Dhjete bimet me te shendetshme për njeriun - 3 - Jeta

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Dhjete bimet me te shendetshme për njeriun

Vizitor · 70 · 74384

Dhjete bimet me te shendetshme për njeriun

Vizitor · 70 · 74384

 • Postime: 153
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#50 ne: 10-11-2008, 02:00:04
Përshëndetje M.popullor desha te pyes aty tek humb e peshes sa mjalt duhet dhe sa cinnamon.


Për humbje te peshes përdoret gjysëm luge caji kanelle (te pastert) me dy luge caji mjalt, përzihet me ujë te nxeht (me par te vluar) me c'rast nuk përdoret luga e metalt (për përzierje) por e drurit ose e plastikes qe i reziston temperatures se lart- nxehtsise.

 • Postime: 153
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#51 ne: 14-11-2008, 05:34:40
Mjekimet e ndaluara


Forbidden Cures

By Ken Adachi, (E-mail)
http://educate-yourself.org/fc/
(Perkthim i perafert ne shqip)Ekziston një numër i terapive alternative të cilat funksionojnë aq mirë dhe kushtojnë pak (krahasuar me tretmanin-trajtimin konvencional)  të organizuara nga administrate e medicines ushiqmit dhe barërave dhe nga zotëruesit në industrinë farmaceutike (të quajtur "The Big Three") , të cilët do të preferonin që publiku mos të di gjë për ta. Arsyeja është e qartë; Terapitë alternative jo-toksike përfaqësojnë një humbje potenciale e miliarda dollarëve të medicines allopatike (shkollore) dhe të kompanive farmaceutike.
Këta tre të mëdhenjtë (The Big Three) janë angazhuar në një konspiracion medicinal për një pjesë të mirë të shtatëdhjetë viteve për të ndikuar te organet legjislative në të dyja nivelet, në atë shtetëror (State) dhe federal, për të përpiluar-miratuar rregullore që promovojnë përdorimin e barërave medicinave derisa në mënyrë simultane krijojnë mekanizma restriktive kontrolluese (licencimet, aprovimet qeveritare etj.) të parapara për të kufizuar dhe ngulfatur mundësitë e disponimit me modalitet alternative pa barna. Konspiracioni për të kufizuar dhe eliminuar konkurrencën nga terapitë pa barna kanë filluar me raportin e Fleksnerit (Flexner Report) 1910.

Abrahma Fleksner ishte angazhuar nga John D. Rockfeller për të shtegtuar nëpër shtet për "të vlerësuar" efektivitetin e terapive që mëshohen në shkoll-institucione medicinave dhe në institucione tjera të arteve të mjekësisë. Rockfeller ka dashur që të dominojë me kontroll mbi naftën, petrokemikalet dhe prodhimet farmaceutike (të cilat rrjedhin nga "lëngjet e thëngjillit" apo nga nafta e papërpunuar). Ai ka rregulluar për kompaninë e vet, Standard Oil of New Jersey, për të fituar një interes konktrolli në një kartelë (marrëveshje ) të madhe farmaceutike gjermane , e quajtur I. G. Farben. Ai kishte përfituar konkurrentet e tij të fortë si 
Andrew Carnegie dhe  JP Morgan si partnerë, ndërsa të tjerët i kishte shndërruar në lojtarë më të dobët, aksionarë në "Standard Oil". Ata të panënshtruarit "i shtypte –shpartallonte ",  sipas një biografi te Rockfellerit (W. Hoffman, David: Report on a Rockefeller-Raport mbi Rokfellerin {New York:Lyle Stuart, Inc., 1971, faqe 24.) }
Raporti Flexner i dorëzuar në  "The Carnegie Foundation" ishte me titull "Arsimimi medicinal në Shtetet e Bashkuar të Amerikës dhe në Kanadë". Në faqen 22 të raportit thuhet "privilegjet e shkollës medicinale nuk mund të jenë më të hapura bredhësve të rastit nga autostrada. Është e  domosdoshme të emërohet një portier, i cili me një vështrim të  kujdesshëm kritik dhe hetues, do të konstatonte përshtatëshmërinë e kandidatit, një domosdoshmëri të sugjeruar, në radhë të pare, por do të kishte konsideratë për kandidatin, koha dhe talenti do ti shërbente në një profesion tjetër, nëse ai kandidat është i paaft për këtë, dhe e dyta duke marrë në konsideratë  për publikun që të mbrohet nga ata, të cilët pajisen me instrumentë, janë jashtëzakonisht efektiv për të mirë kur të përdoren si duhet, që janë gjithnjë e  më tepër të jashtëzakonshëm për dëm nëse në mënyrë injoruese apo jo kompetente punësohen.
Shpesh herë politikanët janë të gatshëm për të nxjerr ligje, me të cilat qytetarëve ua rremojnë liritë kushtetuese, nën flamurin – moton" mbrojtje publike-shoqërore". Është e panevojshme të thuhet se kongresi ka "përtypur"  rekomandimet e kësaj pjesë të raportit, linjë dhe ëmbëlsire. Është vendosur që  Asociacioni Medicinal Amerikan AMA  (American Medical Association - AMA)  do të jetë ai far portieri". AMA tash ka marrë kompetenca për të regjistruar dhe çregjistruar cilëndo shkollë të medicinës në shtet mbi bazën se a i ka plotësuar ajo shkollë standardet  mjekësore  te AMA-së. "
AMA-ja është themeluar në vitin 1847.  Është vendosur që Organizata Amerikane e mjekëve allopatikë e cila u shërben interesave pjesëtarëve të saj, e  posaçërisht kur është fjala për ushtrimin e ndikimit të favorshëm në legjislacion. Funksionet e saj në çdo kuptim të fjalës si union, megjithëse pjesëtarët e saj veshin rroba(mantele) të bardha në vend të atyre të kaltër. Duke i dhënë autorizim AMA-së për të certifikuar shkollat-fakultetet medicinave është njëjtë si ti japish Sindikatës së Shoferëve të drejtën ekskluzive që të vendosin mbi ligjin e tregtisë dhe transportit ndërshtetëror. A thua është çudi që numri i gjithmbarshëm i shkollave-fakulteteve medicinale në Shtetet e Bashkauar të Amerikës ka shkuar prej 160 në vitin 1906 (para Raportit të Fleksnerit) në 85 në vitin 1920 dhe mëtutje deri në 69 shkolla-fakultete në vitin 1944? Kjo ka pak gjasa si ta fusish dhelpren në detyrë në kotecin e pulave, apo jo?
Jo për befasi, Fleksneri "ka gjetur" se në cilëndo disiplinë që nuk ka përdorur barna për të ndihmuar shërimin e pacientit ishte ajo si një barasvlerë me mashtrim dhe sharlatanizëm. Shkollat-fakultetet medicinale që ofrojnë kurse të medicinës bio-elektrike, homeopati ose medicinë të Lindjes, për shembull, janë këshilluar nga hartuesit e programeve ose ti largojnë-mos ti mbajnë këto kurse ose ta humbin licencën dhe mbështetjen e sigurimit. Pak shkolla-fakultete kanë rezistuar për një kohë, por më në fund shumica e shkollave-institucioneve kanë bashkëvepruar (ose janë mbyllur).

Një skenar i ngjashëm është luajtur në Kanadë. Është bërë përpjekje në Angli kundër hemeopatisë, por ajo ka dështuar për shkak të intervenimit të Familjes Mbretërore , e cila kishte marrë më shumë ndihmë dhe shërbime mjekimi nga duart e shëruasve homeopatikë në shek. e XIX. Në të vërtetë AMA-ja është shpallur fajtore për shkak të konspiracionit –komplotit kundër kiropraktikuesëve(masazherve të bushtit kurrizor etj.) n; vitin 1987 nga gjykata federale me të cilin rast janë gjobitur disa miliona dollarë. Këtu në Amerikë, është bërë fushatë e pamëshirshme e dezinformatave, , e mashtrimit, e lajthitjes dhe e shtypjeve ndaj terapive alternative pjesën më t; madhe të këtij shekulli
me qëllim që të mbahen terapitë efektive alternative të mos arrijnë në një plato-podium njoftimi nga publiku. Është bërë kontrolli nëpërmjet "artikujve të lajmeve" dhe propaganda nga organizatat pro-institucionale si p.sh. nga "American Medical Association", The American Cancer Society", The Diabetes Foundation" etj., nga bordet-komisionet medicinave vendore dhe nga institucioneve qeveritare si FDA, The National . National Institute of Health (NIH), and The National Cancer Institute (NCI), The National Academy of Science, etj. me një bashkëveprim të plotë natyrisht me rrymat kryesore të medias.
Gjatë dekadave të kaluara qindra shëruesë alternativ të shqetësuar dhe të vetëdijshëm janë burgosur dhe janë keqtrajtuar si kriminel ordinerë për "krim" të shërimit të njerëzve të cilëve iu është rrezikuar jeta nga sëmundja. Pra kjo është një mënyrë e "pa-aprovuar" nga agjentët mizorë të qeveritar të cilët kanë ndërhyrë në klinika me armë të drejtuara në gjendje gatishmërie, antiplumb dhe me sjellje të Gestapos. Ndërsa këta agjentë të njëjtë institucione pozojnë para kamerave televizive dhe para publiku  me pretendim qesharak gjëja se ata janë në shërbim të popullit dhe mbrojtës të të drejtave të  tyre materiale.
Kartela  medicinale e barërave-medikamenteve është marrë nga J.W Hodge, M.D., of Niagara Falls,
N.Y., me këto fjalë "Monopoli medicinal apo trusti medicinal i quajtur me eufemizëm  " American Medical Association" nuk është vetëm një monopolist më i keq që është organizuar ndonjëherë , por ai është organizata më arrogante, e rrezikshme dhe despotike , e cila ka drejtuar njerëzit e lirë në këtë apo atë moshë. Cilado dhe të gjitha metodat e shërimit të të sëmurit me ndihmën e mjeteve të sigurta, të thjeshta dhe të natyrshme shëruese janë slumuar dhe denoncuar nga udhëheqësit arrogantë të trustit medicinal të AMA-së si falso, mashtrime. Çdo njeri që ushtronet profesionin e shëruesit e nuk don të anëtarësohet në trustin e medicinal denoncohet si "mashtrues i rrezikshëm" dhe i vetëquajtur (mashtrues) nga doktorët plaçkitës-grabiçarë të trustit. Çdo punëtor sanitar që provon ta shërojë –ta kthej personin e sëmurë në gjendje të mirë shëndetësore pa përdorur thikën apo barërat helmuese, serume që përhapin sëmundje, toksikë vdekjeprurës apo vaksina, menjëherë goditet nga tiranë dhe fanatikë medicinal, duke u denoncuar ashpër dhe poshtëëëruar e ndjekur deri në instancën e fundit.

vazhdon

#52 ne: 30-12-2008, 06:49:08
 Ju lutem nese keni mundesi adresen tuaj po te me ipet mundesia do e provoj te vi direkt tek ju.Un po ju shkruaj nga zvicra.Ju peshendes perzemersisht Suzana

 • Postime: 153
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#53 ne: 30-12-2008, 20:18:48
Jam ne Toronto te Kanadase, perndryshi ju mund te me shkruani email (ketu ne forum e gjeni email-adresen) ose ne www.Mjekimi.com apo www.Mjekimi.ca ne linkun contact us gjithashtu do e gjeni adresen (e email-it), duhet te prezantoheni dhe me dergoni informata qe i keni ne lidhje me problemin tuaj, Une do u pergjigjem.

#54 ne: 30-01-2009, 18:51:17
vuaj nga zorra e trashe cfare me keshillon KAM HEMORROIDE DHE ME DHEMBIN SHUME

 • Postime: 153
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#55 ne: 31-03-2009, 04:51:35
Bimët që duhet të menjanohen tërësisht gjatë shtatzanisë
Arsyeja e e bimëve për t'i menjanuar

Aloe Vera. Fletët e saj janë shumë purgative –pastruese dhe nuk duhet të përbihen (të merren brenda në organizëm).

Bimë halore (Thuja occidentalis. Stimulues i mitrës dhe i menstruacioneve që mund ta dëmton fetusin (bebën në bark).
Krokël; kokërdhojë e vjeshtës (Colichicum autumnale) mund të ndikoj në ndarjen e qelizave dhe në defekte të lindjes.
 
Mëlqinja (Berberis vulgaris) përmban nivele të larta të berberinës (elem. kimik) e njohur për stimulim të tkurrjes së mitrës.

Vaji borzilokut-sefërgjenit-stimulues i mitrës; përdore vetëm gjatë punës.

Bar plagësh (Trillium erectum) është stimulus i mitrës: përdore vetëm gjatë punës.

Black cohosh (Cimicifuga racemosus) mund të shkaktoj tkurrje të parakohshme: Mos e përdor atë pos në rast të konsulltimit me mjekun specialist. Është i sigurtë (i padëmshëm) gjatë lindjes.

Bloodroot (Sanguinaria canadensis) është stimulus i mitrës , i cili në doza fare të vogla shkakton vjellje.

Blue cohosh (Caulophyllum thalictroides) është stimlues i mitrës, mos e përdor përveç nëse konsultohesh me mjekun specialist. Është i sigurtë (i padëmshëm) gjatë lindjes.

Gjineshtër (Cytisus scoparius) shkakton tkurrjen e mitrës , andaj këtë duhet të menjanuar (mos të përdoret) gjatë shtatzanisë; në disa vende të Evropës përdoret për të parandaluar humbjen e gjakut.

Bugleweed (Lycopus virginicus) vështirëson-pengon prodhimin e hormoneve në gjandrën pituitare (të trurit), kështu më mire të mos përdoret.

Clove oil (Vaj tërfili?) është situmulues që përdoret vetëm gjatë punës-aktiviteteve.

vazhdon

 • Postime: 153
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#56 ne: 03-04-2009, 00:16:22
Bimët që përdoren me mature gjatë shtatzanisë

Arsyeja e bimës për kujdes

Alder buckthorn-pjeshkë e egër verri (Rhamnus frangula), është pastrues i fuqishëm, kështu që mos të merret në doza të mëdha ose për një periudhë të gjatë.
Angelica (Angelica archangelica)-angjellkë, stimulus i mitrës në doze të madhe, por shumë e sigurtë(e padëmshme) si erëz (për ushqime).
Anise and aniseed oil (Pimpinella anisum) Anason dhe vaji i fares së anasonit, stimulus i mitrës në doze të madhe, por shumë e sigurtë( e padëmshme) si erëz (për ushqime).Mos e përdor vajin në tërësi.
Bitter orange (Citrus aurantiam)-nerenxë (naranxhë), stimulus i mitrës në doze të madhe, por shumë e sigurtë( e padëmshme) si erëz (për ushqime) apo të përdoret në mënyrë të matur.
Caraway (Carum carvi)-qimnon; bar gjumi, stimulus i mitrës në doze të madhe, por shumë i sigurtë( e padëmshme) si erëz (për ushqime)
Cascara sagrada (Rhamnus purshiana)-pastrues I fuqishëm, kështu që mos të merret në doza të mëdha dhe për një periudhë të gjatë.
Celery seed and oil (Apium graveolens), stimulus i mitrës në doze të madhe, por shumë i sigurtë( e padëmshme) si erëz (për ushqime)

Chamomile oil-është si stimulus i fuqishëm i mitrës dhe duhet menjanuar përdorimi i tij (mos të përdoret), bima e thatë apo e freskët është e padëmshme të përdoret në mënyrë të matur(të kujdeshshme).
Chili (Capsicum spp),mos e përdor në doza të mëdha sepse mudn të shkaktoj djegësirë të stomakut-urth, gulçimë. Ky mund ti jap aromë qushmtit të gjinit gjatë kohës së gji-dhënies. Përdorimi i kujdesshëm si erëz është i shkëlqyeshëm.
Cinnamon (Cinnamomum zeylanicum)-kanella, stimulus i mitrës në doze të madhe, por shumë i sigurtë( e padëmshme) si erëz (për ushqime). Assesi mos e përdor si vaj themelor-kryesor.
Cowslip (Primula veris)-aguliçe kopshtaçe, pastrues I fuqishëm dhe stimulus i mitrës në doza të mëdha.
Elder bark-shtog i zi pastrues i fuqishëm , mos të merret në doza të mëdha apo për periudhë të gjatë.
.
Fennel and fennel oil- Maraq I butë dhe vaji i maraqit të butë stimulus i mitrës në doza të mëdha, por shumë i sigurtë( e padëmshme) si erëz (për ushqime). Mos e përdor në tërësi vajin.

Fenugreek (Trigonella foenum-graecum) stimulus i mitrës në doze të madhe, por shumë i sigurtë( e padëmshme) si erëz (për ushqime) apo gjatë punës.
Hudhra  (Allium sativa) Mos përdor doza të larta pasi atom und të shkaktojë djegësirë (gulçim) të stomakut. Mund ta aromizoj qumshtine gjinit gjatë gji-dhënies.Të përdoret si erëz në mlnyrë të matur është mire.
Gotu kola (Centella asiatica) është e mundshme si stimulus i mitrës. Përdore në mënyrë të matur  vetëm për ndonjë çaj të rastit.
Jasmine oil , stimulus i mitrës më së miri të ruhet për lindje për të lehtësuar punën.
Korean ginseng-xhinsengu korean (Panax ginseng).Raportet klinike sugjerojnë se marrja e dozave të mëdha në shtatëzani mudn të shkaktojë lindje të fëmiut të dy gjinive (hermafrodit).

Lavender -Livando(Lavendula argustifolia) stimulus i mitrës në doza të larta, por fare I sigurtë si erëz apo për përdorim të matur.
Licorice-jamball (Glycyrrhiza glabra) dozat e mëdha mund të përkeqësojnë shtypjen e lartë t[ gjakut; është I sigurt –I padëmshëm kur merret në masë të caktuar-matur.

#57 ne: 13-04-2009, 10:02:01
Ju pershendes se pari.Kam nje pyetje per ju,kam dhimbje te medha qe nuk po ndalen po qdo dit e me teper shtohen dhimbjet,ne anen e djatht tek lukthi(ner brinje).Kam ber kontrolla tek mjeku tri here e kan ber si i thon kta shpigel(me kan futur zorren mrena per ta kshyr se shka kam)edhe ultrazal me kan ber po tash me se fundi ma kan ber edhe inqizimin e fell(SKENER9 dhe me kan then se nuk shohim asgje,jam e gzuar me pergjegjjen po dhimbjet nuk ndalen dit e me te shpeshta,ju kisha lutur juve per mendimin e juaj se shka kishit preferuar te bej

 • Postime: 153
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#58 ne: 18-05-2009, 16:55:08
  Kombucha
PINI Cajin (lengun) e "KËPURDHAVE" DHE PËRTËRINE MËLÇINË
Të vjetrit jo vetëm që e kanë njohur ate, por edhe kanë bërë lëng këpurdhe të quajtur "kombuha", mirëpo për të rinjtë ky është tërësisht i panjohur. Anipse ai është diç në mes  algës-këpurdhës dhe bakteries, atë më së shpeshti e quajmë këpurdhë, sepse ka  një trajtë kapele-kapuçi. Sot përgjithësisht  mund të gjendet lëngu" kombuha ", eliksiri i cili përfitohet nga fermentimi natyral, i cili shkakton "kombuhën" në çajin e ëmbël indian dhe i cili sipas vetive të tij është i pazëvendësueshëm  për forcimin e organizmit, në veçanti ato të fëmijëve, sportistëve, personave që kanë vuajtur sëmundje dhe duan të shërohen dhe forcohen gradualisht(rekonvescent), të vjetërve...
Perdorimi i Kombuches (emer i perendimit) njihet qe nga dinastia Qin ne Kine mbi dy shekuj para e.s. si eliksir energjetik   i cili sjell baraspeshën e energjisë së trupit dhe shpirtit. Ne Japoni samurajët e kanë shfrytëzuar para se të shkojnë në luftë. Në vendet tjera eshte perdor me vone: p. sh. Ne  Rusi e Ukraine ne shek. 18-te por atje popullarizoher ne shek. 19-te. Eshtë i njohur angazhimi i Akademisë së arteve dhe Instituti onkologjik i ish BRSS sipas kërkesës së presidentit të atëhershëm   Stalinit  për të vërtetuar  efektin shërues të kësaj pije.  Është vërejtur, në të vërtet  se në rajonet industriale të kontaminuara ku popullata gjithnjë e kanë përgatitur këtë pije -lëng nga këpurdhat, ata nuk kanë karcinomë.,  

Është konstatur se kjo pije përmban:
Vitaminat: B1, B2, B5, B6, B12
L-thartirën e  qumështit

Thartirën e glukoronit(glukagonit)- e prodhon mëlçia e shëndoshë për pastrimin e helmeve në organizëm/materiet antiote dhe karbo-hidratet

 

Veprimi-efekti i posaçëm

Duke iu falënderuar thartirave  nga radhët e saj, ajo i bën më të buta fijet e perimeve bishtajore dhe  ushqimeve tjera  dhe shkurton kohën e përgaditjes, ndërsa në anën tjetër përmirëson shijen dhe tretjen e ushqimit.  
 

Përveç tjerash kjo  këpurdhë përmban  thartirën glukoronit(glukagonit), të cilën  përndryshe e prodhon  mëlçia e shëndosh për pastrimin e të gjitha helmeve në organizëm.

Karakteristikat-vetitë e saj

-E pastron  organizmin, e bën më të rezistueshëm traktin digjestiv dhe shfrytëzohet si ilaç kur kemi pezmatim të zorrës së trashë dhe mbylljeve-bllokimeve  të forta.
-Regjeneron  mëlçinë dhe veshkët.
-E ul nivelin e sheqerit dhe të kolesterolit në gjak.
-Për shkak nivelit të lartë të jodës, gjatë shekujve është shfrytëzuar në Kinë për shërimin e sëmundjeve të zemrës..
-Në amino-acidet në përmbajtjen e tyre   stimulon punën e sistemit limfatik
-Shfytëzohet  në shërimin e shtypjes së lartë të gjakut..
-Ndihmon në arritjen e peshës përkatëse të trupit  
-E rrit qarkullimin në enët më të imta të gjakut  .
-Ul  temperaturen.
Shëron pezmatimin e traktit respirator.

PËRDORIMI I JASHTËM
Shpërlajra e plagve me qelb dhe të infektueme.
Bazë nga pija për të gjitha llojet  e ndrydhjeve-përdredhjeve të nyjeve os etë zgjatjeve të tetivave.
Pastrimi I fytyrës në vend të tonikut
 Për bimë
 Njëherë në javë të ujiten  bimët me lëng nga uji dhe pija e përgaditur /1:2/.
Shëron dhe ushqen bimët
100 gramë përmbajnë:
 274 kalori
6,3 gr proteina
0,3 gr yndyrë
61,6 gr. Karbo-hidrate
3 gr proteina
800 mg kalcium
300 mg jodë
15 mg hekur
 5,8 mg kalium
2,96 thartirë qumështi
(faktor pushues për mëlçi)

Pije kulti holivudiane

Në kohën e re ish presidenti amerikan Ronald Regan ka perdorur Kombucha-n gjatë shërimit të kancerit, si dhe shkrimtari rus, fitues i çmimit Nobel Solzhenjicin për shkak të të njëjtës sëmundje, për të cilën gjë ka shkruar në librin e  autobiografisë së vet, ndërsa në Holivud  kjo është një pije kulte, energjetike  dhe e shëndetshme në mes artistëve dhe këngëtarëve.

Ne artikullin tjeter:

Si pregaditet Kombucha
« Editimi i fundit: 20-05-2009, 00:12:01 nga Mjeku Popullor »

 • Postime: 153
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#59 ne: 05-06-2009, 19:11:27
Përgadite kombuhën vet

Koha e kërkuar 6-15 ditë

Ja se si bëhet kjo:

1.Laje enën e kuzhinës me ujë tuj shkumue dhe shpërlaje mire.

2.Vloje tre të katërtat e ujit të pastër.

3.Shtoja 1 filgjan sheqer ujit atëherë kur vlimi arrinë pikën kulminante.

4.Ndale–zvogëloje nxehtësin dhe shtoja 4-5 qese të çajit të zi (cajave qe i zgjedh)

 5.   Zbute-leje 10 sekonda dhe largoji fletët e çajit apo qesen dhe leje çajin të ftofet (nuk të bën dëm nëse e len çajin të zbutët për një kohë më të gjatë).

6.Hedhe çajin e ftohtë në një enë sa masa e një kanaqeje

7.Shtoja kombuhës tane një culture (bimë) duke e vendosur ashtu që sipërfaqja e lëmueshme shkëlqyese të jetë përmbi. Shtoja një filgjan çaj të kombuhës së fermentuar nga pakoja e mëparshme (ose zëvendësimi i saj

 
8.Vendose një codillë djathi përmbi grykën e qypit dhe siguroje mbështille me një tapë(shtupë) kauçuku. Kjo nuk i len me hy pluhurin, mykun, sporet (farët).

9.Lejo – vendose që të qëndron e palëkundur (të mos shkundet) në një vend të ajrosur dhe të errët larg nga rrezet e diellit (temp. 5-28 shkallë të C.) për 6-15 ditë.

10. Për tu siguruar se çaji është ardhur, qiti disa gercame sa për ta provuar shijen.

11.Testim i shijës:
Testimi i shijës së pakos të çajit të kombuhës bëhet kështu:

12.Kur çaji është përgaditur sipas shijes tënde, largoji dy kultura.
 
13.Ndaji ngadalë dhe vendosi kulturat në një enë qelqi të mbuluar me ambalazh plastike apo kanaqe – kuti plastike dhe shtini me i ftohë në frigorifer. Ato duhet me i lënë me u ftoh përafërsisht gjashtë muaj, e mundesh me i lënë edhe ma gjatë(më shumë kohë).

14. Hedhe-qite çajin e fermentuar nëpërmjet një filteri të kafës dhe qite me shishe në një filgjan ose në shishe plastike.

 15.Shënoje datën dhe fute çajin me shishe në frigorifer.

#60 ne: 10-06-2009, 18:08:46
  Ju pershendes se pari juve ju deshiroj pune te mbar dhe ju falenderoj per keshillat
  ju me kishit preferuar te perdori Kombucha per melqin une sot e morra pije por ju lutem te me udhezoni si ta perdori(sa here ne dit duhet ta pi dhe sa dcl.) Ju falenderoj shum per kshillat e juaj Zoti ju bekoft.

 • Postime: 153
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#61 ne: 10-06-2009, 20:57:15
 Ju pershendes se pari juve ju deshiroj pune te mbar dhe ju falenderoj per keshillat
  ju me kishit preferuar te perdori Kombucha per melqin une sot e morra pije por ju lutem te me udhezoni si ta perdori(sa here ne dit duhet ta pi dhe sa dcl.) Ju falenderoj shum per kshillat e juaj Zoti ju bekoft.

Pine nga nje gote Kombucha ne mengjes gjysem ore para se me ngrene 1.25 dl ne kohezgjatje prej 6 javesh

Nese e siguroni kulturen ju do mund ta pregaditni vet dhe ta keni gjithnji edhe per antar te tjer te familjes.

 • Postime: 153
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#62 ne: 23-08-2009, 04:25:24
Te gjithe Besimtarve Musliman:
Per Hajr Ramazani, Allahu i Madherueshem na e baft te leht Agjerimin dhe na shperbleft me te mira te kesaj bote dhe ne Boten e Perhershme. Amin.

 • Postime: 153
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#63 ne: 23-08-2009, 21:45:28
Agjerimi eshte edhe lloj terapije: shume semundje mund te mjekohen me sukses nese perdorim ushqim dhe pije te caktuara gjat kohes kur mund te ushqehemi (nates deri para lindjes se diellit)

 • Postime: 12286
 • Karma: +336/-221
 • Gjinia: Femer

#64 ne: 23-08-2009, 23:03:28
caji i kamomilit ben mire per stresin meqe ra fjala

 • Postime: 3079
 • Karma: +22/-4
 • Gjinia: Femer

#65 ne: 24-08-2009, 09:22:29
Pershendetje

Sapo i fshiva disa shkrime ne kete teme te cilet ishin jashte teme.
Jeni te lutur ne rubrikat dhe temat serioze mos beni chit-chat!

Per argetim i keni ne dispozicion rubrikat tjera argetuese.
Cdo shkrim i ardhshem jashte teme do te fshihet pa paralajmerim.
Ju falenderoj per mirekuptimin.

 • Postime: 153
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#66 ne: 16-10-2009, 18:19:52
Per ftofje ne fyt, gjoks vesh etj. qe zakonisht paraqiten me ndrrimin e moteve (meqense ka pyetje per probleme te ngjashme ne nentema tjera ketu ne mjeksi te pergjithshme)

 
rekomandoj:
Pirjen e cajit te  perzier Barishumefletesh (vetem lulet)-Menta Piperita (perzierja 4:1) nga 3-5 gota ne dite.

Pregaditja:
Perzieja e bimeve 4 me nje si me lart duhet te pastrohet me uje shume te val dhe me pas qitet ne gote xhami apo keramike 3 dl dhe me fash apo shtof te paster dhe rezistues ne temperatur te lart kullohet ne gote tjeter.
Pihet gjysem ore para ushqimi.

 • Postime: 153
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#67 ne: 17-07-2010, 22:24:09
Cilat jan ushqimet dhe bimet qe luajn rrol vendimtar per tu mjekua me sukses nga semundjet e kancerit

Në vitin 1932 Otto Warburg fitoi Çmimin Nobel në mjekësi për zbulimin e tij se kanceri ishte kancer anaerobic (pa oksigjen)  qe paraqitet në mungesë të oksigjenit të lirë. Si i padëmshëm siç mund të duket ky zbulim, ajo është në fakt një gjetje befasuese dhe e rëndësishme dhe e denjë për një Çmim Nobel. Ajo çfarë është në thelb, do të thotë se kanceri shkaktohet nga mungesa e oksigjenit të lirë në trup dhe për këtë arsye, çdo gjë që shkakton kjo që ndodhë është shkaku i gjithë kancereve.
Në kimi, tretjet alkalike  (pH rreth 7,0) kanë tendencë për të thithur oksigjen, ndërsa ato acide (pH nën 7,0) kanë tendencë që të dëbojnë oksigjen. Për shembull, një alkal i butë mund të thith  mbi 100 herë më shumë oksigjen se një acid i butë. Prandaj, kur trupi bëhet acidik apo PH nen 7,0 (shënim: të gjitha lëngjet e trupit, me përjashtim të stomakut dhe urinës, është menduar të jenë me alkal te butë me PH 7,4), Sipas fituesit të Çmimit Nobel Otto Warburg,  lëngjet e stomakut duhet të mbeten acidike që të tretet ushqimi dhe urina duhet të mbetet acidike për largimin e mbeturinave nga trupi. Gjaku këtu bënë përjashtim. Gjaku duhet të mbetet gjithmonë në një alkal pH 7,4 në mënyrë që të mund ta mbajë oksigjenin e tij. Kur konsumimi adekuat mineral është në dietë, gjaku është i furnizuar me minerale vendimtare te nevojshme për të mbajtur një pH alkaline e 7,4. Megjithatë, kur konsumimi i pamjaftueshëm mineral është në dietë, trupi është i detyruar të grabis–merr “Petritin” (lëngjet e tjera të trupit), për të paguar Patriotin ( gjakun). Duke vepruar kështu, ajo heq minerale të rëndësishme, si kalcium, nga pështyma, lëngjet kurrizore, të veshkve, mëlçisë, etj, me qëllim për të ruajtur  gjakun në nivel pH 7,4.
Kjo shkakton-që lëngjet te jen pa-minerale kurse  organet  të bëhet acidike dhe për këtë arsye anaerobe (pa oksigjen), duke nxitur të vie jo vetëm kancer, por një mori e sëmundjeve të tjera degjenerative, siç janë sëmundjet e zemrës, diabeti, artriti, lupusin (lupus-sëmundje e lëkurës dhe cipave mukoze), etj. Gjithkush e di se trupi i njeriut përbëhet nga uji 78% nga pesha, dhe se uji është hidrogjen dhe oksigjen gaz. Kur e gazi i nitrogjenit dhe karboni   në formën e dioksidit të karbonit dhe gazeve metan i shtohen , gazi  total në trup me peshë bëhet mbi 95%. Pothuajse gjysma e mbetur 5% që përbën trupin e njeriut dhe kontrollon të gjitha funksionet biologjike është kalciumi mineral.
Nuk ka minerale të tjera që janë të afta të kryejnë aq shumë funksione biologjike siç është kalciumi. Kalciumi është i përfshirë në pothuajse çdo funksion biologjik. Ky mineral manhnitës jep energji elektrike për zemrën për të rrahur dhe për të gjithë lëvizjen e muskujve. Është jon kalciumi  që është përgjegjës për të ushqyerit e çdo qelize. Ai e bën këtë duke marrur deri në shtatë molekula  ushqyese dhe një molekulë uji dhe i tërheq ata nëpërmjet kanalit  ushqyes. Ai pastaj shkarkohet nga ngarkesa e tij dhe kthehet për të përsëritur  procesin. Një tjetër punë e rëndësishme biologjike e kalciumit është replikimi-riprodhimi i  AND-së (acidit nukleik), i cili është vendimtar për ruajtjen e trupit të duket i ri  dhe trupi të jetë i shëndetshëm. Riprodhimi i  ADN –së është baza për të gjitha riparimet  e trupit dhe mund të bëhet vetëm "në substratin e kalciumit". Kështu, kalcium i ulët do të thotë riparim i ulët i trupit dhe mplakje e parakohshme e njeriut. Nuk janë aq të rëndësishme  të gjitha këto dhe qindra e funksioneve të tjera biologjike e kalciumit të shëndetit njerëzor, sa është me rëndësi  puna e kontrollit të PH-se. Kalcium me acid, është si ujë në zjarr. Kalciumi shpejt shkatërron oksigjenin, rrëmben- plaçkit acidin e lëngjeve të trupit. Kësisoji sa më shumë kalcium, aq më shumë oksigjen dhe për këtë arsye më pak kancer dhe sëmundje të tjera degjenerative…vazhdon

 • Postime: 153
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#68 ne: 09-12-2010, 00:32:31
Cilat jan ushqimet dhe bimet qe luajn rrol vendimtar per tu mjekua me sukses nga semundjet e kancerit

Limonin e perdorim perdite per te pregaditur ushqime apo pije te ndryshme.
Por cka eshte ne te vertet limoni?

Limoni (Citrusi) është një produkt i mrekullueshëm për të vrarë qelizat e kancerit. Ai është 10'000 herë më i fortë se kimioterapia.

Pse nuk dim ne për atë?

Sepse ka laboratore të interesuara në marrjen e një version sintetik që do të sjellin profite të mëdha. Tash mund ta ndihmosh një mik që ka nevojë ,duke e njoftuar atë se lëngu i limoni është e dobishëm për parandalimin e sëmundjes. Shija e tij është e këndshme dhe kjo nuk do të prodhojë efekte të tmerrshme siç prodhon kimioterapia. Nëse mundesh ta mbjellësh një pip limoni në kopshtin tënd ose bashqen tënde. Sa shumë njerëz vdesin, ndërsa kjo çështje ruhet në mënyrë të tejet sekrete në mënyrë që të mos rrezikohen korporatat e mëdha multimilionere?
Siç e dini, trungu i limonit nuk zen shumë hapësirë dhe është i njohur për llojet e tij të citruseve dhe limonave. Ju mund të hani frytin në mënyra të ndryshme: ju mund të hani pulpën-pjesën e brendshme, lëngun e tij të shtypur, përgatitje të pijes, sherbete, pastë-pashteta ... Limoni është i pajisur me shumë veti, por më interesante është efekti që prodhon në cista dhe tumore . Është vërtetuar se kjo bimë është një ilaç kundër kancereve të të gjitha llojeve.

Disa thonë se limoni është shumë i dobishëm për të gjitha llojet e kancerit. Ai është konsideruar edhe si një spektër anti -mikrobial kundër infeksioneve bakteriale dhe kërpudhave, efektiv kundër parazitëve të brendshëm dhe krimbave. Ai rregullon shtypjen e gjakut që është shumë i lartë dhe është një antidepressant, lufton stresin dhe çrregullimet nervore.
Burimi i këtij informacioni është interesant : Ai vjen nga njëri nder prodhuesit më të mëdhenj të medikamenteve në botë, qe thotë se pas më shumë se 20 testeve laboratorike që janë bërë që nga viti 1970, eshte vertetuar se:

Ekstrakti i limonit shkatërron qelizat malinje në 12 lloje të kancerit, duke përfshirë atë në zorrën e trashë, në gji, prostatë, mushkërive dhe pankreas ... Komponimet e kësaj peme, në fakt kanë treguar 10'000 herë efekte më të mira se Adriamycin, një ilaç që zakonisht përdoret si kemo-terpai në botë, i cili ngadalëson rritjen e qelizave të kancerit.

Dhe çfarë është edhe më e habitshme: ky lloj i terapisë me ekstrakt limoni jo vetëm që shkatërron qelizat malinje të kancerit, por madje aspak nuk ndikon negativisht në qelizat e shëndetshme.

 • Postime: 728
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Mashkull

#69 ne: 15-03-2021, 22:35:42

Temat e fundit