Ndihme rreth ACER ASPIRE ONE - Ndihmë | Internet & Kompjuter

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Ndihme rreth ACER ASPIRE ONE

Ndihme rreth ACER ASPIRE ONE

· 6 · 883

 • Postime: 1113
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

ne: 29-12-2010, 00:03:54
Kush mund te me ndihmoje per nje problem qe kam me nje ACER ASPIRE ONE, ka te instaluar dhe Windows XP dhe Linux por problemi qendrone te windowsi pasi desha te instaloje Windows 7 por nuk mundem kerkova te beje format XP-se pasi ka probleme ngece shume por as ate nuk me lejone kerkova qe ti beje format duke perdorur USB por nuk fillone nga USB pasi kam bere shume perpjekje nuk ja kam dale dote mbane, por sot instalova Spybot - Search & Destroy dhe me gjeti nja 1000 e ca gabime dhe kishte shume trojan pasi i fshiva disa dhe disa nuk mundeshin te fshiheshin thoshte se do ti hiqte pasi te ristartohesh i dhashe OK por pas ristartimit nuk u ndeze me dhe pasi u mundova nepermjet Safe Mode nuk ndizet vetem logon e Wndows jep dhe ristartohet perseri, kurse Linux funksionone ne rregull.
Ka mundesi ndonjeri te me ndihmoje???

 • Postime: 3259
 • Karma: +12/-1
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 29-12-2010, 00:18:17
Pershendetje...

Tash per te qen i kuptushem. Ke dokumente ti aty ku ishin te instluar Win XP apo jo?
Nese ke ateher mund te futesh prej ne Linux dhe ti kalosh te dhenat dhe te instalosh Win 7 ose cfare do win tjeter.

Sa i perket Windows XP, qe nuk u ndez pasi i bere ato, ateher une do te thoja pse nuk perdore Spyware Doctor. pasi eshte me  i mire per keto gjera dhe eshte shume i besushem, dhe sme ka nxjerr asnjeher problem...

Po pse nuk merr nje CD/DVD normale dhe me nje pjes te thjeshte ta lidhish si usb?


Kete qe shef ne foto e perdor une....

Te pershendes dhe kalo mire.
Gjumashi

 • Postime: 1113
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 29-12-2010, 00:42:32
 :D Per te mare te dhenat e di pasi mundem te futem nga Linux por problemi eshte per te instaluar perseri Windows, dhe e kam provuar kete dhe here tjeter por nuk kam mundur dote ta instaloje. Kurse per kete qe me tregon ti ne foto cafre pune bene?
Pasi si ta thashe nuk e fillone punen nga USB edhe pasi nga F2 zgjieth qe te filloje puna nga USB.

 • Postime: 3259
 • Karma: +12/-1
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 29-12-2010, 01:02:56
Po qe te startohet PC nga USB, ateher duhet te nderrosh Bios dhe aty ku shkruan Bios aty duhet ta besh :)

Kurse kjo qe te tregova ne foto, kjo ben cdo DVD/CD normale qe perdoret per PC e ben si usb te jashme.

Te pershendes.
Gjumashi

 • Postime: 1113
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 29-12-2010, 01:20:08
Opa opa, te kuptohemi njehere ne,
Par ai eshte notebook, nje DC/DVD si mund ta ktheje ne USB, se kam pere ndonjehere kete, mund te ma japesh kam emrin qe te porosise nje te tille nese eshte ajo qe mendoje  :S?
Dhe kuptoje se une jo se nuk e di se si ta beje qe te nise nga USB por problemi qendrone se nuk niset nga USB pra une i beje rregullimet por nuk e njehe USB kur ndizet, si te veproje qe ta njohi, ei kam kopjuar te gjitha te dhenat e CD ose DVD se Windows dhe nuk funksionojne.

 • Postime: 3259
 • Karma: +12/-1
 • Gjinia: Mashkull

#5 ne: 29-12-2010, 02:20:46
Oki...
Po filloje une ...

Une kam nje DVD normale per PC.


Dhe ate pjese qe quhet IDE to USB, por ke plot tani po ashtu dhe me SATA te integruara.
E kam bler ketu 10 euro...

E lidh DVD aty dhe e lidh te Laptopet si i joti dhe e shkoje ne Bios. aty e beje Boot from DVD/CD se e njeh menjeher dhe  e fus CD e Windowsit dhe starton Instalimi...Kurse ate qe do ta provosh ti e ke keshtu.
Shife foton.Pastaj shtype F10 dhe behet Save dhe startohet pastaj prej ne USB.

Kalofsh mire.
Gjumashi

Temat e fundit