Post reply

×

Post reply

Emri:
Email:

Verifikimi:
Flamuri yne ka ngjyre?:

Permbledhje

Postuar nga: 12:51
« ne: 04-06-2020, 07:45:36 »

Si mjalti ashtu edhe hudhra kanë veti të fuqishme antibiotike që konsolidojnë sistemin tuaj imunitar.

Nga njëra anë, përfitimet e mjaltit me ujë të nxehtë përfshin dëbimin e të gjitha toksinave nga trupi juaj dhe nga ana tjetër, hudhra njihet që është një ushqyese me shumë më pak kalori.

Cilat janë përfitimet e mjaltit dhe hudhrës?

Ushqen lëkurën tuaj:

Një përzierje e hudhrës dhe mjaltit rinovon lëkurën tuaj dhe i jep një shkëlqim të përhershëm.

Kuron ftohjen e zakonshme dhe alergjitë:

Karakteristikat anti-bakteriale të mjaltit dhe hudhrës kurojnë të ftohtin e zakonshëm dhe alergjitë në pak ditë.

Forcon imunitetin:

Përzierja e hudhrës dhe mjaltit ndihmon në forcimin e imunitetit.

Përveç përfitimeve kryesore, përfitime të tjera të hudhrës dhe mjaltit përfshijnë menaxhimin e niveleve të kolesterolit tuaj, ndihmon në uljen e shanseve të sulmit në zemër dhe shumë më tepër.

Le të shqyrtojmë disa karakteristika të hudhrës dhe mjaltit për të ditur se sa mund të ndikojnë në trupin tuaj.

Hudhra përdoret pothuajse në të gjitha pjatat që përgatiten për t’i shtuar aromë atyre. Por, vetitë e hudhrës janë përtej të qenit një forcues i shijes. Hudhrat e papërpunuara janë shumë më tepër se kaq. Hudhra është përdorur që nga kohërat e lashta për të shëruar sëmundje të ndryshme. Kultura të ndryshme i përdorin për përfitime të ndryshme. Kinezët i përdorin për tretje dhe çrregullime të frymëmarrjes dhe në kulturën romake përdoren për çrregullime gastrointestinale dhe zvogëlojnë sëmundjet e kyçeve.

Përbërësi jetik përgjegjës për vetitë magjike të hudhrës është alliin. Kur kafshoni në hudhër, alliina vjen në kontakt me trupin tuaj dhe bëhet alicinë e cila ka veti antibakteriale, antifungale dhe antivirale. Ky përbërës ruhet në hudhër kur e keni të papërpunuar. Pasi të shtoni hudhrat në përgatitjen e ushqimit tuaj, ju prireni ta shkatërroni këtë përbërës dhe vetitë e tjera shëruese duke e ngrohur atë. Hudhra ndihmon në uljen e niveleve të kolesterolit, trajton ftohjen e zakonshme dhe forcon sistemin tuaj imunitar.

Mjalti është përdorur si ilaç natyral që nga kohërat e lashta. Ai ka veti ushqyese dhe medicinale që e bëjnë atë ilaçin perfekt natyror. Ju duhet të mendoni se çfarë e bën mjaltin një gjë kaq të bukur? Përgjigja është antioksidantët dhe enzimat e pranishme në mjaltë, gjithashtu mineralet që ai përmban si magnez, fosfor, kalcium, hekur, zink, kalium, vitaminë B6, niacin, thiamin etj.

Tani imagjinoni, efektin madhështor në trupin tonë kur marrim një përzierje mjalti dhe hudhra. Përfitimet nga ky kombinim janë të shumëfishta.

Si ta përgatisni këtë përzierje?

Gjërat që ju nevojiten:

-12-13 kokrra hudhër

-Një filxhan mjaltë (afërsisht 335g)

-Një kavanoz i vogël me kapak të shtrënguar.

Procesi:

-Merrni 12 kokrrat e hudhrës dhe qërojini.

-Vendosni në kavanoz.

-Hidhni ngadalë gotën e mjaltit në kavanoz.

-Hiqni flluska të bllokuara nga ajri, nëse ka me një lugë.

Sigurohuni që hudhrat të jenë zhytur plotësisht në mjaltë.

-Mbulojeni përzierjen me kapak dhe lëreni atë për disa ditë.

