Shtatzania, gjithcka mbi nenen! - 12 - Këndi i Prindërve

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Shtatzania, gjithcka mbi nenen!

Shtatzania, gjithcka mbi nenen!

· 299 · 359676

#275 ne: 19-12-2010, 14:59:14
tung jam ne javen e 30 te shtatzanise e nuk po mundem me flejte tere naten mjekja po me thote qe eshte normale edhe e di por po kam edhe shqetesime dhe po friksohem se deri tani kam qene shume mire kisha pase deshire me me keshillu dhe me me dhene kurojo se shume po friksohem pres pergjigjjen  flm kalon mire

 • Postime: 15
 • Karma: +0/-0

#276 ne: 19-12-2010, 22:29:06
Pershendetje Melisaa,uuuunë po të them se është gjë normale per ata se edhe une vetë nuk kam mundur te fle dhe gjith kohen isha e shqetsuar se mos pom ndodh gjë, por ato të gjitha ishin normale kështu që merre e qet këtë punë deri në fund sepse besoj se rreziku ka kalu tani ke 30 jav shtatzën.Të dëshiroj shtatzani te leht deri në fund dhe lindje të leht gjithashtu! :perqafim

 • Postime: 6
 • Karma: +0/-0

#277 ne: 20-12-2010, 16:20:30
JAM NE FUND TE JAVES SE 13 TE SHTATZANISE KAM MARE DHE ILACE QE TE MOS VJELL ATO JANE NE FUND ILACET DHE MUA AKOMA NUK ME PUSHON E VJELLA,,NUK HA FARE SE E VJELL AS UJIN NUK MA PRANON TRUPI ME GJITH KETO TE VJELLA MOS KA PROBLEM FEMIJA A ZHVILLOHET SE DHE BARKU NUK ME DUKET DHE ILACET PER TE VJELLEN E DEMTOJNE FEMIJEN .ME NDIHMONI JU LUTEM ME NJE PERGJIGJE

 • Postime: 18
 • Karma: +0/-0

#278 ne: 21-12-2010, 13:59:15
JAM NE FUND TE JAVES SE 13 TE SHTATZANISE KAM MARE DHE ILACE QE TE MOS VJELL ATO JANE NE FUND ILACET DHE MUA AKOMA NUK ME PUSHON E VJELLA,,NUK HA FARE SE E VJELL AS UJIN NUK MA PRANON TRUPI ME GJITH KETO TE VJELLA MOS KA PROBLEM FEMIJA A ZHVILLOHET SE DHE BARKU NUK ME DUKET DHE ILACET PER TE VJELLEN E DEMTOJNE FEMIJEN .ME NDIHMONI JU LUTEM ME NJE PERGJIGJEtung edhe une ne shtatzanin e par kum pas probleme me te vjedhura,deri ne mujijn e 3 të shtatzanins,mjekja me pat than nese don me perdor diqka kunder vjedhjes por une gjith nuk e kum pas qef medisinen dhe nuk kum marr asgj , krejt qka bejsha hajsha shum jogurt me kastavec shum me ndimojke dhe u qetsojsha,provo ti nashta ben pun  jogurti me kastravec edhe pak krip.ishalla te kalon kjo edhe te uroj shtatzani te let .

#279 ne: 22-12-2010, 01:10:22
flm shum gonne  prej teje per keto fjale te mire qe mi ke then vertete te jam mirenjohese kalo sa ma mire dhe shpresoj se do te kemi nje lindje te lehte :perqafim

 • Postime: 18
 • Karma: +0/-0

#280 ne: 24-01-2011, 16:26:18
 :)   Pershendetje

Kam ni pytje motra jem eshtr shtarzane ne mujin e 4 dhe esht shum e merakosur,sepse ka probleme me jasht qitje,dhe nuk munet me hanger shum buk,krejt kapak per shkak se kur ka nevoj me dal jashtqitje ka shum dhimbje,dhe per ket arsye nuk po munet me u ngop me buk,e po thot se nuk u rrit bebi hiq, aka naj kush qe ka pas ket problem qka me hanger gjat shtatzanis qe esht e shendtshme ? ose qka me ba per jasht qitje qka me perdor mos me pas dhimbje ?  :perqafim

 • Postime: 12343
 • Karma: +336/-221
 • Gjinia: Femer

#281 ne: 24-01-2011, 16:30:50
Motra jote duhet te haje ushqime qe permbajne shume fibra si dhe ushqime te lengshme jo te thata. Gjithsesi ne rast se problemi nuk zgjidhet me ushqimin ti drejtohet mjekut.

