×
Hyrja
Profili

Gripi dhe ftohja

Gripi dhe ftohja

· 4 · 787

  • Postime: 26639
  • Gjinia: Mashkull
M A X
ne: 01-02-2012, 00:08:40
Gripi dhe ftohja, si t’i mposhtim me ushqime

Eglantina Bardhi

Pak kush nuk po kalon një grip të tmerrshëm këto ditë. Stina e ftohtë bën që virozat gripale të jenë më të shpeshta dhe të na vijnë rrotull të gjithëve. Shkak nuk bëhen vetëm temperaturat e ulta, por edhe mungesa e rrezeve të diellit. Këta dy faktorë ulin rezistencën dhe dobësojnë sistemin imunitar. Dietologia klinike, Blerina Bombaj, shpjegon se konsumi i rregullt i disa ushqimeve na ndihmon të rrisim forcën e trupit për të luftuar patogjenet sezonale. Këto ushqime janë të pasura në minerale, vitamina dhe fitokimikate të cilat ndihmojnë eliminimin e mikrobeve, forcojnë imunitetin dhe ulin inflamacionin dhe simptomat e zakonshme të gripit.

 

Si të parandalojmë sëmundjet virale të dimrit nëpërmjet ushqimeve?

Duke ngrënë ushqime të papërpunuara (si psh farat e susamit, selino, fasule, bajame, kashius, drithëra të plota, fara luledielli dhe kungulli, kakao). Ato mund të bëjnë mrekullira për organizmin tonë në sajë të përmbajtjes së lartë në mineralit zink. Ky mineral ka veti të konsiderueshme antibakteriale, antimykotike dhe përforcuese për imunitetin duke e bërë një aleat të përsosur kundër sëmundjeve sezonale. Pra, forconi organizmin me “super-ushqime”.

 

Dhe cilat janë konkretisht këto super ushqime?

Zarzavatet si brokoli, qepët, hudhrat, domatet, karrotat, lakra e bardhë, spinaqi dhe kërpudhat janë ato që na ofrojnë mbrojtje ekstra gjatë stinës së dimrit. Duke i ngrënë këto zarzavate sa më pak të gatuara ose dhe krejtësisht të freskëta do të përfitonim maksimumin e vlerave të tyre ushqyese. Nga frutat preferoni limonat, portokallet, qitro, bananet dhe kumbullat vishnje. Për gatimet tuaja preferoni erëza si rigoni, xhinxheri, kajeni dhe kanella.

 

Po sa i takon pijeve…

Duke pirë lëng limoni të shtrydhur ose çaj ndihmon në ekuilibrimin e pehashit (PH) në gjak. Një ambjent acid është shumë i favorshëm për mikro-organizamat patogjene dhe zhvillimin e mykut. Pini mjaftueshëm ujë natyral për të lehtësuar punën e veshkave në largimin e toksinave dhe preferoni çajin jeshil pa sheqer gjatë ditës për të qenë në formë. Vitamina D është e famshme për rëndësinë e saj jetike në mirëmbajtjen e kockave dhe përthithjen e kalciumit. Me pak të “famshme” janë vetitë e saj në mbrojtjen ndaj ftohjeve dhe gripit. Kjo vitaminë merret kryesisht nga rrezet e diellit. Ajo është e kufizuar në ushqime megjithatë kërpudhat e përmbajnë në sasi të kënaqshme.

 

Disa “formula” shtëpie për të qetësuar simptomat e ftohjes dhe gripit?

Mjaltë me limon: një lugë mjaltë është përdorur ndër shekuj për të qetësuar fytin e acaruar. Duke i shtuar dhe një gjysmë limoni të shtrydhur ndihmon në shpërbërjen e mukozës në grykë.

Avuj kamomili: jo vetëm çaji i kamomilit, por edhe avujt e tij në zierje e sipër mund të ndihmojnë në qetësimin e rrugëve të frymëmarrjes. Çaji i kamomilit ndihmon tretjen dhe gjumin.

Çaji i mentes ul temperaturën e lartë: gjethet e mentes mund të hidhen në çajin e malit dhe ndihmon në uljen e temperaturës, por edhe për pastrimin e sinuseve.

