Dallimi mes vaksinave anti-covid19 - Jeta

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Dallimi mes vaksinave anti-covid19

Dallimi mes vaksinave anti-covid19

· 1 · 438

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 13-03-2021, 23:23:23
 

Ky material eshte marre nga burime te ndyshme mjeksore Gjermane.

VAKSINAT KUNDER COVID 19 DHE KU NDRYSHOJNE ATO!

*Vaksina Biontech / Pfizer), Moderna

Te dyja jane  vaksina  lajmëtare e ARN (vaksina mARN). Sipas Institutit Paul Ehrlich, informacioni gjenetik për ndërtimin e një përbërësi patogjen të padëmshëm administrohet me injeksion në muskul. Qelizat trupore përdorin informacionin gjenetik të ARN për të ndërtuar përbërësin patogjen. Sistemi imunitar i njeriut atëherë njeh patogjenin e huaj dhe ndërton një përgjigje imune mbrojtëse.

*Po vaksina Astrazeneca?

Vaksina e tretë, është nga Astrazeneca në Mbretërinë e Bashkuar. Ajo  tregon vetëm një efektivitet prej 70 për qind kundër koronavirusit në studime, por është relativisht i lehtë për t'u përdorur në krahasim me vaksinat nga Biontech / Pfizer dhe Moderna.

 

Në vend që të ruhet në minus 70 ose minus 20 gradë, vaksina mund të ruhet në temperaturat e frigoriferit (2 deri në 8 gradë) dhe gjithashtu është shumë më e lirë për t’u prodhuar.

 Vaksina thuhet se kushton vetëm 1.78 euro për dozë. Kjo e bën atë më të lirë deri më tani, e cila është e rëndësishme për shpërndarjen në vendet e varfëra.

Këtu ndryshon vaksina Astrazeneca

Ndërsa (Biontech / Pfizer) dhe përbërësi aktiv mRNA-1273 nga Moderna mbështeten në teknologjinë mARN, Astrazeneka  AZD1222 është e ashtuquajtura vaksinë vektoriale. Përmban viruse të padëmshme shimpanzeje , sipërfaqja e të cilave është modifikuar në mënyrë që ato të përmbajnë edhe projektin për një proteinë të caktuar të virusit SARS-CoV-2. Efekti i plotë mbrojtës shpaloset brenda 14 ditëve pas dozës së dytë. Pra, edhe këtu ju duhet të vaksinoni dy herë.

*Vaksina AstraZeneca në MB: këto janë efektet anësore

Efektet anësore të vaksinës AstraZeneca vështirë se ndryshojnë nga efektet anësore të vaksinës Biontech *. Sipas futjes së paketës, efektet e mëposhtme anësore janë të njohura deri më tani:

Dhimbje koke

Ethe

Ndiheni të dobët

Marramendje, të përzier, gjendje e keqe e përgjithshme

Dhimbje, mavijosje, ngrohtësi, skuqje dhe kruajtje në vendin e injektimit

Ndjeshmëria e rritur ndaj dhimbjes

Dhimbje muskulore

Humbja e oreksit

Enjtje e nyjeve limfatike

Efektet anësore ndodhën gjithashtu në disa raste me një intensitet të lartë, kështu që subjektet e provës u desh të qëndronin në shtëpi për disa ditë. Sidoqoftë, efektet anësore u zhdukën pas disa ditësh. Në parim, këto efekte anësore janë një shenjë pozitive që sistemi imunitar po i përgjigjet vaksinës.
Ajo qe eshte vene re kohet e fundit ne disa vende  si Danimarka ,Norvegjia  etj eshte mpiksja e gjakut pas vaksinimit ndaj ata kane pezulluar vaksinimin deri ne sqarimin e fakteve.
Nga Entela Tela

Temat e fundit