E vërteta e “imunitetit të tufës” nëse nuk do të kishte fare karantinë - Jeta

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

 E vërteta e “imunitetit të tufës” nëse nuk do të kishte fare karantinë

   E vërteta e “imunitetit të tufës” nëse nuk do të kishte fare karantinë

  · 2 · 2472

  • Postime: 25496
  • Karma: +0/-0

  ne: 26-05-2020, 12:25:06
   

  Analiza e dy studiuesve, Carl T. Bergstrom, profesor i biologjisë në Universitetin e Uashingtonit dhe Natalie Dean, ndihmës-profesore e biostatikës në Universitetin e Floridas ka prekur një çështje ende të paqartë siç është “imuniteti i tufës” nga koronavirusi.

  Hipotezat

  Shumë e dinë tashmë se “imuniteti i tufës” është ajo gjendje që arrihet kur një përqindje e caktuar e popullatës është imune (zakonisht e vaksinuar) ndaj një sëmundjeje dhe me praninë e saj mbron pjesën e mbetur të individëve të prekshëm sepse përhapja e lartë e njerëzve imunitarë siguron që shkalla e ngjitjes së një virusi bie, duke parandaluar në mënyrë efektive qarkullimin e mëtejshëm të tij.

  Të dy profesorët kanë shpjeguar në “New York Times” se çfarë mund të ndodhte me koronavirusin nëse hipotetikisht do të përpiqeshim të arrinim “imunitetin e tufës” pa mbajtur masa distancuese sociale. Para së gjithash, duhet të sqarohet se pjesa e popullsisë që kërkohet për të arritur “imunitetin e kopesë” varet nga transmetimi i patogjenit, i cili është i ndryshëm nga virusi në virus. Më pas sipas studiuesve epidemia nuk ndalet menjëherë, por personat e infektuar do të vijojnë ende të rriten për ca kohë

  Para së gjithash në rastin e koronavirusit vlerësohet se pragu i popullatës që duhet të shërohet për të arritur “imunitetin e kopesë” duhet të jetë 66%, pra gati 2/3 e popullsisë. Edhe duke supozuar se antitrupat që njerëzit zhvillojnë janë afatgjata (qe ne ende nuk e dimë), një numër kaq i madh i të infektuarve mund të nënkuptojë shumë vdekje, duke marrë parasysh që vlerësimet aktuale të vdekshmërisë për Covid-19 arrijnë 0.5%.

  Ajo që ka rëndësi është se virusi nuk zhduket me magji kur arrihet pragu i imunitetit. Ai vetëm fillon të ngadalësojë përhapjen e tij (padyshim që flasim për skenarë që nuk përfshijnë masat kufizuese). Pasi të kemi pragun e duhur të imunitetit, secili person do të infektojë më pak se një person tjetër (Ro më pak se 1) dhe për këtë arsye një epidemi e re nuk do të jetë në gjendje të fillojë përsëri, por një epidemi tashmë në zhvillim do të vazhdojë të përhapet përpara se të shuhet. Nëse pandemia do të lihej e pakontrolluar, ajo mund të vazhdonte me muaj pas arritjes së “imunitetit të kopesë”, duke infektuar shumë më tepër individë, përpara se të shuhej.

  Përfundimi

  Në një grafik të publikur në NYT, ekspertët shpjegojnë se vala blu është ajo që tregon imunitetin e tufës. “Sipas mendimit tonë – shkruajnë ekspertët – është ende shumë herët të pranojmë se shumica dërrmuese e popullatës në botë do të infektohet. Ne duhet të jemi shumë të sigurt për aftësinë tonë për të menaxhuar shpërthime të reja dhe nuk ka asgjë të shpejtë ose pa dhimbje në arritjen e “imunitetit të kopesë” pa u mbështetur në një vaksinë”. ©Përkthyer nga Corriere Della Sera, LAPSI.al
   

  • Postime: 431
  • Karma: +0/-0

  #1 ne: 23-03-2021, 11:08:35
  Ndërsa normat e vaksinimit COVID-19 po rriten në të gjithë botën, njerëzit kanë filluar të pyesin: për sa kohë do të zgjasë kjo pandemi? Është një çështje e rrethuar me pasiguri. Por ideja dikur e përhapur se një grup njerëzisht do të fitojnë imunitet ndaj SARS-CoV-2 për të bllokuar shumicën e transmetimit – ‘prag i imunitetit të tufës’ – ka filluar të duket e pamundur.

