Mambo CMS - Joomla | Drupal Forum

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Mambo CMS

· 4 · 1292

Mambo CMS

· 4 · 1292

 • Postime: 27290
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  ne: 14-08-2010, 00:14:45


  Mambo eshte nje CMS falas dhe open source qe deri ne vitin 2005 ishte CMS me e perdorur ne internet. Deri ne ate vit Mambo (ose Mambo Open Source - MOS) manexhohej nga nje firme austrialiane e quajtur Miro Construct Pty Ltd.
  Per ata qe se dijne Mambo eshte CMS paraardhes nga ku eshte bazuar kodi fillestar i Joomlas.
  Joomla! lindi si fork pasi ekipi i programuesve te Mambos pati mosmarrveshje me Miro Construct Pty Ltd. Kjo qe koha kur emri i Mambos ra dhe u ngrit ai i Joomles. Sidoqofte me kohen gjerat filluan te ndryshojne dhe Miro ia la Mambon fondacionit Mambo Fondation duke hequr dore nga tentativat per ta komercializuar ate.
  Keshtu ndryshe nga c'mendohej Mambo nuk vdiq si projekt, por vazhdoi te ekzistoje perkrah Joomlas e te tjere CMS open source edhe se kjo e fundit ka tashme nje reputacion me te madh.
  Mambo vazhdon te perdoret nga nje numer i madh faqesh ne internet edhe ne ditet e sotme.

  Faqja zyrtare e Mambos gjendet ne adresen: http://mambo-foundation.org/
  Beni kujdes kur kerkoni ne Google per Mambo CMS sepse ne vend te pare del http://www.mamboserver.com/ qe nuk eshte faqja zyrtare e projektit dhe nuk eshte me e aktualizuar.
  Mambo mund te shkarkohet nga ketu: http://mambo-code.org/gf/project/mambo/
  Historine dhe info rreth projektit i gjeni ketu: http://en.wikipedia.org/wiki/Mambo_%28software%29

  • Postime: 27290
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  #1 ne: 20-12-2010, 01:39:31
  Ka ende faqe shqiptare qe punojne me Mambo?

  • Postime: 1159
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  #2 ne: 20-12-2010, 09:10:25
  @MAX se besoj

  • Postime: 59
  • Karma: +0/-0
 • i identifikuar

  #3 ne: 20-12-2010, 10:53:27
  Mambo mua me duket 100% egzakt si Joomla, pervec emrit. Keshtu qe 99.99% hehe

  Temat e fundit