Pijet e gazuara dëmtojnë zemrën e femrave - Jeta

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Pijet e gazuara dëmtojnë zemrën e femrave

Pijet e gazuara dëmtojnë zemrën e femrave

· 1 · 619

  • Postime: 27311
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 14-11-2011, 13:06:08
Femrat që konsumojnë 2 pije të gazuara në ditë janë më të rrezikuara nga sëmundjet e zemrës, sipas një studimi shkencor.4 mijë gra të moshës 45-84 vjeç u vëzhguan dhe u arrit përfundimi se ato që pinë freskuese të gazuara rrezikohen nga diabeti dhe sëmundjet e zemrës. Arsyeja kryesore është sasia e sheqerit në këto pije.

Udhëheqësja e studimit Dr. Christina Shay, e Universitetit të Oklahomas (SHBA), u shpreh: “Femrat që konsumojnë 2 ose më shumë pije të gazuara në ditë shtojnë masë dhjamore në pjesën e belit, por jo domosdoshmërisht shtojnë në peshë. Gjithashtu u vu re se ishin katër herë më shumë të rrezikuara për tu prekur nga sëmundjet e zemrës dhe diabeti. Nuk ka të bëjë vetëm me obezitetin. Shumë femra që nuk janë të shëndosha janë njësoj të rrezikuara.”

Ky studim nuk është i vlefshëm për meshkujt sepse organizmi i tyre konsumon më shumë kalori se ai i femrave.

Temat e fundit