Post reply

×

Post reply

Emri:
Email:

Verifikimi:
Flamuri yne ka ngjyre?:

Permbledhje

Postuar nga: M A X
« ne: 28-12-2020, 00:42:45 »

Kur sistemi ynë imun është i dobët atëherë ne jemi më të prekshëm ndaj ftohjes, gripit apo edhe problemeve shëndetësore të tjera edhe më serioze.

Qysh nga fillimi i pandemisë së koronavirusit Vitamina C mbetet një kryefjalë për një kohë të gjatë. Kushdo që përdor një Vitaminë C do të shohin funksionin e saj brenda organizmit.

Vitamina C vepron si një antioksidant dhe është zbutës për largimin e toksinave, forcon imunitetin dhe parandalon çdo dëmtim në trupin tonë . Përveç kësaj përshpejton metabolizmin dhe nxit humbjen e peshës, dhe forcon kockat dhe nyjat e trupit.

Prandaj, nutricionistët dhe ekspertët e shëndetit në të gjithë botën rekomandojnë përfshirjen e vitaminës C në dietën tonë të përditshme për një gjendje të përgjithshme fizike. Dhe pjesa më e mirë është se është lehtësisht e disponueshme në disa fruta dhe perime që hamë në baza ditore.

Disa nga frutat dhe perimet të pasura me Vitaminë C për kocka dhe organizëm të shëndetshëm.

Amla, Portokalli, Limoni, Molla e gjelbër, Karota, Perimet me gjethe si, spinaqi, mustarda, dhe brokoli.

Gjatë ditës, për të marrë sasinë e nevojshme të vitaminës C, duhet të konsumoni rreth 2-3 racione me fruta dhe perime.

Është e rëndësishme që 1-2 racionet ditore të frutave ose perimeve të konsumohen të pa gatuara, pra të freskëta. Nëse konsumojmë, minimumi 5 racione perime dhe fruta në ditë, organizmi merr rreth 200mg vitaminë C
Postuar nga: 12:51
« ne: 04-06-2020, 07:35:12 »

Sipas një studimi të publikuar në revistën “Science Translational Medicine”, një “mega” dozë e vitaminës C, e cila mund të injektohet përmes rrugëve intravenoze çdo ditë për dy jave, mund të forcojë efektin shërues të imunoterapisë, apo terapisë që përdoret aktualisht për trajtimin e kancerit.

Kjo megadozë e vitaminës C është ekuivalente me konsumimin e 2000 portokalleve në ditë, por injektimi i saj në vena mund të mbrojë kundër kancerit.

Sipas pjesëmarrësve të këtij studimi, nëse aplikohet e njëjta dozë edhe tek pacientët tashmë të diagnostikuar me kancer mund të bëj efekt.

Testet si pjesë e këtij studimi, janë bërë fillimisht me minjtë, në të cilët gjendeshin tumore të gjirit, të zorrëve dhe pankreasit.

Autorët e këtij studimi janë të bindur që aplikimi i kësaj metode edhe tek njerëzit mund të bëj efekt në trajtimin e kësaj sëmundjeje të rrezikshme./rd.al
Postuar nga: M A X
« ne: 21-09-2019, 09:26:22 »

Shkaqet se përse një njeri sëmuret janë nga më të ndryshmet, duke filluar që nga gjenetika e deri tek stili i jetesës apo aksidente të jashtme.
Ajo çfarë është e rëndësishme, është kujdesi që secili duhet t’i kushtojë mirëqenies dhe shëndetit të tij.

Sipas ekspertëve përtej kurimit të saktë, parandalimi i sëmundjeve apo inflamacioneve të organizmit me anë të jetës së shëndetëshme është elementi kyç edhe për një jetë të gjatë e pa probleme.

Megjithëse mund të duket sikur impakti i tyre në organizëm nuk është i menjëhershëm, vitaminat janë thelbësore për shëndetin. Në këtë artikull AgroWeb.org ju tregon disa nga vitaminat më të mira që ndihmojnë në luftën ndaj shumë sëmundjeve dhe i parandalojnë ato.

Si Ndihmojnë Vitaminat

Vitaminat qofshin këto në suplemente apo në ushqime kanë veti antinflamatore për trupin. Kjo përkthehet në më pak sëmundje për një kohë të gjatë dhe më shumë shëndet.

Mjekët i listojnë ndër mënyrat më të mira për të qëndruar gjithnjë në formë dhe për të mbajtur organet tuaja plot energji dhe jetë. Konkretisht rekomandohen gjashtë prej tyre të cilat ndihmojnë organizmin dhe luftojnë sëmundjet.

Vitamina A

Studimi të cilit i referohet AgroWeb.org, tregon se vitamina A ndihmon sistemin imunitar të luftojë sëmundjet. Vitamina A ndahet në dy forma, beta-karoten dhe vetë vitamina A.

