Jeta - 14

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Tema informative dhe diskutime ne lidhje me trupin dhe shendetin.

endritii
11-11-2007, 11:20:29

Afrodiziaket

Kanella: Perdoret si pluhur jo vetem ne embelsira, por gjithashtu eshte e keshilluar edhe ne gatimin e mishit. Eshte elementi kryesor ne recetat e Krishtelindjeve. Lengu i saj perdoret per lehtesimin e dhimbjeve te mesturacioneve apo gjate shtatzanise.Dafina: Heronjve romake i dhuronin kurora me...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

endritii
11-11-2007, 11:14:34

Kurat me hither kurojne disa semundje....

Në mjekësinë popullore hithra njihet si mbretëresha e bimëve mjekësore, për shkak të efekteve të saj pozitive në shërimin e disa sëmundjeve. Përdorimi i kësaj bime gjatë periudhës së pranverës ndihmon në pastrimin e gjakut dhe te të sëmurët me anemi. Këshillohet që gjatë kësaj kohe të konsumohet...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

arbias
04-11-2007, 14:07:09

Geni i jetëgjatësisë...

Geni i jetëgjatësisë... Shkencëtarët thonë se janë tepër optimistë rreth një eksperimenti në laborator i cili ka treguar se jeta e kafshëve mund të zgjatet. Gjithkush mund të bëjë pyetjen, në se tani radhën e ka njeriu. A do të jenë në gjendje shkencëtarët ta zgjasin e jetën e tij? Ky krimb i vo...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
25-10-2007, 14:17:15

Kurat popullore që ndikojnë në kurimin e tumoreve !

Flet mjeku popullor Hysni Dankshi. Varomina, ilaçi i ri bimor që kuron këtë sëmundjeShkaku themelor i formimit të tumoreve nuk njihet ende. Ato që shkencëtarët kanë identifikuar janë rreth 24 substanca kimike, që në kushte të veçanta mund të provokojnë kancerin në trupin e njeri...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Isra
25-10-2007, 14:02:06

Nje pyetje M.Popullor rreth zmadhimit te melcise!

Pershendetje i nderuar MJEK POPULLOR!U perpoqa te gjej temen pyetje - perjgigje per Ju sic ka qene dikur po spo e gjej se kam kohe qe nuk hyj ne kete forum, ndaj po hap nje teme te re ku shpresoj te me pergjigjeni.Me falni tju rrembej pak kohe, por dua tju pyes se cfare bimesh jane te keshillues...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

sorelina
03-10-2007, 11:10:23

Te ndenjurit pa gjume do te ju vrase.

Njerezit te cilet nuk flene sa duhet, kane dy here me shume mundesi te vdesin nga semundjet e zemres, eshte perfundim i nje studimi te madh britanik. Nju-Jork- Nese per çfaredo arsye flini pak, sepse nuk deshironi qe jeten edhe ashtu te shkurter, ta kaloni ne gjume, duhet te ke...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

pejoni83
09-09-2007, 15:43:26

ndihm reth kesaj semundje

ekam nje shok dhe eka vetullen e bardh dhe disa fije floku me duket ju ka zbardh dika reth moshes 11 ose 12 aty diku dhe ka qen te disa doktor ne prishtin ne at koh ka mar disa ilaqe po nuk kan pas kurfar efekti dhe sa kom mujt me kuptu emrin e semundjes esht VITELIGO meduket. Tani esht 25vjeqar...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
16-07-2007, 13:25:20

Banania ilaç për dhimbje të kokës !

Dhimbjet e shpeshta të kokës mund të shkaktohen nga shumë faktorë, por nëse është në pyetje mungesa e kaliumit, ilaçi më i mirë është që të hani pemën shumën të njohur për ne - bananen. Nëse ju nevojitet kaliumi, atëherë çdo mëngjes hani nga një banane – ajo përmban deri në 500...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
20-06-2007, 07:50:34

Pse na dhembin kockat, kyçet dhe kurrizi !

Këshilla nga specialistët për sëmundjen më të përhapurShumë mite ekzistojnë rreth osteoporozës. Ajo është një sëmundje që çon në hollimin e kockave dhe thyerjen e kyçeve dhe të shtyllës kurrizore. Shumë nga mjekët dhe specialistët thonë se vetëm gratë preken prej kësaj sëmundjej...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
21-05-2007, 14:30:39

Dieta dhe aktiviteti fizik në menopauzë mbrojnë zemrën.

Dieta dhe aktiviteti fizik në menopauzë mbrojnë zemrën“Për të reduktuar rreziqet kardiovaskulare, tipike të menopauzës, sidomos nëse ndërpritet terapia hormonale, janë mjaft efikase ndryshimet në stilin e jetës dhe mënyrën e ushqyerjes”, nënvizon studiuesja amerikane Kelley K. Pettee, që punon p...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
27-04-2007, 02:24:46

Çfarë është ataku në zemër !

