×
Hyrja
Profili

Rreziku nga kanceri i lekurës

Rreziku nga kanceri i lekurës

· 1 · 414

  • Postime: 26676
  • Gjinia: Mashkull

ne: 17-07-2011, 13:50:18
Melanoma, një nga kanceret e lekurës shpesh herë dhe vdekjeprures po përhapet me shpejtësi sipas mjekeve dermatologë, madje tek moshat e reja.
Kjo sëmundje e lekures lidhet me nishanet ne trup apo njolla te tjera te shkaktuara nga dielli dhe nese neglizhohet ka pasoja fatale, ndaj dermatologet rekomandojne qe individet te kontrollojnë here pas here nishanet si persa i perket ngjyres ashtu dhe dimensioneve te tyre.

"Personat më të rriskuar, janë ata që kanë histori në familje, ata që janë ekspozuar në diell në mënyrë të pambrojtur, ata që kanë lëkurë të celët”, thotë Monika Fida, mjeke dermatologe.

Melanoma ka filluar te shfaqet ne mosha te reja dhe me te kercenuar jane ata me ngjyre te celur te lekures, me sy bojeqielli dhe floke bionde. Dermatologet keshillojne pushuesit qe para se te shkojne ne plazh, jo vetem te perdorin kremera me filter te larte mbrojtes,por te kryejne dhe nje vizite tek dermatologet per te pare gjenden e nishaneve apo njollave te shkaktuara me pare ne lekure me qellim parandalimin e kesaj semundjeje. Madje sipas nje studimi te bere ne Harvard dermatologet thone se perdorimi i aspirines ne doze te vogel per nje periudhe 5-vjecare parandalon kete semundje vdekjeprurese.

Melanoma eshte semundja me me rresik ,pasi prek qelizat te cilat prodhojne ngjyrene lekures dhe nese nuk merr mjekimin e duhur ne kohe,prek mushkerite, melcine dhe trurin. /top channel

Temat e fundit