Semundja Sida - Aids - Jeta

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

 Semundja Sida - Aids

   Semundja Sida - Aids

  · 17 · 10335

  • Postime: 2355
  • Karma: +0/-2
  • Gjinia: Mashkull

  ne: 07-05-2005, 07:31:39
  U zbulua origjina e smundjes AIDSit (Sida)            

     Pere here te pare nje grupe shkenctaresh nga nje afrika e jugut ia arriti te zbuloje origjinen e kesaj semundje ngjitese qe e kaploi boten.

  Rezultatet tregojn se kjo smundje ka ardhur permes kontaktit te njerzvz me perzirjen e viruseve me majmunin te cilin ne afrike e konsumojn ende popullsia.
  Ka mundesi qe virusi eshte bartur tek njeriu qysh me mija vjete kur djate gjuetise njerzit kan marrur plage dhe ne kontakt me gjakun e majmunit ka shkaktuar deformimin e gjeneve tek njeriu e qe me von ne kohen moderne afrikanet te cilet jan bartur si skllaver sidomos ne kontinentin e ri kan bartur kete virus me vete dhe ne kontakt me te bardhet(mardhenje seksuale) kan shpernda virusin e panjohur deri tani.
  Tani shkencetaret shpresojn se me kete zbulim do ia arrijn me shpejt te gjejn nje vaksinim kunder kesaj smundje vdekjepruese.
  « Editimi i fundit: 22-11-2011, 00:55:50 nga M A X »

  • Postime: 1364
  • Karma: +2/-0
  • Gjinia: Mashkull

  #1 ne: 07-05-2005, 07:37:08
  Para disa ditesh pata lexuar se teoria e prejardhjes së HIV-it nga majmuni është hedhur poshtë.

  • Postime: 2026
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull

  #2 ne: 07-05-2005, 07:54:32
  sida eshte perzierje te virusit te lopeve me ate te deleve. per me teper lexoni ketu.

  http://www.zeriyt.com/component/option,com_smf/Itemid,108/topic,10695.0.html

  • Postime: 1364
  • Karma: +2/-0
  • Gjinia: Mashkull

  #3 ne: 07-05-2005, 08:04:12

  sida eshte perzierje te virusit te lopeve me ate te deleve. per me teper lexoni ketu.

  http://www.zeriyt.com/component/option,com_smf/Itemid,108/topic,10695.0.html


  Kjo nuk është "zgjidhja", është një ndër to.

  • Postime: 2355
  • Karma: +0/-2
  • Gjinia: Mashkull

  #4 ne: 07-05-2005, 08:15:34
  Me duket se i ka mbetur edhe ketu  pune  Dan Brownit qe te gjeje sekretin e  HIV-it.

  • Postime: 392
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull

  #5 ne: 27-11-2005, 19:39:46
  nje version tjeter qa hasa sot ishte qe virusi i AIDS-it te jete nje eksperiment i kryer me homoseksualet e manhatanit ne vitet '78!!

  • Postime: 1
  • Karma: +0/-0

  #6 ne: 29-04-2006, 01:33:07
  Një version i dokumentuar, mbi AIDS eshte se ky virus eshte pergatitur ne laborator, pa dashje. Kjo qe një pasoje e vaksinave shumë te dendura pas luftës se dytë botërore. Vaksianat janë multikultura qe edhe pse gjendet zgjedhja për një semundje, brenda multikultures ndodhen edhe shumë viruse te tjera qe u kalohen popullsise. Kjo çoi si pasoje, uljen e semundjeve infektive, por dobesimin e sistemit qendror te trurit. Vaksinat japin jashtezakonisht shume efekte anesore, dhe me e keqja eshte se e japin jo ne brezin e pare, por ne te dytin e ne te tretin. Duhet te mendohemi mire pasi nga ne varet jeta e femijeve e niperve tane.
  Aids është pra një gabim mjeksore "apo me dashje" qe mediat e fshehin per arsye interesash ekonomike, e po të beni nje kerkim ne internet mbi Aids, do shikoni qe çdo gjë është standarte, po e njëjta histori...nje "copy-paste"
  Po të hetoni Aids nuk është ajo qe na prezantohet... do shikoni se shumica e te semureve vdesin jo për pasojat e semundjes, por nga efektet e ilaceve (qe janë ekskluzivitet i firmave farmaceutike multinacionale).
  Pastaj egziston edhe versioni i uranit te varferuar, siç e dimë është një ules i tmerrshem i imunitetit...

