Mjalti ne menyre te efektshme zbute kollitjen e nates - Jeta

×
Hyrja
Profili

Mjalti ne menyre te efektshme zbute kollitjen e nates

Mjalti ne menyre te efektshme zbute kollitjen e nates

· 5 · 1284

  • Postime: 3096
  • Gjinia: Femer

ne: 09-12-2007, 13:27:53
Një lugë mjaltë mund të zbus kollitjen e natës dhe t’u ndihmojë fëmijëve dhe prindërve të tyre që të flenë më mirë, ka dëshmuar një studim në të cilin janë përfshirë 105 fëmijë të cilët kolliteshin për shkak të ftohjes.
Fëmijët janë ndarë në tri grupe nga të cilat njëri ka marrë shurup kundër kollitjes, i dyti mjaltë, ndërsa i treti asgjë, dhe është dëshmuar që mjalti është zgjidhja më e mirë.

“Rezultatet kanë qenë aq të fuqishme sa mundemi të themi qartazi se mjalti është më i mirë, sesa t’i mos jepet asnjë lloj ilaçi, derisa përmbajtja e shurupit dextromethorphan nuk është i mirë”, ka thënë doktori Ian M. Paul nga universiteti Hershey në Pennsylvania.

Dextromethorphan përdoret me të madhe, mirëpo nuk ka fakte që reagon, dhe në vete bart rrezik të caktuar, ka thënë doktori Paul.

Mjalti përdoret në mbarë botën si ilaç popullor kundër kollitjes dhe është alternativë më e sigurt dhe më e efektshme sesa mjekësia zyrtare.

Ekzistojnë disa arsyetime pse mjalti ndihmon në lehtësimin e kollitjes, kanë sqaruar Paul dhe kolegët e tij. Mjalti është i ëmbël dhe në formë shurupi si dhe ndikon si relaksues në fytin e irrituar, e është i rëndësishëm ndoshta edhe për faktin që ka përqindje të madhe antioksidantit. Mjalti reagon edhe kundër mikrobeve.

Mjalti nuk u rekomandohet fëmijëve më të vegjël se një vjeç, për rrezikun e rrallë por serioz që mund të shkaktojë helmimin me ushqim të njohur si botulizam.

Për fëmijët më të vjetër është në përgjithësi i sigurt, por dozën duhet rritur varësisht nga mosha e fëmijës. Gjysmë lugë është e mjaftueshme për fëmijët prej dy deri në pesë vjet, derisa luga e plotë me mjaltë duhet t’i jepet fëmijëve më të vjetër se 11 vjet. Derisa dy lugë mjaltë duhet t’i hanë personat prej 12 vjet e më të vjetër.

  • Postime: 229

#1 ne: 01-02-2020, 12:59:22
Iku kavanozi i qelqit,edhe ncuq rezultat. :D
Vjen nata per gjume
vjen ferri :(

  • Postime: 7065
  • Gjinia: Femer

#2 ne: 01-02-2020, 20:10:39
Kam dëgjuar që lëngu i qepës me mjaltë të bën mirë.
Ose thjesht uji i ngrohtë me mjaltë e  me limon

Janë betuar që funksionojnë  :D

  • Postime: 26710
  • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 02-02-2020, 19:19:37
Iku kavanozi i qelqit,edhe ncuq rezultat. :D
Vjen nata per gjume
vjen ferri :(
Lereni ca keni degjuar, por shkoni ne farmaci apo te doktori dhe merrni ilace sic duhet. :)

  • Postime: 229

#4 ne: 02-02-2020, 19:56:40
Kam dëgjuar që lëngu i qepës me mjaltë të bën mirë.
Ose thjesht uji i ngrohtë me mjaltë e  me limon

Janë betuar që funksionojnë  :D

Do ta provoj e ate. :D

Iken caji i trendadilit te eger lumë :D

 @Max

I permbahemi bio-s :D

Organizmi o te kete imunitet
o te dorezohet. :P

Temat e fundit