Trupi njeriut mrekulli më vete - Jeta

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

 Trupi njeriut mrekulli më vete

   Trupi njeriut mrekulli më vete

  · 1 · 115

  • Postime: 998
  • Karma: +1/-0
  • Gjinia: Mashkull

  ne: 17-01-2023, 13:42:24
   

  Nëse do të shtrinim dhe lidhnim të gjitha enët e gjakut të një të rrituri mesatar (venat, arteriet dhe kapilarët) në një vijë të drejtë, ato do të ishin rreth 100,000 km të gjata, që është e barabartë me 2,5 herë gjatësinë e ekuatorit të tokës, dhe janë të gjitha të rregulluara kaq bukur në trup dhe nuk ngatërrohen kurrë

  Sistemi nervor

  Nëse do t'i shpërndanim të gjithë nervat e trupit tonë në një vijë të drejtë, do të arrinim një gjatësi prej 72.4 kilometrash.

  Kockat më të forta se çeliku

  Kocka më e fortë në trupin e njeriut është femuri. Në përgjithësi, kockat tona kanë rezistencë dhe aftësi mbajtëse më të madhe se çeliku me të njëjtën gjerësi, ato janë pesë herë më të forta se çeliku me të njëjtën masë.

  Zemra punon vazhdimisht

  Zemra është një organ që punon 24 orë në ditë. Me tkurrjet e saj, ajo pompon gjakun në të gjithë trupin, dhe për shkak të kësaj, më shumë se 7500 litra gjak do kalojnë çdo ditë në trupin tonë.

  Dr. Ismail Lutolli

  Temat e fundit