×
Hyrja
Profili

Anemia, shkaktare e lodhjes

Anemia, shkaktare e lodhjes

· 3 · 985

  • Postime: 26639
  • Gjinia: Mashkull
M A X
ne: 16-11-2010, 00:54:06
Nëse jeni në fazën reproduktive jetësore, e sidomos nëse vuani nga ciklet e dhembshme menstruale, keni tumore fibroide ose polipe, ose nëse keni lindur para pak kohësh, humbja e gjakut mund të shkaktojë anemone - një nga shkaqet kryesore të lodhjes dhe të dërrmimit te gratë.

Problemi lind kur gjakderdhja shpie në mungesë të hemoglobinës, proteinës së pasur me hekur në kokrrat e kuqe të gjakut, të cilat e çojnë oksigjenin nga mushkëritë në pjesët e tjera të trupit tonë. Po qe se organet nuk marrin sasi të mjaftueshme të oksigjenit, pason ndjenja e lodhjes së përgjithshme dhe e dërrmimit. Shkaktarët e tjerë të anemisë mund të jenë: gjakderdhja e brendshme, mungesa e hekurit, e thartirave folike ose e vitaminës B 12.

Anemia, po kështu, mund të jetë e shkaktuar nga sëmundjet kronike, siç është sëmundja e veshkave. Simptoma të kësaj janë: marramendjet, humbja e vetëdijes, ndjenja e të ftohtit të përhershëm dhe ndjeshmëria. Për konstatimin e diagnozës, mjafton të bëhet
testi i gjakut.

Shërimi përbëhet zakonisht nga marrja e ilaçeve që përbëjnë hekur dhe konsumimi i ushqimeve që përmbajnë hekur (spinaqi, brokoli dhe mishi i kuq). Krahas shërimit efikas, ndjenja e lodhjes do të duhej hequr për 30 ditë ose edhe më pak. /Telegrafi/
guest16356
#1 ne: 17-11-2010, 01:49:54
Perveq lodhjes jep edhe shume shenja tjera t`rendsishme si:

- Palpitacione - apo te rrahura te shpejta dhe te crregullta te zemres sidomos ne pozite te shtrire ne anen e majte.
- Zbehje ne fytyre dhe mukoza
- Frymarrje te shpejtuar dhe nganjehere edhe gulqim
- Dhembje gjoksi qe ne raste te anemise se rend percillet edhe me angine dhe sulme infarkti qe mund t`qojne ne vdekje.
- Rritje te shpretkes e cila paraqitet e dhembshme sidomos ne rastet e anemive hemolitike...

ETj...

  • Postime: 26639
  • Gjinia: Mashkull
M A X
#2 ne: 23-12-2019, 00:29:44
 

Anemia shkakton një ulje të numrit të qelizave të shëndetshme të kuqe në gjak për shkak të sasive të pamjaftueshme të folateve, vitaminës B-12 dhe vitaminës C në dietë.

Shumë faktorë mund të shkaktojnë anemi për shkak të mungesës së vitaminës. Nëse ushqimet përmbajnë pak burime natyrale të vitaminave, të tilla si mish, produkte të qumështit, fruta dhe perime – rreziku i anemisë rritet.

Vegjetarianët që nuk hanë produkte të qumështit dhe vegjetarianë që nuk hanë asnjë ushqim për kafshët bien në kategorinë e rrezikut. Prandaj, përbërësit e tjerë duhet të plotësohen me përbërësit e nevojshëm.

Rreziku nga anemia paraqitet edhe gjatë shtatzënësisë, nëse nuk merren mjaftueshëm vitamina. Shtojcat e acidit folik janë veçanërisht të rëndësishme gjatë shtatzënësisë.

Problemet e zorrëve ose gjendjet e tjera mjekësore që ndërhyjnë në thithjen e vitaminës – rrisin rrezikun tuaj. Rritja anormale e baktereve në stomak ose operacioni në zorrë ose stomak mund të ndërhyjë në thithjen e vitaminës B-12.

Alkooli – ndërhyn në thithjen e acidit folik dhe vitaminës C, si dhe vitaminave të tjera.
Disa ilaçe mund të bllokojnë thithjen e vitaminave. Disa mjete qetësuese ose qetësues mund të bllokojnë thithjen e folatit. Antacidet dhe disa ilaçe të përdorura për të trajtuar diabetin tip 2 mund të ndërhyjnë në thithjen e vitaminës B-12.

Faktorët specifikë të rrezikut
Përveç faktorëve të zakonshëm të rrezikut, ekzistojnë edhe ata specifikë.

-Mungesa e folatit mund të shkaktojë:
Hemodializa – kundër dështimit të veshkave – ndikon në folate, kështu që duhet të pyesni mjekun tuaj nëse acidi shtesë folik është i nevojshëm për të parandaluar mungesën.

Trajtimet e kancerit – Disa ilaçe të përdorura për trajtimin e kancerit mund të ndërhyjnë në metabolizmin e folatit.

– Faktorët që rrisin rrezikun e anemisë për shkak të mungesës së vitaminës B-12:

Mangësia e proteinave të faktorëve të brendshëm – Shumica e njerëzve me anemi për shkak të mungesës së vitaminës B-12 nuk kanë proteinë sekretuese të stomakut të nevojshme për thithjen e vitaminës B-12. Mungesa e kësaj proteine mund të jetë pasojë e një reaksioni autoimun ose mund të trashëgohet.

Çrregullimet autoimune – Njerëzit me çrregullime autoimune endokrine, të tilla si diabeti ose sëmundja e tiroides, mund të jenë në rrezik të shtuar të zhvillimit të një lloji specifik të anemisë për shkak të mungesës së vitaminës B-12 (anemi perkutane).

– Anemia si pasojë e mungesës së vitaminës C shpesh shkaktohet nga:
Pirja e duhanit
Sëmundjet kronike
Komplikimet si pasojë e mungesës së vitaminave

Mungesa e vitaminave shton rrezikun nga anemia dhe mund të shkaktojë edhe probleme tjera shëndetësore:
Komplikime në shtatzëni
Çrregullim të sistemit nervor
rd

Temat e fundit