Grupet e Gjakut - 2 - Jeta

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Grupet e Gjakut

Grupet e Gjakut

· 36 · 41478

#25 ne: 19-03-2011, 00:43:04
2) grupet e gjakut dhe papajtueshmëria Rh

Si pjesë e sistemit të gjeneve AB0 në fjalë janë tre: gjen A, B dhe gjen gjen 0 (zero), çdo individ ka dy nga këto gjene, një nga babai i tij dhe një nënë. Në individ i vetëm ka një nga kombinimet e mëposhtme: A / A, A / 0, B / B, B / 0 0 / 0, A / B. Siç mund ta shikoni në grupin A (të tilla si grupi B) mund të jetë homozygous (dy gjene të njëjta A / A) ose heterozygous (dy gjene të ndryshme A / 0): kjo është për shkak se gjen është një dominante gjen 0, dmth gjen është shprehur Një gjen dhe jo 0. Prandaj, fëmijët e grupit 0 (zero) mund të rezultojë nga prindërit A / dmth B dhe 0 / 0,, heterozygous (të dy, në fakt, 0 mund të transmetojë gjen të birin e tij, në këtë rast mund të nxjerrë bij të grupit A, B dhe AB, prfatica në çdo emogruppo. Në qoftë se të dy grupet ishin të 0 / 0, fëmijët do të të gjithë grupit 0 / 0.

Sistemi përbëhet nga dy gjene dhe Rh D, rast në të cilin gjen D është dominant mbi d. Ka tre kombinime gjen: D / D, D / d dhe d / d, dy të parët janë ° Rh (D) pozitive (tjerë një homo-heterozygous), ndërsa i treti është Rh ° negative. Për të njëjtën arsye deklaruar për AB0, dy prindërit ° Rh (D) heterozygous pozitive (D / d) mund të nxjerrë bij të Rh ° cilat janë negative (d / d).

Ka edhe subtypes e të ashtuquajturit "të dobët", psh. "A D i dobët ose të dobëta që mund të pranishëm shumë vështirësi në përcaktimin e saktë të AB0 ose llojin Rh, për shembull, një Një" i dobët "mund të duket një 0, ose një Rh + (D)" i dobët "mund të duket në një provim nuk është i plotë, Rh-.
Papajtueshmëria e tipit të nënës-fetale Rh.

Në gratë, Rh (D) negative në fund të shtatzënisë së parë, qeliza e kuqe e foshnjës gjakun Rh (D) pozitiv mund të kalojnë në qelizat e gjakut të nënës duke shkaktuar një imunizimin e parë të nënës, nuk ka problem, pastaj, për fëmijën e parë.

Gjatë shtatzënisë së dytë, një sasi e vogël e qelizave të kuqe të gjakut Rh fetusit + kalon në gjak të nënës dhe, duke gjetur shtatzënë imunizuar tashmë nga fëmija e tyre të parë, përcaktojnë formimin e anti-Rh (anti-D), duke kaluar kohën e tyre në embrion dhe gjetjen e qelizat Rh + kuqe, ata të shkaktojnë shkatërrimin që rezulton nga kjo sëmundje papajtueshmërinë Rh hemolitik të porsalindur.

Kjo patologji është gjithnjë e më rrallë për shkak të parandalimit të imunizimit të nënës, menjëherë pas lindjes së parë, me (antitrupa) imunoglobulinë anti-D, D neutralizimin antigjenet e qelizave të kuqe të gjakut fetal kalojnë në të nënës, të parandaluar imunizimit (sensibilizim) limfocitet e nënës: kështu, në të shtatzënisë e dytë Rh +, gruaja shtatzënë është gjetur në të njëjtat kushte si më parë, se nuk është i imunizuar.

#26 ne: 19-03-2011, 00:49:11
Në sistemin AB0 (lexo AB-zero), ka katër lloje të ndryshme të gjakut.

