Post reply

×

Post reply

Emri:
Email:

Verifikimi:
Flamuri yne ka ngjyre?:

Permbledhje

Postuar nga: M A X
« ne: 13-03-2021, 23:23:23 »

 

Ky material eshte marre nga burime te ndyshme mjeksore Gjermane.

VAKSINAT KUNDER COVID 19 DHE KU NDRYSHOJNE ATO!

*Vaksina Biontech / Pfizer), Moderna

Te dyja jane  vaksina  lajmëtare e ARN (vaksina mARN). Sipas Institutit Paul Ehrlich, informacioni gjenetik për ndërtimin e një përbërësi patogjen të padëmshëm administrohet me injeksion në muskul. Qelizat trupore përdorin informacionin gjenetik të ARN për të ndërtuar përbërësin patogjen. Sistemi imunitar i njeriut atëherë njeh patogjenin e huaj dhe ndërton një përgjigje imune mbrojtëse.

*Po vaksina Astrazeneca?

Vaksina e tretë, është nga Astrazeneca në Mbretërinë e Bashkuar. Ajo  tregon vetëm një efektivitet prej 70 për qind kundër koronavirusit në studime, por është relativisht i lehtë për t'u përdorur në krahasim me vaksinat nga Biontech / Pfizer dhe Moderna.

 

Në vend që të ruhet në minus 70 ose minus 20 gradë, vaksina mund të ruhet në temperaturat e frigoriferit (2 deri në 8 gradë) dhe gjithashtu është shumë më e lirë për t’u prodhuar.

 Vaksina thuhet se kushton vetëm 1.78 euro për dozë. Kjo e bën atë më të lirë deri më tani, e cila është e rëndësishme për shpërndarjen në vendet e varfëra.

Këtu ndryshon vaksina Astrazeneca

Ndërsa (Biontech / Pfizer) dhe përbërësi aktiv mRNA-1273 nga Moderna mbështeten në teknologjinë mARN, Astrazeneka  AZD1222 është e ashtuquajtura vaksinë vektoriale. Përmban viruse të padëmshme shimpanzeje , sipërfaqja e të cilave është modifikuar në mënyrë që ato të përmbajnë edhe projektin për një proteinë të caktuar të virusit SARS-CoV-2. Efekti i plotë mbrojtës shpaloset brenda 14 ditëve pas dozës së dytë. Pra, edhe këtu ju duhet të vaksinoni dy herë.

*Vaksina AstraZeneca në MB: këto janë efektet anësore

Efektet anësore të vaksinës AstraZeneca vështirë se ndryshojnë nga efektet anësore të vaksinës Biontech *. Sipas futjes së paketës, efektet e mëposhtme anësore janë të njohura deri më tani:

Dhimbje koke

Ethe

Ndiheni të dobët

Marramendje, të përzier, gjendje e keqe e përgjithshme

Dhimbje, mavijosje, ngrohtësi, skuqje dhe kruajtje në vendin e injektimit

Ndjeshmëria e rritur ndaj dhimbjes

Dhimbje muskulore

Humbja e oreksit

Enjtje e nyjeve limfatike

Efektet anësore ndodhën gjithashtu në disa raste me një intensitet të lartë, kështu që subjektet e provës u desh të qëndronin në shtëpi për disa ditë. Sidoqoftë, efektet anësore u zhdukën pas disa ditësh. Në parim, këto efekte anësore janë një shenjë pozitive që sistemi imunitar po i përgjigjet vaksinës.
Ajo qe eshte vene re kohet e fundit ne disa vende  si Danimarka ,Norvegjia  etj eshte mpiksja e gjakut pas vaksinimit ndaj ata kane pezulluar vaksinimin deri ne sqarimin e fakteve.
Nga Entela Tela