Fjalor me shprehje medicinale - Jeta

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Fjalor me shprehje medicinale

Fjalor me shprehje medicinale

· 13 · 6292

 • Postime: 1757
 • Karma: +10/-4
 • Gjinia: Femer

ne: 30-09-2008, 02:20:01
A-vitamin – retinola një vitamine qe gjendet natyralisht ne yndyre kafshesh; ne bime(karrota)gjenden karotenet q edhe trup transformohen ne A-vitamine.Është i patjetersueshem për te pamurit dhe për gjendjen normale te epitelit.Simptomet kryesore te mungesës(avitaminosis A):hemeralopi(mungese e te pamurit naten) si dhe xerofltami(sy te thate).

ATN – shkurtese për ante tempus natum, i lindur para terminit(kohës se percaktuar), i lindur para kohe.

Abasí(a),abasi-astasí; humbja e vetise për te ecur. Perdoret me se shumti si term për disa vuajtje psiqike.

Abdomen – barku

Abdominalia – dhembje barku

Abdominalia acuta – paraqitje akute te dhimbjes se barkut me zgjatje disa oreshe apo disa diteshe qe nuk janë te provokuara prej traumave eksterne. Anamneza e dhembjes pemban:debutin e dhembjes, zhvillimin, lokalizimin dhe llojin. Gjatë palpacionit te barkut shkaktohet dhimbje e lehtë direkt te një organ me ndezje(nëse ndezja e përfaqëson atë organ).

Abdominalis
– qe i takon barkut

Abducens
– n.abducens(nerve e trurit) e perben muskulin e syrit(m.rectus lateralis)qe e drejton syrin lateral jasht anash.

Abducensparese – invalidim i nervus abducens ku molla e syrit nuk mund te drejtohet lateralisht(temporalisht).

Abducere – te besh një abducion

Abduction – levizje(ne planin frontal)e një ekstremiteti anash.Perdoret edhe për hapje te gishtave.

Aberrant – aberrens, qe ndodhet në vend te gabuar,larg vendndodhjes normale,strukturës normale apo numrit normal.

Aberratio testis – vendndodhje e gabuar e testisit,ectopia testis.

Ablatio – heqja e një ekstremiteti apo pjesë te ekstremitetit.

Ablatio mammae – heqje operative e gjirit(tek femrat).

Ablatio membri
– amputacioni i një ekstremiteti.

Aboralt – (oralis-gojes) te heqesh nga goja.

Abort,abortus – nderprerja e shtatzanise para javës 20-28.

Abortere
– lindja e fetusit  jo te gjallë para javës 28.

Abortiv – qe nuk ka arritur zhvillimin e plotë.

Abortivum – preparat qe provokon abortin.

Abortus artificialis – abort i provokuar artificialisht.

Abortus habitualis – 3 ose me shumë aborte spontane njeri pas tjetrit.

Abortus imminens – abort qe kanoset.

Abortus provokatus – abort nga vullneti i lirë i femres.

Abortus spontaneus – shtatzania nderprehet para javës 28. Arsyeja-anomali kromozomesh.

Abrasio – gervishtje.

Abrasio mucosae uteri – gervishtje e mukozes se mitres.

Abrupt – i paparashikuar,

Abruptio placenta – shkoqitje e hershme e placentes.

Absces  - ngritje me përmbajtje qelbi ne një vrime te paraformuar, një vrime qe është vetformuar.

Abscessus ad anum – absces perianal, anorektal, qe shpesh shkaktohet nga infeksionet.

Abscessus calidus – absces i ngrohte ( me simptome tipike te ndezjes).

Abscessus frigidus -  absces i ftohte qe shpesh shkaktohet nga tuberkuloza.

Abscessus peritonsillaris – absces ne fyt rreth tonsila pallatina.

Absence
– një formë e epilepsise,petit mal,humbje e vetedijes për dia sekonda.

Absorption – thithje apo marje e llojeve te ajrit (ajri ne gjak).

Absorptionsfraktion – ajo pjesë e barerave qe absorbohet p.sh. prej zorre q edhe te njëjtën doze jepet intravenoze.

Abstinens – te largohesh p.sh. nga duhani dhe alkooli, morfina.

Abusus – keqperdorim (abusus medicamentorum, alkoholi et spirituosorum,morphini,tabaci).
Vazhdon...

