Wordpress vs. Drupal - Joomla | Drupal Forum

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Wordpress vs. Drupal

· 2 · 1033

Wordpress vs. Drupal

· 2 · 1033

 • Postime: 27311
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  ne: 22-07-2009, 01:00:20
  U nxita te hap kete temen nga nje artikull i Alkos te Albtirol.de ( http://www.albtirol.de/node/90 )
  Ky artikull eshte me shume nje tentative per te bere nje krahasim te dy CMS-ve, apo dhe per te nxjerre ne pah se cfare ka Drupal me shume se WP, por ne fund te fundit vetem nje perparesi del se Drupal ka kundrejt WP.

  Citim
  Në anën tjetër Drupal ka disa gjëra shumë më të mira që nuk janë te WP; siq është psh Menaxhimi i strukturuar (menaxhimi i përdoruesve, profilet, lajmërimet private etj). Mundësia që për Blloqe të caktuara të shfaqen përmbajtje të caktuara (reklamat psh) http://www.albtirol.de/node/90

  A nuk bejne 'Widgets' te njejten gje te WP ashtu si keto blloqet e caktuara te Drupal?

  Ndoshta jane dhe te tjera, por une personalisht s'mund ta them sepse kurre s'kam pare nje sistem Drupal nga brenda.
  Apo s'ka fare baza krahasimi sepse jane dy sisteme qe bejne dy pune te ndryshme?!

  • Postime: 328
  • Karma: +1/-0
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  #1 ne: 22-07-2009, 23:07:09
  Citim
  Ky artikull eshte me shume nje tentative per te bere nje krahasim te dy CMS-ve,
  Në këtë shkrim do të mundohem të bëjë një krahasim në mes të Wordpress (WP) dhe Drupal...
  Citim
  Apo s'ka fare baza krahasimi sepse jane dy sisteme qe bejne dy pune te ndryshme?!
  ...Në përgjithësi është mjaft vështirë këto dy sisteme të krahasohen. Për mua WP është më shumë një Sistem për Blog, ndërsa Drupal përveç kësaj mundësie është shumë i mirë edhe sa i përket krijimit të një webfaqe më komplete - dinamike.

  Vlerësimi i përgjitshëm u lihet atyre që dëshirojnë ti testojnë këto dy sisteme. Për mua personalisht është Drupal, pasi që e përdori në të gjitha webfaqet e mia.

  Ky është teksti që kam shkruar atë ditë. Nuk kam çka të shtoj apo të heq. Ky është mendimi im personal. Kam thënë edhe aty se wordpress përdoret më shumë pasi që është më i lehtë për tu përdorur, ashtu siq përdoret edhe Windows më shumë se GNU/Linux edhe pse ky i fundit është i lirë (pa pagesë)!

  Temat e fundit