 • Postime: 15
 • Karma: +0/-0

#282 ne: 24-01-2011, 21:39:18
Valaje a ishe ti ne msn time?

 • Postime: 12343
 • Karma: +336/-221
 • Gjinia: Femer

#283 ne: 25-01-2011, 10:53:23

Kam ni pytje motra jem eshtr shtarzane ne mujin e 4 dhe esht shum e merakosur,sepse ka probleme me jasht qitje,dhe nuk munet me hanger shum buk,krejt kapak per shkak se kur ka nevoj me dal jashtqitje ka shum dhimbje,dhe per ket arsye nuk po munet me u ngop me buk,e po thot se nuk u rrit bebi hiq, aka naj kush qe ka pas ket problem qka me hanger gjat shtatzanis qe esht e shendtshme ? ose qka me ba per jasht qitje qka me perdor mos me pas dhimbje ?  :perqafim

Problemet e kapsllëkut kanë të bëjnë kryesisht nga një diete e keqe kështu që nëse shtoni më shumë perime me gjethe të gjelbërta dhe fruta në dietën tuaj ju do ti dhuroni trupit ekstra fiber, diçka që i mungon për të nxjerr më lehtë jashtëqitjen. Pra, në fillim thjeshtë shto sasinë e ushqimeve që përbëhen na laksativ natyral. Ato ushqime janë avokado, bajamet, kajsia, kokosi, çikori, hurmet, fara të lirit, fig, mango, rrush, papaja, ullinj, majdanoz, sojë, rrepë, arra dhe lakërishtë. Favoritë prej këtyre që përmendëm janë mango dhe farat e linit.

Shtimi i vitaminës C në dietën tuaj gjithashtu ndihmon që të luftoni ndonjë infeksion që mund të ndikoj në jashtëqitjen tuaj.

Njëherë kur të fillon kapsllëku gjendja më pas shkon duke u keqësuar nëse nuk trajtohet. Sa më gjatë ushqimi mbetet në sistemin e tretjes aq më shumë ujë shpenzohet (nxirret) prej ushqimit për tu përdor për pjesët tjera të trupit. Kështu pra e bënë ushqimin më të fortë dhe më të vështirë që të lëvizë. Për të shëruar këtë ju duhet të shtoni sasinë e ujit që pini. Nëse pyet sa uje duhet pire për këtë atëherë mund të themi se nga 6 deri 8 gota të mëdha ujë në ditë ndihmojnë dhe mjaftojnë. Këto gota ujë shtojnë lagështinë ushqimit që po bllokon sistemin tuaj dhe ndihmon që gjithçka të lëviz tutje. Dhe nëse mërzitesh duke pirë ujë atëherë është në të mirën tënde e gjithashtu është edhe e sigurt ti shtoni disa pika limoni në gotën me ujë që pini.
Nëse akoma po kërkoni të gjeni ilac per kapsllek atëherë më poshtë keni disa metoda shtepiake apo barna shtepiake kunder kapsllekut që mund ti provosh.

* Shto 1-2 lugë gjelle me mjaltë në një gotë me qumësht dhe pije këtë dy herë në ditë.
* Për lehtësim të menjëhershëm nga kapslleku pi lëng karrote me lëng spinaqi para se të bini për të fjetur.
* Pi leng portokalli në stomak të thatë në mëngjes, dhe
* Së dy apo tri herë në ditë pi një gotë ujë me dy lugë uthull molle, dy lugë limon dhe mjaltë, nëse ki, për ti rregulluar shijen.

