×
Hyrja
Profili

Jeta, Trupi dhe Shendeti

Berni
ne: 02-04-2007, 05:08:23
Guret ne temth, si mund te kurohen !

Jeta

Këshilla nga specialistët për të gjithë pacientët që vuajnë nga sëmundjaÇfarë janë gurët në tëmth, pse shkaktohen atoFormimi i gurëve në tëmth shkaktohet zakonisht nga një tepri e madhe e kolesterolit në lëngun e tëmthit. Kur njeriu, p.sh., gjatë natës nuk ushqehet, lëngu (vreri...

Berni
ne: 30-03-2007, 01:27:11
Vajzat 18-vjeçare të prekura nga kanceri i qafës së mitrës !

Jeta

Kontaktet e hershme seksuale dhe ndërrimi i shpeshtë i Virusi HPV është njësoj i rrezikshëm si HIV. Ky virus shkakton kancer në qafën e mitrës te femrat dhe, si pasojë, sjell vdekjen kur është në gjendje të rënduar. Nga vizitat e përditshme që bëhen në repartin e Onkologjisë te gjinekologia re...

arbias
ne: 23-03-2007, 07:50:46
Një mikro-procesor i ri optik që ndihmon të verbërit

Jeta

  Një mikro-procesor i ri optik që ndihmon të verbërit   Shkencëtarët thonë se janë pranë përfundimit të plotë të punës për një mikro-procesor të ri që transmeton imazhe në tru. Një pajisje e ngjashme ka kohë që është përdorur tek të verbërit duke rikthyer tek ata shikim të pjesshëm. Pajisja e...

Berni
ne: 21-03-2007, 02:19:35
Veshkat, 10 simptomat e semundjes, si kurohen !

Jeta

Si mund të kurohet sëmundja me tri bimë mjekësoreTumoret janë shumë të përhapura tek njerëzit që vuajnë nga sëmundjet e veshkave. Përveç gurëve edhe tumoret duhet të trajtohen, sipas specialistëve, me bimë mjekësore të cilat duhet të përdoren në formën e lëngjeve. Për të evituar...

Berni
ne: 20-03-2007, 10:14:38
Mbipesha dhe ndikimi i saj tek sëmundjet e tjera !

Jeta

Këshillat e specialistëve për të gjitha kategoritë që kanë probleme me peshënRreth 1 miliard njerëz në të gjithë botën janë mbipeshë në atë masë që e rëndon shumë shëndetin dhe shumë prej tyre, sipas specialistëve, vdesin nga sëmundje që mund të ishin parandaluar. Ndryshe, në te...

Berni
ne: 18-03-2007, 16:48:48
Sëmundjet e gjakut dhe kurimi i tyre !

Jeta

Këshilla dhe rekomandime nga specialistët e shëndetësisëMungesa e hekurit është shkaku më i shpeshtë i anemisë, madje e rastet shfaqjes së saj janë më të shpeshta tek femrat dhe kjo për shkak të menstruacioneve (që natyrisht shoqërohen me humbje gjaku dhe me humbje hekuri). Në m...

Pergjigje nga: BeRni, erlehta, Belinaa
Zemra !!!

erlehta
ne: 08-03-2007, 22:32:52
Vaji i ullirit lufton kancerin e gjirit.

Jeta

Shkencëtarët në Shtetet e Bashkuara mund të kenë zbuluar se dieta mesdhetare ku përdoret shumë vaji i ullirit mbron nga kanceri i gjirit.Studiuesit që i botuan rezultatet e punës së tyre në revistën Analet e Onkologjisë thonë se acidi oleik që gjendet në vajin e ullirit mund të ndihmojë në kurim...

Pergjigje nga: Capkenja, erlehta
Këshilla Mjekesore

erlehta
ne: 27-02-2007, 21:12:58
"Hipocampus"

Jeta

Shekulli Online27-02-2007Femije ne gjumePagjumësia mund të shkaktojë ndalimin e qelizave të reja në tru, sipas sugjerimit të një studimi. Një grup studiuesish zbuloi se pagjumësia ndikon në atë që në gjuhën mjekësore quhet Hipocampus dhe shpjegohet të jetë rajon i trurit që ka të bëjë me krijimi...

Berni
ne: 08-02-2007, 13:48:37
Bimët mjekësore !

Jeta

Tëmblagjaku, bima mjaft e njohur e zonave gurishtore e me lagështirë, është një ndër bimët më efektive, që ndihmon në parandalimin e rritjes së qelizave të tumoreve dhe veçanërisht shfaqjes së kancerit të lëkurës. Studimet mjekësore tregojnë se kjo bimë, e cila ka veti fitonci...


arbias
ne: 15-01-2007, 18:33:25
Si të ruajmë shëndetin

Jeta

Mjekësi  Si të ruajmë shëndetin? 10 këshilla të nevojshme që duhet të ndiqni.1.Luleshtrydhet janë një ushqim i pasur me vitaminë K, e cila i bën kockat tuaja të forta.2. Shumëkush nga ne, merr sasinë e dyfishtë të kripës që na nevojitet.Jeni lodhur nga dietat për të rënë nga pesha dhe për të mba...

Berni
ne: 08-01-2007, 08:38:58
Limoni ul tensionin e lartë të gjakut !

