Cfare po ndodh me vaksinen e AstraZeneca? - Jeta

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

 Cfare po ndodh me vaksinen e AstraZeneca?

   Cfare po ndodh me vaksinen e AstraZeneca?

  · 4 · 1728

  • Postime: 938
  • Karma: +1/-0
  • Gjinia: Mashkull

  ne: 15-03-2021, 22:13:44
       

  Një panel këshillimor i Organizatës Botërore të Shëndetësisë po analizon aktualisht vaksinën e kompanisë AstraZeneca kundër COVID-19, pasi disa vende evropiane pezulluan imunizimet me këtë vaksinë pasi ka pasur raportime për mpiksje gjaku në disa individë pas vaksinimit. Por një zëdhënëse e OBSH-së theksoi të premten se nuk ka arsye për shqetësim.

  Zhgënjim dhe konfuzion përfshin turmën që pret në radhë në Kozenca të Italisë pasi një kolonel njofton se kjo pikë vaksinimi do të ndalte imunizimet. Vendimi, thotë ai, është marrë nga agjencia farmaceutike e vendit, AIFA, e cila ka nxjerrë urdhër për të ndaluar përdorimin e një sasie të vaksinës AstraZeneca.

  Italia, Danimarka, Norvegjia dhe Islanda janë disa nga vendet që kanë pezulluar imunizimet me vaksinën AstraZeneca pas njoftimeve për mpiksje gjaku në disa individë pas vaksinimit.

  Organizata Botërore e Shëndetësisë po analizon tani vaksinën, por një zëdhënëse e organizatës tha të premten se nuk ka arsye për shqetësim. Për momentin, thotë zëdhënësja, nuk është vërtetuar ndonjë lidhje shkak-pasojë mes vaksinës dhe problemeve të vërejtura. Për ata që ishin regjistruar të bënin këtë vaksinë dhe që prisnin në radhë në Kozencë, njoftimi ka shkaktuar konfuzion:

  “Na vjen keq për ata para nesh. Nëse kjo vaksinë prishet tani e duhet hedhur, nuk di se ç’mund të bëhet. Duhet të kontaktohen ata që bënë vaksinën sa më parë të jetë e mundur,” thotë një italian që priste në radhë për vaksinim.

  Në Britani, ku vaksina e kompanisë AstraZeneca u miratua për përdorim në fund të dhjetorit vjet, një anëtar i komisionit për vaksinimet dhe imunizimet shprehet se nuk ka prova që tregojnë se vaksina është shkaktare e problemeve të vërejtura:

  “Për momentin nuk duhet të shqetësohet njeri. Kemi bërë 11 milionë doza vaksine të AstraZeneca-s dhe agjencia jonë rregullatore, e cila mbikqyr raportet mbi sigurinë po analizonte nëse këto raste me mpiksje gjaku në grupin e të vaksinuarve dallojnë nga ato të vërejtura në popullatën e gjerë. Nuk ka prova për shkak pasojë mes të vaksinës dhe këtyre simptomave,” thotë Profesor Anthony Harnden.

  Eksperti shton se këto simptoma mund të jenë të rastësishme ose mund të jenë shkaktuar nga sëmundja që po përpiqet të luftojë vaksina:

  “E dimë se COVID-i shkakton mpiksje gjaku dhe e dimë se kjo sëmundje shkakton probleme vaskulare. Njerëzit duhet të jenë të qetë se në Britani nuk ka sinjale serioze për probleme sigurie,” thotë Prof. Anthony Harnden.

  Profesor Harnden shton se do të ketë raste kur individë që sapo janë vaksinuar do të preken nga sëmundje të rënda, por kjo nuk do të thotë se shkaku i sëmundjes ishte vaksina.

  Edhe ekspertë të tjerë nënvizojnë se pas dhjetëra miliona dozave të bëra me këtë vaksinë në mbarë botën, deri tani nuk ka pasur njoftime për probleme shëndetësore.

  Organizata Botërore e Shëndetësisë vuri në dukje vendimin e disa vendeve evropiane për të pezulluar përdorimin e kësaj vaksine, por shtoi se Agjencia Evropiane për Mjekësinë ka vendosur që përfitimet nga vaksina tejkalojnë rrezikun dhe se deri tani asnjë nga vaksinat kundër COVID-it nuk ka shkaktuar vdekje. /rd.al

  • Postime: 938
  • Karma: +1/-0
  • Gjinia: Mashkull

  #1 ne: 15-03-2021, 22:23:44

  Pas Italisë edhe Gjermania bëhet vendi i radhës në BE që pezullon përdorimin e vaksinës ndaj COVID-19 të prodhuar nga AstraZeneca, nderkohe ne Shqiperi Rama po ja ben me detyrim mesuesve.