  • Postime: 3
  • Karma: +0/-0

  #7 ne: 20-05-2006, 06:16:08
  njerz sa i perket semundjes se AIDS-it,per prejardhjen e saj lexojeni librin KOMPLOTI BOTERORE edhe e vertetoni se jo vetem kjo semundje katastrofale por edhe shum komplote boterore udhehiqen nga fam.herbreike,me te pasurat ne bote,per te cilat sillet edhe bota,fam.ROTHCHILD dhe ROCKFELLER,ata e krijuan ne laboratorin amerikan kete smundje e me von e cuan ne afrik

  • Postime: 1210
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull

  #8 ne: 31-12-2006, 22:23:19

                 Pere herë të parë një grupe shkenctaresh nga një afrika e jugut ia arriti te zbuloje origjinen e kësaj semundje ngjitese qe e kaploi botën.

  Rezultatet tregojn se kjo smundje ka ardhur përmes kontaktit te njerzvz me perzirjen e viruseve me majmunin te cilin ne afrike e konsumojn ende popullsia.
  Ka mundësi qe virusi është bartur tek njeriu qysh me mija vjete kur djate gjuetise njerzit kan marrur plage dhe ne kontakt me gjakun e majmunit ka shkaktuar deformimin e gjeneve tek njeriu e qe me von ne kohën moderne afrikanet te cilët jan bartur si skllaver sidomos ne kontinentin e ri kan bartur këtë virus me vete dhe ne kontakt me te bardhet(mardhenje seksuale) kan shpernda virusin e panjohur deri tani.
  Tani shkencetaret shpresojn se me këtë zbulim do ia arrijn me shpejt te gjejn një vaksinim kundër kësaj smundje vdekjepruese.
  AIDS-in e kane prodhuar Amerikanet per qellimet e tyre.Kete konkludim e kam nga Amerikanet vete,jo vetem shqiptare.
  Ata kete Virus e kane krijuar nga kombinimi i viruseve te ndryshme te meparshme dhe qellimi i tyre ishte qe  me te te zhduknin racen e zeze nga e cila ata ndjeheshin dhe ndihen te atakuar...Meqe ky kombinim virusesh u be ne afrike sepse atje ishte e mundur te beheshin prova large opinionit njerezor intelektrual dhe boteror,ata se pari infektuan vellezerit me te vjeter te njeriut= majmunet.Por...nje shoqate e forte e njohur...e mbrojtjesese te drejtave te kafsheve me perkrahje te...x.y.z...arrine te deperton atje ne at rezervat majmunesh te infektuar dhe i liron ata...duke i lene te shperndaheshin nga syte kembet...
  Perhapja e AIDS-it u be nga keta majmune te infektuar permes ushqimit te njerezit me majmune por dhe me maredhenjet intime ku gjaku perzihet....Amerika net thane se ata donin edhe te zbulonin vakcinen kunder saj...por tani s`eshte e mundur se te infektuarit s`jane me ashtu siq jane infektuar nga ata!...Kjo eshte e njejta gje sikurse miza e patateve qe e prodhuan Gjermanet kunder Rusise cariste qe edhe sot s`zhduket dot as nga vet Gjermanet!

  • Postime: 825
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Femer

  #9 ne: 31-12-2006, 23:09:53
  shpresoj se pas ketij zbulimi do te zbulohet edhe vakzinimi kunder AIDS

  • Postime: 1
  • Karma: +0/-0

  #10 ne: 24-05-2009, 01:51:18
  te  dashur  mos bini pre  emosbesimit cdo gje qe tingellon si paranormale ose e pamundur ka dekada dhe dekada ne finksionu lexoni kjo semundje  etmerreshme eshte krijuar ne laboratore ne usa me kujdesin me te madhe dhe me shume devoteshmeri e mireplanifikuar leco
                                                                                        
  Robert Gallo: The Man That Created AIDS

  mos u beni naive  ju lutem te gjitheve te beni research ne mindcontrol weapons.com jemi te gjithe te monitoruar nga satelitet thone senatore dhe kongresmene amerikane  gjithashtu admirale ,shkencetare , dhe shume shkrimtare  dhe patriote duhet ditu qe eshte thene ne me se shume here nena e te gjitha  buxheteve te zeza  it te gjitha kohrave qe nga krijimi i njerezimit  dhe me aktuali se kurre nje nga planet me horrore eshte   MINDCONTROL.COM    nga mindcotrolweapons.c om ju te gjithe sic dhe une me shume se ju jemi te kontrolluar dhe manipuluar dhe madje nuk e dime ato cfar mendojme kujtojme se i mendojme vete ne te gjitha rastet por nuk ndoth me kurre keshtu