#1 ne: 13-07-2009, 15:30:30
A-vitamin – retinola një vitamine qe gjendet natyralisht ne yndyre kafshesh; ne bime(karrota)gjenden karotenet q edhe trup transformohen ne A-vitamine.Është i patjetersueshem për te pamurit dhe për gjendjen normale te epitelit.Simptomet kryesore te mungesës(avitaminosis A):hemeralopi(mungese e te pamurit naten) si dhe xerofltami(sy te thate).

ATN – shkurtese për ante tempus natum, i lindur para terminit(kohës se percaktuar), i lindur para kohe.

Abasí(a),abasi-astasí; humbja e vetise për te ecur. Perdoret me se shumti si term për disa vuajtje psiqike.

Abdomen – barku

Abdominalia – dhembje barku

Abdominalia acuta – paraqitje akute te dhimbjes se barkut me zgjatje disa oreshe apo disa diteshe qe nuk janë te provokuara prej traumave eksterne. Anamneza e dhembjes pemban:debutin e dhembjes, zhvillimin, lokalizimin dhe llojin. Gjatë palpacionit te barkut shkaktohet dhimbje e lehtë direkt te një organ me ndezje(nëse ndezja e përfaqëson atë organ).

Abdominalis
– qe i takon barkut

Abducens
– n.abducens(nerve e trurit) e perben muskulin e syrit(m.rectus lateralis)qe e drejton syrin lateral jasht anash.

Abducensparese – invalidim i nervus abducens ku molla e syrit nuk mund te drejtohet lateralisht(temporalisht).

Abducere – te besh një abducion

Abduction – levizje(ne planin frontal)e një ekstremiteti anash.Perdoret edhe për hapje te gishtave.

Aberrant – aberrens, qe ndodhet në vend te gabuar,larg vendndodhjes normale,strukturës normale apo numrit normal.

Aberratio testis – vendndodhje e gabuar e testisit,ectopia testis.

Ablatio – heqja e një ekstremiteti apo pjesë te ekstremitetit.

Ablatio mammae – heqje operative e gjirit(tek femrat).

Ablatio membri
– amputacioni i një ekstremiteti.

Aboralt – (oralis-gojes) te heqesh nga goja.

Abort,abortus – nderprerja e shtatzanise para javës 20-28.

Abortere
– lindja e fetusit  jo te gjallë para javës 28.

Abortiv – qe nuk ka arritur zhvillimin e plotë.

Abortivum – preparat qe provokon abortin.

Abortus artificialis – abort i provokuar artificialisht.

Abortus habitualis – 3 ose me shumë aborte spontane njeri pas tjetrit.

Abortus imminens – abort qe kanoset.

Abortus provokatus – abort nga vullneti i lirë i femres.

Abortus spontaneus – shtatzania nderprehet para javës 28. Arsyeja-anomali kromozomesh.

Abrasio – gervishtje.

Abrasio mucosae uteri – gervishtje e mukozes se mitres.

Abrupt – i paparashikuar,

Abruptio placenta – shkoqitje e hershme e placentes.

Absces  - ngritje me përmbajtje qelbi ne një vrime te paraformuar, një vrime qe është vetformuar.

Abscessus ad anum – absces perianal, anorektal, qe shpesh shkaktohet nga infeksionet.

Abscessus calidus – absces i ngrohte ( me simptome tipike te ndezjes).

Abscessus frigidus -  absces i ftohte qe shpesh shkaktohet nga tuberkuloza.

Abscessus peritonsillaris – absces ne fyt rreth tonsila pallatina.

Absence
– një formë e epilepsise,petit mal,humbje e vetedijes për dia sekonda.

Absorption – thithje apo marje e llojeve te ajrit (ajri ne gjak).

Absorptionsfraktion – ajo pjesë e barerave qe absorbohet p.sh. prej zorre q edhe te njëjtën doze jepet intravenoze.

Abstinens – te largohesh p.sh. nga duhani dhe alkooli, morfina.

Abusus – keqperdorim (abusus medicamentorum, alkoholi et spirituosorum,morphini,tabaci).
Vazhdon...