    * Grupi 0 nuk ka antigjene në qelizë cipë e kuqe të gjakut, ndërsa plazma e gjakut ka dy Aglutininet.
    * Grupi A në qelizat e kuqe të gjakut praninë e A, (kimikisht sheqer N-acetylgalactosamine), ndërsa në plazmës janë gjetur të përmbajë dell'agglutinina beta (ose anti-B) dhe është i ndarë në dy nëngrupe: A1, më të shumta, dhe A2 [2].
    * B grup është i karakterizuar nga prania e B (kimikisht galaktozë) në qelizat e kuqe të gjakut dhe dell'agglutinina praninë alfa (ose anti-A) në plazmë.
    * AB grup ka si antigjenet mbi qelizat e kuqe të gjakut, por nuk ka agglutinin në plazmë.

Sistemi i AB0 është gjithashtu e përhapur në Shtetet e Bashkuara si sistemi ABO (me shkronjën O vend të numrit 0). Në BRSS ish-grupeve të gjakut janë treguar duke përdorur numra romakë në vend të letrave. Këto [3] janë emrat e përdorur për herë të parë në klasifikimin e bërë në 1907 nga Jan Jansky. Grupet e gjakut janë shënuar me I, II, III dhe IV, përkatësisht, që korrespondon me 0, A, B dhe AB. Një përcaktim dhe B në lidhje me grupet e gjakut ishte propozuar nga Ludwik Hirszfeld.

Secili prej këtyre grupeve të gjakut është i ndahen më tej në dy kategori nga faktori rezus, e cila tregon praninë e një antigjeni të veçantë Rh në membranën e qelizave të kuqe të gjakut. Faktori rezus mund të jetë pozitiv (Rh +) ose negative (Rh-). Ka edhe faktorë të tjerë (të tilla si faktor Kell) për dallimin e llojeve të ndryshme të gjakut.
[Edit] Compatibility të grupeve të gjakut

Aglutininet dhe gjakut të antigjeneve të paraqesin pengesa për të transfuzionit të gjakut mes njerëzve të grupeve të ndryshme. Në veçanti:

    * Grupi 0 Rh-: Duke pasur parasysh mungesën e antigjenet e qelizave të kuqe të gjakut dhe të mungesës së faktori rezus, ky lloj i gjakut mund të jetë e dhuruar për njerëzit e çdo lloji të gjakut. Prania e të dy Aglutininet në plazmë shkakton individëve me këtë lloj të gjakut mund të marrë grup plazma-vetëm 0 Rh. Duke u holluar në të marrësit, jo më shumë kompakte, ata nuk krijojnë probleme të tepruar të hemoliza, në çdo rast vetëm pas gjakut omogruppo emergjente transfuzion.
    * Grupi 0 + Rh: faktori rezus pozitiv kufizuar këtë lloj të dhurimit të gjakut vetëm për njerëzit me rezus faktor +, pavarësisht nga lloji i gjakut. Njerëzit me këtë lloj të gjakut mund të marrin vetëm grupin e gjakut 0 (Rh + ose Rh-).

    * Grupi A Rh-: Prania e dhurimit A bën të mundur që njerëzit me këtë grup gjaku A ose AB. Për ata që kanë këtë grup të gjakut, duke pasur parasysh beta dell'agglutinina praninë në plazmë, ata mund të marrë gjakun e vetëm nga individët e grupit A-apo 0 -
    * Grupi A Rh +: A mund të njerëzve të dhuruar gjak për të A + ose AB +, dhe për të marrë 0 +, 0 -, A + dhe A-

    * Grupi B Rh-: Prania e portit B që do të donabile këtë gjak vetëm për personat e grupit B dhe AB. Dell'agglutinina Prania alfa në plazmë shkakton individëve me këtë lloj të gjakut mund të marrë grupi i vetëm i njerëzve nga 0 - ose B-
    * Grupi B Rh +: Ju mund të dhurojë për B + AB + e, dhe për të marrë nga 0 në B, pavarësisht nga faktori rezus.

    * Grupi AB Rh-: mund të dhurojë gjak vetëm për personat e grupit AB, duke pasur parasysh prania e dy antigjenet mbi qelizat e kuqe të gjakut. Mungesa e Aglutininet mundëson pronarëve të këtij grupi për të marrë gjakun nga të gjitha grupet me një faktor negativ rezus.
    * Grupi AB Rh +: A mund të dhurojë gjak vetëm për individët, por me AB + gjak mund të marrë nga të gjitha grupet, pavarësisht nga faktori rezus.

