×
Hyrja
Profili

Diskutime përgjithshme për edukimin e femijeve. Maradheniet prinder-femije.InfoZ
ne: 21-05-2020, 01:48:45
Emra Shqip per Vajza

Këndi i Prindërve

Kjo teme ne lidhje me Emra Shqip per Vajza sherben si vend diskutime dhe burim informacioni per te ndare, marre e dhene info e lajme, apo fotografi e videoklipe; per te bere diskutime e biseda, per te kerkuar ndihme, per te bere pyetje e per te marre pergjigje; per keshilla e sugjerime; per te s...


M A X
ne: 05-02-2020, 00:25:17
Nëse i do fëmijët e tu, lëri të shkojnë larg në udhëtimin e zbulimit

Këndi i Prindërve

Lidhja që krijohet me fëmijët tanë është aq e veçantë, saqë ne shpesh tentojmë të bëjmë gabimin që gjithmonë t’i dëshirojmë ata pranë nesh, t’i mbajmë afër, t’i mbrojmë. Problemi lind kur, megjithatë, një fëmijë rritet me bindjen se ai nuk mund të bëjë pa prindërit dhe heq dorë nga udhëtimi i zb...

M A X
ne: 21-01-2020, 22:08:01
Gabimet që bëjnë prindërit e rinj

Këndi i Prindërve

Të gjithë prindërit bëjn gabime. Nuk e besoni këtë? Thjeshtë mendoni edhe për prindërit tuaj!Menjëherë do t’iu bien në mend të gjitha gabimet që i kanë bërë gjatë rritjes tuaj.E vërteta rreth kësaj çështje është se askush nuk është i pagabueshëm, e sidomos prindërit e rinjë. Por, nëse i mësoni 1...
M A X
ne: 01-10-2019, 12:54:58
Fëmijë e ndrojtur - Shkaqet - Trajtimi

Këndi i Prindërve

Shkaqet e ndrojtjes së fëmijëve dhe mënyrat më të mira për trajtimin e saj 

M A X
ne: 01-10-2019, 12:52:50
10 sjelljet që duhen evituar në marrëdhënien me fëmijën

Këndi i Prindërve

Mosplotësimi i nevojave të fëmijës: Veshja e keqe, jo sipas sezonit, mbajtja brenda në shtëpi për kohë të gjatë, lënia vetëm, evitimi i shëtitjeve dhe lojërave në natyrë, evitimi i banjave, ushqyerje jo cilësore.Kujdes i tepruar. Çuarja vazhdimisht tek mjeku dhe mjekë të ndryshëm, për të verifik...

M A X
ne: 01-10-2019, 12:48:29
Pse fëmija i dytë është më i padisiplinuar se i pari?

Këndi i Prindërve

Arsyet pse fëmija i dytë është më i padisiplinuar se i pari 

InfoZ
ne: 05-11-2013, 20:50:02
Mjekët Pediatër: Kufizoni përdorimin e mediave nga fëmijët në 2 orë në ditë

Këndi i Prindërve

Mjekët Pediatër: Kufizoni përdorimin e mediave nga fëmijët në 2 orë në ditë      Akademia Amerikane e Pediatrisë ka publikuar deklaratë së fundi që bën thirrje që prindërit të mos jenë naivë kur bëhet fjalë për mënyrën dhe shtrirjen që fëmijët e tyre e kanë në media ditëve të so...

Pergjigje nga: Mishel Forever, Trendafili i kuq
Muajt e shtatzënisë


M A X
ne: 14-03-2012, 23:54:19
Raporti adoleshent-prind

Këndi i Prindërve

Mosha e adoleshencës është një moshë shumë delikate në jetën e një njeriu dhe duke qenë se është mosha e ndryshimeve të mëdha, shumë prindër e kanë përjetuar në kurrizin e tyre vështirësinë e përshtatjes me gjendjen e re në të cilën ndodhen fëmijët e tyre. Për të folur për këtë argument, në stud...

ßåßy ღ
ne: 08-03-2012, 17:37:34
8 Marsi, si u bë Dita Ndërkombëtare e Gruas?

Këndi i Prindërve

TIRANE- Viti 1910 përkujtohet si viti kur u kremtua për herë të parë dita e 8 Marsit, sot e njohur si Dita Ndërkombëtare e Gruas. Ishin të paktën 100 gra, përfaqësuese të një sërë vendesh europiane dhe të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, të mbledhura në Kopenhagen të Danimarkës nën kryesinë e ...+ERELA+
ne: 15-02-2011, 09:43:29
Sjellja ndaj fëmijëve.

Këndi i Prindërve

Sjellja ndaj fëmijëvePër të ditur se çfarë t’u thuash fëmijëve dhe si t’ua thuash atë është një sfidë e përherëshme prindërore. Fatkeqësisht, disa fjalë qoftë edhe nga mënyra sesi thuhen mund të shkaktojnë dhimbje emocionale që lënë gjurmë gjatë gjithë jetës.Studimi i ri tregon se komentet negat...

ßåßy ღ
ne: 26-01-2011, 01:01:13
Këshilla për gjumë për gratë shtatzana

Këndi i Prindërve

Nëse një grua shtatzanë nuk mund të flejë, nuk do të mund të funksionojë optimalisht dhe do të jetë e priru për të ftohtit, sëmundje dhe simptoma depresive. Një natë me gjumë të rehatshëm nuk është një punë e thjeshtë, por është e mundur. Këto këshilla do t’ju ndihmojnë të rehatoheni në shtrat, ...

Berni
ne: 22-08-2010, 17:31:11
Antidepresivët në shtatzëni dëmtojnë bebet

Këndi i Prindërve

Një studim i zhvilluar në Danimarkë ka treguar se foshnjat, veçanërisht djemtë, të cilët lindin nga nëna që marrin ilaçe kundër depresionit gjatë shtatzënisë, kanë një vështirësi më të madhe për t’u zhvilluar se të tjerët. Mesatarisht, këta fëmijë janë në gjendje për t’u ulur për rreth 16 ditë m...


ßåßy ღ
ne: 13-08-2010, 14:46:39
Fëmijët në rrezik nga videot muzikore “porno soft”!

Këndi i Prindërve

LONDER- Fëmijët tanë janë në rrezik, performancat e yjeve të muzikës së Lady Gaga dhe Britney Spears nuk mund të shihen nga fëmij...

ßåßy ღ
ne: 29-01-2010, 16:23:28
Si të keni shtatzani të shëndetshme në mënyrë natyrale?!

Këndi i Prindërve

Ashtu sikur nënat që sakrifikjnë gjëra gjatë jetës së tyre vetëm për ti përmbushur kërkesat e fëmiut të saj, ashtu edhe trupi i nënave ndan (sakrifikon) materiet ushqyese esenciale për të ofruar shendet dhe zhvillim për zhvillimin e foshnjës së sajë. Fatkeqësisht, dietat për shtatzana janë shpes...

Pergjigje nga: kengaime, valdete qasolli shaini, Belinaa
Kush janë mamatë e famshme shqiptare?

Masha
ne: 22-07-2009, 11:46:33
Të jesh prind i një adoleshenti

Këndi i Prindërve

Nëse në botë ka diçka më të vështirë se të jesh një adoleshent, është të jesh prind i një adoleshent...

ßåßy ღ
ne: 21-07-2009, 14:25:37
Si ti bejme banje bebes?!

Këndi i Prindërve

Momenti i banjes, nje faktor higjenik i paevitueshem, per te vegjelit eshte me shume se kaq. Eshte mbi te gjitha nje moment i privilegjuar bashkepunimi. Qellim...


ßåßy ღ
ne: 29-06-2009, 09:18:45
Prinderit ne syte e femijeve!

Këndi i Prindërve

Shpesh ne prinderit cuditemi me sjelljet ose veprimet e femijeve te tane. Kjo ndodh pasi ne i shohim femijet tane me syrin e te rriturit. Por cfare ndodh ne rast te kundert, kur i rrituri shikohet me syrin e femijes?!Shkencetaret thone se nga syri i nje foshnjeje, prinderit jane po aq te cuditsh...

  • Nuk ka postime te reja
  • Redirect Board