  Ky prag në përgjithësi është i arritshëm vetëm me nivele të larta të vaksinimit dhe shumë shkencëtarë kishin menduar se sapo njerëzit të fillonin të imunizoheshin në masë, imuniteti i tufës do të lejonte që shoqëria të kthehej në normalitet. Shumica e studimeve kishin caktuar pragun në 60-70% të popullatës që fiton imunitet, ose përmes vaksinimeve ose ekspozimit të kaluar ndaj virusit. Por ndërsa pandemia po hyn në vitin e dytë, kjo ide ka filluar të zbehet. Në shkurt, shkencëtari i pavarur i të dhënave Youyang Gu ndryshoi emrin e modelit të tij popullor të parashikimit COVID-19 nga ‘Rruga për të Imunitetit të Tufës ‘ në ‘Shtegu për Normalitetin’. Ai tha se arritja e një pragu të imunitetit të tufës po dukej e pamundur për shkak të faktorëve të tillë si hezitimi i vaksinave, shfaqja e varianteve të reja dhe ardhja e vonuar e vaksinave për fëmijët.

  Gu është një shkencëtar i të dhënave, por mendimi i tij përputhet me atë të shumë të tjerëve në komunitetin e epidemiologjisë. “Ne jemi duke u larguar nga ideja që do të arrijmë pragun e imunitetit të tufës dhe atëherë pandemia do të zhduket “, thotë epidemiologu Lauren Ancel Meyers, drejtor ekzekutiv i Universitetit të Teksasit në Austin COVID-19 Modeling Consortium . Kjo zhvendosje pasqyron kompleksitetin dhe sfidat e pandemisë dhe nuk duhet të errësojë faktin se vaksinimi po ndihmon. “Vaksina do të thotë që virusi do të fillojë të shpërndahet vetë”, thotë Meyers. Por ndërsa variantet e reja lindin dhe imuniteti nga infeksionet potencialisht zbehet, “ne mund ta gjejmë veten me muaj ose një vit në rrugë që akoma po luftojmë me kërcënimin dhe duhet të merremi me valët e ardhshme”.

  Perspektivat afatgjata për pandeminë ndoshta përfshijnë COVID-19 duke u bërë një sëmundje endemike , ashtu si gripi. Por në një periudhë të afërt, shkencëtarët po mendojnë për një normalitet të ri që nuk përfshin imunitetin e tufës. Këtu janë disa nga arsyet që qëndrojnë pas kësaj mendësie, dhe çfarë nënkuptojnë ato për vitin e ardhshëm të pandemisë.

  Është e paqartë nëse vaksinat parandalojnë transmetimin

  Çelësi i imunitetit të tufës është që, edhe nëse një person infektohet, ka shumë pak ‘’strehues’’ të ndjeshëm përreth për të vazhduar transmetimin – ata që janë vaksinuar ose tashmë kanë kaluar infeksionin nuk mund të sëmuren dhe përhapin virusin. Vaksinat COVID-19 të zhvilluara nga Moderna dhe Pfizer – BioNTech, për shembull, janë jashtëzakonisht të efektshme në parandalimin e sëmundjes simptomatike, por është ende e paqartë nëse ato mbrojnë njerëzit nga infektimi, ose nga përhapja e virusit tek të tjerët. Kjo paraqet një problem për imunitetin e tufës.

  “Imuniteti i tufës është i rëndësishëm vetëm nëse kemi një vaksinë që bllokon transmetimin. Nëse jo, atëherë mënyra e vetme për të arritur imunitetin e tufës në popullatë është t’u japësh të gjithëve vaksinën “, thotë Shweta Bansal, një biologe në Universitetin Georgetown në Washington DC. Efektiviteti i vaksinës për ndalimin e transmetimit duhet të jetë “shumë i lartë” për imunitetin e tufës ndaj materies, thotë ajo, dhe për momentin, të dhënat nuk janë përfundimtare . “Të dhënat Moderna dhe Pfizer duken mjaft inkurajuese”, thotë ajo, por saktësisht se sa mirë këto dhe vaksinat e tjera i ndalojnë njerëzit të transmetojnë virusin do të ketë pasoja të mëdha.