 • Postime: 1757
 • Karma: +10/-4
 • Gjinia: Femer

#2 ne: 04-06-2019, 00:41:56
Bakteriologjik - në lidhje me bakteret

Bacteriostasis - ndërprerja e rritjes bakteriale

Bakteriostatik - frenues të rritjes bakteriale (agjent)

Bakteremiemia - është një gjendje në të cilën bakteret e gjalla mund të zbulohen në gjak

Balanitis – ndezje e lëkurës sëkokës penisit

Benign -termi i mirë, përdoret veçanërisht për tumoret me rritje të kufizuar

Beta-blocker - substancat që bllokojnë receptorët beta (sistemi i zemrës dhe bronkial) në sistemin nervor simpatik (ku adrenalina lirohet)

Betamimetics - substancë që ndikon receptorët beta (zemra dhe sistemi bronkial) i sistemit nervor simpatik (ku adrenalina është lëshuar)

Bilateral – dypalësh, i dyanshëm, simetrik

Biliaris - që i përkasin tëmthës

Bioequivalent - substancë me të njëjtën  biodisponibiliteti (p.sh. efekt terapeutik) si agjent i dytë

Biopsi - mostra e indeve të marra nga organizmi i gjallë, p.sh. lëkura ose indet nga organet e brendshme me hala/gjilpëra të veçanta

Biosinteza - mënyra në të cilën një substancë është transformuar në biologji, p.sh. në kafshë ose bimë

Biodisponibiliteti - disponueshmëria e drogës për indin e synuar

Biotransformacion - ndryshimet kimike të një substance brenda organizmit

Blepharitis – ndezja e skajeve të qepallës

Borborygmi - gjëmim dhe zënie në bark (rajoni i barkut), p.sh. ajri në zorrë

Bradycardia - ritmi i ngadalshëm i zemrës, nën 55 rrahje në minutë për të rriturit dhe fëmijët e moshuar dhe nën 95 rrahje në minutë për foshnjat

Bradykinesia - lëvizje jonatyralisht e ngadalshme

Bradypnea - frymëmarje më e ngadalshme se normalisht

Bronchiedilatation– dilatimi/zgjerimi I bronksit

Bronchiectasis - ngushtimi i bronkeve

Bronchitis - ndezja e mukozës bronkiale

Bronchopneumoni - ndezja e bronkit dhe indeve të mushkërive

Bronchopulmonal - në lidhje me mushkëritë dhe bronket

Bronchospasm - tkurrje konvulsive e muskujve bronkial

Bronchus - degët e trakeës në mushkëri

Bronkiectasia – zgjerime difuze apo më të lokalizuara të bronksit

Buccal – faqe

Buccopharyngeal - gojën dhe fytin

Bulbar - rreth kordonit të shtrirë të palcës, dmth. midis palcës kurrizore dhe trurit

Bulloz - plot fshikëza, me formimin e fshikëzës

Bursit – ndezje e fshikëzës, si një fshikëz në lidhje me nyjet që pakësojnë fërkimet

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 04-06-2019, 10:53:31
Cilin term perdorin mjeket shqiptare per ate qe ne anglisht quhet 'inflammation' ('entzüngung' gjermanisht)? Sepse me sa ka kam jetuar une atje perdorej per gjithcka termi 'infeksion'.

 • Postime: 1757
 • Karma: +10/-4
 • Gjinia: Femer

#4 ne: 04-06-2019, 11:05:10
Në MV përdoret njëjt infeksion, por edhe ndezje (kur kam qenë në pushim dhe fëmija kanë patur influencë). Përndryshe nuk e di. Le të tregojnë ata që banojnē në trojet shqiptare.

 • Postime: 1757
 • Karma: +10/-4
 • Gjinia: Femer

#5 ne: 05-06-2019, 19:14:30
Calcificatio – kalcifikim

Calciuria - gëlqere në urine

Calculus dentalis – tartar

Candidiasis - mëllenjë, infeksion i Candida albicans

Carcinogen – kancerogjene që shkakton kancer.

Carcinom - kanceri i keq si epiteli i indeve epiteliale ( shtresa e sipërme e lëkurës embi lëkurë  dhe mukozave)

Cardiacus - që i përket zemrës

Cardiogen - me origjinë nga zemra, p.sh. tronditja kardiogjenike me zvogëlim të vëllimit të minutave në masë të madhe

Cardiomegaly - zgjerimi i zemrës që rezulton nga hipertrofia

Cardiomyopathy - sëmundje e muskujve të zemrës

Cardiopathi - sëmundje zemre

Cardiopulmonar - i përket zemrës dhe mushkërive

Cardiotoksik – toksike (helmuese) për zemrën

Cardiovaskular - i përket kardiovaskularit (zemrës dhe enëve të gjakut)