-Pas disa ditësh, hapeni kapakun dhe përdoreni çdo ditë për të dëshmuar rezultate të shkëlqyera në trupin tuaj./rd.al
Postuar nga: erlehta
« ne: 07-02-2020, 07:22:04 »

Vertete ne Shqiperi jeten antibiotikët pa hesapi dhe Temperaturen e luftojne direkt me antibiotik pa kryer me pare analizat e gjakut.
 Ne Austri sapo lexova, ndalojnë perdorimin e shurupit te Kolles,  qe ka ne permbajtje Noscapin.
Postuar nga: Parloté
« ne: 06-02-2020, 14:33:21 »

Antibiotikët merren në raste infektimi nga bakteret, jo viruset. Këtë e konfirmon mjeku dhe të vë në trajtim po qe e nevojshme. Të gjithë besoj e dinë, por pse nuk praktikohet drejtë? Ka vallë të bëjë me kulturën, veset, besimin personal.....apo dhe organet shëndetësore që nuk përfillin rregullat e trajtimit medikamental?
Në fakt, të dhënat në postimin më poshtë nuk janë alarmante aq sa duhet, sepse mungesa e antibiotikëve do rezultojë në mortalitet edhe në kohë moderne si sot.
Postuar nga: M A X
« ne: 05-02-2020, 20:38:09 »

Kur keni me të vërtetë nevojë për një antibiotik?
 

Frika nga përdorimi i tepërt i antibiotikëve dh krijimi i bakterieve rezistente ndaj trajtimit, është legjitime: këto barna duhet të merren vetëm për trajtimin e infeksioneve bakteriale që janë aktuale, si infeksioni i fytit, e jo për sëmundjet e zakonshme virale të tilla si ftohjet dhe gripi. Mos anoni në terapi antibiotike, dhe nëse mjeku ju ofron ndonjë recetë, pyesni nëse me të vërtetë keni nevojë për të.

Sipas një studimi të bërë kohëve të fundit, më shumë se 25% e të gjithë përshkrimeve të recetave të pacientëve janë të panevojshme dhe ky është një vlerësim konzervator. Nëse keni infeksione të lehta, provoni duke pritur një ose dy ditë për të parë nëse keni përmirësim, duke ju a miratuar edhe mjeku. Çdo përkeqësim i simptomeve duhet të paraqitet tek mjeku, ku në ndërkohë mund të filloni me antibiotikë, por shpesh vet trupi e shëron veten, veçanërisht nëse shkaku është viral.

Fokusohuni në mënyrat për të ndihmuar menaxhimin e simptomeve bezdisëse që nuk kërkojnë terapi me receta të barnave, të tilla si të qëndroni të hidratuar dhe të bëni pushim të mjaftueshëm. Sigurisht, preventiva është ilaçi më i mirë. Mos pini duhan, ushqehuni me dietë të shëndetshme, qëndroni fizikisht aktiv, menaxhoni stresin tuaj dhe synoni të bëni të paktën 7 orë gjumë natën. Merrni vaksinën vjetore për grip, dhe gjatë sezonës së ftohtë, sigurohuni që të lani duart shpesh.

Definitivisht, mos u vet diagnostifikoni me antibiotikë duke porositur barna online apo të bazoheni nga përvojat e tjerëve pasi kjo mund të ju bëjë më shumë dëm se sa dobi, duke rezultuar në ndërprerjen e ekuilibrit të trupit si dhe duke u rrezikuar për reaksione alergjike, gjë që kontribon në rrezistencën ndaj antibiotikëve.

Nëqoftëse jeni mjaftueshëm të sëmurë për të marrë në konsideratë nevojën për antibiotikë, atëherë duhet të flisni me mjekun tuaj, i cili duhet të ju ndihmojë për të vendosur nëse terapia me antibiotikë është me të vërtetë e nevojshme. Përdorni forma tjera të terapisë me antibiotikë si pomade apo vajra, si dhe pika për sy dhe hundë sipas udhëzimeve, si dhe përfundoni trajtimin e plotë të pilulave siçi keni të përshkruara në recetë./kosovarja.ch/
Postuar nga: M A X
« ne: 02-10-2009, 09:42:59 »

Studiuesit dhe mjeket angleze paralajmerojne se shume antibiotike shpejt mund te mos japin me efekt ndaj bakterieve qe luftojne.

“Shume antibiotike nuk jane me efikase ne luften ndaj semundjeve dhe bakterieve pasi keta te fundit kane pesuar ndryshime rrenjesore c’ka ka lindur nevojen e kerkimeve te reja alternative per zevendesimin e ketyre aktuale”, thuhet ne raportin shkencor te te nje grupi studiuesish dhe mjekesh te “London School of Economics, Politics and Science”.

Antibiotiket per 60 vjet me radhe kane qene parandaluesit kryesore te semundjeve te ndryshme, dhe ky raport hedh nevojen e zbulimeve te reja te antibiotikeve duke shqyrtuar edhe ndryshimet e bakterieve.

TCH