 • Postime: 159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#284 ne: 18-02-2011, 23:15:04
Valaje, Gone dhe BENI 1 Ju uroj jete te gjate bebushave tuaj: Po sa te shkathet qe jeni bere more aman  :P, Une mbaj mend vetem ato kohe kur ju prisnit te beheshit prinder per here te pare e ju po na dilni te gjithe me nga dy femije  :)  :D

Ju uroj te gjitheve shendet, force e plot dashuri per tua dhuruar çapkeneve te vegjel qe lodrojne ne shtepite tuaja  :perqafim

 • Postime: 18
 • Karma: +0/-0

#285 ne: 02-03-2011, 08:37:06
Valaje, Gone dhe BENI 1 Ju uroj jete te gjate bebushave tuaj: Po sa te shkathet qe jeni bere more aman  :P, Une mbaj mend vetem ato kohe kur ju prisnit te beheshit prinder per here te pare e ju po na dilni te gjithe me nga dy femije  :)  :D

Ju uroj te gjitheve shendet, force e plot dashuri per tua dhuruar çapkeneve te vegjel qe lodrojne ne shtepite tuaja  :perqafim
tung besimtare hehehe flm shum per urim e vertet tash me ka 2 fmi jemi bër por shpejt po shkojn vitet edhe mu um kujtohet kur pata met shtatzane  e kur ju pytsha per gjithqka hehe por gjithsesi flm shum qe më jeni pergjigjur,edhe une me gjtih zemer ju uroj te gjithve shtatzani te leht e ishalla gjith kalojn mir e jan mir edhe bebushat,

 • Postime: 15
 • Karma: +0/-0

#286 ne: 03-03-2011, 21:39:37
O Besimtare ku je moj gjithë kohen po presim qe po lajmrohesh dhe ja më në fund:) Flm për urimin shumë,më kujtohet dhe shpesh i lexoj ato te dikurshmet qe kisha shkru unë dhe pergjigjjet e tua,hehe mesiguri jo vetem mua por te gjith mendojn pse Besimtare ka humb nga këtu,kan nevoj per keshillat dhe fjalet tua të mira më vjen mirë qe me erdhi rasti prap me lexu diqka nga ti ,perqafime per ty dhe fmit tuaj! :perqafim

#287 ne: 11-03-2011, 12:55:17
Pershendetje!

Po te shkruaj ne menyre qe te dije pak me shume per te ardhmen time si nene.
Une pres femijen e pare dhe kam hyre ne javen e trembedhjete,por ngaqe me frikson shume ideja e lindjes natyrale nga problematikat qe ka shfaqur ne kohe,jam e e mendimit e nje operacioni megjithese periudha e shtatezanise deri tani po me ecen shume mire,perjashto te vjellat qe i kam pasur po qe po me largohen dalengadale,
Dua nje keshille nga ana juaj ne lidhje me zgjedhjen time per lindjen me operacion.

Faleminderit per mirekuptimin!

Pres pergjigjen tuaj!

 • Postime: 12151
 • Karma: +185/-20
 • Gjinia: Femer

#288 ne: 13-03-2011, 11:19:52
Gjithmone, lindjen natyrale do zgjidhja, e te siguroj se jam shume me teper "Frikacake" se ty. :)

Nese mund te kesh probleme para lindjes, p.sh femija me  i zhvilluar se duhet, apo jo ne pozicionin e duhur, apo nese ti je trupvogel apo gjera te tilla, doktoret do te te informojne se s'ben per nje mundesi zgjedhjeje.

Ne kushte normale, lindja natyrale eshte me e duhura dhe pse me pak dhimbje. :)
Mendimi im gjithsesi. :engjell: :)

#289 ne: 18-03-2011, 19:38:13
5 dit para kam pas daten menstruacioneve ato nuk erdhen bera testin dhe me doli pozitiv po prap kam dilemma jam apo jo ngase termini per kontroll gjinekologjike me esht caktuar pas nje jave qfar mendoni.dnihem e lodhur dhe me flihet shum

 • Postime: 27290
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#290 ne: 13-11-2011, 01:14:41
Shtatzania, si të mos kesh problem

Ushqyerja e shendetshme e grave shtatzënë është shumë e rëndësishme jo vetëm për to por edhe për fëmijën.