  Aftësia e një vaksine për të bllokuar transmetimin nuk ka nevojë të jetë 100% për të bërë një ndryshim. Edhe 70% e efektivitetit do të ishte “e mahnitshme”, thotë Samuel Scarpino, një shkencëtar i rrjetit që studion sëmundjet infektive në Universitetin Verilindor në Boston, Massachusetts. Por ende mund të ketë një sasi të konsiderueshme të përhapjes së virusit që do ta bënte shumë më të vështirë thyerjen e zinxhirëve të transmetimit.

  Shpërndarja e vaksinave është e pabarabartë

  Shpejtësia dhe shpërndarja e përdorimit të vaksinave ka rëndësi për arsye të ndryshme, thotë Matt Ferrari, një epidemiolog në Qendrën e Universitetit Shtetëror të Pensilvanisë për Dinamikën e Sëmundjeve Infektive në Universitetin Park. Një fushatë globale e koordinuar në mënyrë perfekte mund të kishte zhdukur COVID-19, thotë ai, të paktën teorikisht. “Është një gjë teknikisht e realizueshme, por në të vërtetë nuk ka shumë gjasa që ne ta arrijmë atë në një shkallë globale,” thotë ai. Ekzistojnë ndryshime të mëdha në efikasitetin e përdorimit të vaksinave ndërmjet vendeve, madje edhe brenda tyre.

  Izraeli filloi vaksinimin e qytetarëve të tij në dhjetor 2020, dhe pjesërisht falë një marrëveshje me Pfizer – BioNTech për të ndarë të dhëna në këmbim të dozave të vaksinave, aktualisht udhëheq botën për sa i përket vaksinimit. Në fillim të fushatës, punonjësit shëndetësorë vaksinonin më shumë se 1% të popullsisë së Izraelit çdo ditë, thotë Dvir Aran, një shkencëtar i të dhënave biomjekësore në Technion – Instituti i Teknologjisë së Izraelit në Haifa. Që nga mesi i marsit, rreth 50% e popullsisë së vendit është vaksinuar plotësisht me dy dozat e kërkuara për mbrojtje. “Tani problemi është që të rinjtë nuk duan të vaksinohen,” thotë Aran, kështu që autoritetet lokale po i joshin ata me gjëra të tilla si pizza falas dhe birrë. Ndërkohë, fqinjët e Izraelit, Libani, Siria, Jordania dhe Egjipti ende nuk kanë vaksinuar as 1% të popullsisë së tyre përkatëse.

  Në të gjithë Shtetet e Bashkuara, qasja në vaksina ka qenë e pabarabartë. Disa shtete, të tilla si Georgia dhe Utah, kanë vaksinuar plotësisht më pak se 10% të popullsisë së tyre, ndërsa Alaska dhe New Mexico kanë vaksinuar plotësisht më shumë se 16%.

  Në shumicën e vendeve, shpërndarja e vaksinave shtresohet sipas moshës, me përparësi ndaj njerëzve të moshuar, të cilët janë në rrezikun më të lartë. Sidoqoftë, kur dhe nëse do të ketë një vaksinë të aprovuar për fëmijët, mbetet të shihet. Pfizer – BioNTech dhe Moderna tani kanë regjistruar adoleshentë në provat klinike të vaksinave të tyre dhe vaksinat Oxford – AstraZeneca dhe Sinovac Biotech po testohen tek fëmijët e moshës tre vjeç. Por rezultatet janë akoma me muaj larg. Nëse nuk është e mundur të vaksinohen fëmijët, shumë më të rritur do të duhet të imunizohen për të arritur imunitetin e tufës, thotë Bansal. (Ata të moshës 16 vjeç e lart mund të marrin vaksinën Pfizer – BioNTech, por vaksinat e tjera miratohen vetëm për moshat 18 vjeç e lart.) Në Shtetet e Bashkuara, për shembull, 24% e njerëzve janë nën 18 vjeç (sipas të dhënave të regjistrimit të vitit 2010 )

  Një tjetër gjë e rëndësishme për t’u marrë parasysh, thotë Bansal, është struktura gjeografike e imunitetit të tufës. “Asnjë komunitet nuk është një ishull dhe peizazhi i imunitetit që rrethon një komunitet ka vërtet rëndësi”, thotë ajo. COVID-19 ka ndodhur në grupe nëpër Shtetet e Bashkuara si rezultat i sjelljes së njerëzve ose politikave lokale. Rezistenca e lokalizuar ndaj vaksinimit të fruthit, për shembull, ka rezultuar në vatra të vegjël të rigjallërimit të sëmundjes.

  Variantet e reja ndryshojnë ekuacionin e imunitetit të tufës

  Edhe pse planet e shpërndarjes së vaksinave përballen me pengesa, variante të reja të SARS-CoV-2 mund të jenë më të transmetueshme dhe rezistente ndaj vaksinave. “Ne jemi në një garë me variantet e reja”, thotë Sara Del Valle, një epidemiolog dhe në Laboratorin Kombëtar të Los Alamos në New Mexico. Sa më shumë që duhet për të ndaluar transmetimin e virusit, aq më shumë kohë duhet të shfaqen dhe përhapen këto variante, thotë ajo.

  Ajo që po ndodh në Brazil është një paralajmërim. Hulumtimi i botuar në Science sugjeron që ngadalësimi i COVID-19 në qytetin e Manaus midis majit dhe tetorit mund t’i atribuohej efekteve të imunitetit të tufës ( LF Buss et al . Science 371 , 288–292; 2021) Zona ishte goditur rëndë nga sëmundja dhe imunologia Ester Sabino në Universitetin e São Paulo, Brazil dhe kolegët e saj llogaritën se më shumë se 60% e popullsisë ishin infektuar deri në qershor të vitit 2020. Sipas disa vlerësimeve, kjo duhet të ishte ka qenë e mjaftueshme për ta çuar popullsinë në pragun e imunitetit të tufave, por në janar Manaus pa një ringjallje të madhe të rasteve. Kjo kulm ndodhi pas shfaqjes së një varianti të ri të njohur si P.1, i cili sugjeron që infeksionet e mëparshme nuk i dhanë mbrojtje të gjerë virusit. “Në janar, 100% e rasteve në Manaus u shkaktuan nga P.1”, thotë Sabino. Scarpino dyshon se shifra prej 60% mund të ketë qenë një mbivlerësim.

  Ekziston edhe një problem tjetër për tu luftuar ndërsa imuniteti rritet në një popullatë, thotë Ferrari. Shkalla më e lartë e imunitetit mund të krijojë presion selektiv, i cili do të favorizonte variante që janë në gjendje të infektojnë njerëzit që janë imunizuar. Vaksinimi i shpejtë dhe i plotë mund të parandalojë që një variant i ri të fitojë terren. Por përsëri, pabarazia e përdorimit të vaksinave krijon një sfidë, thotë Ferrari.

  Imuniteti mund të mos zgjasë përgjithmonë

  Llogaritjet për imunitetin e tufës konsiderojnë dy burime të imunitetit individual – vaksinat dhe infeksionin natyror. Njerëzit të cilët janë infektuar me SARS-CoV-2 duket se zhvillojnë imunitet ndaj virusit, por sa zgjat kjo mbetet dilemë, thotë Bansal. Duke pasur parasysh atë që dihet për koronavirusët e tjerë dhe provat paraprake për SARS-CoV-2, duket se imuniteti i lidhur me infeksionin zbehet me kalimin e kohës, kështu që duhet të merren parasysh në llogaritjet. “Ne ende nuk kemi të dhëna përfundimtare mbi imunitetin e zbehur, por ne e dimë që nuk është zero dhe jo 100”, thotë Bansal.

  Modeluesit nuk do të jenë në gjendje të numërojnë të gjithë që janë infektuar kur llogaritin sa afër popullatës ka arritur pragun e imunitetit të tufës. Dhe ata do të duhet të japin llogari për faktin se vaksinat nuk janë 100% efektive. Nëse imuniteti i bazuar në infeksion zgjat vetëm për diçka si muaj, kjo siguron një afat të ngushtë për shpërndarjen e vaksinave. Do të jetë gjithashtu e rëndësishme të kuptohet se sa zgjat imuniteti i bazuar në vaksina, dhe nëse nxitësit janë të nevojshëm me kalimin e kohës. Për të dyja këto arsye, COVID-19 mund të bëhet si gripi.

