Tensioni i larte dhe tensioni i ulet - Jeta

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Tensioni i larte dhe tensioni i ulet

Tensioni i larte dhe tensioni i ulet

· 5 · 7536

 • Postime: 3096
 • Karma: +4/-0
 • Gjinia: Femer

ne: 09-12-2007, 13:54:26
Tensioni i ulët vret më tepër se tensioni i lartë

Në ditët e sotme dëgjon prindërit, të afërmit, miqtë apo edhe ata që nuk i njeh, të ankohen vazhdimisht për probleme me emrin e sidomos me tensionin e gjakut. Disa shqetësohen nga tensioni i ulët e disa nga tensioni i lartë i gjakut. Por gjithsesi kjo është shumë shqetësuese. Mjekët thonë se në përgjithësi, është më mirë të kesh tension të ulët sesa tension të lartë të gjakut. Megjithatë, një studim i ri tregon se ka një moment në të cilin është më mirë që njerëzit të cilët pësojnë infarkt të kenë tension të lartë, dhe ky është momenti kur ata arrijnë në spital. Tek të sëmurët me hipertension vendosen në zemër tuba të vegjël për të parandaluar atakun. Shumica e këtyre tubave vishen me ilaçe të ndryshme, por të dhëna të reja tregojnë se tubat e veshur me ilaçe paraqesin mjaft rrezik për pacientin. Sipas studimeve të realizuara nga një ekip mjekësh dhe studiues të tjerë u analizuan të dhënat e rreth 50 mijë pacientëve amerikanë që kanë pësuar infarkt. Infarkti ndodh kur zemra nuk arrin të shpërndajë gjak të mjaftueshëm në të gjitha organet e tjera të trupit.
Tensioni sistolikEkspertët analizuan tensionin sistolik të gjakut, që është presioni që ushtrohet kur zemra kontraktohet. Ata zbuluan se një njeri që vjen në spital me infarkt dhe të cilit zemra i pompon ende mjaft gjak për të pasur tension të lartë, ka më shumë mundësi për të jetuar sesa një njeri me tension të ulët. Gjatë kohës që pacienti arrin në spital, duket se është më mirë që ai të ketë tension të lartë të paktën për disa orë, sepse kjo tregon se zemra është më e fortë. Kur kontraktimet janë më të dobëta, kjo mund të tregojë se pacienti ka sëmundje më të avancuar dhe mundësi më të pakta për të jetuar. Tensioni i lartë në vetvete nuk është gjë e mirë, por është një masë treguese për forcën e zemrës. Studiuesit thonë se duke ditur nëse pacienti ka ardhur në spital me tension të ulët apo të lartë, kjo jep informacion të vlefshëm për mënyrën se si duhet trajtuar.
Parandalimi
Për të parandaluar atakun në zemër ka mjete të ndryshme. I tillë është tubi zgjerues që i ngjan një rrjete të vogël, zakonisht prej metali, i cili vendoset brenda një arterieje për të bërë të mundur qarkullimin e një sasie më të madhe gjaku. Për t’i veshur këta tuba përdoren ilaçe të ndryshme, si për shembull antibiotikë. Rreth 6 milionë njerëz në të gjithë botën kanë tuba të veshur me ilaçe të vendosur në arteriet e tyre. Disa kardiologë thonë tani se tubat e veshur me antibiotikë mund të shkaktojnë mpiksje gjaku. Në tub mund të formohen mpiksje të cilat e bllokojnë atë dhe ndalojnë gjakun që rrjedh në arterie. Në këtë rast, kjo pjesë e muskulit të zemrës pëson një atak. Disa studiues mendojnë se tubat e veshur me antibiotikë mund të kenë shkaktuar çdo vit rreth 6 mijë raste me atak në zemër. Është shumë e rëndësishme që pacientët që kanë tuba të veshur me ilaçe të vazhdojnë të marrin mjekime për hollimin e gjakut për të mos lejuar mpiksjet. Kohët e fundit shkencëtarët po testojnë një lloj tubi që mund të thithet nga muret e arteries pasi të ketë kryer funksionin e tij.