Bazuar në praninë e këtyre antigjeneve, ajo quhet dhuruesve të gjakut universale (0 grupit negativ, të cilit i kuq qelizat mungesë të gjitha antigjenet) dhe donatorët plazma uiniversali (grupi AB pozitiv, i cili është zhdukur në plazmën e të gjitha antigjenet)

[Edit] gjakut nëngrupe

Përveç grupit të gjakut ka nën-grupe, të dhënat e imunizimit të gjakut, ka ndodhur zakonisht pas transfuzionit, të tilla si imunizimin e bën të pamundur për ripërdorimin e gjakut të njëjtë si më parë, është e nevojshme për të kryer ndër provë, i njohur gjithashtu si compatibility, ku gjaku i pacientit është bërë reagojnë me mostren e gjakut.
[Edit] Trashëgimia e grupit të gjakut

Në sistemin AB0 ka tre alleles që janë përgjegjës për grupin e gjakut. IA dhe IB alleles janë codominant, në mënyrë që ata gjithmonë, allele është ikës. Në mënyrë të veçantë në çdo individ mund të jetë një nga gjenotipet e mëposhtme:
Grupi i parë i gjakut allele ↓ ↓ ↓ Sipas allele
0 i i
Në IA
A IA IA
B IB
IB B IB
IB AB IA

Në lidhje me faktorin Rh janë dy alleles: D (dominues dhe përgjegjësi e RH +) dhe (ikës Rh-) kombinime janë tri:
allele Rh faktor ↓ ↓ allele parë i dytë ↓
Rh D + D
Rh D + d
Rh-d d
[Edit] Shpërndarja e grupeve të gjakut në botë

Tabela e mëposhtme tregon shpërndarjen e grupeve të gjakut të ndryshme në disa shtete të botës:
0 + A + B + AB + 0 - A-B-AB-
Australia [4] 40% 31% 8% 9% 7% 2% 2% 1%
Kanada [5] 39% 36% 7,6% 2,5% 7% 6% 1,4% 0,6%
Danimarke [6] 35% 37% 8% 4% 6% 7% 2% 1%
Finland [7] 27% 38% 15% 7% 4% 6% 2% 1%
France [8] 36% 37% 9% 3% 6% 7% 1% 1%
Britania [9] 37% 35% 8% 3% 7% 7% 2% 1%
Shtetet e Bashkuara [10] 38% 34% 9% 3% 7% 6% 2% 1%
Koreja e Jugut [11] 27.4% 34.4% 26.8% 11,2% 0,1% 0,1% 0,1% 0,05%
Suedi [12] 32% 37% 10% 5% 6% 7% 3% 2%

Shpërndarja e popullsisë ndryshon në bazë të zonave të ndryshme të botës. Për shembull, në vendasit e Jugut amerikan mund të gjenden 100% e grupit të gjakut 0. Sa i përket Evropës dhe Amerikës së Veriut dominojnë grupet A dhe 0 respektivisht, ndërsa në Azinë Qendrore është shumë e pasur grupin B. Sa i përket Italia është rreth 40% e njerëzve me grup 0, 36% me grupin A, B grup me 17% dhe 7% AB me grupin. Në Evropë është relativisht e lehtë të gjesh njerëz me Rh-pozitiv, cila është arsyeja pse ky trend ka që përhapur në të gjithë shekujve në Amerikë dhe kontinente të tjera si Afrika.
[Edit] gjakut Universal

Prania e grupeve të gjakut të ndryshme është një pengesë e madhe në rastin e transfuzionit. Spitalet duhet të kanë stoqe të grupeve të ndryshme të gjakut dhe një furnizim të madhe të grupit Rh-0 për të përdorur kur ju nuk e dini grupin e pacientëve dhe nuk kanë kohë për të bërë analizat, si në rastin e njerëzve të përfshirë në aksidente rrugore që paraqesin gjakderdhje masive. Disa studime janë të dizajnuara për procesin e gjakut me qëllim për të eliminuar antigjene A, B dhe Rh gjak dhe pastaj për të bërë 0 negativ.

Në vitin 2007, hulumtimi ka prodhuar një seri e parë të sukseseve [13], por besohet se përdorimin e gjerë të këtyre trajtimeve do të duhet të presë të paktën një dekadë.