Mjeket e Institutit të Shëndetit Publik kërkojnë të informojne femrat për grupin e ushqimeve që ato duhet te konsumojne per te evituar mbipeshen por edhe rendimin e shtatzanise. Perimet, vitaminat dhe agrumet, jane shume te rendesishme per ushqyerjen e shendetshme te tyre

Mjeket sqarojne se grate shtatzënë duhet te heqin dore nga brumerat dhe embelsirat dhe te konsumojne sa me shume uje. /top channel

Shtatzania, si të mos kesh problem - Top Channel Albania - News - Lajme

 • Postime: 12343
 • Karma: +336/-221
 • Gjinia: Femer

#291 ne: 26-11-2011, 16:16:46
5 dit para kam pas daten menstruacioneve ato nuk erdhen bera testin dhe me doli pozitiv po prap kam dilemma jam apo jo ngase termini per kontroll gjinekologjike me esht caktuar pas nje jave qfar mendoni.dnihem e lodhur dhe me flihet shum

bej analizen e gjakut te marresh pergjigjen e sakte. Mgjate vonesat mund te vijne dhe prej shkaqeve te tjera si psh. stresi, ndryshime hormonale kistet ose semundje te tjera gjinekologjike, gjithesesi doktori eshte personi i duhur per te shkuar

 • Postime: 27290
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#292 ne: 01-02-2012, 00:00:05
Rëndësia e kalciumit në shtatzëni


Trupi ka nevojë për kalcium për t’i mbajtur eshtrat të fortë. Qumështi, jogurti, madje edhe akullorja ndihmojnë të merrni sasi të mjaftueshme ditore të kalciumit. Gjatë shtatzënisë dhe dhënies gji, trupi juaj ka nevojë për më shumë kalcium për fetusin që rritet dhe foshnjën e porsalindur. Ka mjaft burime të tjera të shijshme të kalciumit, të cilat mund t’i përdorni për të pasuruar konsumin e kalciumit.

Ruajtja e eshtrave
Reklamat mund t’ju bindin që eshtrat e forta janë problem kozmetik, siç janë muskujt e fortë dhe dhëmbët e bardhë. Megjithatë, osteoporoza është sëmundje serioze dhe vdekjeprurëse.
Osteoporoza, apo zvogëlimi patologjik i dendësisë së eshtrave, ndikon në më shumë se shtatë milionë amerikanë, ndër të cilët shumica janë femra. Shtatëmbëdhjetë milionë amerikan vuajnë nga forma e butë e sëmundjes e cila quhet osteopenia. Gjendja nuk është asgjë më mirë as te ne.
Mungesa e kalciumit për një kohë të gjatë mund të sjellë deri te përkeqësimi i strukturës së eshtrave, derisa eshtrat janë aq të brishta sa që lehtë mund të thyhen. Në të vërtetë, te osteoporoza e avancuar, eshtrat në boshtin kurrizor, apo thënë më mirë unazat, mund të shkaktojnë kërrusje karakteristike të shpinës.
Mungesa e dendësisë së eshtrave nënkupton që madje edhe traumat më të vogla mund të nxisin fraktura, ndërsa rrëzimi mund të shkaktojë lëndime serioze, siç është thyerja e ijëve. Njerëzit të cilët vuajnë nga osteoporoza me kohë mund të mbesin të lidhur për shtrati, si rezultat i lëndimit të tyre, por mund të zhvillohen edhe komplikime të tjera serioze, madje edhe vdekja.
Studimet kanë treguar se ushqimi i pasur me kalcium mund të parandalojë humbjen e masës eshtërore dhe të mbrojë nga zhvillmi i osteoporozës.