Simptomat që shfaqen tek çdo person me hipertension:

- Dhimbje koke, sidomos në mëngjes
- Gumëzhitje të veshëve
- Marramendje
- Nga njëherë del gjak nga hundët
- Depresion pa e ditur shkakun
- Personi është i shqetësuar dhe i irrituar
- Skuqje e fytyrës
- Ndjenja të fikëti

Hipertensioni sistolik tek te moshuar
Disa mjekë në Shtetet e Bashkuara thonë se hipertensioni sistolik tek personat e moshuar nuk duhet lënë pa u trajtuar. Tensioni sistolik i gjakut është numri i madh dhe diastolik është i vogli. Pra nëse tensioni i gjakut është 14 me 8, 14-ta tregon shkallën e tensionit sistolik. Sipas një studimi, tensioni i lartë sistolik tek njerëzit 60 vjeç e sipër ndoshta nuk trajtohet sa duhet. Mjekët thonë se më parë mendohej se presioni sistolik në nivelin 14 ose më lartë ishte thjesht pjesë e një procesi normal të plakjes. Por kjo sjell rrezik të madh dhe duke trajtuar e ulur tensionin e gjakut, mund të pakësohen rastet e hemoragjive cerebrale dhe sëmundjeve të zemrës. Pacientët e moshuar me tension sistolik 16 ose më shumë, përfitonin më shumë nga dy lloj ilaçesh: diuretikët dhe betabllokuesit.

Trashëgimia dhe hipertensioni, ndikimi
Trashëgimia ndikon në një farë mase në çdo aspekt të shëndetit tonë. Që nga personaliteti dhe sjellja deri tek mundësia për të pasur kancer. Po me hipertensionin, çfarë ndikimi ka trashëgimia? Deri 10 vjet me parë mendohej se hipertensioni është një karakteristikë e trashëguar e njeriut. Kështu nuk ishte e vështirë të gjeje në të njëjtën familje persona me hipertension në çdo brezni. Ka popuj dhe fise të ndryshëm në botë sidomos në vendet e pazhvilluara ku hipertensioni nuk ekziston. Vetëm 1-2 për qind e popullsisë së këtyre vendeve kanë hipertension që në fakt është Hipertension Dytësor, që vjen si pasojë e një sëmundje tjetër. Por nëse ata shkojnë të jetojnë në perëndim do të vuajnë nga hipertensioni kryesor. Individët trashëgojnë një prirje për të zhvilluar hipertension.

Stërvitja ndihmon në uljen e tensionit
Gjatë stërvitjes trupi prodhon nxehtësi prej metabolizmit. Kjo nxehtësi duhet që të shkarkohet diku dhe normalisht kalon nga lëkura në ajër. Kjo arrihet nëpërmjet rritjes së qarkullimit të gjakut në sistemin periferik dhe me anë të avullimit të djersës. Gjithashtu gjatë stërvitjes tensioni i gjakut rritet sepse zemrës i duhet të pompoje më me shpejtësi për të shpejtuar qarkullimin e gjakut me qëllim që të ushqeje muskujt dhe për të shpërndarë nxehtësinë e tepërt. Por pasi stërvitja ka mbaruar muskujt e çlodhur dhe kapilarët e zgjeruar lejojnë gjakun të qarkullojë më lirisht, prandaj edhe tensioni i gjakut bie. Një faktor tjetër është dhe insulina. Nuk më asnjë dyshim që një person që merret me stërvitje trupi i tij e përdor insulinën me më tepër efektivitet.

Vaji i ullirit kuron sëmundjet e zemrës
Vaji i ullirit me ngjyrë, aromë dhe erë specifike, në të cilën janë të ruajtur vitaminat me rëndësi, acidet yndyrore esenciale dhe antioksidantët, posedon një rol të madh. Për çdo pikë të vajit të ullirit i marrim mbi 30 përbërës të cilët na mbrojnë nga sëmundjet e zemrës, mplakja e hershme dhe shumë sëmundje tjera. Ai përmban acide yndyrore të pangopura, më së tepërmi acidit oleinik, i cili përmban 55-83% të acideve yndyrore të përgjithshme, të cilët në mënyrë pozitive veprojnë në metabolizmin e yndyrnave në mëlçi, rregullojnë kolesterolin, e mbrojnë zemrën, gjë që pakëson mundësinë e prekjes nga sëmundjet e ngurtësimit të enëve të gjakut, infarkt, tromboza dhe rregullojnë tensionin e gjakut. Për këtë vaji i ullirit nuk duhet t’i mungojë dietës suaj ditore.
« Editimi i fundit: 04-08-2011, 12:46:11 nga M A X »

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 04-08-2011, 12:46:31
Tensioni i lartë mund të nxisë aneurizmën
Nga Brikena Bushi

Specialistët thonë se tensioni i lartë mund të jetë shkaktarë dhe mund të nxisë aneurizmën ose aneurizma ekzistuese mund të shpërthejë si pasoje e tensionit të lartë.
Aneurizma përcaktohet si një lloj “tullumbaceje” e është e krijuar në pikat e dobëta të enëve të trurit dhe është ajo e cila shkakton hemoragjitë cerebrale. Nëse vihet re pa u dëmtuar tullumbacja, atëherë mund të shpëtohet dhe jeta e personit.
Mjekë të tjerë e kanë cilësuar si një bombë të cilës i është hequr siguresa. Në rastet e të sëmurëve me hemorragji cerebrale të shkaktuar nga aneurizma, duhet shkuar menjëherë në spital. Në shumicën e rasteve hemorragji të tilla nuk japin ndonjë shenjë paraprake.
Nëse është një hemorragji aneurizme, dhimbja e kokës është akute dhe shumë e  fortë. Një pjesë e të sëmurëve mund të humbasin jetën menjëherë e një pjesë tjetër brenda disa orëve. Ndërsa disa të sëmurë që shkojnë menjëherë në spital mund të shpëtojnë. Këtyre të sëmurëve u nevojitet një ndërhyrje e menjëhershme, pasi koha në këtë rast është flori.
Nëse i sëmuri arrin në kohën e duhur, mundësia për të shpëtuar është shumë e madhe. Kjo lloj hemorragjie e shkaktuar nga aneurizma mund të shfaqet në det, në makinë, në gjumë, në çdo vend.
Këta të sëmurë duhet të çohen menjëherë në spital, në urgjencë. Më parë të sëmurëve të tillë i bëhej një “anzho”, por humbej shumë kohë. Tani i bëhet një “anzho CT”  apo tomografi dhe i sëmuri brenda disa minutave mund të hyjë në sallën e operacionit. Shumica e të sëmurëve arrijnë të shpëtojnë në këtë mënyrë.
Tensioni i lartë mund të nxisë aneurizmën. Si pasojë e tensionit të lartë aneurizma ekzistuese mund të shpërthejë.
Nëse vuani nga dhimbje të forta dhe akute të kokës, të cilat nuk i keni provuar ndonjëherë më parë atëherë, është e këshillueshme të  bëni një vizitë tek mjeku. 

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 21-09-2019, 09:28:50
Nëse nuk trajtohet siç duhet, hipertensioni mund të transformohet në një problem mjaft shqetësues madje katastrofik duke shkaktuar diabet, sëmundje kardiovaskulare, probleme me aftësitë e trurit dhe dështim të veshkave.

Shumica e njerëzve që vuajnë nga tensioni i lartë përdorin medikamente të cilat shoqërohen me efekte anësore përfshirë: pagjumësinë, marramendjen apo kontraktime të muskujve.

Por ju mund të përdorni shumë thjeshtë edhe disa ushqime ose produkte që i gjeni lehtë në shtëpi siç janë hudhra, limoni apo uthulla e mollës.

Nëpërmjet këtij artikulli të AgroWeb.org do të mësoni për 3 kura natyrale të cilat janë jashtëzakonisht efikase kundër tensionit të lartë.

Kura e Parë me Lëng Limoni
Përbërësit

Ujë

Një limon

Udhëzimet

Shtrydheni lëngun e një limoni në një gotë me ujë dhe pijeni atë çdo mëngjes përpara se të konsumoni ushqim.

Limonët kanë aftësinë të ruajnë fleksibilitetin dhe funksionet e enëve të gjakut duke ulur kështu tensionin.

Kura e Dytë me Hudhër
Hudhra përmban substanca sulfuri që kanë aftësinë të ulin tensionin e gjakut dhe largojnë toksinat dhe kolesterolin nga organizmi.

Këto substanca stimulojnë prodhimin e oksidit nitrik dhe të rregullojnë tensionin e gjakut, duke i zgjeruar enët e tij.

Ju duhet të konsumoni 2-4 thelpinj hudhër të freskët në mëngjes përpara se të hani ushqim ose përpara se të flini.

Hudhra duhet ngrënë e gjallë sepse gatimi humbet shumicën e ushqyesve të nevojshëm.

Kura e Tretë me Uthull Molle dhe Sodë Buke
Përbërësit

Ujë

Një majë luge çaji me sodë buke

Një lugë gjelle me uthull molle

Udhëzimet

Uthulla e mollës përmban shumë minerale të dobishme si kaliumi, magnezi dhe kalçiumi.

Këto minerale janë thelbësore për qarkullimin e gjakut dhe uljen e tensionit.

Përzieni një lugë gjelle me uthull molle, një majë luge çaji me sodë buke dhe një gotë me ujë.

Konsumojeni dy herë në ditë për rezultate më të mira./AgroWeb.org

 • Postime: 277
 • Karma: +0/-0

#3 ne: 14-03-2021, 21:12:32

 • Postime: 277
 • Karma: +0/-0

#4 ne: 14-03-2021, 21:12:55

Temat e fundit