Disa vjet më parë janë kryer studime mbi mundësinë e një lëngu sintetike që mund të japë oksigjen në qeliza me rezultate pozitive, por, pas shumë vitesh duket se proceset e prodhimit dhe të transportit janë shumë të shtrenjtë dhe të mos përdoret komercialisht.

#27 ne: 19-03-2011, 01:00:58
Imunizimit Rh në shtatzëni

reduktim në rastet e kësaj ndërlikim, i cili bëri të kujdesit shëndetësor më pak përvojë në menaxhimin e tij, dhe futjen e teknikave të monitorimit të reja, ende nuk aplikohen gjerësisht, shpesh e bën të nevojshme për centralizimin e këtyre rasteve në njësi të veçanta fetale mjekësi. E efektivitetit dhe metodat janë diskutuar në faqet profilaksi dell'immunoprofilassi anti-D.
 
 
Për profesionistët
Çfarë është alloimmunization Rh.

Immunoprophylaxis Me incidenca është në rënie, por mbetet shkaktari kryesor i anemi fetale
Monitorimi i grave shtatzëna me Rh imunizimi.

Monitorimi i shtatëzanive të komplikuar është e mundur me testet jo-invazive që uljen e rrezikut të fetusit
Anemi fetale dhe terapi intrauterine.

Futja e transfuzionit intrauterine ka përmirësuar në masë të madhe shkalla e mbijetesës së fetusit
 
Për gratë
Shtatzënia dhe grupi i gjakut.

Kur dallimet në gjak mund të paraqesin rreziqe të fetusit. Efikasiteti i profilaksisë anti-D në rast të papajtueshmërisë së faktorit Rh

#28 ne: 19-03-2011, 01:04:41
Anti-D profilaktike
Çfarë shqyrtimit për gratë Rh negative shtatzënë?

shtypja e phenotype Rh dhe shfaqjen e antitrupave janë të rekomanduara për të gjitha gratë në vizitën e tyre të parë para lindjes, me shpresë para të javës 16 të shtatzanisë.

dell'antiglobulina test indirekt (test Coombs) konsiderohet standard reference për diagnozën e anti-D në gratë të sensibilizuar për gjak Rh pozitiv.

test duhet të përsëritet në gratë të sensibilizuar për 24-28 javësh të shtatzënisë, përveç nëse ajo është e njohur që babai ka Rh-negative phenotype, ose që nuk ka kryer kohët e fundit nga një profilaksi paralindjes me anti imunoglobulinë-D (testi i gjendje të bëjnë dallimin në mes të imunitetit aktive dhe pasive e imunoglobulinave të administruara mund të zbulohet në plazmë për më shumë se gjashtë javë) [1-3].

#29 ne: 19-03-2011, 01:06:42
anti-D profilaktike
profilaksi efektive E 'kundër lindjes · D?

Efektivitetin e profilaksisë me anti imunoglobulinë-D është demonstruar bindshëm në një seri gjyqesh kontrolluar klinike në vitet gjashtëdhjetë. Një shkak i mundshëm i dështimit të Postpartum anti-D profilaksi është mungesa e afateve kohore të administrimit të një dozë të mjaftueshme të anti-D imunoglobulinave.

Në rast të një i mitur Rh pozitiv, është e rekomandueshme administrimin e injektimit imunoglobulinë anti-D në muskul trekëndësh, sa më shpejt të jetë e mundur dhe jo më vonë se 72 orë e lindjes. Nuk ka sjellje uniforme në lidhje me dozë të caktuar: dozë standard është 1.500 IU (300mcg) në SHBA, 500 IU (100mcg) në Britani, 1500-600 UI (300-120mcg) në Kanada, 1000 - 1250 IU (200-250mcg) në shumë vende evropiane. Doza e 500 IU është në gjendje të shtypnin një datë të imunizimit nga 4-5ml e Rh erotrociti pozitive (8-10ml e gjakut fetal). Shumica e rezultateve të aksioneve në një gjakderdhje e fetusit-maternale (haemmorrhages fetomaternal, FMH) e më pak se 4 ml në rastin e shumës më të lartë të gjakderdhje, duhet të jepet një dozë shtesë të globulin imunitar.
Ka disa rrethana janë më në rrezik në këtë drejtim, në veçanti:

