Post reply

×

Post reply

Emri:
Email:

Verifikimi:
Flamuri yne ka ngjyre?:

Permbledhje

Postuar nga: Ωμέγα
« ne: 15-03-2021, 22:35:42 »

Postuar nga: Mjeku Popullor
« ne: 09-12-2010, 00:32:31 »

Cilat jan ushqimet dhe bimet qe luajn rrol vendimtar per tu mjekua me sukses nga semundjet e kancerit

Limonin e perdorim perdite per te pregaditur ushqime apo pije te ndryshme.
Por cka eshte ne te vertet limoni?

Limoni (Citrusi) është një produkt i mrekullueshëm për të vrarë qelizat e kancerit. Ai është 10'000 herë më i fortë se kimioterapia.

Pse nuk dim ne për atë?

Sepse ka laboratore të interesuara në marrjen e një version sintetik që do të sjellin profite të mëdha. Tash mund ta ndihmosh një mik që ka nevojë ,duke e njoftuar atë se lëngu i limoni është e dobishëm për parandalimin e sëmundjes. Shija e tij është e këndshme dhe kjo nuk do të prodhojë efekte të tmerrshme siç prodhon kimioterapia. Nëse mundesh ta mbjellësh një pip limoni në kopshtin tënd ose bashqen tënde. Sa shumë njerëz vdesin, ndërsa kjo çështje ruhet në mënyrë të tejet sekrete në mënyrë që të mos rrezikohen korporatat e mëdha multimilionere?
Siç e dini, trungu i limonit nuk zen shumë hapësirë dhe është i njohur për llojet e tij të citruseve dhe limonave. Ju mund të hani frytin në mënyra të ndryshme: ju mund të hani pulpën-pjesën e brendshme, lëngun e tij të shtypur, përgatitje të pijes, sherbete, pastë-pashteta ... Limoni është i pajisur me shumë veti, por më interesante është efekti që prodhon në cista dhe tumore . Është vërtetuar se kjo bimë është një ilaç kundër kancereve të të gjitha llojeve.

Disa thonë se limoni është shumë i dobishëm për të gjitha llojet e kancerit. Ai është konsideruar edhe si një spektër anti -mikrobial kundër infeksioneve bakteriale dhe kërpudhave, efektiv kundër parazitëve të brendshëm dhe krimbave. Ai rregullon shtypjen e gjakut që është shumë i lartë dhe është një antidepressant, lufton stresin dhe çrregullimet nervore.
Burimi i këtij informacioni është interesant : Ai vjen nga njëri nder prodhuesit më të mëdhenj të medikamenteve në botë, qe thotë se pas më shumë se 20 testeve laboratorike që janë bërë që nga viti 1970, eshte vertetuar se:

Ekstrakti i limonit shkatërron qelizat malinje në 12 lloje të kancerit, duke përfshirë atë në zorrën e trashë, në gji, prostatë, mushkërive dhe pankreas ... Komponimet e kësaj peme, në fakt kanë treguar 10'000 herë efekte më të mira se Adriamycin, një ilaç që zakonisht përdoret si kemo-terpai në botë, i cili ngadalëson rritjen e qelizave të kancerit.

Dhe çfarë është edhe më e habitshme: ky lloj i terapisë me ekstrakt limoni jo vetëm që shkatërron qelizat malinje të kancerit, por madje aspak nuk ndikon negativisht në qelizat e shëndetshme.
Postuar nga: Mjeku Popullor
« ne: 17-07-2010, 22:24:09 »

Cilat jan ushqimet dhe bimet qe luajn rrol vendimtar per tu mjekua me sukses nga semundjet e kancerit

