E vërteta e “imunitetit të tufës” nëse nuk do të kishte fare karantinë - Jeta

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

E vërteta e “imunitetit të tufës” nëse nuk do të kishte fare karantinë

E vërteta e “imunitetit të tufës” nëse nuk do të kishte fare karantinë

· 1 · 613

  • Postime: 24484
  • Karma: +0/-0

ne: 26-05-2020, 12:25:06
 

Analiza e dy studiuesve, Carl T. Bergstrom, profesor i biologjisë në Universitetin e Uashingtonit dhe Natalie Dean, ndihmës-profesore e biostatikës në Universitetin e Floridas ka prekur një çështje ende të paqartë siç është “imuniteti i tufës” nga koronavirusi.

Hipotezat

Shumë e dinë tashmë se “imuniteti i tufës” është ajo gjendje që arrihet kur një përqindje e caktuar e popullatës është imune (zakonisht e vaksinuar) ndaj një sëmundjeje dhe me praninë e saj mbron pjesën e mbetur të individëve të prekshëm sepse përhapja e lartë e njerëzve imunitarë siguron që shkalla e ngjitjes së një virusi bie, duke parandaluar në mënyrë efektive qarkullimin e mëtejshëm të tij.

Të dy profesorët kanë shpjeguar në “New York Times” se çfarë mund të ndodhte me koronavirusin nëse hipotetikisht do të përpiqeshim të arrinim “imunitetin e tufës” pa mbajtur masa distancuese sociale. Para së gjithash, duhet të sqarohet se pjesa e popullsisë që kërkohet për të arritur “imunitetin e kopesë” varet nga transmetimi i patogjenit, i cili është i ndryshëm nga virusi në virus. Më pas sipas studiuesve epidemia nuk ndalet menjëherë, por personat e infektuar do të vijojnë ende të rriten për ca kohë

Para së gjithash në rastin e koronavirusit vlerësohet se pragu i popullatës që duhet të shërohet për të arritur “imunitetin e kopesë” duhet të jetë 66%, pra gati 2/3 e popullsisë. Edhe duke supozuar se antitrupat që njerëzit zhvillojnë janë afatgjata (qe ne ende nuk e dimë), një numër kaq i madh i të infektuarve mund të nënkuptojë shumë vdekje, duke marrë parasysh që vlerësimet aktuale të vdekshmërisë për Covid-19 arrijnë 0.5%.

Ajo që ka rëndësi është se virusi nuk zhduket me magji kur arrihet pragu i imunitetit. Ai vetëm fillon të ngadalësojë përhapjen e tij (padyshim që flasim për skenarë që nuk përfshijnë masat kufizuese). Pasi të kemi pragun e duhur të imunitetit, secili person do të infektojë më pak se një person tjetër (Ro më pak se 1) dhe për këtë arsye një epidemi e re nuk do të jetë në gjendje të fillojë përsëri, por një epidemi tashmë në zhvillim do të vazhdojë të përhapet përpara se të shuhet. Nëse pandemia do të lihej e pakontrolluar, ajo mund të vazhdonte me muaj pas arritjes së “imunitetit të kopesë”, duke infektuar shumë më tepër individë, përpara se të shuhej.

Përfundimi

Në një grafik të publikur në NYT, ekspertët shpjegojnë se vala blu është ajo që tregon imunitetin e tufës. “Sipas mendimit tonë – shkruajnë ekspertët – është ende shumë herët të pranojmë se shumica dërrmuese e popullatës në botë do të infektohet. Ne duhet të jemi shumë të sigurt për aftësinë tonë për të menaxhuar shpërthime të reja dhe nuk ka asgjë të shpejtë ose pa dhimbje në arritjen e “imunitetit të kopesë” pa u mbështetur në një vaksinë”. ©Përkthyer nga Corriere Della Sera, LAPSI.al
 

Temat e fundit