Post reply

×

Post reply

Emri:
Email:

Verifikimi:
Flamuri yne ka ngjyre?:

Permbledhje

Postuar nga: M A X
« ne: 17-03-2020, 23:39:29 »

Ne Johns Hopkins Kimmel Cancer Center po punohet per nje metode qe do te mund te diagnostikonte kancerin e prostates vetem duke analizuar urinen - raporton revista shkencore  "Scientific Reports". Nje arritje e tille do mundesonte qe kanceri ne prostate te mund te zbulohej edhe vite perpara, duke bere te mundur nje nderhyrje te hershme qe potencialisht do te shpetonte jete dhe lehtesonte dukshem kurimin.
Postuar nga: M A X
« ne: 01-02-2011, 15:09:01 »

Të shfrytëzosh aftësitë nuhatëse të qenit për të zbuluar prezencën e tumorit në prostatë.

Ky është eksperimenti i çuditshëm i bërë nga shkencëtarët francezë të cilët kanë stërvitur një pastor belg (qen të cilët përdoren edhe për nuhatjen e lëndëve narkotike ose gjetjen e eksplozivëve) i cili “gjen” tumorin në prostatë duke nuhatur urinën e personave të sëmurë.

Rezultatet kanë treguar se nuhatja e qenit është në 91% të rasteve e saktë.

“Kjo tregon që urina e e personave me kancer të prostatës ka një erë ndryshe”, thonë shkencëtarët. /top channel