Në vitin 1932 Otto Warburg fitoi Çmimin Nobel në mjekësi për zbulimin e tij se kanceri ishte kancer anaerobic (pa oksigjen)  qe paraqitet në mungesë të oksigjenit të lirë. Si i padëmshëm siç mund të duket ky zbulim, ajo është në fakt një gjetje befasuese dhe e rëndësishme dhe e denjë për një Çmim Nobel. Ajo çfarë është në thelb, do të thotë se kanceri shkaktohet nga mungesa e oksigjenit të lirë në trup dhe për këtë arsye, çdo gjë që shkakton kjo që ndodhë është shkaku i gjithë kancereve.
Në kimi, tretjet alkalike  (pH rreth 7,0) kanë tendencë për të thithur oksigjen, ndërsa ato acide (pH nën 7,0) kanë tendencë që të dëbojnë oksigjen. Për shembull, një alkal i butë mund të thith  mbi 100 herë më shumë oksigjen se një acid i butë. Prandaj, kur trupi bëhet acidik apo PH nen 7,0 (shënim: të gjitha lëngjet e trupit, me përjashtim të stomakut dhe urinës, është menduar të jenë me alkal te butë me PH 7,4), Sipas fituesit të Çmimit Nobel Otto Warburg,  lëngjet e stomakut duhet të mbeten acidike që të tretet ushqimi dhe urina duhet të mbetet acidike për largimin e mbeturinave nga trupi. Gjaku këtu bënë përjashtim. Gjaku duhet të mbetet gjithmonë në një alkal pH 7,4 në mënyrë që të mund ta mbajë oksigjenin e tij. Kur konsumimi adekuat mineral është në dietë, gjaku është i furnizuar me minerale vendimtare te nevojshme për të mbajtur një pH alkaline e 7,4. Megjithatë, kur konsumimi i pamjaftueshëm mineral është në dietë, trupi është i detyruar të grabis–merr “Petritin” (lëngjet e tjera të trupit), për të paguar Patriotin ( gjakun). Duke vepruar kështu, ajo heq minerale të rëndësishme, si kalcium, nga pështyma, lëngjet kurrizore, të veshkve, mëlçisë, etj, me qëllim për të ruajtur  gjakun në nivel pH 7,4.
Kjo shkakton-që lëngjet te jen pa-minerale kurse  organet  të bëhet acidike dhe për këtë arsye anaerobe (pa oksigjen), duke nxitur të vie jo vetëm kancer, por një mori e sëmundjeve të tjera degjenerative, siç janë sëmundjet e zemrës, diabeti, artriti, lupusin (lupus-sëmundje e lëkurës dhe cipave mukoze), etj. Gjithkush e di se trupi i njeriut përbëhet nga uji 78% nga pesha, dhe se uji është hidrogjen dhe oksigjen gaz. Kur e gazi i nitrogjenit dhe karboni   në formën e dioksidit të karbonit dhe gazeve metan i shtohen , gazi  total në trup me peshë bëhet mbi 95%. Pothuajse gjysma e mbetur 5% që përbën trupin e njeriut dhe kontrollon të gjitha funksionet biologjike është kalciumi mineral.
Nuk ka minerale të tjera që janë të afta të kryejnë aq shumë funksione biologjike siç është kalciumi. Kalciumi është i përfshirë në pothuajse çdo funksion biologjik. Ky mineral manhnitës jep energji elektrike për zemrën për të rrahur dhe për të gjithë lëvizjen e muskujve. Është jon kalciumi  që është përgjegjës për të ushqyerit e çdo qelize. Ai e bën këtë duke marrur deri në shtatë molekula  ushqyese dhe një molekulë uji dhe i tërheq ata nëpërmjet kanalit  ushqyes. Ai pastaj shkarkohet nga ngarkesa e tij dhe kthehet për të përsëritur  procesin. Një tjetër punë e rëndësishme biologjike e kalciumit është replikimi-riprodhimi i  AND-së (acidit nukleik), i cili është vendimtar për ruajtjen e trupit të duket i ri  dhe trupi të jetë i shëndetshëm. Riprodhimi i  ADN –së është baza për të gjitha riparimet  e trupit dhe mund të bëhet vetëm "në substratin e kalciumit". Kështu, kalcium i ulët do të thotë riparim i ulët i trupit dhe mplakje e parakohshme e njeriut. Nuk janë aq të rëndësishme  të gjitha këto dhe qindra e funksioneve të tjera biologjike e kalciumit të shëndetit njerëzor, sa është me rëndësi  puna e kontrollit të PH-se. Kalcium me acid, është si ujë në zjarr. Kalciumi shpejt shkatërron oksigjenin, rrëmben- plaçkit acidin e lëngjeve të trupit. Kësisoji sa më shumë kalcium, aq më shumë oksigjen dhe për këtë arsye më pak kancer dhe sëmundje të tjera degjenerative…vazhdon
Postuar nga: Mjeku Popullor
« ne: 16-10-2009, 18:19:52 »

