Perdorimi i kufizuar i kalorive zgjat jetën - Jeta

×
Hyrja
Profili

Perdorimi i kufizuar i kalorive zgjat jetën

Perdorimi i kufizuar i kalorive zgjat jetën

· 7 · 1302

 • Postime: 2649
 • Gjinia: Mashkull

ne: 22-05-2007, 13:37:56
Disa shkencetar amerikane ne baze te një ekseprimenti te ber, kanë ardhë ne perfundime qe përdorimi i paket i kalorive luan rrol vendimtar ne zgjatjen e jetës.
 
  Ata kanë eksperimentuar dy minje,njerit prej tyre i kanë dhen ushqim me kalori te paket përderisa tjetrit uhqim kalorik dhe te bollshem, ata kanë verejtur qe miu i cili ka konsumuar ushqim jo kalorik,ka dyfishuar kohën e jetesës si dhe ne faza te caktuara te jetë ka qenë shumë me vigjilent se miu i cili ka perdorur suhqim kalorik.
« Editimi i fundit: 24-05-2007, 06:22:28 nga erlehta »

 • Postime: 7065
 • Gjinia: Femer

#1 ne: 24-05-2007, 06:23:45
Mjere minjte e majmunet se cfare heqin nga eksperimentimet. :D

 • Postime: 2649
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 26-05-2007, 16:55:38
Ata  duhet te kene nderin qe njerzit  i  marrin  per  eksperimnet   :D :D :P

 • Postime: 26710
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 22-12-2019, 21:56:11
 

Rezultatet e ketij studimi jane shume te verteta. Ne nje studim te vitit 2013 te kryesuar nga profesori i Harvard David Sinclair, thuhet qe eshte keqfunksionim i nje grupi proteinash, te quajtura Sirtuins eshte faktori i vetem ne mplakjen e trupit te njeriut. Sirtuins jane pergjegjese per riparimin e ADN-ve te demtuara dhe kontrollojne gjithashtu mirefunksionimin e qelizave te trupit ne pergjithesi. Kjo dtth, qe jane keto Sirtuins qe i thone psh veshkes se funksionoje sic duhet. Nese keto proteina nuk funksionojne sic duhet atehere edhe organet e trupit fillojne te keqfunksionojne. Eshte pak a shume si nje qeverisje e keqe. Nese qeveria nuk qeveris sic duhet populli nuk di cfare ben e cfare duhet te beje. Keshtu trupi njerr ne pah simptomat e plakjes (keqfunksionim te organeve, rrudha). Studiuesit pohojne se i gjithe informacioni i nevojshem vazhdon te jete ne qelizat e trupit, por aftesia per te interpretuar kete informacion eshte ajo qe fillon te bjere. Dhe kjo vjen si rezultat i renies ne mase se nje molekule te quajtur NAD. Kjo molekule eshte ajo qe aktivizon proteinat Sirtuins. Psh ne moshen 50 vjecare trupi ka gjysmen e molekulave NAD krahasuar me moshen 20 vjecare. Pa kete molekule proteinat Sirtuins nuk aktivizohen dhe si rezultat qelizat nuk dine te bejne ate qe duhet te bejne. Rezultati eshte plakja!

Reduktimi i kalorive, psh permes ngrenies se kontrolluar, ose akoma me mire permes agjerimit te herepashershem; ekspozimi ndaj te ftohtit (Sinclair sugjeron here pas here daljen me rroba te holla ne te ftohtin e dimrit) si dhe aktivitete sportive te rregullta (jogging, fitness/work out) jane faktore qe ndihmojne ne ndalasimin e proceseve degjeneruese te trupit qe vijne me moshen.

https://www.outsideonline.com/2404642/lifespan-david-sinclair-book-review

« Editimi i fundit: 27-01-2020, 15:44:23 nga M A X »

 • Postime: 26710
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 27-01-2020, 15:43:49
Lexosha nje dite qe dhe perdorimi i qumeshtit me 1% yndyre zgjat jeten deri ne 4 vjet.

 • Postime: 1751
 • Gjinia: Femer

#5 ne: 27-01-2020, 19:13:53
Unë kam lexuar se veganët jetojnë më gjatë, duke konsumuar proteina të bazuara në bimë.
Kjo redukton vdekjen nga sëmundjet shëndetësore me 19%.

http://www.blivvegetar.dk/forskning/nyt-studie-veganere-lever-laengere-vegetarer/


 • Postime: 7474
 • Gjinia: Mashkull

#6 ne: 27-01-2020, 20:47:42
Ehe sidomos ata qe hane sallator kastravec edhe karota.... lol lol

Temat e fundit