   shtuar armet elektronike qe jane disenjuar per te funksionuar ne menyre globale www.mindcontrol weapons.com a jeni ju i kontrolluar ne qefte se eshte e thene qe eshte globale? sigurisht kush me shume e kush me pake keto arme manipulojne trurin e njeriut pa e lejuar koshiencen e targetit te kuptoje ate eshte pothuajse ae pamundur eshte nje forum ku jane nga e gjithe bota viktima quhet www.mindcontrolforu ms.com nje grup  afesisht prej  1000 njerezish ku jam dhe une i perfshire ne qofte se doni te shikoni per njerezit qe jane te imlantuar me microchipe shikoni tek www.us-govenment torture.com. ka me dhjetera site dhe me miljona dokumete qe tregojne se te gjithe jemi te monitortuar dhe se madje te torturuar duke bere shendetin e nerezve ne veshtiresi te madhe  ku te gjithe keta pastaj blejne ilace ku kethehen ne fitime bilioneshe  kjo vazhdon deri ne vdeje te prinderve tane shokeve shoqeve dhe tonen duke imituar ne menyre absolute cdo semundje duke e bere te duket ne pamje natyrale ka ketu Shqipetare ku duan te luftojen kete sistem qe po detyron shqiptaret te vrasin njeritjetrin ? sepse keto arme www.remote mindcontrol weapons.com  www.satellitesurvei llance .com kete bejne pyetni njerezit tuaj dhe njerezit ne rrethin tuaj simptomat qe jane vijojne shqetesime nervore ,depresion ,dhimbje koke ,ne pjesen e pasme me shume ,shenje e dukeshmedhe nga me te  dallueshmet zhurme ne vesh ,lodhje ,mungese perqendrimi,sipmtoma te harreses atj etj kush e ndjen veten shkruaj ne adresen time te  email   demopetrit@yahoo.com si dhe njerez qe kane qene jashte ose ne burgje ose ne vizita doktori ku mund te jene  imlantuar me microchipe shkruaj koha kalon Nerk


  ketu me poshet jane site ku mund te shikone per veten tuaj

  electromagnetic torture.com   electronic harasment.com  electronic torture.com    govenment mindcontrol.com    naz/cia torture.com    nasa remote mindcontrol.com  
      * satellite weapons "mind control"
      * satellite mind weapons ultrasonic
      * satellite mind weapons Plasma
      * satellite mind weapons victims
      * satellite weapons "subliminal mind control"
      * satellite mind weapons brainwave
      * satellite mind "space-based weapons"
      * satellite mind weapons brain
      * satellite mind weapons targets
      * satellite mind weapons "electronic attacks"
      * satellite mind weapons "electronic harassment"  etj etj etj
  « Editimi i fundit: 31-05-2009, 15:30:29 nga M A X »

  #11 ne: 25-08-2009, 11:23:08
   mund  te jete e  mundur  ngaqe    edhe  grupe e gjakut  te njeriut  kur perzihen ato shkaktojne ndikime   tek njeriu   por  gjeja  qe  bie  ne ndysh  eshte  se   gjate  plageve  personi  nxjerr  gjakun  jashte  dhe  jo  ta  percjell  ate ne  organizem   

  • Postime: 28647
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

  #12 ne: 23-08-2011, 17:18:54
  SIDA, zbulohet sesi virusi infekton qelizat

  Është identifikuar mekanizmi me të cilin virusi HIV infekton qelizat duke përcaktuar edhe përhapjen e infeksionit.
  Zbulimi, që sipas autorëve, hap skenare të rinj të rëndësishëm për mundësitë e kurave për të bllokuar sëmundjen, është fryt i punës së bashkëpunimit mes kërkuesve të Institutit Gustave Roussy të Parisit dhe atyre të Institutit Kombëtar për Sëmundjet Infektive “Spallanzani”, të Romës. /top channel

  • Postime: 28647
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

  #14 ne: 22-11-2011, 00:56:10
  Vdekshmëria nga virusi i HIV-Aids gjatë vitit 2011 ka arritur nivelin e tij më të ulët që prej 2005-s, mësohet në një raport të publikuar të hënën nga Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH).

  Një rënie e tillë është e barazflefshme me 21% më pak fatalitete se sa rekordi, i cili mbetet viti 1997. “Jemi të lumtur që më në fund mund të japim një lajm të mirë rreth Aids”, shkruante në raport një prej drejtuesve të studimit, Michel Sidibe. “Ndonëse në kohë krize, vendet janë duke ndërmarrë fushata të suksesshme për reduktimin e epidemisë”.

  Ndonëse një sëmundje e pakurueshme, në dekadën e fundit janë prodhuar disa medikamente shumë të efekshme për rritjen e cilësisë së jetës së të prekurve nga virusi dhe të jetëgjatësisë së tyre.

  Aktualisht, janë 34 milion njerëz në të gjithë botën që vuajnë nga sëmundja. Përmirësimet më të mëdha kanë ndodhur në zonën më të prekur të botës, në Afrikën Subsahariane, ku është rritur dukshëm edhe numri i njerëzve që i janë nënshtruar trajtimeve mjekësore në dy vitet e fundit.

