Shtatzania, gjithcka mbi nenen! - 5 - Këndi i Prindërve

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Shtatzania, gjithcka mbi nenen!

Shtatzania, gjithcka mbi nenen!

· 299 · 359758

 • Postime: 877
 • Karma: +26/-18

#100 ne: 28-02-2009, 14:07:13

SI TE NGELEM SHTATEZENE?ju lus te me tregoni sa me hollesish ju uroj per punen qe beni per neve tung

ju qe keni pjelle... pergjigjuni ksaj vashes

 • Postime: 3079
 • Karma: +22/-4
 • Gjinia: Femer

#101 ne: 28-02-2009, 16:02:06
ju qe keni pjelle... pergjigjuni ksaj vashes

Ncncnc! Si fusish edhe ti koken ne temat e grave!
Vasha le te ulet dhe le ta lexoje temen me vemendje se ka mjaft spjegime per ta gjet ajo pergjegjen. ;)
sa mir qe linda mashkull...

Nese ty te kursehen mundimet e shtatzanise dhe lindjes, nuk don te thote se ke te drejte te rish kembekryq pa dhene kontributin tend ne ritjen dhe edukimin e femijeve...

Skam kohe tani ta hapi nje teme vecmas per baballaret e ardhshem, prandaj e postoj kete ketu.
Merrni mesim se s'eshte lehte te jesh baba! :D


 • Postime: 877
 • Karma: +26/-18

#102 ne: 28-02-2009, 16:09:00

e kisha muhabetin tek lindja un...

sepse edukimi esht teme tjeter

 • Postime: 3079
 • Karma: +22/-4
 • Gjinia: Femer

#103 ne: 28-02-2009, 16:50:54
ehhh...ske faj ore notor...
ju trimat nuk e perballoni nje gje te tille, jeni krijuar per cdo gje por jo per lindje... :)

Mos harroj edhe ate se shumicat alivanosen ne sallen e lindjes dhe behen gazi i gjith spitalit... LOL :D

Nejse, si mashkull thua shyqyr qe nuk je femer, e po te ishe femer dhe ta kishe perjetuar nje shtatzani dhe lindje, do te falenderoheshe qe je femer. :)
 • Postime: 206
 • Karma: +22/-12

#104 ne: 28-02-2009, 20:20:49
Mendoni se shtatzania eshte e deshiruar per gjithe femrat

 • Postime: 7085
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#105 ne: 01-03-2009, 19:35:43
Mendoni se shtatzania eshte e deshiruar per gjithe femrat

Sigurisht qe jo  per debilet qe kane frike se mos u prishet karriera apo forma trupore

 • Postime: 18277
 • Karma: +727/-523
 • Gjinia: Femer

#106 ne: 01-03-2009, 19:48:34
Mendoni se shtatzania eshte e deshiruar per gjithe femrat

Ahhh sa i adhuroj ato 9muajjjj.. :) ..ishalla e provoj
« Editimi i fundit: 30-05-2012, 18:03:45 nga ßåßygiяℓ »

 • Postime: 206
 • Karma: +22/-12

#107 ne: 01-03-2009, 19:55:12
Materialin e lexova e mu duk interesant.shtatzan ia me duket si nje dhurate teper e cmuar.kur ta provoj do e vleresoj edhe me shume.faleminderit

#108 ne: 02-03-2009, 11:48:45
hei,sijeni mir?dashta me ju vet,jam shtatzane ekam kalu qe 11 dit daten e terminit,dhe esht hera e par qe do behem nën dhe jam shum ne emocione,edhe jom bo shum merak pse ende nuk ja kam fillu lindjes,pra a vendos bebi kur me ardh kur e ndjen vet se duhet me dal?un edhe 3 dit e ka me shku ne spital me ma shkaktu lindjen,jam met vertet shum ne merak si ka me kalu,

por sa esht e vertet se thojn me hanger djegs?te kapin dhimt per lindje e shum sene tjera por un nuk i kam provu,se du me dit mendimet e juve ju lutem me ndihmoni?

pershendetje per te gjith.

#109 ne: 02-03-2009, 21:33:52
hej ju pershendes dhe dashta me pyet diqka mua edhe nja 4 dit e kajn me me ardhe menstracionet po un kam be test shtatzenie se isha e dyshimt per ate po normal se kam provu me ngel shtatezene dhe me kadal negativ testi po un skom as cfar shenje permenstracione si herave tjera ritje te gjijve  apo dhimbje  po me tregoni amund te jet i sakt aj test qe bera ju pershendes gjithve

#110 ne: 02-03-2009, 21:39:55
DHE HAROVA TE TREGOJ SE TESTIN  EKAMBERE NEMBREMJE

 • Postime: 159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#111 ne: 02-03-2009, 23:12:57
hei,sijeni mir?dashta me ju vet,jam shtatzane ekam kalu qe 11 dit daten e terminit,dhe esht hera e par qe do behem nën dhe jam shum ne emocione,edhe jom bo shum merak pse ende nuk ja kam fillu lindjes,pra a vendos bebi kur me ardh kur e ndjen vet se duhet me dal?un edhe 3 dit e ka me shku ne spital me ma shkaktu lindjen,jam met vertet shum ne merak si ka me kalu,

por sa esht e vertet se thojn me hanger djegs?te kapin dhimt per lindje e shum sene tjera por un nuk i kam provu,se du me dit mendimet e juve ju lutem me ndihmoni?

pershendetje per te gjith.

Pershendetje!
Mos u shqeteso valaje,me lart eshte e sqaruar qe lindja mund te ndodhe 2 jave perpara ose dy jave pas dates se terminit... Dhe nga ajo qe thua kuptohet qe po i vjen fundi kohes se mundshme te lindjes, kjo eshte dhe arsyeja pse mjeket vendosin ta nxisin artificialisht lindjen dhe diçka e tille eshte veprimi me i zgjuar pasi nuk duhet qe bebi te kaloje me teper se 42 jave ne barkun e nenes. Une uroj qe ti te lindesh keto dy dite, pa pasur nevoje per nje lindje te nxitur, gjithashtu uroj qe stafi mjekesor te cileve u je drejtuar te jene te mirepergatitur.
Persa u perket, ngrenies se specave djeges, nuk kam lexuar asgje dhe me duken me teper fjale plakash se te verteta... Eshte fakt qe shetitjet dhe aktiviteti fizik jo i sforcuar te lehtesojne lindjen...
Gjithe te mirat dhe nje lindje te lehte!

 • Postime: 159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#112 ne: 02-03-2009, 23:23:13
hej ju pershendes dhe dashta me pyet diqka mua edhe nja 4 dit e kajn me me ardhe menstracionet po un kam be test shtatzenie se isha e dyshimt per ate po normal se kam provu me ngel shtatezene dhe me kadal negativ testi po un skom as cfar shenje permenstracione si herave tjera ritje te gjijve  apo dhimbje  po me tregoni amund te jet i sakt aj test qe bera ju pershendes gjithve

Sa te nxituara dhe te padurueshme qe jemi ne femrat moj aman! Qe rezultatet e testit te jene sa me te besueshme duhet qe ai te behet te pakten nje jave pas dates se ciles pritet te te vijne menstruacionet dhe akoma me mire ky test te behet me urinen e pare te mengjesit. Pra pergjigja e testit tend vihet ne diskutim, ajo nuk eshte nje pergjigje e sigurte.
Duhet te dish gjithashtu qe mungesa e shenjave te menstruacioneve nuk do te thote asgje ne lidhje me shtatezanine, pasi eshte e ditur qe edhe kur nje femer eshte shtatzane i ka te gjitha shenjat e menstruacioneve (si forcimi i gjoksit apo dhimbjet e barkut dhe te belit etj) gjate kohes qe pritet ti vijne menstruacionet por ne te vertete hemoragjia nuk ndodh. Keto madje jane shenjat e shtatezanise, por nuk eshte çudi te ndodhe qe te jesh shtatzane dhe prap te te vijne menstruacionet, keto jane raste te rralla por jo te pamundshme. Shpresoj qe kjo pergjigje te jete e mjaftueshme.
Paç fat erzana!

 • Postime: 159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#113 ne: 02-03-2009, 23:27:24
Ahhh sa i adhuroj ato 9muajjjj.. :) ..ishalla e provoj vec.. :(

Pse veç???????!!!!!!!!!!!
Me vjen keq qe nje vendim i tille te jete i detyruar per arsye shendetesore.  :(
 Metevertete keto muaj jane te veçante. Dhe pse ne fund behen paksa te lodhshem gjithmone kujtohen me kenaqesi.
« Editimi i fundit: 30-05-2012, 18:04:10 nga ßåßygiяℓ »

 • Postime: 159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#114 ne: 02-03-2009, 23:37:51
SI TE NGELEM SHTATEZENE?ju lus te me tregoni sa me hollesish ju uroj per punen qe beni per neve tung

Pershendetje ARGOLIDA!
Pyetja jote kerkon nje pergjigje teper te zgjeruar, keshtu kerkon teper kohe e cila eshte shume e çmuar per nenat me femije, prandaj per ta lehtesuar pergjigjen dhe per ta bere ate sa me te permbledhur do te ishte mire te na informoje ne nje fare menyre per gjendjen tende konkretisht ne lidhje me pyetjen.
Besoj te me kesh kuptuar...