Beta– karoten është një provitaminë e cila, pasi hyn në trup kthehet në vitaminë A dhe forma e saj primare vitamina A e cila funksionon si një antioksidant për qelizat e këqija të trupit.

Dietat e pasura me këto dy forma të vitaminës A janë një mënyrë e mirë për të mbajtur larg sëmundjet. Disa nga ushqimet ku mund t’a gjeni natyralisht këtë vitamine AgroWeb.org jua rendit më poshtë.

Karrota
Lakra
Spinaqi
Lulerradhiqja
Veza
Brokoli

Vitamina B

Njerëzit që kanë nivele të ulëta të vitaminës B kanë shumë mundësi të zhvillojnë sëmundje në trupin e tyre. Kjo mungesë rrit proteinat reaktive në organizëm të cilat ndikojnë në zhvillimin e sëmundjeve si artriti.

Për të evituar të gjithë këto probleme dhe për t’u mbrojtur nga një sërë sëmundjesh të tjera, merrni sa më shumë vitaminë B dhe B6. Mënyra më e mirë dhe e sigurt e përfitimit të këtyre të mirave është nga ushqimet natyrale. Më të pasurat me këtë lloj vitamine i gjeni të listuara më poshtë.

Specat
Kërpudha
Pula
Lakrat
Pjepri
Peshku ton
Bishtajorët
Bananet

Vitamina C

E njohur për fuqinë dhe shëndetin që i dhuron organizmit vitamina C është ndër më të rëndësishmet. Lufton dhe zhduk qelizat e këqija në trup duke vepruar si një antinflamator natyral. Njësoj si vitamina B, nëse keni mungesë edhe në këtë rast trupi mund të reagojë negativisht duke zhvilluar proteina reaktive.Për të parandaluar të gjithë këto probleme mundohuni të fusni në dietën tuaj ushqimet e mëshposhtëme.

Portokalli
Kivi
Limoni
Lulelakra
Brokoli
Kokrrat e trëndafilit të egër
Speci djegës
Majdanozi
Spinaqi

Vitamina D

Vitamina D është një ndër më të rëndësishmet për organizmin dhe është shumë e lehtë të kesh mungesë të saj. Studime të shumta kanë treguar se, mungesa e kësaj vitamine bëhet shkak për zhvillimin e një sërë sëmundjesh. Ndonëse gjatë verës mund ta përfitoni natyralisht nga dielli këtë vitaminë, për pjesën tjetër të vitit konsumoni ushqimet e mëposhtëme.

E verdha e vezëve
Qumështi
Peshku
Djathi
Bamjet
Fasulet

Vitamina E

Një tjetër antioksidant dhe antinflamator natyral që dhuron shumë shëndet është vitamina E. Kjo vitaminë ndihmon si në parandalimin e sëmundjeve, ashtu edhe në rikuperimin e tyre në një kohë të shkurtër. Natyralisht gjendet në disa ushqime të cilat AgroWeb.org j’ua liston mëposhtë.
Farat e lulediellit.

Bajamet
Spinaqi
Lajthitë
Speci i kuq
Kivi
Trofta

Vitamina K

Sipas ekspertëve vitamina K është një mënyrë e mirë për të luftuar sëmundjet e kockave siç është artriti. Vitamina K siguron shëndetin e mirë të të gjithë organizmit dhe kocka të forta. Për burrat rekomandohet 120 mikrogramë në ditë, ndërsa për gratë 90 mikrogramë në ditë. Për fëmijët dhe bebet këto shifra janë më të ulëta. Ushqimet më të pasura me vitaminë K janë kryesisht perimet jeshile dhe mishi.

Lakrat
Brokoli
Lulelakra
Mishi i pulës
Mëlçitë
Vezët

Këto vitamina mund t’i merrni edhe si suplemente duke u këshilluar më parë me mjekun tuaj, por mënyra më e mirë është që t’i përfitoni ato natyralisht nga ushqimet./AgroWeb
Postuar nga: M A X
« ne: 27-06-2019, 08:42:32 »

Si të zbuloni cilat vitamina i mungojnë trupit tuaj

 

Mënyra e sotme e ushqimit lehtë mund të çojë deri në mungesën e vitaminave në organizëm, qoftë të mos hani sasi të mjaftueshme të artikujve përkatës apo për shkak të problemeve të tretjes nuk ndodh absorbimi i tyre

Kjo nuk do të thotë që do të sëmureni, mirëpo mund të përfundoni me funksionim të dëmtuar, sepse vitaminat janë bashkëfaktorë për të gjitha reaksionet biokimike në organizëm.

Ato ju janë të nevojshme për funksionim të rregullt. Këto janë pesë shenja të pazakonshme paralajmërimi që po ju mungojnë vitaminat.

