Post reply

×

Post reply

Emri:
Email:

Verifikimi:
Flamuri yne ka ngjyre?:

Permbledhje

Postuar nga: M A X
« ne: 25-01-2021, 11:12:44 »

 

Derisa vaksinat ndaj Coronavirus te jene ne perdorim masiv do duhet goxha kohe, duke i bere ilacet qe luftojne vete virusin dhe shperndarjen e tij nga ata qe jane te infektuar shume te rendesishme. Gjate vitit 2020 ka pasur nje numer jo te vogel ilacesh qe mund te luftojne kete virus, por ende nuk ka nje qe vertete eshte shume efektiv. Por eshte nje nga keto ilace, i quajtur MK-4482 / EIDD-2801 apo Molnupiravir qe duket se vertete e lufton me sukses SARS-CoV-2. Sipas testeve aktuale ne laborator te bera nga instituti i Biomedical Sciences i Georgia State University, ky ilac ndalon shperndarjen e virusit nga te infektuarit brenda 24 oreve. Studimi ne fjale eshte bere publik ne revisten Nature Microbiology.