Fortësia e eshtrave gjatë kohës së shtatzënisë
Gjatë shtatzënisë ndryshon niveli i hormoneve dhe fetusi, i cili është duke u zhvilluar mund të tërheqë kalcium, prandaj niveli i përgjithshëm i kalciumit në gjak është i ulët. Ajo rënie nuk ndikon në fortësinë e eshtrave. Disa ndryshime hormonale e kompensojnë këtë rënie të kalciumit ashtu që trupi të ketë kalcium të mjaftueshëm për eshtrat tuaja dhe fetusin që është duke u zhvilluar. Në të vërtetë, trupi juaj ndërton eshtrat gati dyfish më shpejt sesa kur nuk jeni shtatzënë.
Kjo është arsye pse është kaq e rëndësishme marrja e sasisë adekuate të kalciumit. National Institutes of Health rekomandon së paku 1.200 miligramë në ditë. Vitamina tipike për gratë shtatzëna ka rreth 200 miligramë. Marrja e shtesës së karbonatit të kalciumit jep rreth 600 mg në tri tableta që përtypen. Madje edhe me shtesë të mirë, ende është e nevojshme të merret kalciumi nga ushqimi.

Kalciumi dhe dhënia gji
Gjatë dhënies së qumështit me gji, bie niveli i estrogjenit mu sikurse edhe pas menopauzës. Kjo është arsyeja pse ka më pak mundësi për të mbetur shtatzënë derisa ushqeni foshnjën me gji. Për shkak të këtij niveli të ulët të estrogjenit edhe për shkak se bebja merr kalcium, nivelet e kalciumit ulen shumë poshtë.
Gjatë dhënies gji eshtrat fillojnë të humbin fuqinë e tyre. Shumica e femrave humbin mes 3 deri 5 për qind të masës eshtërore gjatë 10 deri 18 javëve të para të dhënies gji.
Ushqimi i pasur me kalcium është kyç gjatë dhënies gji. Rekomandohet vazhdimi i marrjes së vitaminave për femrat shtatzënë dhe kalciumit gjatë ushqyerjes me gji. Akoma nevojiten të paktën 1.200 miligramë kalcium në ditë.

Sa kalcium nevojitet?
Femrat në moshën 25 – 50-vjeçare dhe ato në moshën 51 – 65-vjeçare, të cilat marrin terapinë zëvendësuese hormonale duhen të marrin 1.000 miligramë kalcium në ditë.
Për femrat në moshën prej 11 deri 24-vjeçare, rekomandohen 1.200 deri 1.500 miligramë në ditë. Femrat të cilat janë në moshë mbi 51-vjeçare dhe nuk marrin trajtimin zëvendësues hormonal duhen ta ruajnë dendësinë eshtërore me marrjen e 1.500 miligramëve kalcium çdo ditë. Me vite, trupi absorbon kalciumin në mënyrë më pak efikase, kështu që duhet të hamë më shumë për të marrë sasinë e njëjtë të kalciumit.