Çaj xhinxheri: xhinxheri është një bimë aziatike, e ngjashme në ngjyrë me pataten. Ajo gjendet lehtë edhe në tregun tonë. Çaji i xhinxherit ose përdorimi i tij i rregullt në gatime të ndryshme është shumë i dobishëm për organizmin tonë.

Kos me probiotikë: probiotikët janë mikro-organizma që përmirësojnë dhe forcojnë shëndetin e aparatit tonë tretës. Ne mjekësi ka shumë zëra që mbështesin teorinë se imuniteti dhe shëndeti fillon nga zorra! Duke pasur një aparat tretës të shëndetshëm, është shumë e vështirë të mundemi nga virozat dhe mikrobet e ndryshme që na vijnë rrotull në stinën e dimrit.

 

Po ushqimet që duhen evituar?

Armiku kryesor i sistemit tonë imunitar duket se është sheqeri! Është mirë të kufizoni sasinë e sheqerit dhe ushqimeve që janë përgatitur me të.

 

Ndonjë këshillë shtesë…

Mos neglizhoni respektimin e një regjimi të rregullt për sa i përket jo vetëm ushqimit, por edhe fjetjes. Gjumi është një faktor vendimtar në mirëqenien tonë shëndetësore. Gjatë orëve të gjumit trupi ynë aktivizon mekanizma të cilët mbajnë funksionin imunitar në formë. Lëvizni më shumë në këmbë. Kontrolloni stresin….. nëse mundeni, sa të mundeni!

 

 

  • Postime: 26639
  • Gjinia: Mashkull
M A X
#2 ne: 06-10-2019, 21:30:36

 

Nëse vuani nga gripi, disa masa të thjeshta mund të funksionojnë shpejt dhe do ta ndjeni ndryshimin.

The Guardian jep pesë këshilla për t’ju ndihmuar të lehtësoni simptomat e kësaj gjendje gjithmonë të pakëndshme.

Gripi është një sëmundje infektive e sistemit primar të frymëmarrjes të shkaktuar nga një virus që transmetohet nga pikat në ajër të shkaktuara nga teshtitja ose kollitja e një personi të infektuar, dhe këto janë disa metoda që mund t’i ndihmoni vetes të gjendeni veten në situatën e sëmurjes nga gripi.

Pyesni për antiviralët

Nëse filloni të shfaqni simptoma të gripit, mund të pyesni mjekun tuaj për ilaçet pa recetë. Ka ilaçe që funksionojnë duke bllokuar një enzimë që ndihmon virusin të infektojë qelizat e reja. Këto ilaçe janë më efektive nëse merren brenda 48 orëve nga simptomat e para dhe mund të shkurtojnë kohëzgjatjen e gripit në ditë. Është veçanërisht e rëndësishme të kërkoni ilaçe antivirale nëse keni kushte të tilla si diabeti ose sëmundja e zemrës, të cilat rrisin rrezikun e komplikimeve.

Pushoni

Hulumtimet kanë treguar që sasia optimale e gjumit e mban sistemin imunitar të shëndetshëm dhe të rëndësishëm për aftësinë e trupit për të mbajtur një numër adekuat të qelizave të bardha të gjakut dhe luftuar infeksionin.

Mund të ju ndalojë gjithashtu që të merrni gripin në radhë të parë, pasi atëherë trupi do të jetë në gjendje të prodhojë më shumë antitrupa për t’iu përgjigjur imunizimit dhe t’ju mbrojë.

Kujdes çfarë konsumoni

Pavarësisht nëse është supë e nxehtë, ujë ose lëng frutash, shumë ekspertë besojnë se është e rëndësishme të pini të paktën tetë gota lëng prej 250 mililitrash në ditë gjatë gripit të rëndë.

Simptomat e zakonshme të gripit si djersitja dhe rrjedhja nga hunda rrisin sasinë e ujit që trupi juaj humbet, kështu që mbajtja mbrapa e marrjes së lëngjeve parandalon dehidratimin.

Ushqimet e pasura me vitaminë C, të tilla si kivi dhe specat jeshil, si dhe ato të pasura me beta-karoten antioksidues, siç janë karotat, patatet e ëmbla dhe kungull i njomë, mund të ndihmojnë në forcimin e sistemit tuaj imunitar.