  Vaksinat mund të ndryshojnë sjelljen njerëzore

  Me ritmet aktuale të vaksinimit, Izraeli po mbyll në pragun teorik imunitetin e tufës, thotë Aran. Problemi është se, ndërsa më shumë njerëz vaksinohen, ata do të rrisin bashkëveprimet e tyre dhe kjo ndryshon ekuacionin e imunitetit të tufës, i cili mbështetet pjesërisht në sa njerëz janë të ekspozuar ndaj virusit. “Vaksina nuk është e papërshkueshme nga plumbat,” thotë ai. Imagjinoni që një vaksinë ofron mbrojtje prej 90%: “Nëse përpara vaksinës keni takuar më së shumti një person, dhe tani me vaksinat keni takuar dhjetë persona, ju jeni përsëri në pikën zero”.

  Ndërhyrjet jo-farmaceutike do të vazhdojnë të luajnë një rol vendimtar në uljen e rasteve, thotë Del Valle. E gjithë çështja është që të ndërpritet rruga e transmetimit, thotë ajo, dhe kufizimi i kontaktit shoqëror dhe sjelljet e vazhdueshme mbrojtëse të tilla si maska mund të ndihmojnë për të zvogëluar përhapjen e varianteve të reja ndërsa vaksinat janë duke u zhvilluar.

  Por do të jetë e vështirë të ndalosh njerëzit të kthehen në sjelljen para-pandemike. Texas dhe disa qeveri të tjera të shtetit amerikan tashmë po heqin detyrimin për të mbajtur maskën, edhe pse proporcione të konsiderueshme të popullsisë së tyre mbeten të pambrojtura. Është zhgënjyese të shohësh njerëz që lehtësojnë këto sjellje tani, thotë Scarpino, sepse vazhdimi me masa që duket se po funksionojnë, të tilla si kufizimi i tubimeve në ambiente të mbyllura, mund të ndihmojë shumë në përfundimin e pandemisë. Pragu i imunitetit të tufës nuk është pragu “ne jemi të sigurt”, është pragu “ne jemi më të sigurt”, thotë Scarpino. Edhe pas kalimit të pragut, shpërthime të izoluara do të ndodhin akoma.

  Për të kuptuar efektet shtesë të sjelljes dhe imunitetit, konsideroni se ky sezon i gripit ka qenë jashtëzakonisht i butë. “Gripi është ndoshta jo më pak i transmetueshëm se COVID-19”, thotë Scarpino. “Pothuajse me siguri, arsyeja pse gripi nuk u shfaq këtë vit është sepse ne zakonisht kemi rreth 30% të popullsisë imune sepse ata janë infektuar në vitet e mëparshme, dhe ju bëni vaksinimin që mbulon ndoshta edhe 30% të tjerë. Kështu që ndoshta jeni ulur me 60% ose aq imun”.

  Përfundimi i transmetimit të virusit është një mënyrë për t’u kthyer në normalitet. Por një tjetër mund të jetë parandalimi i sëmundjeve të rënda dhe vdekjes, thotë Stefan Flasche, një epidemiolog vaksine në London School of Hygiene & Tropical Medicine. Duke pasur parasysh atë që dihet për COVID-19 deri më tani, “arritja e imunitetit të tufës vetëm përmes vaksinave do të jetë tepër e pamundur”, thotë ai. Është koha për pritshmëri më reale. Vaksina është “një zhvillim absolutisht i rëndësishëm”, por nuk ka gjasa të ndalojë plotësisht përhapjen, kështu që duhet të mendojmë se si mund të jetojmë me virusin, thotë Flasche. Kjo nuk është aq e zymtë sa mund të tingëllojë. Edhe pa imunitetin e tufës, aftësia për të vaksinuar njerëz duket se po zvogëlon shtrimet në spital dhe vdekjet nga COVID-19. Sëmundja mund të mos zhduket shpejt, por shkëlqimi i saj ka të ngjarë të zbehet.

  Nature- Përktheu dhe përshtati: SI

  Temat e fundit