Castratio - kastrimi, heqja e gonadave (gjëndrave seksuale)

Cavitas tympanica - zgavra e daulles, hapësira pa ajër në veshin e mesëm, e cila është e lidhur me zgavrën e hundës

Cephalalgia - dhimbje koke, p.sh. migrenë

Cephalitis - cerebriti, encefaliti ose, në raste të veçanta, termi për kushtet degraduese në tru

Cerebellar - ajo që ka të bëjë me cerebellum (truri I vogël)

Cerebrospinal - në lidhje me trurin dhe palcën kurrizore

Cerebrovaskulare - rreth enëve të gjakut të trurit

Cerumen - dyllë veshi

Cervicalis - që ka të bëjë me qafën

Cervix uteri – qafa e mitrës

Chloasma – njollë e mëlçisë

Cholangiography -  ekzaminimi me rreze X të mëlçisë dhe kanalet e drenazhuara biliare (grumbullimi i mbeturinave dhe kushtet e kullimit)

Cholangitis - dezja e kanalit të zorrëve shpesh të shkaktuara nga obstruksioni

Cholecystitis – ndezje e fshikëzës së tëmthit

Cholelithiasis - sëmundje të gurëve të tëmthit, concretet biliare (kripëra të precipituara) në fshikëzën e tëmthit, ductus cysticus, hepaticus ose choledochus

Choleretica - substancë që nxjerr në pah prodhimin e biliarit të mëlçisë

Cholestasis - akumulimi biliar në kanalet biliare

Chorea - (Huntington's Chorea), duke ndryshuar ankthin motorik të natyrës së pavullnetshme, veçanërisht në krahët dhe këmbët

Cronotropik efekti – ndikimi i kohës ose shpejtësisë e një tkurrje të muskujve

Cirrose - ndezja kronike e një organi që nguret, zakonisht përdoret vetëm për cirrozën e mëlçisë

Claudicatio – çalim

Claudicatio intermittens – sëmundja e vështrimit nëpër dritare

Clearance - sasia e plazmës që pastrohet nga një ilaç në një minutë me kalimin nëpër veshkat

Clysma - klizmë, derdhje ose injektim i lëngjeve në rektum, ose për të nxitur jashtëqitje ose për të administruar drogë

Vazhdon...

 • Postime: 1757
 • Karma: +10/-4
 • Gjinia: Femer

#6 ne: 22-06-2019, 11:26:41
Cochleae - pjesa e thithjes së zërit të veshit të brendshëm (kërmilli)

Coenzyme - një përbërës organik special jo-proteinik

Cognitiv – njohës, njohje

Coitus – akt/ marrëdhënie seksuale

Colitis - kolit, termi i përgjithshëm për një shumëllojshmëri të çrregullimeve të zorrës së trashë

Collyria - ilaç për trajtimin, shpëlarjen dhe /ose pastrimin e syrit

Colonic flora - flora e zorrës së trashë, kultura bakteriale e gjetur në zorrën e trashë

Colopathia - sëmundje të zorrës së trashë ose ndezje

Colorectal - e zorrës së trashë dhe rectum

Comedo - një akumulim i sekretimit me ngjyrë të errët në gojën e gjëndrës dhjamore shihet, për shembull, nga acne vulgaris

Commotio - shtrëngimi i një trupi me ndikim të drejtpërdrejtë ose të tërthortë dhe ndërprerje të funksionit

Concomitans – shoqërues

Conditio – gjendje, kusht

Condyloma - lythat, për shembull, lythat gjenitale që janë të rritura si gjenitale në organet gjenitale për shkak të virusit

Confusio – ngatërrim

Congenitus - i trashëguar, i lindur

Conjunctivitis - conjunctiva, p.sh. syndesmosis, e cila është inflamacion i konjuktivës së syrit

Vazhdon ...

