Jeta - 35

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Tema informative dhe diskutime ne lidhje me trupin dhe shendetin.

erlehta
21-12-2006, 20:31:37

Bakteret ne zorre shkaktare te mbipeshes.

Jo vetem ushqimet e tepruara dhe levizjet e pakta te bejne te shendoshesh, por madje dhe bakteret qe ndodhen neper zorre. Ky eshte studimi i fundit i studiuesve amerikane.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
11-12-2006, 15:04:33

Mjekët premtojnë: Të verbrit mund të shohin përsëri !

Shkencëtarët kanë zbuluar një teknikë, e cila mund t’i ndihmojë njerëzit e verbër të shikojnë përsëri.Një skuadër shkencëtarësh ndërkombëtarë ka transferuar indet e syrit nga një mi i porsalindur në një mi laboratori plak të verbër. Kjo i mundësoi miut të verbër që të shikonte p...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

sorelina
09-12-2006, 14:49:05

Bajamet kronike, ndër shkaqet e artritit infeksioz!

INTERVISTA/ Flet mjekja reumatologe, Teuta Orgocka Bajamet kronike, ndër shkaqet e artritit infeksioz  Infeksionet bakteriale janë ndër shkaqet kryesore të shfaqjes së artritit infeksioz.Mikrobet patogjenë, nëpërmjet gjakut dhe sistemit limfatik zhvendosen në kyçe dhe ndikojnë n...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

sorelina
09-12-2006, 14:45:37

Moshat nën 30 më të rrezikuara nga solarët!

STUDIMIMoshat nën 30 më të rrezikuara nga solarëtNxirja artificiale ndikon në shfaqjen e kancerit në lëkurë, sidomos në moshat e reja. Këtë radhë alarmi vjen nga ekspertët francezë të qendrës ndërkombëtare që punon në fushën e kërkimeve mbi kancerin (Circ/Iarc), gjatë një takimi që ka zhvilluar ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

guest15283
18-10-2006, 00:52:16

Kam dhimbje te forta

Kush me ndihmon te heq keto dhimbje te forta? Cfare duhet te bej?
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
01-10-2006, 23:10:02

Clostridium Difficile!

Eshte virusi vdekjeprurese qe ka krijuar nje gjendje alarmuese ne Britani. Numri i viktimave ka arritur ne 49. Ky virus eshte shume rezistent ndaj antibiotikeve qe jane perdorur per te luftuar kunder tij. Ky virus behet edhe me i rrezikshem nese ndodh nje mutacion gjenetik.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Belinaa
23-09-2006, 15:14:37

Stresi emocional,shkaktar i belbëzimit tek fëmijët!!!!

Stresi emocional, shkaktar i belbëzimit tek femijët 03-08-2006 Një raport i kohëve të fundit tregon se fëmijëve që e kanë më të vështirë të përballojnë stresin emocional, shpesh u mbahet goja. Ndërsa shkencëtarët thonë se 50 deri në 80 për qind të këtyre fëmijëve e kalojnë këtë fazë deri në mosh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Belinaa
05-09-2006, 13:45:36

Anestezia!!!

AnesteziaFusha e mjekësisë që kryesisht merret me narkozën, vërjen në gjumë të organizmit me anë të lëndeve narkotike me qëllim bërjen e mundur të një ndërhyrje kirurgjike.Detyrat e tjera të një anestezisti janë bërja e procedurave të ndihmës urgjente (si analgezia, intubacioni, futja e katetere...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
30-08-2006, 13:20:02

Amniocenteza!

AmniozentezaNe ditet e tona eshte bere e mundur qe shume crregullime apo anomali kromozomike, sic eshte Sindroma e Daunit dhe semundje te tjera gjenetike, te percaktohen qe ne fetus, dmth qe pa lindur femija.Pikerisht per kete qellim qe ne vitet 70 vepron nje teknike e re qe njihet si Aniocentez...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
30-08-2006, 13:19:01

Zbatime te ADN - Rekombinante ne Mjekesi.

Zbatimet e ADN-Rekombinante ne Fushen e Mjekesise.Se pari ne diagnozen pranatale (paralindjes) te semundjeve gjenetike dhe te semundjeve te llojeve te tjera.Se dyti ne prodhimin e lendeve per perdorim kurues.Se treti ne kurimin e semundjeve trasheguese duke zevendesuar gjenet me cen difekt me gj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe