Kampionati ne SHBA (MLS) 2012 - Kampionate te tjera

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Kampionati ne SHBA (MLS) 2012

· 14 · 5115

Kampionati ne SHBA (MLS) 2012

· 14 · 5115

 • Postime: 10
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer
 • i identifikuar

  ne: 18-05-2012, 01:07:38
  Kampionati ketu fillon ne Mars/Prill e vazhdon deri ne Tetor, playoffs dhe finalet jane ne Nentor.
  Skuadrat jane te ndara ne 2 konferenca (10 ne te Lindjes dhe 9 ne te Perendimit).
  Edhe pse ne Europe nuk degjohet shume per futbollin ketu, po rritet perdite si sport. Ketu ne qytetin ku jetoj une, cdo ndeshje ka mbi 39000 njerez ne stadium. 32000 kane bileta per tere vitin. Ai stadium ka qene plot cdo ndeshje qe ne 2009 (viti i pare qe kane hyre ne ligen profesionale).

  Beckham luan ketu me LA Galaxy, Tierry Henry luan per NY Red Bulls dhe tani eshte edhe nje shqiptar qe luan per DC United, Hamdi Salihi (3 gola kete vit) qe e ka filluar karrieren ne Shkoder me Vllaznine.

  Mlssoccer.com ka me shume info per ligen.

  Ja nje video i atmosferes ketu ne qytetin ku jetoj une, ndeshja ishte para nja 2 javesh kunder LA Galaxy:

  GOAL! Fredy Montero golazo from distance for the Seattle Sounders vs LA Galaxy

  • Postime: 524
  • Karma: +0/-0
 • i identifikuar

  #1 ne: 18-05-2012, 18:47:26
  Te flasesh per futbollin ne Amerik eshte njilloj si te kerkosh per nji hamburger ne Japoni.

  • Postime: 8132
  • Karma: +2/-1
  • Gjinia: Femer
 • i identifikuar

  #2 ne: 18-05-2012, 19:49:37
  Te flasesh per futbollin ne Amerik eshte njilloj si te kerkosh per nji hamburger ne Japoni.
  Ok... nuk te kerkoi kush te flasesh me zor. Faleminderit per mendimin...

  • Postime: 524
  • Karma: +0/-0
 • i identifikuar

  #3 ne: 18-05-2012, 19:51:22
  Nqs nuk te pelqen mendimi im, mund te me futesh ne ignore list.

  • Postime: 8132
  • Karma: +2/-1
  • Gjinia: Femer
 • i identifikuar

  #4 ne: 18-05-2012, 19:57:34
  Hmmm nuk para gjykoj mendimet e robve, po as me e shkru mendimin ketu me zor nuk ve njeri, kshu qe nese ty nuk te pelqen futbolli ketu (ose nese je shume mendjemadh te ulesh per 90 minuta e te shikosh nje ndeshje ne vend se te paragjykosh sportin e te bazohesh ne fjalet e te tjereve) nuk ke nevoje te flasesh per te, aq.

  • Postime: 524
  • Karma: +0/-0
 • i identifikuar

  #5 ne: 18-05-2012, 19:59:17
  Un flas realitetin qe ti e injoron. Futbolli ne Amerik eshte njilloj si te gjesh nji hamburger ne Japoni.
  Eshte njilloj si me fol per Baseball ne Europ!

  • Postime: 8132
  • Karma: +2/-1
  • Gjinia: Femer
 • i identifikuar

  #6 ne: 18-05-2012, 20:15:02
  Hahahhaha Realitetin qe une e injoroj??? Me vjen mire qe ti mund te flasesh per tere Ameriken, me tere kete autoritet, ne vend se te flasesh per mendimin tend si banor i shtetit ku jeton.

  Ketu ku jetoj une futbolli eshte sporti number 2, mbas futbollit Amerikan. Mbi 39mije veta shkojne te shohin ndeshjen ne stadium cdo here, number qe krahasohet me shikuesit e ndeshjeve ne Europe. Po, loja eshte e ndryshme, nuk eshte njelloj si loja ne Europe, edhe niveli mund te mos jete aq i larte sa ndeshjet e Champions' league, pr eshte futboll, dhe po rritet perdite.

  Ekipi i kombetares amerikane luajti shume mire ne boterorin e fundit, duke treguar se ky vend e do sportin. Normal qe ka amerikane qe nuk ia kane idene se c'behet ne fushe, ose nuk ju duket sikur ka mjaft aksion, por sporti po rritet.

  • Postime: 524
  • Karma: +0/-0
 • i identifikuar

  #7 ne: 18-05-2012, 20:28:17
  Citim
  Edhe pse ne Europe nuk degjohet shume per futbollin ketu, po rritet perdite si sport.

  Shume interesant qe mendon se vendi ku jeton dmth qe Europa duhet ta dije nji skuader plere amerikane.

  Citim
  Ekipi i kombetares amerikane luajti shume mire ne boterorin e fundit, duke treguar se ky vend e do sportin. Normal qe ka amerikane qe nuk ia kane idene se c'behet ne fushe, ose nuk ju duket sikur ka mjaft aksion, por sporti po rritet


  Kjo ndodhi per dy arsye:
  1. Lek (qe nuk i mungon Amerikanve)
  2 dhe qyl.

  Futbolli ne Amerik eshte medioker kshu qe kur e shkru thuje qe te pelqe ty jo se nji dite do rritet si sport ose se do e degjoje dikush ne Europe pasi asnji nuk ka per ta degju.
  nqs e mban mend Amerikanet u munduhen njihere ne vitet 80 me duket kur blene Pele qe ta benin sportin me popular ne Amerik duke krijuar New York Cosmos.
  Ishte nji deshtim total!

  • Postime: 8132
  • Karma: +2/-1
  • Gjinia: Femer
 • i identifikuar

  #8 ne: 18-05-2012, 20:43:38
  Ti me sa duket lexoke c'te pelqen ty... e qenke nje nga ata mendjemadhte shqiptare qe ju duket vetja me te mire se te tjeret ose jeton ne nje fshat te amerikes ku s'kane skuader pervec baseball per kalamaj. Sic e shpjegova me lart, nuk jam vetem une qe shkoj e shikoj ndeshje, por edhe 39mije vete te tjere, dhe me sa duket, jo vetem qe nuk ia ke idene se c'po flet, po as boterorin s'e paske pare. E nejse... se nuk kam shume nevoje per afirmimin tend te sportit as te temes..

  • Postime: 524
  • Karma: +0/-0
 • i identifikuar

  #9 ne: 18-05-2012, 20:46:12
  Ndersa ti po me dukesh nga ata mendjemedhenjte Shqiptare qe genjejne per realitetin ne Amerik dhe dun me u krahasu me Europen/Shqiprin ne tema qe nuk krahasohen.
  Sidoqofte me pelqeu ky debati konstruktiv.

  • Postime: 4261
  • Karma: +73/-57
 • i identifikuar

  #10 ne: 04-07-2012, 19:58:56
  Futbolli(Soccer) si i thone ata ne SHBA :D , ka fillu kto vitet e fundit te zhvillohet me te madhe ;) shume lojtar nga Europa po kan deshire te luajn ne MLS dhe shume lojtar te njohur nga Europa dhe mbare bota luajn atje.Kjo tregon se futbolli amerikan po shkon drejt nje zhvillimit te madh.
 • i identifikuar

  #11 ne: 05-07-2012, 16:23:24
  Kjo tregon se futbolli amerikan po shkon drejt nje zhvillimit te madh.

  Kjo nuk tregon asnji gje. Se edhe kur moren Pelen ne vitet 70, prap nuk tregoi gje.

  • Postime: 4261
  • Karma: +73/-57
 • i identifikuar

  #12 ne: 20-07-2012, 03:04:44
  E mban mend ti ate kohe po ? :P :P :D


  Une fola per te tashmen se si po kalon futbolli amerikan dhe jo per te kaluaren ;)
 • i identifikuar

  #13 ne: 25-07-2012, 17:42:48
  O Xhuli, me perkthe i cik per ket Charlin te lutem.

  Degjo Charlie, un nuk kisha lind ne ate kohe por di nji gje qe Amerikanet nuk ndryshojne ne ca gjera. Futbolli eshte nji nga ato. Futbolli nuk ka per tu pelqyer ndonjehere ne Amerike.

  Xhuli perktheje i cik ket siper.
  Faleminderit.

  Temat e fundit