 • Postime: 1757
 • Karma: +10/-4
 • Gjinia: Femer

#7 ne: 22-06-2019, 12:30:18
Constipatio - largimi i vonuar i jashtëqitjeve të jashtme (feces)

Contusio – lëndim, plagosje

Cor pulmonale – sëmundje e zemrë e kushtëzuar nga mushkëritë

Cornea – cornea e syrit

Corpus luteum - trupi i verdhë, mbetjet e qelizës vezë të pjekur pas ovulacionit

Cortex – lëvore, leh, përdoret, për shembull, në korteks cerebri ose korteks adrenal (cortex glandulae suprarenalis)

Cortical – leh, lëvore

Coxalgia - dhimbje në nyjen e këllkut

Curativus – mjekuese, shëruese

Curettage – gërryerje

Cyanose – cianozë, ngjyrosje blu e lëkurës dhe mukozave për shkak të mungesës së oksigjenit

Cycloplegia – paralizim akomodimi

Cyclus – cikël, sistem qarkullues

Cystis - fshikëza, një zgavër e krijuar nga proceset e sëmundjes

Cystitis - ndezje urinare e fshikëzës

Cystofibrosis - fibrozë cistike, formimin e fshikëzës në pancreas

Cystoscopy - ekzaminimi i fshikëzës me dritë elektrike në aparatet posaçërisht të projektuara

Cytoplasma - citoplazma, mukozë qelizore, plazma e gjetur në qelizën e brendshme

Cytostatika – citostatikët, substancë qelizore

Cytotoksis – helmuese për qelizat

 • Postime: 1757
 • Karma: +10/-4
 • Gjinia: Femer

#8 ne: 22-06-2019, 12:34:00
Decubitus - është një fjalë tjetër për ulcerat e presionit, duke përfshirë, për shembull, plagë shtrati dhe plagë të uljes

Defibrillation - trajtimi i aritmisë kardiake (reanimacion) duke përdorur goditje DC

Defekation - zbrazje e zorrëve

Degjenerativ - përkeqësimi, zvogëlimi i performances

Degradation – shpërbërje

Dehidratim - tharje nga mungesa e lëngjeve

Dekompensimi - dështimi i fuqisë

Decongestants - agjent për mbingarkesë, nga rritja e furnizimit me gjak (arterial) në një organ

Delirium - gjendje ndërgjegjësimi, ku ndodhin hallucinacione, mashtrime dhe çorientim

Dementia - çmenduri, letargji, zvogëlim të inteligjencës, ku zakonisht vuani nga dështimi i kujtesës, mendimi i ngadalshëm dhe mungesa e gjykimeve

Dendrit - p.sh. skadon nga qelizat nervore, me shenja si nga pemët

Dental plaque – shtresë në dhëmb

Dentition – grisje, dalje dhëmbësh

Depigmentation - mungesa e pigmenteve / heqja e pigmentit, pavarësisht nga shkaku

Deprivation – heqje,shmanget, largohet, është përdorur për fëmijët që hiqen nga kujdesi nënës

Dermatitis – ndezje e lëkurës

Dermatomycosis – sëmundje e lëkurës, flokëve ose thonjve të shkaktuara nga kërpudhat

Dermatophytosis – sëmundje lëkurës, flokëve ose thonjve të shkaktuara nga organizmat nga mbretëria bimore, p.sh. kërpudhat

Vazhdon ...

 • Postime: 1757
 • Karma: +10/-4
 • Gjinia: Femer

#9 ne: 13-01-2020, 09:04:11
Dermatosis - sëmundje e lëkurës.

Dermografi - dermographism skuqje e lëkurës për shkak të kruajtjes së vazhdueshme ose presionit.

Desensitization - zvogëlimi i reaksionit alergjik përmes aplikimit të lehtë të një substance alergjike.

Dezorientim – mungesa e orientimit.

Desquamation – zbokth, heqja e leskrave.

Destilim – ndarja e lëngjeve të paqëndrueshëm përmes avullimit.

Detoxification – c´helmim.

Diabetes - ulja e prodhimit të insulinës, ose thënë ndryshe përqendrimi i ngritur i sheqerit në gjak.

Diagnozë - përcaktimi i natyrës së sëmundjes.

Dializë - ndarja e kristaloideve dhe koloideve në njëtretje, heqja e substancave nga gjaku që normalisht do të ekskretohen nga veshkat.

Diaphoresis – djersë.

Diarré - jashtëqitje e hollë, simptomë e sëmundjeve të ndryshme, veçanërisht në stomak dhe traktin e zorrëve.

Diastolik - në lidhje me fazën e relaksimit të zemrës.

Diatermi - ngrohja e pjesës së trupit përmes terapisë rrezatuese.

Diatese – predispozicion.

Difuzion - migrimi i ilaçeve për shkak të ndryshimeve të përqendrimit, përhapjes së molekulave si rezultat i lëvizjeve individuale.

