraqiten në kushtet e pavolitshme kohore.Kokëdhembja, pagjumësia dhe shqetësimi janë shpesh pasojë e ndryshimeve të shpejta të tempera...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
05-06-2009, 21:20:03

Semundja e Hantington, zbulohen shkaktaret.

Shkencetaret kane bere nje zbulim shume te rendesishem ne fushen e mjekesise, duke percaktuar perfundimisht shkakun e semundjes se Hantingtonit. Sipas zbulimit te fundit, semundjen nuk e shkakton vetem proteina e semure Hantingtina por bashkeveprimi i saj me proteinen e shendetshme Rhes. Studimi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
05-06-2009, 09:15:38

Zbulohet lentja qe te rikthen shikimin

Te gjithe ata qe kane probleme serioze me shikimin, tashme mund te shpresojne pasi nje grup shkencetaresh nga Australia deklarojne se e kane gjetur zgjidhjen nepermjet qelizave.Sipas tyre, shikimi i atyre qe kane probleme per shkak te kranese apo pas aksidenteve, mund te permire...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Shej
03-06-2009, 10:23:46

Faktorët e rëndësishëm për të pasur shëndet dhe jetëgjatësi

Shkruar nga Elberta Spaho  10 ushqyesit kryesorë të nevojshëm për organizminNëse nuk je i sëmurë nuk do të thotë që ti je i shëndoshë. Shëndeti është më shumë se mungesa e sëmundjes. Një faktor i rëndësishëm për të pasur shëndet të mirë është të hash gjërat e duhura në masën e duhur. Për ta sq...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
31-05-2009, 15:23:52

Globalizmi, zhvillimi dhe përhapja e sëmundjeve

Akoma sot, sëmundjet infektive mbeten shkaku kryesor i vdekjeve në botë, duke vrarë më shumë se sëmundjet e zemrës apo kanceri, ndërkohë që incidenca dhe përhapja e këtyre infeksioneve, të cilët mendohet se janë "nën kontroll", po rritetGlobalizmi, zhvillimi dhe përhapja e sëmundjeve
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: ONIHERBA, BeRni, Mjeku Popullor

Çajrat !

ONIHERBA
21-05-2009, 10:22:45
WWW.ONIHERBA.COM
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
18-05-2009, 15:11:50

Pesë sëmundjet më të këqija se gripi i derrave

Kolera?Çfarë është?Një infeksion akut diarreal, që mund të çojë deri në vdekje, për shkak të dehidrimit apo dëmtimit serioz të veshkave. Ndryshe nga sëmundjet e tjera të kësaj natyre, kjo është shpesh vdekjeprurëse edhe te fëmij...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ronhill
27-04-2009, 20:55:36

Si te ndimohet nje 40 vjeqar nga Stresi seksual

Ndihme rreth kesaj teme, sepse eshte nje ankth qe nje 40 vjeqar nuk munde te kryej mardhenje seksuale te rregullt.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Shej
25-04-2009, 11:45:36

Ja pse nuk duhet ta pime cigaren

shikojeni kete video jam e sigurt qe mbas kesaj sdo doni me te pini cigare.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Shej
23-04-2009, 10:39:18

Qitroja, ilaçet; fetusi e mjedisi; Google dhe informacionet mjekesore

Fruti i qitros, reaksion me disa lloj ilaçeshFruti i qitros dhe lëngu i tij përdoren shumë në menunë e mëngjesit. Por shkencëtarët thonë se qitroja duhet shmangur nga personat që marrin edhe ilaçe. Qitro ndërpret procesin e shpërberjes së shumë lloj ilaçeve, përfshi barnat për trajtimin e sëmund...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
28-03-2009, 15:49:34

Kanceri i gjirit...ja si mundet bisha!!

Të prekurat nga kanceri i gjirit sa vjen e shtohen. Por kjo sëmundje mund të ndalet së qeni vdekjeprurëse. Në rast se ekzaminohet e trajtohet në kohë, kanceri i gjirit është i shërueshëm. Shpëtoje jetën tënde. Duhet thjesht pak kujdes.Është i rëndësishëm për një femër, është tërësisht femëror, ë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: Vllaznim qoqaj, Belinaa

9 keshilla per te mos rrezikuar shtatezenine

Vllaznim qoqaj
27-03-2009, 12:37:58
higjiena personale e gruas shtatzënë
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
20-03-2009, 12:38:09

Ndertohet makina qe kuron depresionin.

Kerkuesit e Universitetit te Milanos kane bere nje kerkim shume te rendeishem ne fushen e mjekesise qe ne te ardhmen mund te rezultoje kyc ne kurimin e semundjes se depresionit. Sipas ketij studimi te publikuar ne revisten shkencore nderkombetare “Journal of Affective Disorders”, depresioni mund...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
06-03-2009, 10:52:54

Studim i ri mbi pasojat e alkolit tek grate!