Shtimi i ushqimit të pasur me kalcium
Produktet e qumështit janë të pasura me kalcium, por edhe me yndyra, prandaj treten vështirë. Shumë njerëz nuk kanë tolerancë ndaj laktozës, çka do të thotë që nuk janë në gjendje t’i tretin sheqernat e qumështit. Intoleranca ndaj laktozës mund të shkaktojë fryrje të pakëndshme të barkut, gazra, madje edhe diarre. Pra, produktet e qumështit nuk janë burim i dëshirueshëm i kalciumit për shumicën e njerëzve.
Ndoshta do t’ju befasojë fakti se sa shumë ushqime të tjera të shëndetshme janë të pasura me kalcium. Perimet me gjethe, siç janë lakra kineze dhe lakra e gjelbër, janë burim i shkëlqyeshëm i kalciumit. Salmoni është po ashtu burim i mirë i kalciumit.
Trupi më së miri e absorbon kalciumin gjatë shujtave mirë të balancuara, ku po ashtu përdor vitaminat dhe mineralet e tjera. Hulumtimet kanë treguar se kalciumi absorbohet në doza të vogla.
Shtesat e kalciumit janë edhe një mënyrë tjetër për të përmbushur nevojat tuaja për kalcium, veçanërisht gjatë shtatzënisë dhe dhënies gji, edhe pse shtesat duhet t’i merrni me ushqim për t’u rritur absorbimi. Nëse zgjidhni shtesa, merrni ato me karbonat të kalciumit, citrat të kalciumit dhe laktat të kalciumit. Shmangni shtesat e përbëra nga mielli i eshtrave të bluara që mund të përmbajë plumb.
Keni parasysh që trupi juaj ka nevojë për vitaminë D për ta absorbuar kalciumin. Kështu që dielli i mjaftueshëm (i cili i ndihmon trupit tuaj ta aktivizojë vitaminën D) dhe qumështi i pasur me vitaminë D janë po ashtu të rëndësishëm për absorbimin e kalciumit të mjaftueshëm.
Kalciumi është i rëndësishëm gjatë kohës së shtatzënisë dhe dhënies gji. Por, kalciumi duhet të jetë pjesa qendrore e ushqimit çdo ditë për shkak të dobive të veta shëndetësore afatgjate. Duke marrë kalcium të mjaftueshëm, si pjesë e ushqimit të balancuar mirë dhe ushtrimet e rregullta janë më e mira çka mund të bëni për zvogëlimin e rrezikut nga osteoporoza, sëmundjet e zemrës, kolesteroli i lartë dhe depresioni.

Eshtra të fortë gjatë shtatzënisë dhe gjatë dhënies gji
Ushqimi i balancuar, i cili përfshin produkte qumështi dhe perime me gjethe, garanton dozë të shëndetshme të kalciumit çdo ditë. Multivitaminat dhe shtesat për gratë shtatzëna duhen të sigurojnë hekur, acid folik, kalcium dhe vitaminë D.
Ushtrimet, siç janë: vrapimi, aerobiku dhe ngjitja në male në të cilat duhet të mbani peshën tuaj (për ndryshim nga vozitja e biçikletës dhe notimi) do të ndihmojnë në ndërtimin e eshtrave të forta. Këto aktivitete po ashtu përmirësojnë mbajtjen dhe mund të ndihmojnë në zvogëlimin e komplikimeve gjatë lindjes dhe të përshpejtojnë lindjen.
Filloni herët. Herët, shumë më herët sesa kur jeni shtatzënë nëse përfshini gjëra ushqimore të pasura me kalcium në ushqim, eshtrat tuaja do të jenë më të forta dhe do të keni rezerva më të mëdha të kalciumit, të cilat do jenë të dobishme për fetusin dhe për të porsalindurin.

Hani këto ushqime:
- jogurt
- sardele (konservë)
- qumësht
- lëng portokalli, të pasur me kalcium
- lakër të gjelbër
- salmon
- tofu
- parmigjan
- lulelakër
- panxhar
- lakër
(ma.ar/koha/BalkanWeb)

 • Postime: 547
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#293 ne: 20-03-2013, 10:40:05

Hani këto ushqime:
- jogurt
- sardele (konservë)
- qumësht
- lëng portokalli, të pasur me kalcium
- lakër të gjelbër
- salmon
- tofu
- parmigjan
- lulelakër
- panxhar
- lakër


Ne te na rroj domatja me gjalp se gje tjeter nuk na hahet  :P

 • Postime: 18277
 • Karma: +727/-523
 • Gjinia: Femer

#294 ne: 23-03-2013, 07:32:38
Sa veshtire e paska pas Ballkanweb me i thene jogurtit, KOS. :D

 • Postime: 1445
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#295 ne: 23-03-2013, 21:22:52
eshte fjale me europiane prandaaaaj

 • Postime: 547
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#297 ne: 10-02-2020, 18:43:47
Edhe mjeku nuk ti jep keto informacione 🙏👍

 • Postime: 7083
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#298 ne: 16-02-2020, 07:58:05
Sa veshtire e paska pas Ballkanweb me i thene jogurtit, KOS. :D
:D
Ah tani është bërë mese normale 😁

Temat e fundit