    * Ofrimit operative, duke përfshirë operacion
    * Vdekjen fetale dhe lindjes së një fetusit të vdekur
    * Manuali i dytë
    * Shtatzënisë binjake
    trauma * barkut gjatë tremujorit të tretë
    * Hydrops pashpjegueshme fetusit

Për këto rrethana, në shumë vende dhe rekomandoi vlerësimit të masës së FMH brenda dy orëve e lindjes, për të identifikuar pacientët që kanë nevojë për një dozë shtesë të globulin imunitar. Ka disa mënyra për të bërë këtë:
1. elution acid test (Kleihauer-Betke), mjaft të ndjeshme dhe të veçanta, por subjekt i gabimeve dhe teknikë laboratori;
2. cytometry rrjedhin, shumë të ndjeshme dhe të veçanta, por që kërkon laboratorët e pajisur;
3. testimin e qelizave të kuqe rosettes, të thjeshta dhe shumë të ndjeshme në sasinë e qelizave të kuqe të gjakut më të madh sesa ose e barabartë me 15 ml, por jo shumë të veçanta [1-4].

#30 ne: 19-03-2011, 01:08:51
Kur duke rritur rrezikun e imunizimit Rh?

Imunizimit Rh gjatë shtatzënisë është rezultat i gjakderdhjes transplacental (hemoragji fetomaternal, FMH). Rreziku i imunizimit rritet, sepse në të gjitha rastet kur kjo rrit rrezikun e FMH, në veçanti:

     * abort apo vullnetar
     Amniocentesis *
     * Chorionic villus mostrave
     * Cordocentesis
     * shtatzënisë ektopike
     * Humbja e gjakut
     * abort Kërcënohet
     Vdekja intrauterine e fetusit *
     * trauma abdominale

A nuk ekzistojnë për të gjitha këto shenjat e gjykimeve të rastësishme të kontrolluara në efektivitetin e profilaktik anti-D. Rregulloreve në dispozicion ranë dakord në rekomanduar zbatimin e profilaksisë pas amniocentesis, CVS dhe gabim apo të detyruar (me përjashtim të abortit spontan të plotë para të javës 13-të të shtatzënisë nuk rezultojnë nga rishikimi instrumental zgavrën e mitrës).
Për të gjitha procedurat e tjera, ose komplikime obstetrike të bëjë jo të gjitha udhëzimet janë në favor ose kundër profilaksi, edhe pse - me analogji me situata të tjera klinike - e ekspertëve tregojnë se më shumë të drejtuar konservatore (rekomandim C grade).

Administrimin e imunoglobulinës antenatal anti-D pas një ngjarje sensibilizuese duhet të bëhet brenda 72 orëve. Doza e rekomanduar varion në vende të ndryshme dhe në varësi të kohës së shtatzënisë, në të cilën ngjarje ndodh:
- 250 IU (50mcg) para të javës 13-të dhe 1500 IU (300mcg) në një datë të mëvonshme në SHBA [1];
- 250 IU (50mcg) brenda 20 javësh dhe 500 IU në një periudhë të mëvonshme në Britani (në këtë rast rekomandohet edhe një test për të vlerësuar shkallën e vërtetë të FMH) [2];
- 600 IU (120mcg) nga Java e 12 dhe 1500 IU (300mcg) në një datë të mëvonshme në Kanada [4]

#31 ne: 19-03-2011, 01:13:14
Pse anti profilaksi rutinë antenatal · D?

Futja e rekomandime për të administratës, në gratë RhD negative, imunoglobulinë anti-D pas lindjes apo pas potencialisht sensibilizimin e ngjarjeve gjatë shtatzënisë - të tilla si amniocentesis, chorionic villus marrjen e mostrave, gjakderdhje vaginale, manovra të jashtme version - (antenatal profilaksi anti-D, AADP) ka ulur në mënyrë drastike ndërlikimet e sëmundjes hemolitik të porsalindur dhe rrezikun e alloimmunization të nënës [1].