Një studim i fundit flet se konsumimi i vogël ose i kontrolluar i alkoholit shton rrezikun e kancerit tek gratë. Studimi i kryer nga shkenctarët e Universitetit Oksford zbulon se gratë të cilat konsumojnë një pije alkoholike në ditë ballafaqohen me rrezik më të madh për të zhvilluar lloje të cak...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
06-03-2009, 10:33:21

Higjena e gojes, shkaktare per disa semundje!

Kujdesja per dhembet nuk eshte vetem e rendesishme per higjenen e njeriut. Sipas nje studimi te bere kohet e fundit, njerezit qe kane probleme me higjenen e gojes, jane me te prirur te preken nga infarkti, te semuren nga diabeti dhe femrat rrezikojne lindjen e parakohshme te femijes. Paradoniti ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
20-01-2009, 23:25:24

Zbulohet geni qe shkakton semundjet e zemres

60 milione njerez ne bote kane nje mutacion genetik, qe shkakton zhvillimin e semundjeve te zemres.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

[AnnaBela]
17-01-2009, 12:29:06

MAKROBIOTIKA

Një mënyrë për jetë të shëndetshëm dhe të lumtur Mjekësia natyrore është mjekësi e energjisë dhe vibrimeve. Kështu tha, në kongresin botëror për mjekësi alternative të mbajtur në Madrid, Miçio Kushi, themeluesi dhe kryetari i fondacionit lindje -perëndim me seli në Boston, si dh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
30-12-2008, 16:30:20

Rrugët për eliminimin e dhimbjes

  Nuk ekziston asnjë njeri që nuk ka asgjë, vetëm nëse ka mbyllur krejtësisht shqisat e tij të brendshme kundrejt çdo realiteti. Të gjithë e përjetojnë dhimbjen gjatë jetësRrugët për eliminimin e dhimbjesQë nga momenti që vijmë ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
19-12-2008, 14:45:30

Realizohet për herë të parë transplanti i fytyrës

Uashington- Kirurgët kanë ndryshuar 80 për qind të fytyrës së një gruaje, duke transplantuar kockat, dhëmbët, muskujt dhe nervat, si dhe duke shënuar kështu operacionit e parë të këtij lloji në SHBA.Ata thanë se gruaja kishte ka...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
28-11-2008, 12:29:19

Kurë paralindjeje për sindromën Down

Sindroma Down mund të korrigjohet falë një kure paralindjeje. Në vazhdën e një kërkimi të National Institute of Health në Bethesda është arritur për momentin të shihen pasojat në dy minj, të cilët kishin probleme të kësaj sindrome. Disa ekspertë mendojnë se në bazë të sindromës ka edhe disa fakt...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
17-11-2008, 13:42:21

Terapia ne grup, kure kunder kancerit tek grate

Shkencetaret amerikane kane arritur ne perfundimin se terapia psikologjike ne grup i ndihmon grate qe vuajne nga kanceri i gjirit te perballojne mire semundjen dhe te jetojne me gjate.Per dy dekada ekzistonin mosmarreveshje nese nje terapi e tille shtonte shanset per mbijetese ne pacient...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Hipi
14-11-2008, 22:12:32

Sistemi paralel i shëndetësis kosovare

Gjatë kohës së njohur si "rezistenca paqësore" në Kosovë pos sistemve tjera si ai i asimit, politikës etj. ekzistonte edhe një sistem paralel i shëndetësisë. Edhe pse në të vërtet nuk mund të flitet për një sistem të mirëfillt shëndetsorë (ambulantat, spitalet, kasat e sigurimeve etj), por më te...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
kledisa
10-11-2008, 10:54:50

KONTRACEPTIVET

do te doja te di a eshte e mundur qe ne vend te kontraceptiveve te perdorej ndonje mjekim popullor(bime mjekesore)duke pasur parasysh efektet e padeshiruara qe japin ilaÇet.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
mendi1
06-11-2008, 14:16:24

kimja e qenit

ju lus te gjitheveqedini me shum per kete smundje,ckaeshte ne te vertet dhe a kasherim flm pe r mirkuptim ......
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: caragezim, erlehta

Kurjozitete mjeksore.

caragezim
28-10-2008, 21:21:40
NJOHURI PER SPOLIATROZEN
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

[AnnaBela]
20-10-2008, 10:26:29

Një shpresë e re në luftën kundër diabetit

Një shpresë e re në luftën kundër diabetitZbulohet molekula që ju bën të bini nga peshaSot, diabetikë janë më shumë se 23 milionë në të gjithë botën, por ritmi i shtimit të tyre rreth 7 milionë të sëmurë në vit është i pandalshëm. Një rritje e pakontrolluar dhe marramendëse. Një emergjen...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: nitty, endritii, ketrusha

Lëkura

*
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe