×

Burimi i shëndetit, vitamina A

Burimi i shëndetit, vitamina A

· 2 · 259

  • Postime: 23731
  • Gjinia: Mashkull
M A X
ne: 09-08-2011, 16:45:00
Burimi i shëndetit, vitamina A
Nga Enkelejda Gjuzi
 

Arma e përkryer për të luftuar tumorin në pankreas, janë karrotat pasi janë një burim i çmuar i vitaminës A. E dijmë të gjithë që pjesa më e madhe e pacienteve që janë diagnostikuar me kancer në pankreas, në përgjithësi nuk mbijetojnë më shumë se një vit pas këtij eventi. Megjithatë një shpresë më shumë me sa duket vjen nga vitaminat që përmbajnë perimet si për shembull karrotat. Kjo vitaminë, nëse ndodhet në qelizat e shëndetshme që janë perreth atyre kancerogjene, mund të ngadalësojë procesin e rritjes së kancerit. Sipas hulumtimeve të studiuesve, i cili ka zgjatur rreth katër vjet, ata theksojnë se duhet të konsumojmë doza të mira të vitaminës A, pra sa më shumë karrota.
« Editimi i fundit: 02-04-2020, 00:48:53 nga M A X »
 

Facebook burimi kryesor i provave për avokatët e divorcit

Nisur nga InfoZRubrika Lajmet e Fundit

Postimi i fundit 13-11-2010, 00:11:06
nga V@GαβθηD
A ka më kohë poezia të mbetet vetëm te burimi?

Nisur nga sorelinaRubrika Poezia dhe Proza Shqiptare

Postimi i fundit 28-10-2006, 16:14:30
nga sorelina
Burimi i se keqes

Nisur nga kidRubrika Habia Filozofike

Postimi i fundit 08-10-2007, 17:28:12
nga Elegance
Dialektet - burimi i gjuhës

Nisur nga kreksiRubrika Dialektet

Postimi i fundit 04-10-2008, 02:06:48
nga grekaj