A nuk është demonstruar, respektimi i përgjithshëm për këto rekomandime, të mungesës së afateve kohore në administrimin e një dozë të mjaftueshme të imunoglobulinë anti-D dhe, në veçanti, mungesa e njohjes dhe trajtimin e duhur e potencialisht sensibilizuese ngjarjeve. Një respektimin më të madhe të rekomandimeve mund të ulë më tej rastet e vetëdijes, por nuk mund të hesht, sidoqoftë, penguar rastet [2].

gjykimet randomized kontrolluar kanë treguar se profilaksi të rutinore antenatale anti-D (profilaksia rutinore antenatale anti-D, RAADP) zvogëlon rrezikun e imunizimit të gjatë apo menjëherë pas shtatzënisë së parë, nga 1,0% në 0,2% [3]. Edhe pse nuk ka gjasa se një qasje e tillë rezulton në përfitime ose të përmirësojë rezultatin e shtatzënisë në vazhdim, më pak gra do të ketë anti-D në shtatzëni pasuese.

Futja e një profilaktik rutinë antenatal anti-D në gratë RhD negative [1, 4-6] kështu mund të kufizojë më tej rastin e vetëdijes, edhe pse nuk eliminuar ato plotësisht. Edhe pse numri më të madh të rasteve të hemoragjisë fetale-nënave në një nivel të mjaftueshëm për të prodhuar senzibilizimin ndodh në tremujorin e tretë, në disa raste, vetëdija mund të ndodhë edhe para javës së 28-të të moshës gestational, moshës në të cilën për administrimin e Doza e parë e profilaksisë antenatal anti-D [2].

Në një analizë kosto-efektivitetit, të kryer në Britani të Madhe [7], u konsideruan si dy modele të ndryshme të administrimit të rutinë profilaktik anti-D paralindjes. Modeli i parë përfshirë ndërhyrjen ofrohet për të gjithë shtatzënë RhD-negative, të dytë vetëm për primigravid, të dy modelet janë krahasuar me konvencionale të trajtimit pas lindjes dhe i matur si kosto në vit jetën e fituar dhe me kosto në vit të jetës së ruajtur, ponderuar për cilësinë e jetës (QALY). Analiza ka hedhur një kosto-efektivitetit të favorshme e profilaktik anti antenatal-profilaksi D rregullisht në të gjitha RhD shtatzënë negative.

#32 ne: 19-03-2011, 01:15:04
Çfarë marrëveshje për profilaksi antenatal · D?

Nëse agjencitë e shëndetit të bien dakord për të rekomanduar profilaktike rutinë antenatal anti-D, mënyrën në të cilën ndryshimi i tillë mund të jenë të ndryshme.

Instituti Kombëtar për Përsosmëri Klinike (NICE), një agjenci e shërbimit të shëndetit publik në Britani të Madhe, rekomandohet profilaksia e rutinore antenatale anti-D (profilaksia rutinore antenatale anti-D, RAADP) në të gjitha grave Rh negative, nuk sensibilizuar, duke administruar dy doza të 500U imunoglobulinave (100mcg) secila, me injeksion intramuskular, në javën e 28 dhe 34 të shtatzënisë, një periudhë në të cilën është treguar rritje të rrezikut të imunizimit të nënës [1].
RAADP nuk duhet të ndikohet nga një profilaksi të mundshme anti-D paralindjes (profilaksi antenatal anti-D, AADP) të realizuar në një epokë më parë për të ndërgjegjësuar ngjarje. Në mënyrë të barabartë, anti-D profilaksi pas lindjes duhet të jetë gjithmonë kryhet në rast të një i mitur Rh pozitiv, pavarësisht nëse janë apo AADP RAADP bërë më parë.

Sipas NICE, në disa situata është e lejueshme për vlerësimin e nevojës aktuale për immunoprophylaxis, p.sh. kur gruaja:

    * Kryen një lindjes sterilizimi Tubali
    * A ka një marrëdhënie të qëndrueshme me babain e fëmijës dhe babai është Rh negative
    * Nuk ka shtatzënitë e ardhshme

 
Rekomandimi është që gjithmonë të japin informacion të saktë për gratë në lidhje me mundësitë e trajtimit të ndryshme dhe dallimi në mes të RAADP dhe AADP, kështu që ju mund të bëni një zgjedhje të informuar [1,2].