Difteri- një sëmundje akute infektive që sulmon mukozën në fyt (për shkak të Corynebacterium).

Digestiv – i tretjes.

Digjitalizimi - 1) trajtimi me glikozide aktive kardiake të bimës D. purpurea, d.m.th. ulja e shkallës së përcjelljes midis para veshëzës kardiake dhe veshëzës kardiake 2) shndërrimi i një sinjali analogjik në një vlerë digjitale.

 • Postime: 1757
 • Karma: +10/-4
 • Gjinia: Femer

#10 ne: 14-01-2020, 18:53:20
Dilatatio – zgjerim.

Diplopia - vizion i dyfishtë, që gjendet posaçërisht në paralizën e muskujve të syrit.

Diskoid – formë disku.

Dislokation - përmbysje zhvendosje p.sh. zhvendosja e eshtrave në frakturë.

Disposition - natyrë predispozicion, lehtësi për infeksione ose zhvillim të gjendjeve morbide.

Disseminatio - shpërndan, përhapur.

Dissociation - veçim ndarje / copëtim i një lënde në grimca të ngarkuara elektrike.

Distal – skajor, më larg nga mesi, për shembull nga krahët dhe këmbët.

Distension – fryrje.

Distorsio - fryrje e nyjeve.

Diuresis - sekretimi urinar i matur gjatë një periudhe kohe të caktuar.

Diuretics - diuretikon, diuretik, urinë nxitës.

Diurn - i përditshëm.

Diverticulitis - pezmatimi i një zgavre, shpesh zorrës së trashë.

Double blind - dyfish i verbër, provat e trajtimit kur as mjeku dhe as pacienti nuk e dinë se cili trajtim po jepet.

Dominans – mbizotërim, në gjenetikë përdoret për gjenet, shprehja e cilëve mbizotëron mbi gjenet e tjera.

Donor – dhurues, një individ që dhuron gjak, inde ose organe.

Doping - administrimi i substancave që mendohet se promovojnë performancën fizike të një organizmi, p.sh., substanca euforike ose zvogëluese të lodhjes.

Dorsal - kundër shpinës.

Drenazhë,kullim - futja e tubave të gomës për të larguar qelbin nga një zgavër.
.....

 • Postime: 1757
 • Karma: +10/-4
 • Gjinia: Femer

 • Postime: 1757
 • Karma: +10/-4
 • Gjinia: Femer

#12 ne: 16-01-2020, 08:04:36
Ductus - kanal, ecje, udhëheqës, p.sh. ductus deferens (udhëheqës i spermës).

Duodenum - duoden, pjesa e parë e sistemit të zorrëve që lidh stomakun dhe zorrën e vogël.

Dura mater - palca kurrizore më e jashtme e trurit.

Dysarthria - çrregullimi i artikulacionit, defekt i të folurit që rrjedh nga sëmundja në aparatin e të folurit-zëri.

Dizenteri - inflamacion akut infektiv i zorrëve me diarre të përgjakshme, dhimbje, ethe dhe dobësim.

Disfagia - vështirësi në gëlltitje, dhimbje gjatë gëlltitjes, kalim i vështirë i ushqimit në ezofag.

Disfunction – mosfunksionim.

Dysgenesi dysgenesis - zhvillim i mangët.

Dysgeusi - çrregullimi i shijes.

Dyskinesia - çrregullim i pavullnetshëm i lëvizjeve.

Dyscrasias - gjendje morbide me prishje të ekuilibrit midis elementeve të ndryshme të një organi.

Dismenorhea - dismenorrea, telashe menstruale kryesisht për menstruacionet e dhimbshme.

Dyspareunia - dhimbja (e grave) gjatë marrëdhënies seksuale.

Dyspepsi – vështirësi gjatë tretjes.

Dysphoria - disfori, tregon humor depresiv afatshkurtër me nervozizëm, nganjëherë para-menstrual.

Dysplasia - çrregullim i rritjes formuese.

Dyspnea - gulçim, vështirësi në frymëmarrje.

Dystonia - kontraktimet e ngadalta të muskujve, të pavullnetshme, çrregullimi i tensionit të muskujve.

Distrofi - çrregullim në të ushqyerit.

Dysuri – dizuri, çrregullimi i shkarkimit urinar, shpesh përdoret për djegie ose dhimbje urinimi.

Temat e fundit