Syte - Syri njeriut - Jeta

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Syte - Syri njeriut

Syte - Syri njeriut

· 2 · 941

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 21-01-2020, 21:19:10
Syri është organi më i ndjeshëm në trupin e njeriut, por ka disa gjëra që ndoshta më parë nuk i kemi ditur për të.
 

10 –Rreth 80% e asaj që ne mund të perceptojmë vjen përmes syve.

9 –Kujtimet tona janë të krijuara 80% nga imazhet që i kemi perceptuar.

8 –Syri i njeriut është organi i dytë më kompleks pas trurit.

7 –Diametri i syrit është rreth 24 mm dhe ka rreth 12 milionë foto receptorë.

6 –Gjashtë muskuj lëvizin në sferën okulare të syrit me një saktësi të tillë që lejojnë syrin për të ndjekur objektet që lëvizin.

5 –Nëse keni sytë ngjyrë kaltër? Ju keni një paraardhës të njëjtë me të gjithë njerëzit e tjerë sykaltër në të gjithë botën.

4 –Ju kapsitni sytë (hapni-mbyllni sytë) një ose dy herë në 10 sekonda, ky veprim automatikisht parandalon tharjen dhe iritimin e syve.

3 –80% e problemeve me të pamurit janë të shërueshme.

2 –Sytë e tu janë pothuajse me të njëjtën madhësi si atëherë kur keni lindur.

1 –Foshnjat e porsalindura mund të shohin qartë deri në 35 cm larg.
https://faktoman.com/2017/06/22/10-fakte-te-mahnitshme-per-syrin/

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 14-03-2021, 09:26:22

Temat e fundit