  Ministria e Shëndetësisë deklaroi se vendimi është marrë si masë paraprake teksa ka bërë thirrje që të hetohen rastet e mpiksjes së gjakut.

  Më parë ishte edhe Instituti Paul Ehrlich që kërkoi hetime lidhur me rastet e vdekjes të qytetarëve që kishin marrë vaksinën e AstraZeneca.

  Gjithë alarmi për këtë vaksinë, e cila tashmë prej kohësh është në qarkullim në shumë vende të botës përfshi Shqipërinë është ngritur për shkak të disa rasteve që pas marrjes së dozës kanë vdekur për shkak të mpiksjes së gjakut.

  • Postime: 938
  • Karma: +1/-0
  • Gjinia: Mashkull

  #2 ne: 15-03-2021, 22:24:14
  Në emisionin “Kjo Javë”, drejtuar nga gazetarja Nisida Tufa, ishte e ftuar përmes një lidhjeje direkte, mjekja Rubina Muzina, e cila prej vitesh jeton dhe punon në Teksas të SHBA-ve.

  Muzina u ndal tek vaksina AstraZeneca, mbi 14 mijë doza të së cilës mbërritën mbrëmjen e djeshme në vendin tonë. Mjekja nënvizoi se Agjencia Evropiane e Barnave ka nisur një investigim lidhur me këtë vaksinë, për të parë efektet që ajo sjell, e për këtë, kërkoi nga Komiteti Teknik i Ekspertëve, që të paktën për dy javë, aq sa zgjat dhe hetimi i agjencisë, të pezullojë injektimin në popullatë.

  • Postime: 28630
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

  #3 ne: 16-03-2021, 10:42:08
  Ekspertët e sigurisë së Organizatës Botërore të Shëndetit po përgatiten të takohen për vaksinën e koronavirusit të AstraZeneca, përhapja e së cilës është ndalur në disa vende evropiane për shkak të frikës nga mpiksja e gjakut.

  Tre shtetet më të mëdha të BE – Gjermania, Italia dhe Franca – u bashkuan me të tjerët në pezullimin e të vaksinimit të hënën, duke i dhënë një goditje fushatës globale të imunizimit kundër një sëmundjeje që ka vrarë më shumë se 2.6 milionë njerëz.

  Organizata Botërore e Shëndetësisë, AstraZeneca dhe Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) kanë këmbëngulur se vaksina është e sigurt dhe se nuk ka asnjë lidhje midis vaksinës dhe mpiksjeve të gjakut të raportuara.

  “Ne nuk duam që njerëzit të frikësohen dhe, për momentin, do të rekomandonim që vendet të vazhdojnë vaksinimin me AstraZeneca”, tha të hënën shefi i shkencës së OBSH, Soumya Sëaminathan.

  “Deri më tani, ne nuk gjejmë ndonjë lidhje midis këtyre ngjarjeve dhe vaksinës.”

  EMA tha në një deklaratë se “ mijëra njerëz pësojnë mpiksje gjaku çdo vit në BE për arsye të ndryshme” dhe se numri i incidenteve tek njerëzit e vaksinuar “duket se nuk është më i lartë se ai që shihet në popullatën e përgjithshme”.

  Në një deklaratë, EMA “përfitimet e vaksinës AstraZeneca në parandalimin e Covid-19, me rrezikun e lidhur të shtrimit në spital dhe vdekjen, i tejkalojnë rreziqet e efekteve anësore”.

  Ekspertët e OBSH dhe EMA të martën do të diskutojnë veçmas të dhënat nga vaksinimet me AstraZeneca dhe rregullatori evropian do të mbajë një takim të jashtëzakonshëm të enjten për të vendosur për ndonjë veprim të mëtejshëm.

  Ekspertët kanë thënë se numri i mpiksjes së gjakut dhe rasteve të trombocitopenisë – një gjendje më e rrallë në të cilën njerëzit nuk prodhojnë trombocite të mjaftueshme – tek njerëzit që janë vaksinuar nuk është më i lartë se në popullatën që nuk ka marrë vaksinë./lapsi

  Temat e fundit