Per ftofje ne fyt, gjoks vesh etj. qe zakonisht paraqiten me ndrrimin e moteve (meqense ka pyetje per probleme te ngjashme ne nentema tjera ketu ne mjeksi te pergjithshme)

 
rekomandoj:
Pirjen e cajit te  perzier Barishumefletesh (vetem lulet)-Menta Piperita (perzierja 4:1) nga 3-5 gota ne dite.

Pregaditja:
Perzieja e bimeve 4 me nje si me lart duhet te pastrohet me uje shume te val dhe me pas qitet ne gote xhami apo keramike 3 dl dhe me fash apo shtof te paster dhe rezistues ne temperatur te lart kullohet ne gote tjeter.
Pihet gjysem ore para ushqimi.
Postuar nga: Aida
« ne: 24-08-2009, 09:22:29 »

Pershendetje

Sapo i fshiva disa shkrime ne kete teme te cilet ishin jashte teme.
Jeni te lutur ne rubrikat dhe temat serioze mos beni chit-chat!

Per argetim i keni ne dispozicion rubrikat tjera argetuese.
Cdo shkrim i ardhshem jashte teme do te fshihet pa paralajmerim.
Ju falenderoj per mirekuptimin.
Postuar nga: Shej
« ne: 23-08-2009, 23:03:28 »

caji i kamomilit ben mire per stresin meqe ra fjala
Postuar nga: Mjeku Popullor
« ne: 23-08-2009, 21:45:28 »

Agjerimi eshte edhe lloj terapije: shume semundje mund te mjekohen me sukses nese perdorim ushqim dhe pije te caktuara gjat kohes kur mund te ushqehemi (nates deri para lindjes se diellit)
Postuar nga: Mjeku Popullor
« ne: 23-08-2009, 04:25:24 »

Te gjithe Besimtarve Musliman:
Per Hajr Ramazani, Allahu i Madherueshem na e baft te leht Agjerimin dhe na shperbleft me te mira te kesaj bote dhe ne Boten e Perhershme. Amin.
Postuar nga: Mjeku Popullor
« ne: 10-06-2009, 20:57:15 »

 Ju pershendes se pari juve ju deshiroj pune te mbar dhe ju falenderoj per keshillat
  ju me kishit preferuar te perdori Kombucha per melqin une sot e morra pije por ju lutem te me udhezoni si ta perdori(sa here ne dit duhet ta pi dhe sa dcl.) Ju falenderoj shum per kshillat e juaj Zoti ju bekoft.

Pine nga nje gote Kombucha ne mengjes gjysem ore para se me ngrene 1.25 dl ne kohezgjatje prej 6 javesh

Nese e siguroni kulturen ju do mund ta pregaditni vet dhe ta keni gjithnji edhe per antar te tjer te familjes.
Postuar nga: suzana hasani
« ne: 10-06-2009, 18:08:46 »

  Ju pershendes se pari juve ju deshiroj pune te mbar dhe ju falenderoj per keshillat
  ju me kishit preferuar te perdori Kombucha per melqin une sot e morra pije por ju lutem te me udhezoni si ta perdori(sa here ne dit duhet ta pi dhe sa dcl.) Ju falenderoj shum per kshillat e juaj Zoti ju bekoft.