Remdesivir, ndoshta ilaci kunder koronavirusit - Jeta

×
Hyrja
Profili

Remdesivir, ndoshta ilaci kunder koronavirusit

Remdesivir, ndoshta ilaci kunder koronavirusit

· 2 · 317

  • Postime: 26710
  • Gjinia: Mashkull

ne: 09-03-2020, 15:31:41
   

Aksionet e firmës bioteknike amerikane Gilead Sciences u rritën gati 5% pasi një zyrtar nga Organizata Botërore e Shëndetit tha që medikamenti me emrin Remdesivir, po tregon shenja se mund të jetë në gjendje të ndihmojë në trajtimin e koronavirusit vdekjeprurës, raporton CNN.

“Ka vetëm një ilaç tani për tani që ne mendojmë se mund të ketë efikasitet të vërtetë dhe ky është remdesivir,” tha Bruce Aylward, ndoihmesi i drejtorit te përgjithshëm te Organizatës Botërore të Shëndetit (OBSH), në një konferencë për shtyp në Pekin.

Zyrtarët e OBSH shtuan se jane bere provat klinike te remdesivir te njerëzit.
“Dy studimet – një tek pacientët e prekur rende dhe nje tjeter ne gjendje me te moderuar nga koronavirusi, aktualisht janë ne vleresim e siper dhe priten rezultate ne prill”- thane burimet.

Sipas tyre, në fillim të shkrurtit autoritetet shëndetësore kineze thane se remdesivir, një ilaç eksperimental që është përdorur për të trajtuar virusin Ebola, mund të luftojë simptomat e koronavirusit.

Kompania gjithashtu tha në një deklaratë se remdesivir ka demonstruar një sukses për trajtimin e MERS dhe SARS, dy viruse të ngjashme me koronavirusin.

Në fillim të këtij muaji, Instituti Amerikan i Shëndetit i SHBA (NIH) njoftoi se Remdesivir mund të parandalonte koronavirusin tek majmunët. Lapsi.al

  • Postime: 26710
  • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 17-03-2020, 23:42:20
Shkencëtarët nisën testimin e vaksinës së parë eksperimentale ndaj koronavirusit, duke e injektuar atë te njerëzit, duke filluar kështu garën për ta mbrojtur botën nga një pandemi që vazhdon të parapet.

Jennifer Haller, 43 vjeçe, ishte vullnetarja e parë që e mori vaksinës kundër Covid-19 ditën e sotme në institutin e kërkimit “Kaiser Permanente Washington” në Siatëll.

“Ne të gjithë ndihemi kaq të padobishëm. Kjo është një mundësi e madhe për mua për të bërë diçka”, tha 43 vjeçarja.

Edhe tre vullnetarë të tjerë injektuan vaksinën ën trup, ndërsa shkencëtarët dot ë shohin ecurinë. Vaksina ka dy doza, që injektohen në një hapësirë kohore një mujore.

Numri i vullnetarëve që do të marrin pjesë në këtë studim është 45, dhe shpresat janë se vaksina mRNA-1273, të jetë e sigurt dhe e efektshme.

Temat e fundit