Remdesivir, ndoshta ilaci kunder koronavirusit - Jeta

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Remdesivir, ndoshta ilaci kunder koronavirusit

Remdesivir, ndoshta ilaci kunder koronavirusit

· 2 · 583

  • Postime: 28587
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 09-03-2020, 15:31:41
   

Aksionet e firmës bioteknike amerikane Gilead Sciences u rritën gati 5% pasi një zyrtar nga Organizata Botërore e Shëndetit tha që medikamenti me emrin Remdesivir, po tregon shenja se mund të jetë në gjendje të ndihmojë në trajtimin e koronavirusit vdekjeprurës, raporton CNN.

“Ka vetëm një ilaç tani për tani që ne mendojmë se mund të ketë efikasitet të vërtetë dhe ky është remdesivir,” tha Bruce Aylward, ndoihmesi i drejtorit te përgjithshëm te Organizatës Botërore të Shëndetit (OBSH), në një konferencë për shtyp në Pekin.

Zyrtarët e OBSH shtuan se jane bere provat klinike te remdesivir te njerëzit.
“Dy studimet – një tek pacientët e prekur rende dhe nje tjeter ne gjendje me te moderuar nga koronavirusi, aktualisht janë ne vleresim e siper dhe priten rezultate ne prill”- thane burimet.

Sipas tyre, në fillim të shkrurtit autoritetet shëndetësore kineze thane se remdesivir, një ilaç eksperimental që është përdorur për të trajtuar virusin Ebola, mund të luftojë simptomat e koronavirusit.

Kompania gjithashtu tha në një deklaratë se remdesivir ka demonstruar një sukses për trajtimin e MERS dhe SARS, dy viruse të ngjashme me koronavirusin.

Në fillim të këtij muaji, Instituti Amerikan i Shëndetit i SHBA (NIH) njoftoi se Remdesivir mund të parandalonte koronavirusin tek majmunët. Lapsi.al

  • Postime: 28587
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 17-03-2020, 23:42:20
Shkencëtarët nisën testimin e vaksinës së parë eksperimentale ndaj koronavirusit, duke e injektuar atë te njerëzit, duke filluar kështu garën për ta mbrojtur botën nga një pandemi që vazhdon të parapet.

Jennifer Haller, 43 vjeçe, ishte vullnetarja e parë që e mori vaksinës kundër Covid-19 ditën e sotme në institutin e kërkimit “Kaiser Permanente Washington” në Siatëll.

“Ne të gjithë ndihemi kaq të padobishëm. Kjo është një mundësi e madhe për mua për të bërë diçka”, tha 43 vjeçarja.

Edhe tre vullnetarë të tjerë injektuan vaksinën ën trup, ndërsa shkencëtarët dot ë shohin ecurinë. Vaksina ka dy doza, që injektohen në një hapësirë kohore një mujore.

Numri i vullnetarëve që do të marrin pjesë në këtë studim është 45, dhe shpresat janë se vaksina mRNA-1273, të jetë e sigurt dhe e efektshme.

Temat e fundit