  Si rrjedhojë e këtyre kushteve të favorshme, vetëm gjatë 2010-s është mundur të shmanget vdekja e 700 mijë personave. Trajtimi i të prekurve ka një impakt pozitiv edhe në rastet e përhapjes së virusit, pasi njerëzt që janë nën kurim kanë më pak gjasa që të infektojnë të tjerët.

  Në vitin 2010 janë regjistruar 2,7 milion raste të reja të prekurish nga “Aids”-i, nga 3,2 milion gjatë vitit 1997. Ndërkohë, 1,8 milion persona humbën jetën si rrjedhojë i sëmundjeve dhe komplikacioneve të shkaktuara nga virusi, nga 2,2 milion që vdiqën në 2005-n. /top channel

  • Postime: 7093
  • Karma: +35/-6
  • Gjinia: Femer

  #15 ne: 11-05-2012, 23:28:50
   Një panel i Administratës për Ushqim dhe Barna i SHBA-së i ka dhënë pëlqimin barit të parë që thuhet se parandalon infektimin me HIV, duke hapur rrugën për një miratim historik në luftën kundër virusit që shkakton AIDS-in.

  Vendimi erdhi pasi provat klinike treguan se Truvada mund të ulë rrezikun e HIV-it te meshkujt homoseksualë nga 44 në 73 për qind, transmeton REL.

  Pilula e përditshme është për njerëzit e shëndetshëm që janë në rrezik të lartë të infektimit me HIV-it, duke përfshirë çiftet me një partner HIV-pozitiv. Truvada është përdorur që nga viti 2004 për të trajtuar njerëzit e infektuar.

  Ajo aktualisht shitet për 900 dollarë në muaj. Kritikët shqetësohen se miratimi i drogës për parandalimin e HIV-it mund të nxisë sjellje të rrezikshme seksuale ose të krijojnë variacione të drogës rezistente ndaj virusit.

  Vendimi përfundimtar mbi barin pritet nga mesi i qershorit.
  (ma.ar/BalkanWeb)

  • Postime: 28647
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

  #16 ne: 03-03-2021, 00:17:34
  Zbulimi i një grupi të madh njerëzish, trupat e të cilëve mund të kontrollojnë natyrshëm virusin HIV pa marrë ilaçe ka rritur shpresat për një shërim përfundimtar nga kjo sëmundje. BBC raporton se ky studim zbuloi se deri në 4% e njerëzve që bartin HIV-in në Republikën Demokratike të Kongos ishin në gjendje ta mposhtin virusin pa barna specifike.


  Në mënyrë tipike, në pjesën tjetër të botës janë më pak se 1% e njerëzve me HIV që janë në gjendje ta bëjnë këtë. Ky zbulim mund të shërbejë si trampolinë për kërkime të mëtejshme për të zhvilluar një vaksinë ose trajtime të reja për të trajtuar virusin që shkakton AIDS, thonë studiuesit.

  “Kur pamë për herë të parë të dhënat që vinin nga studimi u habitëm, por ishim gjithashtu të ngazëllyer. Kjo mund të nënkuptojë se kjo është diçka që ne në fakt mund ta shërojmë”, – tha për BBC, Mary Rodgers, shkencëtarja kryesore e studimit.

  Ekipi përfshiu shkencëtarë nga kompania farmaceutike Abbott, Université Protestante au Congo, Johns Hopkins, Instituti Kombëtar i SHBA i Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive dhe Universiteti i Misurit të Kansas City.

  Dr. Rodgers tha se grupi në Kongo ishte më i madhi i zbuluar në një vend, midis 2.7% dhe 4.3% që mund të mposhtin virusin. Një tjetër grup njerëzish, por vetëm 1% e tyre që jetojnë me HIV në Kamerun u identifikuan gjithashtu se kontrollonin mirë virusin pa ilaçe.

  “Kjo nuk është parë kurrë më parë, zakonisht gjenim më pak se 1% e të gjithë njerëzve me HIV që janë në gjendje të mposhutnin virusin natyrshëm” – tha ajo.

  Aktualisht, shumica e njerëzve që jetojnë me HIV duhet të marrin ilaçe anti-retrovirale çdo ditë për të kontrolluar virusin dhe për të zvogëluar ngarkesën e tyre virale.

  HIV mori vëmendjen e botës në vitet 1980. Që atëherë ka infektuar 76 milionë njerëz ndërsa 38 milionë njerëz jetojnë me virusin. Besohet se virusi e ka origjinën në Republikën Demokratike të Kongos një shekull më parë. ©LAPSI.al

  Temat e fundit