SHBA Shërbimet parandaluese Task Force (USPSTF), një agjenci të qeverisë amerikane, rekomandohet në vend se administrata e një dozë të vetme të 300mcg imunoglobulinë anti-D të gjitha grave në Rh negative jo të ndjeshëm pas kryerjes së një provë të shqyrtimit në 24-28 javë të moshës gestational [3].

Shoqëria e obstetër dhe Gynaecologists e Kanada ka rekomanduar që profilaktike rutinë antenatal anti-D, duke siguruar dy opsione (një dozë të vetme ose doza të ndara) [4].
 
American College dhe gjinekologëve (ACOG) rekomandon administrimin e imunoglobulinave rutinë antenatal anti-D për të gjitha gratë RhD negative nuk imunizuar në rreth 28 javë moshë gestational, përveç nëse ajo është e sigurtë phenotype RhD negative e të atit [5 ].

#33 ne: 19-03-2011, 01:16:56
Anti-D profilaktike
Cilat janë rreziqet për profilaksi · D?

administrimin e imunoglobulinë anti-D mund të rrallë shkaktojnë reaksione alergjike, duke mos treguar efekte negative mbi fetusin apo porsalindur.

imunoglobulinë anti-D që rrjedhin nga plazma e donatorëve testuar dhe mundësinë e bartjes së sëmundjeve virale është shumë e ulët (produktit të përdorur në Britani të Madhe është e prodhuar dhe SHBA rrezikun e transmetimit ka qenë vlerësuar në 1 miliardë lekë për 10.000 doza).

Një test, të zbatueshme në një shkallë të madhe për përcaktimin e ADN-së fetusit RhD qarkullojnë në plazmë e nënës, të bëra para të javës 28, do të kandidojë vetëm në profilaksinë e fetusit Rh pozitiv.

  • Postime: 25428
  • Karma: +0/-0

#34 ne: 18-10-2020, 19:48:27
 

Vetëm 43 persona në botë e kanë grupin e gjakut Rezus nul ose invalid, një tip gjaku që është i ngjashëm me grupin e gjakut zero negativ. Këtë lloj tipi gjaku e ka një në 160 milionë persona, ose 43 në total në të gjithë botën. Njihet si Rh nul dhe u gjet në vitin 1961 tek një aborigjen australian dhe është shkak i një alterimi genetik që bën që antigenet që përdoren për të klasifikuar grupet e gjakut të mos shfaqen apo të kapen dhe gjaku ka 61 të tilla. Individët me këtë karakteristikë kanë ngjashmëri me grupin O negativ. Janë të dy dhurues universalë, por mund të marrin gjak vetëm nga persona me grupin e tyre të gjakut. Laboratori ndërkombëtar i referimit të grupeve të gjakut në lokalitetin britanik të Filtonit ruan të dhënat e këtij grupi të reduktuar gjaku për të garantuar që asnjë nga këta anëtarë, nëse ka nevojë për këtë grup gjaku, të mos mbesë pa të. Kjo iniciativë ka edhe vështirësistë e saj, pasi personat me këtë lloj gjaku jetojnë në vendë kaq të largëta si Japonia, Brazili, Irlanda, apo e SHBA, gjë që vështirëson dërgimin e një sasie gjaku nëse kërkohet me urgjencë. Në rastin e një kirurgjie të programuar të ndonjërit prej personave me këtë lloj gjaku, më parë ata japin gjak që u ruhet në bankat e gjakut për 45 ditë. Përsa i përket grupeve normale të gjakut A, B, AB dhe Zero me variablet pozitive dhe negative, më të shpeshtë në botë janë A+, 0+ dhe B+, por shpërndarja varion shumë nëpër botë. Gjaku B+ është më i lartë në Arabinë Saudite me 33 %, Indi me 31 %, Japonia 20 % ose Taivani me 24 %. 0-, dhuruesi universal, ka një prezencë të rëndësishme në Europë me 6 % në Francë dhe Gjermani, me 7 % në Itali dhe me 9 % në Spanjë, ndërsa në Azi është më i rrallë, India me 2% dhe Japonia me 0,15 %./Bota.al

#35 ne: 18-01-2021, 12:24:39
Nje kuriozitet: 53% e popullsise ne Shqiperi e kane grupin e gjakut 0(+) (zero pozitiv).

Temat e fundit