Si kurohet në kushtet e shtëpisë Vaji i ullirit, seksi dhe vrapi ndihmojnë në evitimin e sëmundjesZemra është e mbësh tjellë me 3 arterie, të cilat bëjnë të mundur furnizimin e saj me gjak dhe oksigjen. Nëse një trombozë gjaku zhvillohet në një nga këto arterie, furnizimi me gja...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
23-04-2007, 04:58:06

Insekti robot do të kryejë operacionet e zemrës !

SHBA – Një larvë robot, i cili mund të zvarritet brenda zemrës që pulson, së shpejti do të kryejë operacione jetësore për jetën e njeriut. Shpikja e fundit nga shkencëtarët do të mund të kryejë operacione delikate, disa prej të cilave ishin të pamundura të kryheshin nga dora njerëzore. Ai quhet ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
02-04-2007, 05:08:23

Guret ne temth, si mund te kurohen !

Këshilla nga specialistët për të gjithë pacientët që vuajnë nga sëmundjaÇfarë janë gurët në tëmth, pse shkaktohen atoFormimi i gurëve në tëmth shkaktohet zakonisht nga një tepri e madhe e kolesterolit në lëngun e tëmthit. Kur njeriu, p.sh., gjatë natës nuk ushqehet, lëngu (vreri...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
30-03-2007, 01:27:11

Vajzat 18-vjeçare të prekura nga kanceri i qafës së mitrës !

Kontaktet e hershme seksuale dhe ndërrimi i shpeshtë i Virusi HPV është njësoj i rrezikshëm si HIV. Ky virus shkakton kancer në qafën e mitrës te femrat dhe, si pasojë, sjell vdekjen kur është në gjendje të rënduar. Nga vizitat e përditshme që bëhen në repartin e Onkologjisë te gjinekologia re...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

arbias
23-03-2007, 07:50:46

Një mikro-procesor i ri optik që ndihmon të verbërit

  Një mikro-procesor i ri optik që ndihmon të verbërit   Shkencëtarët thonë se janë pranë përfundimit të plotë të punës për një mikro-procesor të ri që transmeton imazhe në tru. Një pajisje e ngjashme ka kohë që është përdorur tek të verbërit duke rikthyer tek ata shikim të pjesshëm. Pajisja e...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
21-03-2007, 02:19:35

Veshkat, 10 simptomat e semundjes, si kurohen !

Si mund të kurohet sëmundja me tri bimë mjekësoreTumoret janë shumë të përhapura tek njerëzit që vuajnë nga sëmundjet e veshkave. Përveç gurëve edhe tumoret duhet të trajtohen, sipas specialistëve, me bimë mjekësore të cilat duhet të përdoren në formën e lëngjeve. Për të evituar...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
20-03-2007, 10:14:38

Mbipesha dhe ndikimi i saj tek sëmundjet e tjera !

Këshillat e specialistëve për të gjitha kategoritë që kanë probleme me peshënRreth 1 miliard njerëz në të gjithë botën janë mbipeshë në atë masë që e rëndon shumë shëndetin dhe shumë prej tyre, sipas specialistëve, vdesin nga sëmundje që mund të ishin parandaluar. Ndryshe, në te...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
18-03-2007, 16:48:48

Sëmundjet e gjakut dhe kurimi i tyre !

Këshilla dhe rekomandime nga specialistët e shëndetësisëMungesa e hekurit është shkaku më i shpeshtë i anemisë, madje e rastet shfaqjes së saj janë më të shpeshta tek femrat dhe kjo për shkak të menstruacioneve (që natyrisht shoqërohen me humbje gjaku dhe me humbje hekuri). Në m...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
08-03-2007, 22:32:52

Vaji i ullirit lufton kancerin e gjirit.

Shkencëtarët në Shtetet e Bashkuara mund të kenë zbuluar se dieta mesdhetare ku përdoret shumë vaji i ullirit mbron nga kanceri i gjirit.Studiuesit që i botuan rezultatet e punës së tyre në revistën Analet e Onkologjisë thonë se acidi oleik që gjendet në vajin e ullirit mund të ndihmojë në kurim...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
27-02-2007, 21:12:58

"Hipocampus"

Shekulli Online27-02-2007Femije ne gjumePagjumësia mund të shkaktojë ndalimin e qelizave të reja në tru, sipas sugjerimit të një studimi. Një grup studiuesish zbuloi se pagjumësia ndikon në atë që në gjuhën mjekësore quhet Hipocampus dhe shpjegohet të jetë rajon i trurit që ka të bëjë me krijimi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
08-02-2007, 13:48:37

Bimët mjekësore !

Tëmblagjaku, bima mjaft e njohur e zonave gurishtore e me lagështirë, është një ndër bimët më efektive, që ndihmon në parandalimin e rritjes së qelizave të tumoreve dhe veçanërisht shfaqjes së kancerit të lëkurës. Studimet mjekësore tregojnë se kjo bimë, e cila ka veti fitonci...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

arbias
15-01-2007, 18:33:25

Si të ruajmë shëndetin

Mjekësi  Si të ruajmë shëndetin? 10 këshilla të nevojshme që duhet të ndiqni.1.Luleshtrydhet janë një ushqim i pasur me vitaminë K, e cila i bën kockat tuaja të forta.2. Shumëkush nga ne, merr sasinë e dyfishtë të kripës që na nevojitet.Jeni lodhur nga dietat për të rënë nga pesha dhe për të mba...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
08-01-2007, 08:38:58

Limoni ul tensionin e lartë të gjakut !

