Si t’i shpëtosh një ataku kardiak kur je vetëm - Jeta

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

 Si t’i shpëtosh një ataku kardiak kur je vetëm

   Si t’i shpëtosh një ataku kardiak kur je vetëm

  · 1 · 1225

  • Postime: 7093
  • Karma: +35/-6
  • Gjinia: Femer

  ne: 20-03-2013, 09:54:40
  -Vuan nga zemra dhe je vetëm dhe mendimi i parë është, nëse më zë një atak kardiak, si të shpëtoj?
  Është një mënyrë, mësojeni!.

  Sipas kardiologeve, nëse një person që vuan nga zemra ndjen që rrahjet i janë çrregulluar, atëhere ai ka vetëm 10 sekonda për të vepruar para se të humbë vetëdijen.

  Personi duhet të marrë frymë thellë dhe më pas të kollitet fuqishëm. Cdo frymëmarrje duhet të jetë e thellë dhe duhet marrë para cdo kollitje. Më pas kollitja që do pasojë duhet të jetë e fuqishme, sikur do përpiqet të prodhojë pështymë nga fundi i grykës, nga brendësia e gjoksit.
  Kjo duhet përsëritur cdo 2 sekonda, një frymëmarrje, një kollë, derisa rrahjet e zemrës të normalizohen.

  Frymëmarrja ndihmon që ju të ushqeheni me oksigjen mjaftueshëm, kurse kollitja fut zemrën në punë duke bërë që gjaku të nisë sërish qarkullimin.
  (d.b/BalkanWeb)

  Temat e fundit