Mbani temperaturën optimale dhe qëndroni në shtëpi

Mbajtja e trupit tuaj ngrohtë ndihmon atë të ruajë energjinë për një “luftë imune”. Ekspertët rekomandojnë të qëndroni në shtëpi dhe të mos shkoni në punë, të pushoni në mënyrë që të mos përhapni virusin te njerëzit e tjerë. Ai gjithashtu mund të zvogëlojë rrezikun e komplikimeve të tilla si pneumonia.

Merrni shtesa në konsultë me mjekun tuaj

Hulumtimet kanë treguar që disa shtojcave mund të zvogëlojnë si kohëzgjatjen ashtu edhe ashpërsinë e gripit duke rritur imunitetin, duke ulur mukozën e frymëmarrjes dhe duke penguar aftësinë e virusit për tu shumuar. Mos blini asnjë përgatitje vetë, por këshillohuni me mjekun tuaj.

Top Channel

  • Postime: 26639
  • Gjinia: Mashkull
M A X
#3 ne: 22-12-2019, 23:53:30
 

Kur je sëmurë, kërkon që të bëhesh mirë sa më shpejt. Por disa nga sjelljet tuaja mund të jenë duke i bërë edhe më keq simptomat. Në mënyrë që ta kaloni sa më shpejt, shmangni këto gabime kur jeni me grip:

Vazhdoni rutinën tuaj
Edhe pse me grip, shumë prej nesh ruajnë rutinën e përditshme. Mos e bëni këtë. Trupi ka nevojë për energji për të luftuar virusin e gripit. Bëjeni pushimin prioritetin tuaj. Anuloni planet që keni dhe qëndroni në shtëpi nga puna apo shkolla. Përveç se do ndihmoni në përmirësimin e shëndetit, në këtë mënyrë do të shmangni dhe përhapjen e gripit në personat që ju rrethojnë.

Injoroni simptomat e gripit
Shumë persona mundohen ta kalojnë gripin pa u konsultuar me mjekun. Nëse gripi është i lehtë, kjo nuk është problem, por nëse përjetoni simptoma si temperaturë e lartë që nuk ndalet, dhimbje trupi dhe pafuqi për t’u ngritur nga shtrati, konsultohuni me mjekun tuaj. Mund t’ju japë ilaçe antivirale që t’jua bëjë më të lëhtë kalimin e gripit.

Nuk bëni mjaftueshëm gjumë
Mungesa e gjumit dobëson sistemin tuaj imunitar, gjë që e bën më të vështirë luftimin e infeksionit. Një studim zbuloi se personat që bëjnë 6 orë gjumë në natë kanë 4 herë më shumë mundësi për t’u sëmurë se sa ata që bëjnë 7 orë gjumë.

Merrni antibiotikë
Antibiotikët nuk do t’ju bëjnë të ndiheni më mirë. Ata vrasin bakteriet, por gripi shkaktohet nga viruse. Afërsisht një e treta e antibiotikëve janë të panevojshëm. Konsumimi i tyre mund të rrisë rrezikun e efekteve anësore si diarrea dhe reaksionet alergjike. Gjithashtu kontribuojnë në një problem të madh global të shëndësisë: rezistenca antibiotike.

Nuk pini mjaftueshëm ujë dhe lëngje të tjera
Kur ju dhëmb fyti, nuk është e lehtë të pini lëngje. Por, kur qëndroni të hidratuar, mund të holloni mukusin dhe të kaloni zënien e hundëve dhe fytit. Hidratimi gjithashtu ndihmon në kontrollin e dhimbjeve të kokës. Sigurohuni të pini sa më shumë ujë.

Nuk hani mjaftueshëm
Mund të mos keni shumë oreks, por është e rëndësishme të hani diçka. Kaloritë dhe lëndët ushqyese u japin energji qelizave imunitare që luftojnë viruset e gripit. Rezultati: mund ta kalosh më shpejt gripin.

Pini duhan
Duhanpirja dëmton mushkëritë dhe irriton fytin tuaj. Kjo mund t’i përkeqësojë simptomat e gripit. Kështu që mos pini duhan dhe qëndroni larg vendeve ku ndodh kjo.

Jeni të stresuar
Një hormon që trupi prodhon kur jeni të stresuar ndikon negativisht në sistemin tuaj imunitar. Gjithashtu mund të rrisë inflamacionin, gjë e cila e përkeqëson zënien e hundëve. rd

Temat e fundit