Jeta

Moshat e dyta dhe të treta, mbi 45 vjeç, preken më shumë ngahipertensionitGargara me limon përdoret edhe për mjekimin e mishrave të dhëmbëve Mjekët popullorë rekomandojnë lëngun e përftuar nga shtrydhja e të paktën 4 kokrrave në ditë. Lëngu mund të pihet ashtu siç është ose i ...

erlehta
ne: 21-12-2006, 20:31:37
Bakteret ne zorre shkaktare te mbipeshes.

Jeta

Jo vetem ushqimet e tepruara dhe levizjet e pakta te bejne te shendoshesh, por madje dhe bakteret qe ndodhen neper zorre. Ky eshte studimi i fundit i studiuesve amerikane.

Berni
ne: 11-12-2006, 15:04:33
Mjekët premtojnë: Të verbrit mund të shohin përsëri !

Jeta

Shkencëtarët kanë zbuluar një teknikë, e cila mund t’i ndihmojë njerëzit e verbër të shikojnë përsëri.Një skuadër shkencëtarësh ndërkombëtarë ka transferuar indet e syrit nga një mi i porsalindur në një mi laboratori plak të verbër. Kjo i mundësoi miut të verbër që të shikonte p...

sorelina
ne: 09-12-2006, 14:49:05
Bajamet kronike, ndër shkaqet e artritit infeksioz!

Jeta

INTERVISTA/ Flet mjekja reumatologe, Teuta Orgocka Bajamet kronike, ndër shkaqet e artritit infeksioz  Infeksionet bakteriale janë ndër shkaqet kryesore të shfaqjes së artritit infeksioz.Mikrobet patogjenë, nëpërmjet gjakut dhe sistemit limfatik zhvendosen në kyçe dhe ndikojnë n...

sorelina
ne: 09-12-2006, 14:45:37
Moshat nën 30 më të rrezikuara nga solarët!

Jeta

STUDIMIMoshat nën 30 më të rrezikuara nga solarëtNxirja artificiale ndikon në shfaqjen e kancerit në lëkurë, sidomos në moshat e reja. Këtë radhë alarmi vjen nga ekspertët francezë të qendrës ndërkombëtare që punon në fushën e kërkimeve mbi kancerin (Circ/Iarc), gjatë një takimi që ka zhvilluar ...


erlehta
ne: 01-10-2006, 23:10:02
Clostridium Difficile!

Jeta

Eshte virusi vdekjeprurese qe ka krijuar nje gjendje alarmuese ne Britani. Numri i viktimave ka arritur ne 49. Ky virus eshte shume rezistent ndaj antibiotikeve qe jane perdorur per te luftuar kunder tij. Ky virus behet edhe me i rrezikshem nese ndodh nje mutacion gjenetik.

Belinaa
ne: 23-09-2006, 15:14:37
Stresi emocional,shkaktar i belbëzimit tek fëmijët!!!!

Jeta

Stresi emocional, shkaktar i belbëzimit tek femijët 03-08-2006 Një raport i kohëve të fundit tregon se fëmijëve që e kanë më të vështirë të përballojnë stresin emocional, shpesh u mbahet goja. Ndërsa shkencëtarët thonë se 50 deri në 80 për qind të këtyre fëmijëve e kalojnë këtë fazë deri në mosh...

sorelina
ne: 08-09-2006, 17:54:00
Vaksinat!

Jeta

Vaksinat.Vaksinat jane masa parandaluese ndaj semundjeve infektive.Prodhimi i tyre u kryhet tashme ne bate te rte menyrave moderne te prodhimit.Vaksinat sintetikeVaksina me veprim te shumellojt.Vaksina te prodhuara nga kulturat qelizore.Vaksinat sintetike.Keto vaksina nuk permba...

Belinaa
ne: 05-09-2006, 13:45:36
Anestezia!!!

Jeta

AnesteziaFusha e mjekësisë që kryesisht merret me narkozën, vërjen në gjumë të organizmit me anë të lëndeve narkotike me qëllim bërjen e mundur të një ndërhyrje kirurgjike.Detyrat e tjera të një anestezisti janë bërja e procedurave të ndihmës urgjente (si analgezia, intubacioni, futja e katetere...

erlehta
ne: 30-08-2006, 13:20:02
Amniocenteza!

Jeta

AmniozentezaNe ditet e tona eshte bere e mundur qe shume crregullime apo anomali kromozomike, sic eshte Sindroma e Daunit dhe semundje te tjera gjenetike, te percaktohen qe ne fetus, dmth qe pa lindur femija.Pikerisht per kete qellim qe ne vitet 70 vepron nje teknike e re qe njihet si Aniocentez...

erlehta
ne: 30-08-2006, 13:19:01
Zbatime te ADN - Rekombinante ne Mjekesi.

Jeta

Zbatimet e ADN-Rekombinante ne Fushen e Mjekesise.Se pari ne diagnozen pranatale (paralindjes) te semundjeve gjenetike dhe te semundjeve te llojeve te tjera.Se dyti ne prodhimin e lendeve per perdorim kurues.Se treti ne kurimin e semundjeve trasheguese duke zevendesuar gjenet me cen difekt me gj...


  • Nuk ka postime te reja
  • Redirect Board