Të çara në këndet e buzëve
Ju mungojnë: Hekuri, zinku dhe vitaminat e grupit B, siç janë niacina, (B3), riboflavina (B2) dhe B12.

Zgjidhja: Hani më shumë mish pule dhe mish gjeldeti, mish toni, vezë, panxhar, kikirikë dhe bishtajore.

Vitamina C përmirëson absorbimin e hekurit, andaj artikujt e përmendur kombinoni me prokoli, lakër me gjethe të gjelbra, lulelakër dhe speca.

Puçrra të kuqe në fytyrë të cilat shkaktojnë zbokth dhe rënie të flokëve
Ju mungojnë: Biotina, e cila është e njohur edhe si vitaminë për flokë.
Zgjidhja: Duhet të hani vezë të ziera shumë apo vezë të pjekura, salmon, avokado, kërpudha, lulelakër, sojë, fruta arrore, mjedra dhe banane.

Puçrra të kuqe apo të bardha të cilat ngjajnë me aknet – më së shpeshti në fytyrë, duar, kërdhokulla dhe vithe
Ju mungojnë: Thartira yndyrore esenciale dhe vitaminat A dhe D.

Zgjidhja: Shtoni marrjen e yndyrave të shëndetshme. Shtoni konsumimin e frutave arrore, siç janë arrat dhe bamjet dhe farërat (farat e lirit dhe farat chia). Për të shtuar marrjen e vitaminës A, hani më shumë perime me fletë të gjelbra, karota dhe speca. Kur është fjala për vitaminën D, konsumoni më shumë produkte qumështi apo shfrytëzoni shtesat e ushqimit të cilat përmbajnë këtë vitaminë.

Djegie dhe mpirje të duarve, shputave dhe të pjesëve të tjera të trupit
Ju mungojnë: Vitaminat e grupit B, siç janë thartira folike (B9), B6 dhe B12.
Zgjidhja: Në këto raste mund t’ju ndihmojnë spinaqi, shpargulli, panxhari, fasulja, vezët.

Ngërçet në muskuj në formë të dhembjeve therëse (në gishta të këmbëve, në pulpa, tabanë dhe këmbë)
Ju mungojnë: Magnezi, kalciumi dhe kaliumi.
Zgjidhja: Hani më shumë banane, bajame, lajthi, qershi, mollë, grejpfruta, lulelakër, lakër me gjethe të gjelbra dhe spinaq. /rd.al
Postuar nga: ßåßy ღ
« ne: 07-03-2011, 11:09:26 »

Vitamina K është e përdorur nga trupi për të prodhuar veshjen e proteinave. Disa prej tyre përdoren për të krijuar faktorët të cilët ndikojnë në mpiksjen e gjakut në raste kritike plagosjesh duke mos lejuar rrjedhjen e gjakut. Sasia e rekomanduar ditore e Vitaminës K është 90 mikrogram për femrat dhe 120 mikrogram për meshkujt. Fatmirësisht mungesa e Vitaminës K është shumë e rrallë. Vitamina K gjendet te lakra jeshile, spinaqi, brokoli, sallatat jeshile, vaji I sojës, vaji I ullirit dhe domatja.

Vitamina C
Kërkimet e vazhdueshme kanë treguar se Vitamina C është e përbërësi kryesor i kolagjenit, përbën materialin strukturor te kockave të trupit, të lëkurës, enëve të gjakut dhe inde të tjera të trupit. Sasia ditore e rekomanduar është 90 mg për meshkujt dhe 75 mg për femrat. Por trupi mund të përthithë maksimalisht rreth 400 mg në ditë. Vitamina C gjendet tek portokallet, qershitë, brokoli, domatet, rrepat jeshile, pjepri, patatet etj.

Vitamina D
Vitamina D luan një rol të rëndësishëm në ndërtimin e kockave. Kjo vitaminë vepron e lidhur me kalciumin dhe nevojiten për ndërtimin dhe ruajtjen e qëndrueshmërisë së tyre. Nevojat ditore llogariten rreth 600 IU për të rriturit mbi 17 vjeç dhe 200 Iu për fëmijët. Për të përvetësuar nevojat ditore me Vitaminë D ne drejtohemi tek qumështi dhe cerealet. Por ajo gjendet edhe te disa lloje peshku, përfshirë edhe harengat e sardelet.

Vitamina E
Shkencëtarët nuk kanë paraqitur akoma një pasqyrë të plotë mbi rolin dhe funksionin e Vitaminës E në organizmin e njeriut, por hipotezat e tyre tregojnë se ajo luan rol në funksionimin e imunitetit, riparimin ADN-së, formimin e rruazave të kuqe të gjakut dhe në përthithjen e Vitaminës K. Kjo vitaminë gjendet në vajin e kokrrave të grurit, farat e lulediellit, në spinaqin e gatuar, bajamet dhe te kokrrat e lajthive.