Moshat e dyta dhe të treta, mbi 45 vjeç, preken më shumë ngahipertensionitGargara me limon përdoret edhe për mjekimin e mishrave të dhëmbëve Mjekët popullorë rekomandojnë lëngun e përftuar nga shtrydhja e të paktën 4 kokrrave në ditë. Lëngu mund të pihet ashtu siç është ose i ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
21-12-2006, 20:31:37

Bakteret ne zorre shkaktare te mbipeshes.

Jo vetem ushqimet e tepruara dhe levizjet e pakta te bejne te shendoshesh, por madje dhe bakteret qe ndodhen neper zorre. Ky eshte studimi i fundit i studiuesve amerikane.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
11-12-2006, 15:04:33

Mjekët premtojnë: Të verbrit mund të shohin përsëri !

Shkencëtarët kanë zbuluar një teknikë, e cila mund t’i ndihmojë njerëzit e verbër të shikojnë përsëri.Një skuadër shkencëtarësh ndërkombëtarë ka transferuar indet e syrit nga një mi i porsalindur në një mi laboratori plak të verbër. Kjo i mundësoi miut të verbër që të shikonte p...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

sorelina
09-12-2006, 14:49:05

Bajamet kronike, ndër shkaqet e artritit infeksioz!

INTERVISTA/ Flet mjekja reumatologe, Teuta Orgocka Bajamet kronike, ndër shkaqet e artritit infeksioz  Infeksionet bakteriale janë ndër shkaqet kryesore të shfaqjes së artritit infeksioz.Mikrobet patogjenë, nëpërmjet gjakut dhe sistemit limfatik zhvendosen në kyçe dhe ndikojnë n...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

sorelina
09-12-2006, 14:45:37

Moshat nën 30 më të rrezikuara nga solarët!

STUDIMIMoshat nën 30 më të rrezikuara nga solarëtNxirja artificiale ndikon në shfaqjen e kancerit në lëkurë, sidomos në moshat e reja. Këtë radhë alarmi vjen nga ekspertët francezë të qendrës ndërkombëtare që punon në fushën e kërkimeve mbi kancerin (Circ/Iarc), gjatë një takimi që ka zhvilluar ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

guest15283
18-10-2006, 00:52:16

Kam dhimbje te forta

Kush me ndihmon te heq keto dhimbje te forta? Cfare duhet te bej?
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
01-10-2006, 23:10:02

Clostridium Difficile!

Eshte virusi vdekjeprurese qe ka krijuar nje gjendje alarmuese ne Britani. Numri i viktimave ka arritur ne 49. Ky virus eshte shume rezistent ndaj antibiotikeve qe jane perdorur per te luftuar kunder tij. Ky virus behet edhe me i rrezikshem nese ndodh nje mutacion gjenetik.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Belinaa
23-09-2006, 15:14:37

Stresi emocional,shkaktar i belbëzimit tek fëmijët!!!!

Stresi emocional, shkaktar i belbëzimit tek femijët 03-08-2006 Një raport i kohëve të fundit tregon se fëmijëve që e kanë më të vështirë të përballojnë stresin emocional, shpesh u mbahet goja. Ndërsa shkencëtarët thonë se 50 deri në 80 për qind të këtyre fëmijëve e kalojnë këtë fazë deri në mosh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Belinaa
05-09-2006, 13:45:36

Anestezia!!!

AnesteziaFusha e mjekësisë që kryesisht merret me narkozën, vërjen në gjumë të organizmit me anë të lëndeve narkotike me qëllim bërjen e mundur të një ndërhyrje kirurgjike.Detyrat e tjera të një anestezisti janë bërja e procedurave të ndihmës urgjente (si analgezia, intubacioni, futja e katetere...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
30-08-2006, 13:20:02

Amniocenteza!

AmniozentezaNe ditet e tona eshte bere e mundur qe shume crregullime apo anomali kromozomike, sic eshte Sindroma e Daunit dhe semundje te tjera gjenetike, te percaktohen qe ne fetus, dmth qe pa lindur femija.Pikerisht per kete qellim qe ne vitet 70 vepron nje teknike e re qe njihet si Aniocentez...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
30-08-2006, 13:19:01

Zbatime te ADN - Rekombinante ne Mjekesi.

Zbatimet e ADN-Rekombinante ne Fushen e Mjekesise.Se pari ne diagnozen pranatale (paralindjes) te semundjeve gjenetike dhe te semundjeve te llojeve te tjera.Se dyti ne prodhimin e lendeve per perdorim kurues.Se treti ne kurimin e semundjeve trasheguese duke zevendesuar gjenet me cen difekt me gj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe