×

Ushqime qe rrisin dhe forcojne imunitetin e trupit te njeriut

Ushqime qe rrisin dhe forcojne imunitetin e trupit te njeriut

· 3 · 579

  • Postime: 27110
  • Gjinia: Mashkull
Berni
ne: 05-07-2010, 15:41:53
Sipas studimeve të reja të shkencëtarëve finlandezë konsumimi i djathit probiotik forcon imunitetin e personave të vjetër. Është e njohur se bakteret probiotike nga jogurti forcojnë sistemin imunologjik, ndërsa me këtë hulumtim është zbuluar se edhe djathi mund të jetë i pasur me baktere probiotike dhe mund të veprojë shumë mirë në shëndet.

Në hulumtim kanë marrë pjesë vullnetarë nga shtëpia e pleqve nga mosha 72 deri 103 vjet. Të hulumtuarit janë ndarë në dy grupe nga të cilët, i pari ka konsumuar djathin “Goudu” të pasur me bakteret probiotike Lactobacillus rhamnosus dhe Lactobacillus acidophilus, derisa grupi tjetër ka marrë djathin “Placebo” për mëngjes në periudhën prej 4 javëve.

Rezultatet treguan se me konsumimin e djathit me baktere probiotike është forcuar imuniteti i personave të moshuar që është shumë i rëndësishëm për ta, pasi që plakja e sistemit imunologjik i bëjnë këta persona shumë të ndjeshëm në infeksione dhe në sëmundje.

CET
« Editimi i fundit: 05-02-2020, 00:00:57 nga M A X »

  • Postime: 23158
  • Gjinia: Mashkull
M A X
#1 ne: 05-02-2020, 00:02:03
 

Pavarësisht nëse dëshironi të mbani gripin larg, apo të shmangni një të ftohur, ajo për çfarë keni nevojë është një sistem i fortë imunitar. Por larja e duarve nuk është mënyra e vetme për të qëndruar të shëndetshëm.

Në mënyrë që të jeni sa më të shëndetshëm, shtoni këto ushqime që përmirësojnë sistemin tuaj imunitar në dietën tuaj ushqimore:

Kosi
Probiotikët, apo kulturat e gjalla aktive që gjenden në kos, janë bakterie të shëndetshme që i mbajnë zorrët dhe traktin tretës të paprekshëm nga bakteriet që shkaktojnë sëmundje.

Tërshëra dhe elbi
Këto drithëra përmbajnë beta – glukan, një lloj fibre me aftësi antimikrobiale dhe antioksidante. Ky përbërës përmirëson imunitetin, shpejton shërimin e plagëve dhe mund të ndihmojë antibiotikët që të funksionojnë më mirë.

Hudhra
Hudhra përmban përbërësin aktiv allicinën, e cila lufton infeksionet dhe bakteriet.

Ushqime deti
Seleniumi, që gjendet me shumicë në midhje, karavidhe, gaforre etj., ndihmon qelizat e bardha të gjakut në prodhimin e citokinave, proteina që ndihmojnë në largimin e viruseve të gripit nga trupi.

Supë pule
Gjatë gatimit të pulës, lirohet një amino acid i quajtur cisteinë, që bllokon lëvizjen e qelizave inflamatore, grumbullimi në tubat bronkialë i të cilave shkakton ftohjen. Gjithashtu, lëngu i kripur i supës e mban mukusin të hollë, me të njëjtin efekt si ilaçet e kollës.

Çaj
Si çaji i zi dhe ai jeshil kanë një përbërje të lartë të një amino acidi të quajtur L-theanine, që lufton viruset.

Patatet e ëmbla
Në mënyrë që të keni një lëkurë të fuqishme dhe të shëndetshme ju keni nevojë për vitaminë A. Vitamina A luan një rol të rëndësishëm në prodhimin e indit lidhës, një përbërës kyç i lëkurës. Një nga mënyrat më të mira për të marrë vitaminë A është nga ushqimet që përmbajnë beta – karoten si patatet e ëmbla, karrotat, kungujt etj.

Lakra jeshile
Edhe lakrat jeshile janë një burim i mirë i vitaminës A.

Vezët
Vitamina D është shumë e rëndësishme për kockat, meqë ndihmon në përthithjen e kalciumit në mënyrën e duhur, por gjithashtu është shumë e rëndësishme edhe për sistemin imunitar. Qelizat imunitare kanë receptorë të vitaminës D që janë të rëndësishme për rregullimin e mekanizmave të mbrojtjes natyrale të trupit. Burime të mira të vitaminës D janë vezët, peshku, qumështi i përpunuar etj.

Kërpudhat
Kërpudhat rrisin prodhimin dhe aktivitetin e qelizave të bardha të gjakut, duke i bërë ato më agresive. Kjo është diçka e mirë nëse prekesh nga një infeksion. Kërpudhat janë gjithashtu një burim i mirë për vitaminën D.

RD.al

  • Postime: 6904
  • Gjinia: Femer
erlehta
#2 ne: 05-02-2020, 11:17:30
Patatet e embla i dua shumë.