NOTORIUS

Sa mire do te ishte nese procesin e lindjes do ta pershkruaje me nje fjale me te kendshme ashtu siç i ka hije  ... edhe ne femrat do te ndjeheshim akoma me mire...  :)

 • Postime: 159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#115 ne: 02-03-2009, 23:44:59
Sigurisht qe jo  per debilet qe kane frike se mos u prishet karriera apo forma trupore

Pershendetje Erlehta!  :engjell:
Me ke impresionuar me pergjigjen tende:
E sakte
E qarte
Pa dorashka!
Kush e di sa mam i mire je ti...   :):perqafim

Sot pata pak kohet te lire dhe nuk lash askend pa komentuar apo pa iu pergjigjur. Embelsiren e lash per ne fund... Ke nje nick qe percjell ledhatimin e eres se ngrohte pranverore.  :perqafim

 • Postime: 3079
 • Karma: +22/-4
 • Gjinia: Femer

#116 ne: 02-03-2009, 23:51:02
Valaje, ben durim se edhe mua ma caktuan diten kur ta nxisin lindjen, e kisha ne mbremje te shkoj dhe papritmas pas dreke vajza vec lindi. :)
Mos experimento te lutem me speca djegese!

Besimtare, Notori shpesh nuk e kontrollon fjalorin. Ne fakt deshta te ja heq shkrimin po pastaj e lash, se fundja e turperon vehten qe krahason femren me kafshen. Kafshet pjellin, femrat lindin, shpresoj se e meson edhe ai sepse edhe ate nena e tij e ka lind dhe jo pjelle.

Nejse...ti permbahemi temes se e shoh qe paska shume te cilet inkuadrohen, prandaj ju lus jeni te vemendshem, shkrimet e ardhshme jasht teme do ti fshi per hire te mirembajtjes!


Uroj ne mirekuptimin tuaj!


 :perqafim gjithve, patshi lindje te lehte dhe shtatzani te kendshme!

p.s. besimtare, te falenderoj qe e kushton kohen tende te lire ti keshillojsh nenat e ardhshme!  :perqafim
 • Postime: 7085
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#117 ne: 03-03-2009, 10:15:23
Pershendetje Erlehta! 
Me ke impresionuar me pergjigjen tende:
E sakte
E qarte
Pa dorashka!
Kush e di sa mam i mire je ti...   

Sot pata pak kohet te lire dhe nuk lash askend pa komentuar apo pa iu pergjigjur. Embelsiren e lash per ne fund... Ke nje nick qe percjell ledhatimin e eres se ngrohte pranverore. Faleminderit Besimtare  :perqafim

Une nuk jam bere akoma mami, por nuk do te vonoje shume  :D
Ju i meritoni vertete fjalet dhe urimet me te mira, per informacionet e vlefshme dhe durimin tuaj qe ndani me ne.
Lum ata femije qe rriten nga nena te tilla.  :perqafim

 • Postime: 18277
 • Karma: +727/-523
 • Gjinia: Femer

#118 ne: 03-03-2009, 10:44:58
Pse veç???????!!!!!!!!!!!
Me vjen keq qe nje vendim i tille te jete i detyruar per arsye shendetesore.  :(
 Metevertete keto muaj jane te veçante. Dhe pse ne fund behen paksa te lodhshem gjithmone kujtohen me kenaqesi.
« Editimi i fundit: 31-07-2009, 16:43:57 nga **BaByGirL** »

#119 ne: 03-03-2009, 11:54:29
ju peshendes shum dhe ju falemenderoj per pergjigjen me te vertet me lehtesoni shum vertet dua te behem mami sa me shpejt por te shohem ishalla don zoti e behem ju uroj shum shum te gjithve

#120 ne: 09-03-2009, 15:09:58
Pershendetje

flm shum per perkrahjen tuaj Besimtare,dhe Aida,met vertet me keni ndihmu shum un mas 12 dite mas terminit kam lind,dhe mir ja kam kalu,kam lind natyral se ktu ne norvegji esht 14 dit me prit,at here ja fillojn lindjes,por jam gzu shum qe erdh koha dhe linda natyral,tash jam nën dhe ajm shum shum e lumtur me doket si ënderr,ende nuk po e besoj,jam shum e lumtur qe edhe un jam bër nën,un i falimenderohem zotit,qe ma ka ba te mundur me ukan nën,ishalla krejt ato femra që kan ënderr me u ba nën ishalla edhe behen sa ma shpejt,un ju pershendes shum gjithve klm

#121 ne: 11-03-2009, 06:36:53
flm  AIDA EDHE BESIMTARE PER KTO KSHILLA UNE E SHIKOJ PER QDO DIT SEPSE DO TE BEHEM BABA HAHAHAA FLM :perqafim

 • Postime: 3079
 • Karma: +22/-4
 • Gjinia: Femer

#122 ne: 11-03-2009, 11:16:18
Pershendetje gjithve

Ne munges te kohes nuk mundem gjithve vecmas te ju replikoj, prandaj do te ju perfshi gjithve ne kete postim.

Valaje, e patsh femijun me jete te gjate dhe u gezofshi me te.
Na ke gezuar me lajmin tend. Po nuk na shkruajte vajze apo djale, sa pesh kishte bebi kur lindi, a ke probleme me gjidhenien etj etj?
Hidhja nje sy kesaj teme:
Gjidhenia ilaq per nenen dhe femijen
Ke aty disa shkrime te dobishme, dhe kur te kesh kohe shfleto rubriken e prinderve se ndoshta gjen edhe ndonje teme tjeter. Patshi vetem te mira ne jete!  :perqafim

Beni, pasi te behesh baba do te ishte interesante ti lexojme experiencat tua ne kete teme:
Shtatzania lindja dhe babai

:D

Babygirl... me ra shum keq tek sa lexoja postimin tend...
Te perqafoj forte e dashur! Deshta te te pyes, si e ke tensionin tani? Problemet me tensionin i ke vetem gjate shtatzanise?

Nje shoqja ime kishte probleme te njejta e tash ka bere perseri nje femije te shendosh. Konsulltoju me mjekun tend se ekzistojne medikamenta te lehta per rregullimin e tensionit te cilet mund ti marrin edhe nenat shtatzena... Shoqes sime ia lejuan ketu, dy mjek refuzonin, por i treti e pa te arsyeshme te ia jape.
Edhe tek terapia shpesh mjeket kundershtojne njeri tjetrin, prandaj per rastet e vecanta eshte mire te konsulltoheni edhe me ndonje mjek tjeter te merrni mendim te dyte.

 :perqafimMire u lexofshim herave tjera!

#123 ne: 13-03-2009, 06:33:08
 PO AIDA PATJETER DO TJU SHKRUAJ MESI TE BEHEM BABA ,TASHTI GRUJA E IME ESHTE NE JAVEN E 37 EDHE SHUME SHPEJT DO TE SHKRUAJ PER PROVOJEN TIME ME SIGURI DO TE JET INTERESANT PER ATA BABA QE PRESIN FEMIJEN E PARE, DERI TASHTI ESHTE TU SHKU SHUME NE RREGULL JU FALENDEROJ SHUME AIDA PER KSHILLAT E TUAJA.

 • Postime: 159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#124 ne: 13-03-2009, 09:02:56
Pershendetje

flm shum per perkrahjen tuaj Besimtare,dhe Aida,met vertet me keni ndihmu shum un mas 12 dite mas terminit kam lind,dhe mir ja kam kalu,kam lind natyral se ktu ne norvegji esht 14 dit me prit,at here ja fillojn lindjes,por jam gzu shum qe erdh koha dhe linda natyral,tash jam nën dhe ajm shum shum e lumtur me doket si ënderr,ende nuk po e besoj,jam shum e lumtur qe edhe un jam bër nën,un i falimenderohem zotit,qe ma ka ba te mundur me ukan nën,ishalla krejt ato femra që kan ënderr me u ba nën ishalla edhe behen sa ma shpejt,un ju pershendes shum gjithve klm

Pershendetje mami Valaje  :party) :X :-*
Me behet shume qejfi per ty... Edhe pse nuk njihemi kjo rubrike e zeri yt na ka bere ti rrime afer njera tjetres dhe te flasim per keto muaj te mrekullueshem edhe pse ndonjehere shoqerohen me probleme...
Sa bukur tani qe femijen e mban ne krahe dhe e ushqen nga qumeshti yt... Me te vertete eshte e mrekullueshme pasi edhe pse ai eshte plotesisht ne gjendje te jetoje jashte trupit tend, lidhja dhe nevoja qe ka per nenen eshte e jashtezakonshme...
Bashkohem ne urimin tend persa i perket te gjitha atyre femrave qe deshirojne te behen nena: Zoti ua mundesofte nje dite e me pare... Te jesh nene edhe nje dhurate teper e veçante... Vajza ime e pare eshte vetem 19 muaj e nderkohe une pres me dite te lind edhe djalin (i kam bere afer e afer une  :D) dhe sa here e shikoj me duket e pabesueshme qe eshte e imja dhe aq me teper qe e kam pasur ne barkun tim 9 muaj te tere...
Te perqafoj fort ty dhe ne veçanti beben e voçkel qe ua ka mbushur shtepin plot... :perqafim

Temat e fundit